Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 12.05.2024 @ 7:33:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 939 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 63  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 21:42:51 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.10.2002 @ 18:41:06
Posty: 1391
Lokalizacja: Wrocław
Coś mi się zdaje, że dalsza dyskusja na nie ma sensu. Każdy zainteresowany już przedstawił swoje stanowisko i raczej go nie zmieni. ;)

Cały problem tkwi w ... No właśnie w czym?

Kupowanie kradzionego czasopisma? Przecież to zaledwie kradzież rzeczy o wartości 6 zł (w przypadku SF).
Wiele osób piszących na tym forum, (łącznie ze mną) o wiele częściej ściąga z sieci mptrójki, a to jest już kradzież płyty o wartości co najmniej 50-60 zł. Ściągnięcie lub kupienie divixa, jakiejś nowości, to kradzież coś około 80 zł albo i więcej. Kserowanie książki? Ktoś wspominał o 300 zł, ale częściej prawdopodobnie to około 100. I w odróżnieniu od kupowania "tanich czasopism" wiadomo, że to jest przestępstwo.
Co to jest 6 zł w porównaniu z takimi sumami? Małe przestępstwo to nie jest przestępstwo. Co z tego, że opisane w Kodeksie Karnym. My mamy własny rozum i wiemy lepiej. Nie stać nas, to można (można a nie trzeba) ukraść. Smutne, prawda?
Takiego rozumowania z naszego społeczeństwa szybko się wyrugować nie da, jeżeli w ogóle się da. A dopóki będzie istniało to będzie istniało piractwo fonograficzne i będzie dobrze prosperowała sprzedaż "zwróconych" czasopism.

Czyli problem tkwi w nas. Dla nas drobne przestępswo to nie jest przestępstwo dopóki oszczędzamy na nim choćby 3 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 21:49:05 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Rozumujesz błednie. Piractwo fonograficzne istnieje, bo ceny płyt są wzięte z kosmosu, a nie stać ludzi, by płacić 40-50 zł za nowy album. Stąd taka popularność tanich (legalnych) składanek. DVD? Tu sprawa jest identyczna. Kogo stać na częste kupowanie nowości za 79.90? Przypominam, że po 1 maja ceny pójdą jeszcze w górę, więc ściągalność divxów i mp3 wzrośnie zapewne, ku rozpaczy i pełnemu niezrozumieniu ZPAV.
Książki i pisma to nieco inna sprawa, bo mnie osobiście ciężko się czyta na komputerze książkę. Wolę postać drukowaną. A że jestem estetą, to wolę mieć książkę w postaci książki, a nie wydruku z kompa. Dlatego kupuję. Pisma też kupuję - jeśli mają coś ciekawego do zaoferowania. Często jest to darmowe dvd, co powoduje, że kupuję pismo, by je wyrzucić do kosza - zatrzymuję tylko dodatek.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 21:50:31 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.01.2004 @ 21:43:07
Posty: 99
Nyala pisze:
A ja mam takie małe pytanko natury technicznej do pana Roberta - czy liczba prenumeratorów jest tak mała, że czasopismo jest tak bardzo uzależnione od kiosków? Wiem, że to może być naiwne pytanie, ale jestem ciekawa, bo sama jestem zwolenniczką prenumeraty. Jakoś wole dostać świeży numer czasopisma do domciu, niż latać do kiosku.

Prenumeratorzy to dzisiaj około 10-15% całości sprzedaży. Taka liczba niestety nie jest w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na sytuację.

_________________
wierze w zycie pozagrupowe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 21:54:43 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.12.2003 @ 22:10:20
Posty: 94
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję za odpowiedz. To teraz tym bardziej wszystko jasne :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 21:55:40 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.01.2004 @ 21:43:07
Posty: 99
Tarkus pisze:
Przypominam, że po 1 maja ceny pójdą jeszcze w górę, więc ściągalność divxów i mp3 wzrośnie zapewne, ku rozpaczy i pełnemu niezrozumieniu ZPAV.

To wprawdzie nie na temat, ale niby dlaczego mają wzrosnąć? Przecież DVD jest produkowane na cały region i kupisz sobie w Niemczech, Holandii (ta jest naprawde tania) choćby wysyłkowo taką samą wersję jak ta, która stoi na półkach u nas. Pomijam już fakt, że tamtejsze firmy wejdą na nasz rynek. IMO raczej ceny spadną po integracji z Unią, teraz mamy przeliczniki brytyjskie, o wiele wyższe niż niemieckie czy francuskie.

Nyala:
Nie ma sprawy, ten rynek działa na samych niedopowiedzeniach, więc nic dziwnego, że mamy co mamy.

