Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 09.05.2024 @ 10:52:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Najlepszy autor / autorka powieści historycznych to?
1. Mika Waltari 34%  34%  [ 24 ]
2. Maurice Druon 14%  14%  [ 10 ]
3. Teodor Parnicki 4%  4%  [ 3 ]
4. Karol Bunsch 11%  11%  [ 8 ]
5. Antoni Gołubiew 4%  4%  [ 3 ]
6. Robert Graves 21%  21%  [ 15 ]
7. Jadwiga Żylińska 1%  1%  [ 1 ]
8. Zofia Kossak Szczucka 10%  10%  [ 7 ]
Liczba głosów : 71
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22.11.2004 @ 23:33:30 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 15.09.2004 @ 22:19:48
Posty: 583
Eh , wiem , że zdarzyła mi się literówka w kwestii bitwy pod Wagram. Co do Leśniewskiego... "Jerozolimę 1099" skrzyżował praktycznie z trzech pozycji. "Krzyżowców" Zofii Kossak-Szczuckiej , "Dziejów wypraw krzyżowych" Stevena Runcimana i anonimowej relacji o pierwszej krucjacie. To tak , jakby pisać monografię bitwy pod Gaugamelą na podstawie "Aleksandra Wielkiego" Hammonda , Plutarchowego życiorysu króla Macedonii i książki Bunscha.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 2:21:48 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 30.04.2004 @ 0:16:52
Posty: 61
Lokalizacja: Poznań właściwie
Cytuj:
W 1807 roku, to na pólnocnej stronie Dunaju pod Wiedniem był spokój.
No, ale może ta sensacyjna bitwa była opisana w pamietnikach Napoleona ;-))))


Punkt dla Ciebie Ekwito, (pozwolisz, że bedę walił z innego forum się nickiem znaczy).

Cytuj:
am za najlepszegho HBeka jakiego czytałem ( czytałem jakieś 25- 30 % serii) uważam "Gettysburg 1863" Grzegorza Swobody, ale to zdaje się nie jest przedział czasowy jaki interesuje adresata Twego prezentu Poli :)


Chyba gramy w tej samej drużynie Zamorano..., No moze pomijając piłkę nożną...

Co do HB, to polecam wszystkim "Tarutino 1812", jak dla mnie kapitalne. Chociaż autor, trochę za mało pisze złego o Napoleonie ;)...

Radagajs chłopaku, skąd Ty się wytrzasnąłeś? No, prawda, Michałek, niespecjalny, ale nie każdy może podejść do innych książek (np trzech tomów Runcimana), więc moze niech łyknie chociaż Jerozolomę? Dzięki temu bedzie przybnajmniej wiedział, że Francuzi nie tylko w czasach Napoleońskich potrafili złomotać komus tyłek. A jest sie czym chwalić, zważywszy na poteżny rozłam w kierownictwie wyprawy... Rozklepanie przez 700 rycerzy armii idącej na odsiecz Antiochii (znaczy pewnie jednego z oddziałów) to mistrzostwo prostoty taktyki jazdy tamtych czasów...

A co do Plutarcha, to chyba niewielu czytało... Więc moze też więcej tolerancji?

Ja nie czytałem zbyt wiele zbiorów rozkazów Cesarza Francuzów, czy nawet choćby pamiętników z epoki, to że jak, powinienem nie odzywać się na ten temat? Bo czytałem tylko cytowane w innych opracowaniach?

_________________
"Postać dumna, w rysach męstwo i stałość, wzrok orli, który dreszczem przenikał, sposób mówienia jasny i zwięzły, dar rozkazywania, jednym wejrzeniem oszacowania podwładnego, wszystko w czem cechowało wodza" Tomasz Potocki o Chłopickim


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 9:14:27 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Radagajs pisze:
Dobra , jeszcze o Historycznych Bitwach...jeszcze "Kłuszyn 1610".

o wojnach 16tego stulecia fajnie napisano w książce pt "Husaria", autora neistety nie pametam (ale sprawdzę). Jako i o powstaniu tej formacji, jej latach świetności i zmierzchu, oraz o ich uzbrojeniu, sposobach walki, przeciwnikach, sukcesach i porażkach.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 12:04:56 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.10.2003 @ 16:48:01
Posty: 804
Lokalizacja: Pruszków
Cytuj:
Przejrzałam tylko ostatnio "Hattin" i odrzuciło mnie, kiedy zobaczyłam, że jedna z ilustracji to fotka z gry "Stronghold: Crusader" (czy jakoś tak)


Medieval: Total War:P. Gra fajna, ale w sumie diabelnie uproszczona. No chyba, że porównać ją z innymi.

_________________
Człowiek który przedkłada żabę nad świnię nie jest godny miana człowieka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2005 @ 21:05:46 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Zagadka:z jakiej książki to cytat?:) Po za tym brakuje mi w tej ankiecie autorów nie XX-wiecznych. Gdzie,do cholery jest Dumas??

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2005 @ 13:19:11 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Popisek jak byś przeczytał ten topic to by cię oczka bolały ???? Było wyraźnie zaznaczone, że w ankiecie XIX wiecznych pisarzy nie ma, choćby z takiego prostego powodu, że ankieta może liczyć tylko 8 punktów na tym forum.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2005 @ 21:04:23 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Tjaa i w jedno z tych osiem miejsc trzeba było wrzucić Żylińską(co ona napisała tak apropos?) czy Kossak-Szcucką, która nie ujmując jej wysokiej klasie jest niemal zupełnie nieznana poza Polską?

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2005 @ 21:08:16 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
popisek pisze:
Tjaa i w jedno z tych osiem miejsc trzeba było wrzucić Żylińską(co ona napisała tak apropos?)

