Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 12.05.2024 @ 6:52:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 710 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 48  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 0:27:38 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
Ta z wydawnictwa 3.49 (pierwsze polskie wydanie) była mniej kiczowata ;))) Książka bardzo dobra, IMHO, celnie punktuje wszystkie niedociągnięcia w tolkienowskim uniwersum i obraca je przeciwko praworządnym porządkom. Wielki plus za wątek Faramira - Eowiny, podłe elfy i postać barona Tangerna (eee, nie jestem pewna nazwiska). Arcydzieło zapewne toto nie jest, ale kicz stanowczo nie jest słowem, które tu pasuje. OWP jest sążnisty, dobrze napisany i przewrotny. Nie zasługuje, by pojawić się w tym wątku IMHO.

APDEJT: Zapomniałażem: z tą wojną oczami Saurona to stanowczo niski chwyt wydawcy. Saurona prawie w OWP nie ma, a i wojny niewiele :PPP

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 0:47:08 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.07.2003 @ 11:51:55
Posty: 283
Oh - reen di Tigana pisze:
i postać barona Tangerna (eee, nie jestem pewna nazwiska).

Baron zwał się Tangorn.

Oh - reen di Tigana pisze:
APDEJT: Zapomniałażem: z tą wojną oczami Saurona to stanowczo niski chwyt wydawcy. Saurona prawie w OWP nie ma, a i wojny niewiele :PPP

Na mojej widnieje "historia Śródziemia oczami Wroga" - to się zgadza z treścią.

Oh - reen di Tigana pisze:
Ta z wydawnictwa 3.49 (pierwsze polskie wydanie) była mniej kiczowata ;)))

A więc w nowym wydaniu nie dość, że chwyt wydawcy z Sauronem to jeszcze kiczowata okładka? Faktycznie może odstraszyć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:22:15 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Hayabusa pisze:
ale jakoś mnie odrzuciło od okładki.


Faktycznie, od okładki można dostać porażenia mózgowego w jednej chwili. Mnie się książka bardzo podobała.. ale już chyba o tym pisałam. Dla mnie to uczciwa powieść szpiegowska osadzona w realiach Śródziemia. Nie znalazłaby się wśród 10 książek, które zabrałabym na bezludną wyspę, ale co do kiczu... Regis - Ka, przepraszam bardzo, czuję się lekko zniesmaczona.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:45:17 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Stara Baśń grafomaństwem???
Boże, widzisz i nie grzmisz...
IMHO J.I. Kraszewski w tej powieści okazał się wizjonerem i pokazał, że nieźle potrafi kombinować. Bo co można innego powiedzieć jeżeli odkrycia archeologiczne pokazujące jak wyglądały chaty, grody prasłowiańskie zostały przeprowadzone dopiero przeszło pół wieku później i pokazały, że Kraszewski bardzo, ale to bardzo niewiele pomylił się w swoich opisach?
Uwielbiam Kraszewskiego. Zresztą właśnie z niego i Sienkiewicza pisałam moją pracę maturalną (nowa matura) i najwięcej miejsca poświęciłam włąśnie Starej Baśni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:48:19 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
wiesz, to dwie różne sprawy - intuicja pisarza i styl, w jakim pisze. Dobrze, przewidział, wykombinował, ale opisał to w sposób niemiłosiernie ciężkostrawny. Poza tym, jesli napisał koło 250 powieści, to chyba można podejrzewać delikwenta o grafomanię ?

