Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 6:40:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 13:20:12 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2004 @ 10:04:11
Posty: 62
Lokalizacja: Czestochowa
Dis pisze:
- Zaufaj - zostaniesz zdradzony, nie ufaj - sam siebie zdradzisz.

That's life: trust and you're betrayed; don't trust and you betray yourself.
- tłumaczenie z tego co pamietam ..."Takie życie- Zaufaj komuś, a Cie zdradzi, nie zaufaj, a siebie sam zdradzisz"

Na wcześniejszych postach chyba poruszaliśmy ten cytat. :)
wyjątkowo młody kot pisze:
Anatol, zrób użytek z opcji 'zmień'. Nie będziesz musiał pisać kolejnych postów, jednego pod drugim.
dawno nie było mnie na forum, powrot do starych nawyków. :)

_________________
"Don't 'maybe' me, baby. (...) Of all my relations, I like sex the best and Eric the least."

"Czy świat w którym żyjemy to wytwór naszej wyobraźni ? Jeśli tak, to czy jesteśmy z niego dumni, czy rozczarowani"


Ostatnio zmieniony 20.09.2005 @ 10:20:54 przez Anatol, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 13:21:41 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
No i jeszcze: 'Ufałem mu jak własnemu bratu. Czyli - ani trochę.'

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 13:25:51 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Osobom, które nie potrafią się cieszyć np. Amberem współczuję. To może słaba argumentacja "za" cyklem Zelaznego ale argumenty 8jakis o rozwlekłym jak makaron stylu autora też są beznadziejne.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 13:27:00 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2004 @ 10:04:11
Posty: 62
Lokalizacja: Czestochowa
Jedna, z bardziej pamiętnych scen - Kolacja Merla, Mandora i Jasry, w Twierdzy Czterech Swiatów.

C. do Sfinksa.
"zielone, w czerwonym, i pływa w koło i w koło i w koło".

Luke na "haju" tez był dobry. "Random - B-dwanaście, B-dwanaście, B-dwanaście, rozłaczam się"

To akurat jest z A.S. <chyba> ale pasuje do Amberu. "w takiej sytulacji, powinniśmy się poruszać inkognito, aby nie wzbudzać sensacji" ;)

_________________
"Don't 'maybe' me, baby. (...) Of all my relations, I like sex the best and Eric the least."

"Czy świat w którym żyjemy to wytwór naszej wyobraźni ? Jeśli tak, to czy jesteśmy z niego dumni, czy rozczarowani"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 14:57:05 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.06.2005 @ 7:14:07
Posty: 470
Lokalizacja: Lubuskie
Czytałam Amber i bardzo mi się podobał. Bardzo się wciagnęłam. Jednak z racji iż było to dawno przymierzam się do ponownej lektury. :)

_________________
"I'll bury my soul in a scrapbook,
With the photographs there, and the moss"
L.C.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 18:26:05 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Dis pisze:
Random wszystko traktuje lekko i zawsze "spada na cztery łapy". Bliższy jest mi jednak Corwin. Obydwaj z resztą zmieniają się w trakcie trwania fabuły.

I to dość zdecydowanie... Random na początku jest kolesiem, który pogląd na życie wyraża następująco: "While sex heads a great number of lists, we all have other things we like to do in between. With me, Corwin, it's drumming, being up in the air, and gambling - in no special order." (BTW: kapitalny tekst), a z czasem poważnieje i zmienia się w odpowiedzialnego władcę z Drugich Kronik. Corwin podobnie - na początku jest awanturnikiem, który nie zastanawia się zbytnio, tylko po prostu prze do tronu, a pod koniec "Dworców Chaosu" (w rozmowie z ojcem przy Wzorcu) już jest zupełnie inną osobą.
Dis pisze:
Nie mam dobrej pamięci do cytatów, ale podam kilka sytuacji bądź cytatów, które bardzo mi się podobały.

Moje ulubione to chyba teksty Randoma :-) Np. "Of all my relations, I like sex the best and Eric the least" albo odpowiedź na próbę kontaktu przez Atut podczas walki ("I'm busy! Call back later!"), jak również ten powyższy o upodobaniach życiowych. Zresztą Corwin też jest niezły - np. dialog z potworem:
"Strygalldwir is my name. Conjure with it and I will eat your heart and liver."
"Conjure with it? I can't even pronounce it," I said, "and my cirrhosis would give you indigestion."


Ech, w twórczości Zelazny'ego takich są dziesiątki, jeśli nie setki (np. śliczny tekst z 'Lord of Light': "Vishnu Vishnu Vishnu regarded regarded regarded Brahma Brahma Brahma... They sat in the Hall of Mirrors.") :-) Jeśli chodzi o zgrabne operowanie językiem, Zelazny to ścisła czołówka znanych mi pisarzy fantastycznych ever.
Oh-reen pisze:
pierwsze zdanie Dziewięciu książąt pamiętam bardzo dobrze, bo mnie urzekło.

"It was starting to end, after what seemed most of eternity to me."
Oh-reen pisze:
Zresztą, ostatnie zdanie Dworców Chaosu takoż.

"Good-bye and hello, as always."

Jeden z moich ulubionych duetów openingowo-endingowych :-)
Oh-reen pisze:
Początek i koniec Drugich Kronik podobały mi się trochę mniej, ale i tak plasują się stanowczo powyżej średniej.

Odpowiednio:
It is a pain in the ass waiting around for someone to try to kill you.
oraz
"Good-bye."
"...And hello," he answered, from the tail end of a rainbow.
I turned away then, for the long walk back to Chaos.