_________________
wierze w zycie pozagrupowe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:00:27 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Nyala pisze:
Jakoś wole dostać świeży numer czasopisma do domciu, niż latać do kiosku.

A nie ma jakiegoś opóźnienia w wysyłce?
Do prenumeraty zniechęciłam się gdy w liceum zaprenumerowałam Filipinkę (dwutygodnik) i dostawałam ją do domu prawie w tydzień po tym jak pojawiła się w kiosku.

A co do empetrójek, to jakis czas temu słyszałam (fakt, że tylko newsa, wiec nie podam szczegółów), że Parlament Europejski opowiedział się przeciwko uznawaniu korzystaniu z sieci P2P za przestępstwo.
Mam wrażenie, że do ściągania zachęca także to, że (przynajmniej w segmencie rynku którego słucham) trzeba kupić całą płytę za 30 czy 50 zł a nie można nabyć jednej wybranej piosenki za 3 czy 5 zł.

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:02:32 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.01.2004 @ 21:43:07
Posty: 99
Magdalaena:
Teraz już można, od kilku miesięcy istnieją serwery, z których za 99 centów ściągasz konkretne piosenki.

_________________
wierze w zycie pozagrupowe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:03:29 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Robercie, porównując ceny DVD w Europie i w australijskim sklepie easydvd.com ze zdumieniem stwierdzam, ze na antypodach jest znacznie taniej. Jedyny plus, jaki będzie po wejściu do Unii to ewentualność, że przestanie się produkować badziewia. Vide Edycja Specjalna "Terminatora 2". Pudełko owszem przypomina wersję znaną ze świata. Tyle, że brak połowy dodatków. Towar wybrakowany, bo na polski rynek.

A ceny spadną? No, łudzić ci się wolno. Tyle, że to my mamy doszlusować cenowo do poziomu Unii, a nie Unia do nas.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:06:00 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Magda - co do fonografii: rynek singli, a właściwie jego śmierć (nawet w sklepach londyńskich trudno już kupić single, które chesz mieć do kolekcji) wskazują, że to nie jest IMO trafna diagnoza. Mp3 uderzyły najpierw w single. Gdzie można sobie było kupić ulubioną piosenkę. Oczywiście zaraz ktoś napisze, że u nas single są po około 15 - 20 pln (za wyjątkiem przecen w MM :-)). Ale na Zachodzie będzie to wydatek mniej więcej taki jak dla Polaka 5 pln-ów. Analizy Billboardu wskazują, że w USA rynek singli skurczył się z w ciągu ostatnich 5 lat do 5%, prawie 5%.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 21.03.2004 @ 22:14:29 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:13:15 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.01.2004 @ 21:43:07
Posty: 99
Tarkus:
Ale Unia nie jest monolitem, tam co kraj to inna cena. Aliena - ale ten poprzedni zestaw pięciopłytowy - w Holandii można było kupić za ok. 240 zł w przeliczeniu z opłatą za wysyłkę. Zresztą ceny w Polsce to niezupełnie kwestia żądań Zachodu. Parę lat w przemyśle filmowym pozwoliło mi wyrobić sobie opinię na ten temat - u nas kompensuje się niskie nakłady cenami. Gdyby zlikwidowano polskie przedstawicielstwa Sony, Warnera itp., miałbyś ceny o połowę niższe, bo kalkulowaliby je ludzie z Zachodu.
BTW nie patrz na ceny DVD w Chinach, bo umrzesz ze zgryzoty.

_________________
wierze w zycie pozagrupowe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:21:36 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Ktoś tu pisał że przestępstwem jest kserowanie podręczników. Mam pytanie, co można zrobić jeśli mam do przeczytania rozdział z podręcznika wydanego w latach 80-tych, wznowień nie było, dostać go oczywiscie nigdzie nie można, w bibliotece na 300 osób są 3 egzemplarze oczywiście wypożyczone. Co mozna w takiej sytuacji zrobić? Na egzaminie podejść do profesora i powiedzieć "Nie odpowiem na zadane przez pana pytanie albowiem ksiazka w której można znaleźć na nie odpowiedź jest dostępna jedynie w formie ksera a moje sumienie i honor nie pozwalają mi na korzystanie z niego."? Albo co zrobić jeśli podręcznik kosztuje 100 PLN a prawie tyle kosztuje każdy tom "Psychologii" Strelaua a ja mam do egzaminu nauczyć się 2 rozdziałów, w bibliotekach są niedostępne bo szkoła zakupiła za mało egzemplarzy? Czy jeśli skseruję sobie te rozdziały to już jestem potępienia godnym kryminalistą który powienien się wstydzić spojrzeć rano w lustro?
O cenach płyt które sięgają 70 PLN za nowości już nawet nie wspomnę. Dlatego kupuję głównie płyty polskich wykonawców które kosztują po około 30-35 zł, często nawet mniej jak np. nowa płyta Chylińskiej - 27,99 w Trafficu. Tyle jestem w stanie zapłacić za płytę

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 22:32:08 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Robert J. Szmidt pisze:
Teraz już można, od kilku miesięcy istnieją serwery, z których za 99 centów ściągasz konkretne piosenki.