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:50:02 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Pilipiuk też wykazuje się wypitną płodnością pisarską...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:51:24 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
niemniej, trochę mu brakuje. Insza inszość że nie zaliczam go do moich szczególnie ulubionych twórców.
Stara Baśń była dla mnie koszmarem.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 11:56:54 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Kraszewski żył 75 lat. Pilipiuk nie skończył jeszcze 30;)
No dobra EOT bo przerdzi się to w dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą:)))

PS: Kraszewski wielkim powieściopisarzem był;)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 12:02:43 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Ja osobiście nie darzę szczególną estymą książek pana Kraszewskiego (być może z racji różnorodności: zarówno dzieła "historyczne" jak i romansidła), niemniej jednak sympatycznie zrelaksowałam się przy czytaniu "Starej Baśni". Oczywiście nie traktując jej "podręcznikowo", a jako przyjemną i bardzo lekkostrawną mediewalną fantasy. Facet całkiem nieźle kombinował przy wymyślaniu historii postaci znanych z legend "tak, jak to moglo być naprawdę". Narracja też poprowadzona całkiem zgrabnie, jeśli nie liczyć błędów typu "z oddali nie bylo już widać jego twarzy, a jedynie pionową zmarszczę na czole":) Miła odskocznia od ambitniejszej literatury.
Podobnie rzecz się ma z Pilipiukiem. "Kuzynki" nie są wiekopomnym dziełem traktującym o odwiecznym zmaganiach jednostki z losem:), ale napisane sa bardzo zręcznie, że tak powiem "kulturalnie" i czyta się je bardzo dobrze. Autor sprawia też wrażenie znajomości opisywanych rzeczy, co stawia go dla mnie w korzystnym świetle. Przynajmniej stawiało, do czasu przeczytania sławetnego wywiadu. Chociaż podobnie dobre zdanie miałam o Kresie (choć nader niewiele znam z jego twórczości), az tu nagle facet przyznaje się, że tylko liznął Tolkiena i Le Guin i nie wiem co on w ogóle czyta...

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 12:21:38 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
IMHO Kraszewski był całkiem przywoitym pisarzem w "swoich" czasach. Obecnie jego skiązki są dla mnie zbyt schematyczne, widoczki z historii Polski pojawiaja się w wersji z czytanek dla I klasy, żadnego innego ujęcia, odrobiny retellingu. Wiem, ze to nie był ten okres, ale dla mnie obecnie jest to zupłęnie niestrawne.
Starą Baśń czytałam w podstawówce i wtedy nawet mi się podobała.

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 14:03:30 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
nom, w swoich czasach był szalenie popularny i ceniony i w ogóle... zresztą nie tylko on się zestarzał. Jak już wspomniałem, dla mnie zestrzał się też, między innymi, Żeromski.

Co do Kresa to jeszcze nie wyrobiłem sobie zdania, Porzucone Królestwo, na ten przykład, podobało mi się, natomiast Grombelardzka Legenda, niemal w całoścui dzieje się jak dla mnie, w Ciężkich, baaaaardzo ciężkich Górach.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 14:18:00 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.12.2003 @ 13:42:45
Posty: 3125
Lokalizacja: Szczecin
Torongil pisze:
Przez to nie przeczytałem np. "Nad Niemnem" albo "Noce i dnie", ale absolutnie nie uważam, że są to chłamy - po prostu nie mój gust.

Dziękuję za obronę "Nocy i dni"- jedna z książek do których regularnie wracam. Ale zdecydowanie jest to pozycja do której trzeba wewnętrzenie dorosnąć. Qurcze- to ja jestem dorosła ? :)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 14:29:50 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 03.10.2002 @ 7:28:55
Posty: 7594
Lokalizacja: Sośnia Góra
Mam nadzieję, że nigdy nie dorosnę do "Nocy i dni" :)))))))

_________________
Pozdrawiam
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 14:40:53 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.12.2003 @ 13:42:45
Posty: 3125
Lokalizacja: Szczecin
Nigdy nie mów: nigdy :)
Są rzeczy o których nie śniło się filozofom ... :)))))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2004 @ 14:46:28 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Powiem tak, nie trawię ogólnie pozytywizmu, zwłaszcza jego początków. Wyjątkiem są ino powieści typu walterscotowskiego, które jeszcze potrafię znieść. A jako, że NiD , oraz NN są z pozytywizmu to wątpię, bym kiedykolwiek do nich wrócił ...

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 710 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 48  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group