Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 08.05.2024 @ 7:23:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 17:57:09 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Tarkus pisze:
Lem...jest traktowany jak prorok, guru i każde jego słowo to objawienie ma być ://


a to dziwne, bo dużo częsciej spotykam się właśnie z takimi pilipiukowymi plwocinami popuszczanymi w kierunku tego wielkiego pisarza...wciąż najlepszego polskiego fantasty...

może i dlatego właśnie bronię go bardziej niż na to czasem zasługuje. A zresztą, na Twoim miejscu Tark, modliłbym się o przenikliwość i wygadanie jakie Lem przejawia - mimo oczywistych wpadek - nawet w tak zaawansowanym wieku...

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 18:02:37 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Mhm. Stajemy w obliczu gombrowiczowskiego "wielkim pisarzem był". Ale ja bym mu pomnika za życia nie budował :>>

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 18:13:18 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Myślę, że to niekoniecznie kwestia wieku. Typowy syndrom autorytetu. On nie dyskutuje on wie i rozciąga swój autorytet na wszystki dziedziny, rónież na te , na których się nie zna. Do tego protekcjonalny ton, swoista mieszanina pychy i cynizmu :) Ale o ile wiadomo ( Na Nowym Dworze AS mówił ) , Lem w końcu przeczytał, namówioney przez Beresia "Narenturrm" i mu się podobało :) Z pewnością ten framgent wyżej za krytke literacka uznany być nie moze. Z pewnością Lem wypowiadając się autorytatywnie o wszystkim strzela sobie coraz więcej samobójczych bramek. Nawet taki wyznawca Lema jak Oramus dostrzegł np. dyletanckie wg. niego opinie dziadka Lema w kwestiach naukowych. Co nie zmienia faktu, że w zakresie np. krytyki literackej też ciekawe rzeczy popełnił. A z tego wszystkiego to najbardziej lubie graf- algorytm na napisanie powieści SF który był we wklejkach w starych wydaniach "Fantastyki i futurologii" :DDDDDDD

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 18.10.2005 @ 22:57:35 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 19:21:48 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
apollogetic pisze:
na Twoim miejscu Tark, modliłbym się o przenikliwość i wygadanie jakie Lem przejawia - mimo oczywistych wpadek - nawet w tak zaawansowanym wieku...

Ant, proszę Cię, Forumokieta :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 19:24:06 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Nie odbieraj chłopcu jedynej przyjemności, jaką ma w życiu :D

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2004 @ 20:13:09 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Tarkus pisze:
Nie odbieraj chłopcu jedynej przyjemności, jaką ma w życiu :D


potwierdzam, Tark daje mi tyle rozkoszy, że nic więcej w tym życiu mi nie trza:) Może prócz foliowych woreczków po wszystkim:P

Borsuku, stop using 'f-words':))) Zresztą, to nie obraza jeno komplement - w pełni zasłużony - dla Lema

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 2:53:48 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Ant pisze:
Alakhai pisze:
Dawno temu ktoś na tym forum (chyba Ant, ale nie jestem pewny) usiłował mi tłumaczyć, że Lema należy cenić nie tylko jako pisarza, ale również jako krytyka .

i będę się tego trzymał - mimo, że Lem w tej rozmowie rzeczywiście dziecinny:) - każdemu polecam pisma krytyczne Lema (o nich głównie mówiłem...) Nawet jak głupio krytykuje Lolitę (przewodni argument: Nabokov nie chce pisać jak Dostojewski...) - pisze cholernie inteligentnie i ciekawie. A z Potterem...no co, nie ma racji?:)

Ujmę to tak: niewątpliwie Lem swoje miejsce w historii ma. Napisał sporo znakomitych powieści, opowiadań, krytycznych esejów itd., za które należy mu się chwała i szacunek. Nie zmienia to jednak faktu, że przynajmniej od kilku lat (jeśli nie od kilkunastu) nowej literatury pięknej nie pisze, a w wypowiedziach krytycznych zdarza mu się coraz częściej pieprzyć koszmarne androny (jak w przykładzie, który podałem). O ile "starego" Lema cenię, o tyle "nowy" i stetryczały działa mi tylko na nerwy.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 11:14:05 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.10.2004 @ 13:55:51
Posty: 240
Lokalizacja: Z miasta które oparło się Husytom
Lem Wielki Był, Jest i Będzie.
PS Lem twierdzi że nigdy nie był pisarzem SF. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 13:04:34 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
yukato pisze:
PS Lem twierdzi że nigdy nie był pisarzem SF. :)