No właśnie centów - ale polskiej muzyki tam zapewne nie ma ;-)

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 23:10:29 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Robert J. Szmidt pisze:
BTW nie patrz na ceny DVD w Chinach, bo umrzesz ze zgryzoty.

Dla twojej informacji Chiny są jednym z największych rynków pirackich na świecie. Więc łaskawie nie ucz ojca dzieci robić, bo pojęcie mam. Mimo, że nie przepracowałem kilku lat w przemyśle filmowym.

Wrzosio, niestety tak jest. To chora sytuacja, ale co zrobić. Kserując książki popełniasz wykroczenie.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 23:16:54 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
A propos wykroczeń, śmieszy mnie trochę gonienie dzieciaków z nagrywarkami, skoro na stadionach stoją ludzie z całymi pudłami pirackich cd. Oczywiście, i to i to przestępstwo. Ale tego naprawdę solidnego piractwa się nie goni. Tak samo jak nie goni się dresiarskich gangów, a u mnie w parku straż miejska chodzi przez cały dzień i goni gimnazjalistki, żeby nie siedziały na oparciach ławek :]

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Ostatnio zmieniony 21.03.2004 @ 23:17:26 przez meadwyn, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.03.2004 @ 23:17:11 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2003 @ 9:27:43
Posty: 1954
Lokalizacja: Brok
Lawrence pisze:
Może po prostu będziesz lepiej pilnował tego, co idzie na przemiał (jeśli już coś na przemiał iść musi, czego w dalszym ciągu nie rozumiem)?

To pozwolisz, że policzymy?

Sprzedaż czasopisma tego typu to ok. 8-15 tys egzemplarzy, przy zwrotach około 50% (jeśli pismo dobrze idzie, bo były takie co osiągały 90%). Więcej, przy obecnym rynku nie będzie.
Załóżmy sprzedaż 10 tys. Wydrukować trzeba 20 tys, cena jednostkowa pisma w rodzaju NF przy tym nakładzie to ok 1,6 zł. Czyli druk kosztuje 32 tys.

Przy cenie sprzedaży 8 zł (dla równego rachunku) zysk brutto ze sprzedaży to 80 tys. Marża dystrybutora 40% - zostaje 48 tys

Pozostałe koszty - skład ok 3 tys, honoraria+wierszówki jakieś 5 (przy minimalnych stawkach). Pozostałe koszty (utrzymanie firmy, telefony, płaca dla jednego pracownika, lokal) - niech będzie też tanio, powiedzmy 4 tys.

Po sprzedaży zostaje więc brutto 4 tys zysku. I teraz wyobraź sobie sytuację, że to samo pismo możesz kupić za miesiąc za 4 złote. Jak pisał Robert nie stracisz na tym jako czytelnik - to nie jest pismo newsowe, treść masz po miesiącu taką samą dobrą (albo tak samo zła, jak kto woli:) ), jak w momencie wprowadzenia do dystrybucji.
I wtedy wystarczy, zeby 10% klientów doszło do wniosku, że opłaca się poczekać - zarabiasz dokładnie 4 tys mniej, czyli zabawa staje się sztuką dla sztuki.

W związku z powyższym przy takich nakładach i malym marginesie zysku rezygnacja z przemiału to samobójstwo dla pisma. I, niestety, nie stosuje tu się, z pozoru prosta i logiczna zasada, zę lepiej taniej sprzedać niż zniszczyć, sorry.

Natomiast, istotnie, można się zgodzić z podejściem Magdalaeny - w zasadzie na cholerę takie pisma?:)
Lawrence pisze:
Handel powinien być prosty - kupujący ->sprzedający, towar -> pieniądze, z nieuwikłaną pośrodku etyką, moralnością, Bogiem, honorem i ojczyzną.

Co do Boga, honoru i ojczyzny to się zgodzę, natomiast etyka i moralność raczej być powinny. Jest takie pojęcie "etyka kupiecka", które zakłada, że obie strony transakcji nie oszukują sie ponad miarę i nie łamią, niepisanych być moze ale przydatnych, zasad.
Joanka pisze:
To nie jest żaden argument, ciebie było stać na podręczniki, bo taki był ustrój. I wcale nie wiesz, co byś zrobił teraz.

I komu to przeszkadzało...;P Sorry, NMSP :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 939 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 63  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group