Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 10:52:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27.02.2004 @ 12:31:58 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Nie wiem jak to jest u was, ale na mnie książki z etykietką "świat Władcy Pierścieni 300 lat później", "preludium do Diuny", "dalsze losy bohaterów Przeminęło z Wiatrem", czy "czwarta część Trylogii" (nie mówiąc już o wszelakich Conanach i adaptacjach sesji RPG) działają jak palec włożony do gardła. Nie mam doświadczenia z tego typu twórczością (chociaż może kiedyś sięgnę w celach poznawczych), jednak już psychicznie mnie odrzuca. Z całą pewnością niemożliwe jest, by czyjaś kontynuacja przerosła oryginał; śmiem też wątpić w "dorównywanie". A gdyby nawet urodził się genialny podrabiacz, któremu udałby się stworzyć nową Drużynę Pierścienia i poprowadzić ją przez piaski Arrakis do zwycięstwa nad tataro - tureckimi zastępami... to po co? Zapisani już w historii literatury autorzy stworzyli już swoje pomniki trwalsze niż ze spiżu. Jaki sens w burzeniu tych pomników lub dokładaniu własnych cegiełek? Jestem temu przeciwna mimo niedosytu płynącego po każdym kolejnym przeczytaniu ulubionej książki (dlaczego to takie krótkie?). A wy?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 13:39:10 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.06.2003 @ 15:28:31
Posty: 129
Lokalizacja: Kraków
Na ogół robione są kontynuacje powieści o dużej wartości literackiej. Innemu autorowi trudno jest dorównać pierwowzorowi. Większości kontynuacji nie czytałam, więc trudno mi uogólniać. Mogę jedynie powiedzieć o filmach, że taki np. Port Lotniczy 20 (przykład fikcyjny) nie zachęca do oglądania.
Co więcej: nawet ten sam autor zazwyczaj kontynuację robi gorszą niż swój pierwszy utwór. Przykłady (znów z filmu) - prequel do Gwiezdnych Wojen. Co innego jeśli książka jest od początkiu pomyślana jako całość - np. WP czy Saga o Wiedźminie. Tam następna książka jest jakby kolejnym rozdziałem, więc może być nawet lepsza od poprzedniej (często jest bo akcja się rozkręca).

_________________
That's life: trust and you're betrayed; don't trust and you betray yourself.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 13:50:56 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.11.2003 @ 13:46:43
Posty: 8
Przyznam, że w cykl Piekumowa "Pierścień mroku" udało mi się wgłębić jedynie do połowy pierwszego tomu. Nudne to było jak flaki z olejem. Piękne dzięki za taką kontynuację.
Za to "Ostatni władca pierścienia" Yeskova był o wiele bardziej odkrywczy, zapewne dlatego, że nie trzymał na siłę konwencji świata i stylu Tolkiena.

Cytuj:
Jaki sens w burzeniu tych pomników lub dokładaniu własnych cegiełek?

Dla kasy i wypromowania się kosztem dzieł innych, to oczywiste. Czy są jeszcze jakieś inne powody?
Pewnie są, niektórzy pisarze mogą potraktować "kontynuatorstwo" jako swoiste ćwiczenie własnego warsztatu. Nie wiem czy cykl "Pan Samochodzik" i osoba Andrzeja Pilipiuka jest tu dobrym przykładem. Jeślil nie, niech ktoś mnie łaskawie wyprowadzi z błędu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 14:03:53 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Pilipiuka i jego samochodziki można potraktować tylko i wyłącznie jako trzaskanie kasy, on z tego żyje czego zresztą wcale nie ukrywa, ma rozkaz od wydawnictwa produkować np. jednego Samochodzika na pół roku to produkuje. :)

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 15:31:51 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 03.10.2002 @ 7:28:55
Posty: 7594
Lokalizacja: Sośnia Góra
Powiem tylko tyle: popyt rodzi podaż

_________________
Pozdrawiam
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 15:34:24 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Ja się chyba podpiszę pod Halethą. Kiedy widzę newsa w stylu "Twórcy X kręcą dalszą część pod roboczym tytułem X-kolejne starcie", zaczynam się bać, aczkolwiek może się zdarzyć, że dam tytułowi szansę. Na przykład II część "Obcego" (bo III i IV to już mniej) była nienajgorsza. Przypuszczam także, że obroni się Shrek 2. To są jednak dzieła nastawione na rozrywkę i jeśli ktoś ma na nią dobry przepis, kontynuacja może się udać (choć smaku oryginału już mieć nie będzie). Protestuję natomiast stanowczo przeciwko wszelkim kontynuacjom dzieł mających większe ambicje jak również wszelkich mniej lub bardziej kultowych. Dwie dalsze części Matrixa to porażka na całej linii (aczkolwiek nie mam jakiejś wygórowanej opinii o 1), Kevin Smith ciągnący na siłę wątek Jaya i Boba odszedł baaardzo daleko od poziomu "Sprzedawców". Co do Gwiezdnych Wojen, uczucia mam mieszane - Mroczne Widmo nie ma ani krzty czaru, natomiast Atak broni się dużą dozą ogólnej "gwiezdnowojenności" i ma swój klimat, a poziomem nie odbiega od starych części.

Przepraszam, że skupiłam się na filmach, ale książkowe kontynuacje raczej omijam - chyba że są to wariacje jak OWP.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 15:40:33 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Wg mnie trzymają się jedynie te serie, które z założenia miały być seriami, a nie na siłę tworzonymi sequelami, prequelami, międzyquelami itp.
Co do Gwiezdnych Wojen, to raczej obie części ( w sensie te stare i te nowe ) powinno się jako osobne serie odczytywać. Co do ich klasy się nie będę wypowiadał.
Matriks został zsequelowany dlatego, że zarobił kasę,. Coś co nie zarabia nie jest sequelowane. A jak się robi coś tylko dla kasy, to powstaje chłam.

