Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 9:49:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 754 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 16:57:33 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
No nie wszystkich, bo nie celtyckich, ale owszem, książka jest kanoniczna:)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 16:58:43 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
IMHO jeśli wybiera się książki najważniejsze dla ludzkości, powinno się brać pod uwagę takie pozycje, które po prostu miały duży wpływ na rozwój literatury oraz różnych dziedzin kultury i nauki. W tym wypadku należałoby do tej listy zaliczyć tylko dzieła faktycznie przełomowe, będące inspiracją dla kolejnych pokoleń - jak chociażby owa "Iliada" czy "Biblia". To, czy dana książka miała wpływ na życie konkretnej jednostki akurat nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia :]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 16:58:48 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
8jakis pisze:
wyjatkowo mlody kot pisze:
Mnie jest to obojętne. Ważne jest podanie, a nie sposób jego podania. Abstrahując od religijnej wymowy dzieła, przy lekturze Biblii też raczej nie zastanawiam się, kto stworzył, a kto przetłumaczył oryginał, skąd pochodziły zachowane źródła i po jakiemu je napisano.
EOT

Tylko jest coś takiego jak Biblia jest. Są różne warianty (katolicka, protestancka, jehowa), ale róznice miedzy nimi sa drobne. Zaś czegoś takiego jak ksiązka Król Artur nie ma. Sa różne, bardzo różne, książki na ten temat.

Jak widać, nie pojąłeś subtelnej aluzji, że nie życzę sobie dyskusji z tobą na ten temat. Co było do przewidzenia, niestety.
Śpieszę odpowiedzieć, że Bóg z Biblii jest jeden. Obojętne, co na jego temat powypisują rozmaici interpretatorzy. Nie interesują mnie religijne spory doktrynalne, tylko dzieło literackie.
Artur też jest jeden. Niezależnie od tego, czy podane przez Morthe d'Arthur, czy przez Sigrid Undset. Nie ma Artura mniej lub bardziej koszernego. Jest tylko ten, który od wieków zapładnia ludzką wyobraźnię. Dociekanie, w jakiej formie, jest wyrazem małostkowości i upatrtywania dziury w całym.
Mam prośbę. To forum NIE przewiduje opcji ignore user, ku mojemu wielkiemu żalowi. NIE komentuj moich postów. NIE życzę sobie tego. Podobnie jak ja od dłuższego czasu NIE komentuję twoich i NIE odpowiadam na pytania, którte zadajesz w quizach.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 17:17:38 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Anya pisze:
IMHO jeśli wybiera się książki najważniejsze dla ludzkości, powinno się brać pod uwagę takie pozycje, które po prostu miały duży wpływ na rozwój literatury oraz różnych dziedzin kultury i nauki. W tym wypadku należałoby do tej listy zaliczyć tylko dzieła faktycznie przełomowe, będące inspiracją dla kolejnych pokoleń - jak chociażby owa "Iliada" czy "Biblia". To, czy dana książka miała wpływ na życie konkretnej jednostki akurat nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia :]

Masz rację, Anyu, w ten właśnie sposób powinniśmy definiować to, czy książka może zostać zaliczona do jednej ze "100 najważniejszych". Powinna być nie tylko "sztuką dla sztuki", lecz wpływać na ogólny rozwój i ukierunkowanie literatury.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 18:04:48 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 15.09.2004 @ 22:19:48
Posty: 583
wyjatkowo mlody kot pisze:
Artur też jest jeden. Niezależnie od tego, czy podane przez Morthe d'Arthur, czy przez Sigrid Undset. Nie ma Artura mniej lub bardziej koszernego. Jest tylko ten, który od wieków zapładnia ludzką wyobraźnię. Dociekanie, w jakiej formie, jest wyrazem małostkowości i upatrtywania dziury w całym.
Mam prośbę. To forum NIE przewiduje opcji ignore user, ku mojemu wielkiemu żalowi. NIE komentuj moich postów. NIE życzę sobie tego. Podobnie jak ja od dłuższego czasu NIE komentuję twoich i NIE odpowiadam na pytania, którte zadajesz w quizach.

WMK, latoś uwidziało ci się trollować czy postanowiłaś zamienić temat w wątek "Pobożne Życzenia"?
Przecież porównanie jest bzdurne. I tym razem już nie IMHO. Brak mu elementarnej logiki.

Po pierwsze, temat jest o książkach , a nie o podaniach. Tym samym jeśli mowa o królu Arturze, trzeba go albo odrzucić jako przekaz oralny, albo wskazać dzieło literackie o królu Arturze, które się kwalifikuje. Na upartego przy takiej niechęci do "upatrywania dziury w całym" można stwierdzić, że do stu najważniejszych książek ludzkości można zaliczyć fugi Bacha. Że to nie literatura? Co z tego? Od wieków zapładniają ludzką wyobraźnię. A w formie książkowej przecież też istnieją. W ogóle to jesteście małostkowi, bo jak widać, nie uznajecie Bacha.

