Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 12.05.2024 @ 13:46:40

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Najlepszy autor / autorka powieści historycznych to?
1. Mika Waltari 34%  34%  [ 24 ]
2. Maurice Druon 14%  14%  [ 10 ]
3. Teodor Parnicki 4%  4%  [ 3 ]
4. Karol Bunsch 11%  11%  [ 8 ]
5. Antoni Gołubiew 4%  4%  [ 3 ]
6. Robert Graves 21%  21%  [ 15 ]
7. Jadwiga Żylińska 1%  1%  [ 1 ]
8. Zofia Kossak Szczucka 10%  10%  [ 7 ]
Liczba głosów : 71
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06.04.2004 @ 23:40:10 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
M. Aurelius pisze:
M. Druon to raczej fantasy niż historia.

?????
Masz na myśli "Królów przeklętych" czy coś innego? Bo jeśli "Królów przeklętych", to się absolutnie nie zgadzam.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.04.2004 @ 23:45:57 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Alakhai pisze:
M. Aurelius pisze:
M. Druon to raczej fantasy niż historia.

?????
Masz na myśli "Królów przeklętych" czy coś innego? Bo jeśli "Królów przeklętych", to się za cholerę nie zgadzam.
Ja też :-) "Królowie Przeklęci" to świetny szkic epoki ostatnich Kapetyngów i pierwszych Walezjuszy. Tzw. średniowieczny zabobon w postaci czarownic na przykład występuje w takim wymiarze jak w średniowiecznej kulturze występował ( słuzka Mahaut ). A sama idea klątwy De Molaya, cóż on naprawdę przeklał I Filipa Pięknego i papieżai kogo tam jeszcze ( De Marrigny? ) ? Natomiast związek przyczynowy z ich dalszymi losami to IMO kwestia wiary w takie rzeczy :PPPP

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 0:46:52 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.01.2003 @ 23:25:42
Posty: 5668
Lokalizacja: Damaszek wzięty!
A jam głosował na Bunscha. Za sam "Dzikowy skarb", a co dopiero za resztę.

_________________
W historii ludzkości, jak wiecie wszak o tym,
Ze szczęścia robiono przeróżne głupoty.
A ja dziś za jeżem wyruszyć chcę w pościg,
I jak go dopadnę... Wiadomo. Z radości!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 2:07:26 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 22:26:02
Posty: 3269
Egipcjanina czytałam 15 lat temu i niczego nie pamiętam. Muszę znów po niego sięgnąć, tym bardziej, że dotyczy czasów Echnatona, które mnie jakiś czas temu bardzo interesowały (dzięki, Zamorano, za "synopsis") :-) Po Druona sięgnęłam po bardzo dobrym serialu i przeczytałam jednym tchem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 7:23:26 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Idy, sięgnij, warto, ja się wychowałam na tej książce (bo była też ulubioną mojej mamy) i kilka lat temu miło było sobie ją odświeżyć :-)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 8:49:19 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Al pisze:
Masz na myśli "Królów przeklętych"
- też, np. Króla z Żelaza. Ale nabardziej Aleksandra Macedońskiego. A przeklął poza królem: biskupa Paryża i papieża. Cały ten cykl to dla mnie apoteoza okultyzmu i masonerii. A że wartko napisany..

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 9:15:18 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
M. Aurelius pisze:
Masz na myśli "Królów przeklętych"
Cytuj:
- też, np. Króla z Żelaza. Ale nabardziej Aleksandra Macedońskiego. A przeklął poza królem: biskupa Paryża i papieża. Cały ten cykl to dla mnie apoteoza okultyzmu i masonerii. A że wartko napisany..


Powiem szczerze, że jakoś ten aspekt mi cokolwiek umknął...