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 17:44:06 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Dziwne, ale mi "Pierścień mroku" się podobał. Ale ja chyba wyjątek jestem :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 18:41:36 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Sexbeer pisze:
Dziwne, ale mi "Pierścień mroku" się podobał. Ale ja chyba wyjątek jestem :)
jesteś !
Ja dobrnęłąm do połowy I tomu i rzuciłam nie tyle z obrzydzeniem, co z powodu radykalnego znudzenia.

Moje najszczersze obrzydzenie chciałabym wyrazić raczje dla twórców pozbawiajacych jakosci napiszaną przez siebie niezłą ksiażkę poprzez dopiszanie do niej kilku(nastu) tomów.
np. McCaffrey, Eddings
Czytelnik beztrosko sięga po kolejny tom a poziom swobodnie spada Brrr !

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 19:14:16 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.01.2003 @ 23:25:42
Posty: 5668
Lokalizacja: Damaszek wzięty!
Sequeli, prequeli a także tłuczenia w kółko tego samego kotleta jakim jest pisanie taaaasiemcowych serii oczywiście nie trawię. Chcę poznać wymyślony świat, spotkać się z bohaterami, przeżyć przygodę albo dwie i powiedzieć sobie grzecznie do widzenia. W przypadku ASa saga plus opowiadania to dokładnie tyle, na ile miałem ochotę a nawet trochę więcej. Z innym autorem, innym światem i innymi bohaterami nie wytrzymałbym nawet tyle (co jest pośrednio argumentem za wyjątkowością ASa :))). IMHO "Narrenturm" pojawiła się w samą porę.

Natomiast broniłbym zjawiska fanfiction - ma ono urok bezinteresowności i naiwność amatorszczyzny, co nie wyklucza możliwości, że zdarzają się ff lepsze od oryginału.

_________________
W historii ludzkości, jak wiecie wszak o tym,
Ze szczęścia robiono przeróżne głupoty.
A ja dziś za jeżem wyruszyć chcę w pościg,
I jak go dopadnę... Wiadomo. Z radości!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 19:53:37 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
meadwyn pisze:
Co do Gwiezdnych Wojen, uczucia mam mieszane - Mroczne Widmo nie ma ani krzty czaru, natomiast Atak broni się dużą dozą ogólnej "gwiezdnowojenności" i ma swój klimat, a poziomem nie odbiega od starych części.


imho poziomem odbiega strasznie - oczywiście zwłaszcza od Imperium...- naturalnie na niekorzyść. A w Mrocznym Widmie był przynajmniej Darth Maul...

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 20:09:14 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
apollogetic o SW pisze:
imho poziomem odbiega strasznie - oczywiście zwłaszcza od Imperium...- naturalnie na niekorzyść. A w Mrocznym Widmie był przynajmniej Darth Maul...
ale dla równowagi był Jar Jar Binks ....

Ujawnię się jako jedna z nielicznych osób pozytywnie odbierajacych Nową Trylogię. Owszem Stara ma sporo extra scen i miłych smaczków, ale mam wrażenie, że przywiazanie do niej niektórych fanów wynika bardziej z tradycji niż z rzeczywistego przekonania o artystycznej wyższości.
Na EpI bawiłam się całkiem dobrze (z wyjątkiem niepokalanego poczęcia), a AOTC naprawde mi się podobał.
Gdyby tylko wyciać z niego watek miłosny i wstawić ten z Ostatniego Samuraja, byłabym zupęłnie usatysfakcjonowana.
;-)

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 20:16:33 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Magdalaena pisze:
apollogetic o SW pisze:
imho poziomem odbiega strasznie - oczywiście zwłaszcza od Imperium...- naturalnie na niekorzyść. A w Mrocznym Widmie był przynajmniej Darth Maul...
ale dla równowagi był Jar Jar Binks ....


I nudna, dziecinna fabułą i nic ciekawego i...co z tego. Był Darth Maul.:P

W Ataku Klnów podobał mi się tylko i wyłącznie atak szału Anakina.


Magdalaena pisze:
Ujawnię się jako jedna z nielicznych osób pozytywnie odbierajacych Nową Trylogię. Owszem Stara ma sporo extra scen i miłych smaczków, ale mam wrażenie, że przywiazanie do niej niektórych fanów wynika bardziej z tradycji niż z rzeczywistego przekonania o artystycznej wyższości.


ale skąd to wrażenie? Przecież to prawda objawiona: stara saga była dużo lepsza. No i scenariusz do Imperium poprawiał też Lawrence Kasdan...w nowej serii Jerzy postanowił napisać wszystko sam, co zwłaszcza widać w debilnych, drewnianych dialogach. Co ja mówie zwłaszcza. Wszędzie widać:P

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 20:19:30 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
apollogetic pisze:
I nudna, dziecinna fabułą i nic ciekawego i...co z tego. Był Darth Maul.:P


Tak szczerze: Vader a Maul. Kto jest lepszy? :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.02.2004 @ 20:26:19 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Sexbeer pisze:
apollogetic pisze:
I nudna, dziecinna fabułą i nic ciekawego i...co z tego. Był Darth Maul.:P


Tak szczerze: Vader a Maul. Kto jest lepszy? :)


pewnie, ze Vader. jako postać. darth Maul nie był postacią, to była płaska ikonka, czysta fizyczność. Ale jakże charyzmatyczna fizyczność...


czekaj. pytasz który był lepszy w sensie ewentualnego starcia?

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group