Wygooglaj sobie, ewentualnie poczytaj topic to będziesz wiedział ...
Cytuj:
czy Kossak-Szcucką, która nie ujmując jej wysokiej klasie jest niemal zupełnie nieznana poza Polską?

Nie wiem co znana / nieznana poza Polską ma do rzeczy. Taki miałem kaprys jako autor ankiety....
Masz coś ciekawego do napisania a propos powieści historycznych ?

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:04:27 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Przeczytałam "Czarnego Anioła" - przyznaję bez bicia, że to pierwsza w mojej karierze książka tego autora. A teraz już możecie bić: uczucia mam mieszane. Historia ginącej cywilizacji została opisana świetnie; gorzka refleksja, coś nieuchwytnego, stające przed oczami monumentalne budynki Cesarstwa Wschodu. Historyczne postacie, działania militarne - świetne. Ale ten rozbudowany wątek romantyczny mi się tak nie podobał!! Anna Notaras jest dla mnie strasznie sztuczna i wyprana z osobowości; nie lubię jej i nie jestem w stanie wierzyć w racjonalność jej poczynań. Z Angelosem jest odrobinę lepiej (nie wrzeszczy co pięć minut, że kocha i nienawidzi), ale też jest jakiś dziwny;) Nie wierzę, że można precyzyjnie opisać uczucia do osoby, której się przez chwilę patrzyło w kościele w oczy. I czy on naprawdę musi okazać się krewnym cesarza? Podobno Sinuhe też jest synem faraona. Trochę tego chyba za dużo. Tylko siostra Charykleja da się lubić:) Poza tym zdenerwowało mnie brzydkie stare wydanie książki, wstrętne ilustracje i kiepski przekład z błędami.
Ale bynajmniej nie jest to zła książka. Autor ma dużą wiedzę historyczną i jest najwyraźniej niegłupim wrażliwym człowiekiem. Wszelkie opisy dotyczące akcji i tła (niekoniecznie ludzi) bardzo mi się podobały. Inne książki Waltariego też poczytam:)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:18:24 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Mnie się podobał najbardziej "Turms, Nieśmiertelny"-jeśli chodzi o powieści Waltariego. Po Waltarim ( albo obok)-Parnicki. Jego "Aecjusz..." jest naprawdę klimatyczny...
A w ankiecie wygrywa Waltari :)

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.01.2005 @ 18:25:15 
Offline
Myszowór

Rejestracja: 08.10.2004 @ 14:27:38
Posty: 970
Lokalizacja: Pohjola-dzika,smiercionosna Polnoc
Haletha pisze:
. I czy on naprawdę musi okazać się krewnym cesarza? Podobno Sinuhe też jest synem faraona.

Ano ten typ tak ma... Angelos krewnym cesarza, Sinuhe synem faraona, a Turms... niesmiertelnym :) Tylko Karin corka Monsa nie jest podmieniona ksiezniczka, bo to postac jak najbardziej historyczna i Mikael Karvajalka chyba nie mial jakis specjalnie znamienitych przodkow.
Mikael przyszedl mi na mysl przy Szarleju i jego marzeniu o Konstantynopolu.

_________________

Jestem Nikim, co umie tylko spac
Lunatykiem od odkladania spraw
Fanatykiem marzen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.01.2005 @ 19:46:09 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2004 @ 16:43:01
Posty: 289
Lokalizacja: Jelenia Góra
Przeczytane : Steven Pressfield "Aleksander Wielki" , jako wprawka do filmu, pożyczone od kumpla :) Opowiedziane z perspektywy samego Macedończyka, który jest narratorem. Narracja utkana z retrospekcji. Miłośnicy antycznej wojskowści będą mieli mnóstwo radochy. Mnóstwo. Ponoć bardzo fachowo jak mi pasjonat powiedział to jest odrobione. IMO rzecz na miarę trylogii Bunscha, a może nawet lepiej się czyta :) Jestem bardzo na tak. 9 / 10. IMO fascynująca książka.

_________________
Czy nie możemy sie modlić o coś dobrego, na przykład o precyzyjne bombardowanie ?

Paragraf 22

Za nóżki i o ścianę !!! Na pohybel idiotkom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 14:20:06 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Vainamoinen pisze:
Tylko Karin corka Monsa nie jest podmieniona ksiezniczka, bo to postac jak najbardziej historyczna

A i owszem. Najbardziej fascynuje mnie los jej potomstwa z Erykiem. Byli półkrwi Wazami - i jakoś tak się zapodzieli. Jakby nigdy ich nie było.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 17:29:41 
Offline
Myszowór

Rejestracja: 08.10.2004 @ 14:27:38
Posty: 970
Lokalizacja: Pohjola-dzika,smiercionosna Polnoc
Ano nie zaistnieli w historii. Nie wiem, czy im sie przypadkiem nie zmarlo w dosc mlodym wieku i niejasnych okolicznosciach. Musze sprawdzic.
Wazowie to zreszta bardzo dziwna dynastia byla: Gustaw-paranoik, Eryk- psychopata, Zygmus-slabowity na umysle wychowanek jezuitow, Krysia co uciekla do Rzymu. Cos w genach musieli miec popaprane.

_________________

Jestem Nikim, co umie tylko spac
Lunatykiem od odkladania spraw
Fanatykiem marzen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 17:35:41 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Bardzo możliwe, że Jan Waza rozkazał dać im po gardziołku. Wcale bym się nie zdziwiła. Potomstwo przyrodniego brata zawsze mogło okazać się harde, charyzmatyczne i żądne władzy.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group