Jak w "Harrym Potterze", nie? ;-)

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 11:35:23 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Gdzie Sssienkiewwiczcz? ;)))

A teraz pytanie do Nadobnej Pani Cintryjki, jako i Inszych, którzy być może zetknęli się z twórczością imć Bohdana Królikowskiego: no, tego, o opinie jakieś... :))

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 11:47:53 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.03.2004 @ 12:13:30
Posty: 271
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Zagłosowałem na Mikę Waltari, ale Bunsh też mi się podoba.
A właśnie - gdzie Sienkiewicz, trylogia też fajna rzecz ( szczególnie okrojona do "Ogniem i mieczem":) )

Idy Greannmhor pisze:
Egipcjanina czytałam 15 lat temu i niczego nie pamiętam. Muszę znów po niego sięgnąć, tym bardziej, że dotyczy czasów Echnatona, które mnie jakiś czas temu bardzo interesowały (dzięki, Zamorano, za "synopsis") :-) Po Druona sięgnęłam po bardzo dobrym serialu i przeczytałam jednym tchem.


Egipcajnin jest świetny - warto na pewno sobie przeczytać jeszcze raz. Szczególnie mnie w tej książce interesowało rzyci ludzi w tamtych czasach, ale tło historyczne to też bodaj najważniejsze wydarzenia i starożytnym Egipcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 12:31:03 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Achmed pisze:
Co do wywodu o Beatrycze to czekam, oczywiście :) .

treść:
Punktem wyjścia dla powieści jest historyczny fakt, a mianowicie bunt chłopski przeciw cystersom w Wielkopolsce w roku 1309. Głównym bohaterem jest diakon Jan Stanisław. Jego dzieje powiązane sa ściśle z historią Polski i Europy. Jest to przedział między rokiem 1296 a 1317. Finał zbiega się z czasem starań o korone i zjednoczenie kraju przez Łokietka. Przewijają się takie wydarzenia w tle powieści jak : dzieje papiestwa na przełomie XIII i XIV wieku, postać królowej Ryksy Elzbiety, czy własnie zabiegi o koronę polską. Dla politycznego wątku powieści i dziejów głównego bohatera zdarzeniem kluczowym jest zamach na Przemysła II. W pierwszych rozdziałach powieści od razu wchodzi się w "średniowieczny klimat" : proces o młyn, dyskusja o Dantem, fałszerstwa itd. Ważnym wątkiem są pieniądze :-) ( cena za zgodę na koronację Łokietka, Denar Św. Piotra). Głównym miejscem gdzie toczy się akcja powieści jest pałac papieski w Awinionie (wyjąwszy ostatni rozdział) , gro akcji powieści rozgrywa się w środowisku duchownych , choc sprawy są świeckie - polityka , literatura, ekonomia, a nawet walka wywiadów:-). Sporo miejsca zajmują tez dysputy teologiczne - o "architekturze zaświatów" . Cóż kto czytał "Królów Przeklętych" - ten pamięta Jacquesa Duse, czyli Jana XXII. To jedna z głównych postaci również tutaj. Jego "hobby" był wszak pewien przewrót teologiczny :-) Generalnie jest IMO bardzo ciekawie pod względem fabularnym, tematyki, tła historycznego :-)
Język, styl
"Tylko Beatrycze" to ten trochę trudniejszy Parnicki , ale niewątpliwie warty uwagi . W narracji mamy obficie wykorzystane quasi - dokumenty , oraz dialog. Dialog dominuje nad wszystkim innym. Stylizacja jest bardzo delikatna, właściwie nie ma archaizacji. Liczne nawiązania : pastisze, czytelne cytaty, subtelne parafrazy, mnóstwo alegorii. Często cytuje się Dantego i nie jest to tylko popisywanie sie erudycją. Dla bohaterów te cytaty to narzędzie walki na słowa :-) Dialog wyeksponowany jest na maksa. Bardzo kunsztowny. Rozmowa Duse ze Stanisławem to pokaz kusztu. Perełka. Ale nie wchodzi tak łatwo jak np. "Kiedy Król gubi kraj" Druona . Trzeba się skupic , wczytać. Ktoś kiedyś powiedział "Konwencja dialogu epickiego" - to jest w tej powieści IMO :-) Narracja nie jest linearna, dużo retrospekcji. Kompozycja jest precyzyjna. Rozdział pierwszy prolog ostatni epilog :-) Sposób w jaki Stanisław opowiada swe dzieje jest , jakby pastiszem "Boskiej Komedii". Bardzo ładny, dzięki Dantemu również :-) jest w powieści wątek miłosny (Bez kiczu, a odrobiną niezbędnej poezji "Kochać znaczy, żyć"- takie zdanie gdzieś tam pada, bardzo IMO fajne. Świetny dialog Stanisława z papieżem:

"Rzekłeś spiewa Aligerus Dante o miłości. Owszem pięknie. Ale własnie : do kogo? Albo chociażby :do czego?
-myślę iż do miłości.
-Bzdura. Miłość miłości? Czy może być chciwość chciwości? Albo wstyd wstydu?
-Może być.
-Przyjmij - jako obłąkańca odmiana zaiste niezwykłości takiej , jak kamelopardus niezwykłym jest widokiem w zwierzyńcach - powinszowania iżes taki niezwykły.
- Nie bardziej niźli wasza Świętobliwość. Słyszałem : w pewnych roku dniach czy oktawach nawet całych pościcie surowiej niż wszyscy pustelnicy świata. Czymże jest wola wasza, izby tak właśnie pościć. Czy nie głodem głodu? Pragnienia pragnieniem? A skoro może istnieć głód głodu, to i miłośc miłosci!"
IMO świetny dialog:-) ), mamy tu troszkę mistyki . A dla Stanisława Graal to kobieta Reiczka/ Joanna...

Podsumowując IMO : "Tylko Beatrycze" jest powieścia trudną, ale wartą uwagi. Nie jest ksiązką dla wszystkich. Wielu rzuci w kąt na wysokości drugiego rozdziału. jeśli ktoś lubi Parnickeigo , i lubi średniowiecze powienien jej dac szansę. Jest znakomita, kunsztowna i wiele daje jeśli da się jej szanse. Wiedza historyczna Parnickiego jest ogromna. Wrażliwośc także. Cóż ku pokrzepieniu mózgów i dusz :-) Imo bardzo dobra rzecz. Choć wielu nie wejdzie.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 07.04.2004 @ 12:51:51 przez Zamorano, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 12:32:51 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Haletha pisze:
Gdzie Sssienkiewwiczcz? ;)))

A teraz pytanie do Nadobnej Pani Cintryjki, jako i Inszych, którzy być może zetknęli się z twórczością imć Bohdana Królikowskiego: no, tego, o opinie jakieś... :))
Litości, tłumaczyłem , że zrezygnowałem z XIX wiecznej powieści w odcinkach, na rzecz współczesnej prozy historycznej, Na tym forum ankieta może mieć tylko 8 punktów ! :-)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 07.04.2004 @ 12:37:48 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 12:34:10 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
1. Sienkiewicz,
2. Sienkiewicz,
3. Sienkiewicz...
;-PP

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 16:24:49 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
W XX w. był jeszcze w PL jeden niezły pisarz od książek historycznych. Pupilek telewizji, która nakręciła wszystko co napisał dobre czy gniot bez różnicy. Jego najlepsza książka Crimen a film wg Królewskie Sny. J.Hen

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 16:51:33 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Owszem , a ostatnia książka Józefa Hena "Mój przyjaciel król" też jest dobra. Wg. "Crimen" też był serial , a "Królewskie Sny" nardzo lubię. Władysław Jagiełlo w interpetacji Holoubka jest bardzo OK. :-)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2004 @ 20:39:00 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.05.2003 @ 9:00:16
Posty: 3118
Lokalizacja: Wylęgarnia
Moim faworytem był będzie Mika Waltari za "Egipcjanina Sinuhe" właśnie.
Innych tez lubię, ale na niego oddałam swój głos.
A jeszcze moim ulubionym historykiem jest Manteuffel - autor Hisorii powszechnej średniowiecza. Egzamnin zdałam tylko dlatego, że przyponinałam sobie jego teksty w stylu "azali Mongołowie wielki narodem byli", a za nimi resztę potrzebnych wiadomości:))

_________________
Here comes Lightning down the street
While you just stand there talking
If I were you I'd start to move
And tell my story walking
About a hundred miles an hour!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group