Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 16.04.2024 @ 14:16:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 12:32:33 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2008 @ 11:35:15
Posty: 2084
Lokalizacja: Las pod kontrolą Rady Puchaczy
Generalnie istnienie jednoczesne w kontekście uniwersum Diuny słów lasorobin i rusznica laserowa można przełknąć np:

- rusznicy laserowej jako przestarzałego modelu broni na Arakis i tylko Arakis ( bo rzadko używana i tylko na Fremenów przez harkonnenów , ale pewnie nigdy na czerwie bo skutku żadnego się nie uzyska).

-natomiast laserobin mógłby być używany na bardziej technologicznych planetach imperium Ix, Richese jako najnowsza wersja modelu wypuszczonego na rynek.
Skojarzeniowo np: strzelba dubeltówka(rusznica laserowa) i karabin snajperski (laserobin) pod tym względem tłumaczenie to(Łozińskiego) nie jest najgorsze.
Natomiast Cesarz (i wszelkie odmiany jak jego cesarska mość itd)już tak dobrze nie brzmią, jest to moje zdanie ale dla mnie słowo cesarz nawet nie kojarzy się z Rzymem ( cesarz rzymski to zawsze bardziej cezar) ale z tymi ostatnimi cesarzami germańskimi Habsburgami i Hohenzollernami, tacy pierdołowaci staruszkowie z bokobrodami.
Ale wystarczy przeczytać Padyszach Imperator znanego wszechświata hmm to brzmi tak jak powinno i tu zawsze dla mnie będzie Imperator

_________________
U-hu, U-hu, U-hu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 13:54:57 
Puchacz pisze:
Natomiast Cesarz (i wszelkie odmiany jak jego cesarska mość itd)już tak dobrze nie brzmią, jest to moje zdanie ale dla mnie słowo cesarz nawet nie kojarzy się z Rzymem ( cesarz rzymski to zawsze bardziej cezar) ale z tymi ostatnimi cesarzami germańskimi Habsburgami i Hohenzollernami, tacy pierdołowaci staruszkowie z bokobrodami.

I tu się mylisz, bo Cezar był jeden. Juliusz. To był jego przydomek i nawiązywał do fryzury. ;) Nie był cesarzem, tylko dyktatorem, pierwszym imperatorem, czyli cesarzem był Oktawian August. Jego i jego następców po polsku nazywa się cesarzami.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 13:55:14 
Proszę o usunięcie zbędnego posta.


Ostatnio zmieniony 28.08.2008 @ 18:23:04 przez Toki, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 18:12:35 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2008 @ 11:35:15
Posty: 2084
Lokalizacja: Las pod kontrolą Rady Puchaczy
pierwotnie imię rodowe z czasem tytuł
z wikipedi :

"Cezar – jeden z tytułów używany przez rzymskich cesarzy. Słowo cezar było rodowym mianem Juliusza Cezara oraz Oktawiana – jego adoptowanego syna i pierwszego cesarza rzymskiego, ale z czasem stało się tytułem władców Rzymu. W okresie tetrarchii tytułu cezara używali dwaj młodsi tetrarchowie."

Zresztą od cezara pochodzi cesarz, generalnie moim zamiarem było uwypuklenie słowa imperator które moim zdaniem lepiej pasuje do sagi o diunie niż cesarz, oraz generalnie tym podobne rozważania o tym cyklu w duchu raczej zabawnym niż w tonie "i tu się mylisz".

Możliwe że zbyt ostro reaguje ale coś przeziębiony się czuje i gardło boli.
Jakby co to sorki ale na żadne wojny na posty się nie bawię, wole zabawne i luźne podejście do tematu i w takim celu tu się loguję i gdy choroba człowieka gnębi to wole humor sobie poprawić.

_________________
U-hu, U-hu, U-hu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 18:22:09 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Toki pisze:
I tu się mylisz, bo Cezar był jeden. Juliusz.


A to by się Graves zdziwił. Nie tylko on zresztą. :P

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 18:25:08 
OK, już wiem, co pomyliłem. Wpajano mi od zawsze, że Juliusz Cezar nie był cesarzem, a ja przyjąłem automatycznie, że i na odwrót: cesarze nie byli Cezarami. :) Ale skoro byli, to przyznaję, mój błąd. :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 18:32:32 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
A to ja jeszcze dorzucę maleńki, malutki drobiazg. Cezar, prawda? C-E-Z-A-R. A potem na uniwerku wytłumaczono mi, że w zasadzie tak, ale niemal prawidłowa z punktu widzenia Rzymian I w. pne wymowa została zachowana w niemieckiej wersji słowa. Czyli Kaiser... A w zasadzie Kaisar.

Żeby było jeszcze śmieszniej, Imperator to też jeden z tytułów władców Rzymu i oznacza dosłownie osobę dzierżącą władzę. Heh, i tu problem: skojarzenia to sprawa subiektywna. Mi z kolei Imperator kojarzy się, niestetość, z Imperatorem z Gwiezdnych Wojen, co nie ułatwia sprawy.

Eh, a mógłby być po prostu Padyszach. Albo Nesu. Albo Di.

I też byłoby dobrze, ale to już moje osobiste skrzywienie...

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Ostatnio zmieniony 28.08.2008 @ 18:38:30 przez Hayabusa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.08.2008 @ 18:38:10 
To Turcy też mają w miarę w porządku, bo z Cezarei Kapadockiej zrobili Kayseri. :)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group