Też bardzo fajne IMO.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.09.2005 @ 22:22:22 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.06.2003 @ 15:28:31
Posty: 129
Lokalizacja: Kraków
Jak już mowa o "Lord of Light" to podoba mi się ten cytat:

"I'm very gullible when it comes to my own words. I believe everything I say, though I know I'm a liar."

----------
Wracając do "Amberu" to wiele postaci się tam albo zmienia, albo my dowiadujemy się o nich nowych rzeczy, więc nie tyle zmieniają się, co my odkrywamy ich prawdziwy charakter.

Trochę pospoileruję:

Do pierwszej kategorii obok Corwina i Randoma zaliczyć należy też Luke'a (Mój ulubiony bohater).
Do drugiej kategorii należą Dara (właściwie postać z pierwszych Kronik i drugich to jakby dwie różne osoby), Brand, a także Eryk (w przeciwieństwie do dwóch pierwszych postaci - przy bliższym poznaniu motywów jawi się w korzystniejszym świetle).

Są jeszcze postacie zmieniające sojusze, ale raczej nie charakter (choć trudno powiedzieć): Julian, Fiona, Flora, Jasra, Jurt.

_________________
That's life: trust and you're betrayed; don't trust and you betray yourself.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 16:27:49 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2004 @ 10:04:11
Posty: 62
Lokalizacja: Czestochowa
Alakhai pisze:
"While sex heads a great number of lists, we all have other things we like to do in between. With me, Corwin, it's drumming, being up in the air, and gambling - in no special order."

Z tego co pamietam, początek opowieści Randoma, po "śmierci" Caina.

_________________
"Don't 'maybe' me, baby. (...) Of all my relations, I like sex the best and Eric the least."

"Czy świat w którym żyjemy to wytwór naszej wyobraźni ? Jeśli tak, to czy jesteśmy z niego dumni, czy rozczarowani"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 18:46:11 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
8jakis pisze:
mam prostacki sosób sprawdzania ksiązki: pierwsze zdanie. Cytuję z pamięci:Wiedźmin miał ostrze na gardle; W 1435 r. jednak końca świata nie było; Gniew Achilla bogini opiewaj; Rok 1648 to był dziwny rok;
Kolejno: Wiedżmin miał nóż na gardle; Koniec świata w roku pańskim 1425 nie nastapił; Rok 1647 byl to dziwny rok. Oj cos ci nie idzie...
8jakis pisze:
Styl: Sapkowski ma zwarty jak odbyt. Zelazny rozwlekły jak makaron.
Ale żeś dowcipny... A tak na serio to spodziewałem sie argumentów, nie bezsensownej złośliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 21:40:35 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
napisałem: cytuję z pamieci.
OK. Zelazny wielkim pisarzem był. Tylko jak to zachwyca, skoro nie zachwyca mnie. Podobnie jak Żeromski i Orzeszkowa

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Ostatnio zmieniony 08.09.2005 @ 22:32:22 przez 8jakis, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 21:47:59 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Zelazny wielkim pisarzem nie był, zwłaszcza pod koniec życia - ale pierwszy pięcioksiąg amberowski to dzieło wybitne i, choć nie musi się każdemu podobać, to negowanie tego faktu jest graniczącym z ignorancją idiotyzmem...

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.09.2005 @ 19:14:10 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2004 @ 10:04:11
Posty: 62
Lokalizacja: Czestochowa
Tarkus pisze:
Zelazny wielkim pisarzem nie był, zwłaszcza pod koniec życia - ale pierwszy pięcioksiąg amberowski to dzieło wybitne i, choć nie musi się każdemu podobać, to negowanie tego faktu jest graniczącym z ignorancją idiotyzmem...
i wczesniejsze....Oko Kota jest swietnym opowiadaniem jak i rowniez inne serie o ktorych byla mowa duzo, wczesniej....


Pytanie z innej beczki, nie pamietam autora ani tytulu...Ksiazka opowiada o mezczyznie, chyba lekarzu, o ile dobrze pamietam. jego zona zamknieta jest w jakiejs komorze...nie zyje...moze sie z nia spotykac poprzez polaczenie osrodkow nerwowych, czy jakos tak, i w pewnym momecie, ktos inny (dziecko) zaczyna sie bawic z nimi w swiecie...wirtualnym w ktorym laczy sie w/w Pan ze swoja zona, budujac im swiat wedlug wlasnych upodoban, przy okazji komplikujac mu zycie ? pamieta ktos moze jaki tytul byl tej ksiazki ?

Mozliwe ze Herbert, glowy nie dam!:)

_________________
"Don't 'maybe' me, baby. (...) Of all my relations, I like sex the best and Eric the least."

"Czy świat w którym żyjemy to wytwór naszej wyobraźni ? Jeśli tak, to czy jesteśmy z niego dumni, czy rozczarowani"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.09.2005 @ 19:40:08 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Przypomina to nieco Ubika Dickowskiego, ale to nie to.

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.09.2005 @ 21:41:59 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2004 @ 10:04:11
Posty: 62
Lokalizacja: Czestochowa
Asl pisze:
Przypomina to nieco Ubika Dickowskiego, ale to nie to.
a moze to byl Ubik cos mi swita ze mozliwe.

_________________
"Don't 'maybe' me, baby. (...) Of all my relations, I like sex the best and Eric the least."

"Czy świat w którym żyjemy to wytwór naszej wyobraźni ? Jeśli tak, to czy jesteśmy z niego dumni, czy rozczarowani"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.09.2005 @ 1:49:20 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
To był na pewno Ubik.

Co do pamiętnych cytatów z Amberu, oczywiście ostatni akapit czwartego tomu :->

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group