Po drugie, każdy autor generuje w swoim utworze postać króla Artura inaczej. A skoro generuje go inaczej, znaczy, że nie jest to ta sama postać. Jest to zresztą jedyne sensowne podejście przy analizie jakichkolwiek postaci albo gatunków istot fantastycznych w różnych utworach - bo czy "faeries" z wczesnych dzieł Tolkiena można bezpiecznie zestawiać z szekspirowskim Pukiem i Oberonem? Czy Konrad Mickiewicza i Wyspiańskiego jest ten sam, i co ważniejsze - taki sam? Albo Szatan z Biblii i z Bułhakowa? Gandalf z "Władcy Pierścieni" i z Jeskowa?

Po trzecie, oczywiście że istnieje "Artur mniej lub bardziej koszerny", zależnie od gustu literackiego czytelnika. Bo nie powiesz, że Mallory i Sigrid Undset pisali w podobny sposób i podobnym stylem.

Po czwarte, wychodzi na to, że wpadasz do wątku liczącego sobie kilkadziesiąt stron i podważasz sens jego istnienia.
Bo z twojej wypowiedzi wynika coś takiego: "Po co analizować wagę dzieł literackich? Analizujmy wagę toposów literackich, które pojawiają się w tych dziełach!". Co jest czymś zupełnie innym. Po co więc w ogóle wypowiadałaś się w temacie, z którego założeniem się nie zgadzasz?

BTW, nie będąc fanem 8jakiegoś, przyznaję, że jeśli nie na status świętego, to przynajmniej na status błogosławionego w pełni zasługuje - za cierpliwe znoszenie zaczepek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 19:14:40 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Nie widzę sensu ciągnięcia tej dyskusji na forum, bo zamienia się w przeciąganie liny. Radagajs, za chwilę dostaniesz pw.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 20:29:02 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.07.2004 @ 10:14:40
Posty: 3668
Lokalizacja: z zatopionej łajby czyli z dna
milvaa1 pisze:
Myślę tak ponieważ w dobry gust ludzkości nie wierzę, a już na pewno w to, że przeciętny człowiek uważa za najważniejsze książki takie jak Iliada, Ulisses albo W poszukiwaniu straconego czasu. Jeśli nawet wymieni je w swoim rankingu, to wymieni obłudnie bo tak trzeba i tak wypada., a nie dlatego , że je przeczytał, i że mu się podobał.
Szanowna Milvo1, pierwsza obłudnica tego forum kłania ci się w pas! :]
Jestem osobą przeciętną, nawet bardzo przeciętną. Moja kandydatura nigdy nie pojawi sie w plebiscycie na super inteligenta roku, a jednak wszystkie trzy książki wymienione przez ciebie czytałam i wszystkie trzy spodobały mi się.
Droga Milvo1 pragnę zwrócić ci na pewną rzecz uwagę... Ja, czyli Avarila nie wypowiadam się w temacie o Małgośce, bo dzieło to absolutnie mnie nie urzekło choć czytałam je dwa lub trzy razy, będąc w różnym wieku. Ale są na tym forum tacy, którzy uważają je za genialne i mają do tego prawo. Jako osoba z drugiej strony barykady, nigdy nie ośmieliłabym się zarzucić im pozerstwa i obłudy, tylko dlatego że podoba im się rzeczone dzieło. Poza tym gusta i upodobania nie podlegają krytyce!!!

_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym T.Pratchett


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 20:38:28 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
8jakis pisze:
Są różne warianty (katolicka, protestancka, jehowa), ale róznice miedzy nimi sa drobne

Oj, coś mi się wydaje, że Biblię to ty znasz li tylko ze słyszenia. Abstrahując od terminu "biblia jehowa" - różnice są i to nie drobne, a miejscami zasadnicze.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 21:27:58 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Choćby takie, że w wersji protestanckiej Biblia liczy mniej ksiąg. To jest różnica zasadnicza, reszta to faktycznie kwestia tłumaczenia.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 21:37:22 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.01.2006 @ 12:47:43
Posty: 20
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
Anya pisze:
IMHO jeśli wybiera się książki najważniejsze dla ludzkości, powinno się brać pod uwagę takie pozycje, które po prostu miały duży wpływ na rozwój literatury oraz różnych dziedzin kultury i nauki. W tym wypadku należałoby do tej listy zaliczyć tylko dzieła faktycznie przełomowe, będące inspiracją dla kolejnych pokoleń - jak chociażby owa "Iliada" czy "Biblia". To, czy dana książka miała wpływ na życie konkretnej jednostki akurat nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia :]


No właśnie! Nie można w miarę obiektywnie stworzyć rankingu „100 najlepszych książek ludzkości”, a „100 najważniejszych...” jak najbardziej można. Dlatego nie powinno się tu pisać: „mnie najbardziej podobała się saga”, bo nie o to tutaj chodzi.

Książka ważna to taka, która wywarła wpływ na kulturę i naukę a czasami nawet na sytuację polityczną. „Mistrz i Małgorzaty” czy „Dziadów” bali się władcy największych światowych mocarstw. Ciężko sobie wyobrazić jak wyglądałoby średniowiecze bez Biblii. I gdzie tu saga?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 22:02:13 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Cyjanopan pisze:
Książka ważna to taka, która wywarła wpływ na kulturę i naukę a czasami nawet na sytuację polityczną. (...) Ciężko sobie wyobrazić jak wyglądałoby średniowiecze bez Biblii.

Cyjanopan, pójdź w me ramiona;)), czyżbyś jakimś szóstym zmysłem odczytał;))) sedno mojej korespondencji z Radagajsem?
Wrzucę tu fragment pewnej mojej wypowiedzi z tejże korespondencji. Mam nadzieję, że Radagajs się nie obrazi. Ostatecznie to moja wypowiedź, nie jego, i jak najbardziej dotyczy tematu.
wyjatkowo mlody kot pisze:
(...) abstrahując od 100 najważniejszych książek ludzkości, a pozostając przy 'Wiedźminie' (boć to forum Sapkowskiego), pokaż mi, jak wyglądałaby TA zupa bez półproduktów kulturowo-mitycznych. Czy w ogóle byłaby możliwa.
A sięgając do innego zakresu literatury - czy wyobrażasz sobie jakiekolwiek dzieło, w którym autor nie czerpie z wątków mityczno-kulturowych? W którym nie porusza się spraw wiary (obojętnie jakiej - chrześcijańskiej, islamu, buddyzmu), nie wspomina się o bohaterach z przeszłości itp.
Dlatego wymieniałam Biblię, Homera i epos arturiański. Literatura czerpie z nich garściami. DLATEGO uważam je za jedne z najważniejszych w dziejach ludzkości. Bo zawierają wzorce i symbole, które inspirują wyobraźnię, od stuleci, nawet od tysiącleci. A nie dlatego, że są napisane pięknym językiem, mają świetną akcję;) czy coś w tym rodzaju.

A w ogóle to zupełnie poważnie i bez nijakiego szyderstwa pragnę podziękować Radagajsowi za pouczającą rozmowę.
:)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 22:12:39 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Tarkus pisze:
8jakis pisze:
Są różne warianty (katolicka, protestancka, jehowa), ale róznice miedzy nimi sa drobne

Oj, coś mi się wydaje, że Biblię to ty znasz li tylko ze słyszenia. Abstrahując od terminu "biblia jehowa" - różnice są i to nie drobne, a miejscami zasadnicze.

Znam wszystie trzy wersje. Mam je w domu i kiedyś zajmowałem się kompartystyką. Protestancka wersja jest nieco krótsza. Nie ma przede wszystkim Ksiąg Machabejskich, bo je Luter wyrzucił (a potem żałował). Biorąc pod uwage objetość Biblii, tych kilka braków można uznać za różnicę nieznaczną. Zas przekład uznawany przez Świadków Jehowy różni sie nieznacznie od ortodoksyjnego. Jak nie wierzysz, to sprawdź, zamiast czerpać wiadomości z drugiej ręki.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 22:16:26 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ja (mówię za siebie, nie za Tarka) czerpię wiadomości z pierwszej reki, jestem bowiem protestantką;-). I akurat braku tych ksiąg nie uważam za strzegół niewarty uwagi, choć mnie ich zupełnie nie brakuje. Choc faktem jest, że nie na różnicach w treści Biblii opierają się różnice mięzy wyznaniami. To nie jest chyba miejsce na taką dyskusję, tak swoją drogą.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 22:20:03 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
A czemu, w końcu to rozmowa o najważniejszej podobno książce ludzkości. Jak najbardziej w temacie.
Szkoda, że akurat nie mam Godarka pod ręką, on jest z wykształcenia biblistą, może wniósłby coś ciekawego do dyskusji.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2006 @ 22:31:23 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
arien pisze:
Choc faktem jest, że nie na różnicach w treści Biblii opierają się różnice mięzy wyznaniami. To nie jest chyba miejsce na taką dyskusję, tak swoją drogą.

Toteż nie porównuję wyznań, tylko Biblie.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 754 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group