No tak, bo SF to zielone ludziki przecież. A fantasy: czary - mary. :PPP

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:08:29 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Hmm...Długo się zastanawiałem czy podejmować ten temat. W końcu jednak nie wytrzymałem... W całej twórczości Lema, do strawienia są dla mnie tylko : Pirx i Cyberiada/Bajki Robotów. Reszta twórczości Lema to emanacja jego osobistych poglądów ( stalinizm, prymitywny ateizm i nieudana rywalizacja z Mc Luhanem w zakresie futurystyki). Nie mam nic przeciwko ateizmowi jako takiemu, ale ateizm w wydaniu Lema jest tak agresywny, że wręcz niesmaczny. Nie od rzeczy bedzie powiedzieć,że twórczość Lema była poważnym wsparciem dla reżimu komunistycznego-także w okresie stalinowskim. Ale do rzeczy. Poniżej kilka "perełek" z twórczości Lema. W "Obłoku Magellana" czytamy min. o krzyżu jako "zapomnianym symbolu mitu religijnego" a ewolucja życia w kosmosie to "groteskowe naśladownictwo stwórcy w którego wierzyli starożytni"... W 1950 r. w "Twórczości" Lem opublikował tekst "Kocioł" ( jako fragment powieści) gdzie chwali pracę dzielnych chłopców z Urzędu Bezpieczeństwa ( masowo wówczas mordujących Polaków) i czujność partii wobec wrogów klasowych pragnących ów tytułowy kocioł zniszczyć... I wreszcie futurystyka... Lem miał się stać komunistyczną odpowiedzią na "imperialistycznego" Mc Luhana, faceta który wyprognozował min. to, że świat stanie się "globalną wioską" na wskutek odkrycia nowych technologii w zakresie łączności itp. W co drugiej książce Lema, autor strzyka jadem w stronę Mc Luhana. Bo fakty są takie, że prognozy Mc Luhana w większości się sprawdziły a zawarte głównie w "Summa Technologiae" i "Fantastyce i futurologii"-przewidywania Lema-raczej nie. Cytat z rzeczonego "Kotła":
"Dokonano u was sabotażu, towarzysze, i podejrzewamy, że w innych kotłach także są podcięte nity lub są inne uszkodzenia. Kotłownia może wylecieć w powietrze. (...) Towarzysze! Powiedziałem wam wszystko, co sam wiem. Oni chcą nas zadusić. Ale teraz my atakujemy na wszystkich frontach Indonezji, Chin, Grecji, odbudowanej Warszawy i fabryk. Teraz, towarzysze, musicie wybierać sami. Ja wam powtarzam, co już mówiłem: nikt nie ma prawa zmuszać was do pracy, kiedy w każdej chwili grozi wybuch. Tutaj kładę dwa arkusze papieru, towarzysze. Każdy, kto chce zostać w Michałowicach i pracować według tego ułożonego planu, podpisze się na pierwszym. Kto nie chce, podpisze się na drugiej liście. Imieniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ręczę, że każdy robotnik dostanie pracę w swoim fachu, najdalej do kilku tygodni. Wiecie, że partia nigdy jeszcze nie złamała danego słowa. I jeszcze jedno. Ja towarzysze zanim pracowałem w Wojewódzkim Komitecie byłem palaczem."
Ps. Ten cytat to naprawdę Lem...

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:16:25 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
czyli w "Dziennikach gwiazdowych". o których zapomniałes wspomnieć, nic a nic nie jeździł sobie po jedynie słusznym systemie? A czytałes "Pokój na Ziemi"? Pamiętasz może tow, robota z bazy radzieckiej?
Lubie i cenię Lema, oprócz tego co wymieniłeś, mógłbym podać kilka jeszcze przykładów świetnych książek, perełek literatury, tych które w Philipie k. Dicku wzbudziły przekonanie że Lem nie istnieje, a jego twórczosc to twórczość stworzonej przez komunistów grupy pisarzy, stworzonej po to by jego. Dicka, pognębić :-). Ewolucję poglądów przeżyło wielu znanych, żeby daleko nie szukać Miłosz. Co nie umniejsza ich wielkości.
Summę mam, jako i F&F, z obowiązku. Bo też są nietety gniotami. Ale to nijak nie zmienia obrazu calości. Bardzo pozytywnego obrazu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:37:35 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Była jeszcze ta słynna Podróż któraś tam, w której Ijon poleciał na planetę o nazwie Merka. Takie czasy, taka twórczość. Wielki niepokorny, powiewający sztandarem młodego pokolenia - Marek Hłasko – też ma w swoim dorobku kilka milutkich prosocjalistycznych kawałków, a jakoś nikt nie ma mu tego za złe.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:38:27 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Blaireau pisze:
czyli w "Dziennikach gwiazdowych". o których zapomniałes wspomnieć, nic a nic nie jeździł sobie po jedynie słusznym systemie?

Nie zapomniałem, po prostu przedstawiałem "odwrotną stronę" Lema. I nie wiem czy, aż tak sobie po tym systemie jeździł. Komunizm jako system był takim curiosum, że najniewinniejszą wzmiankę o czymkolwiek mozna było potraktowac jako przytyk. A Lem w owym czasie w ZSRR był wręcz uwielbiany...
Blaireau pisze:
Summę mam, jako i F&F, z obowiązku. Bo też są nietety gniotami. Ale to nijak nie zmienia obrazu calości. Bardzo pozytywnego obrazu.

To już kwestia interpretacji. Ja nie mam pozytywnego obrazu Lema, choć jest ( jak już wcześniej pisałem) kilka jego książek które lubię. Odrzuca mnie też absolutny brak samokrytycyzmu u Lema. Każdę krytykę pod swoim adresem traktuje on jako straszliwą zbrodnię. Po pewnym felietonie Pilcha napisał np. ; "Wielkim smutkiem napełnił mnie fakt pojawienia się w Tygodniku Powszechnym, który miałem za pismo zacne, straszliwego paszkwilu urodzonego z mózgownicy Jerzego Pilcha".
I te jego sądy o innych pisarzach ( nie tylko o AS-ie)...Np. odnośnie prozy Olgi Tokarczuk ( cytat z Tygodnika Powszechnego) ; "Eksperymentów mitograficznych w rodzaju prozy pani Tokarczuk nie uważam niestety za nic takiego, co olśni świat" . O tej samej autorce (cytat z Przekroju) ; Próbowałem czytać Tokarczuk i poprzestawałem na trzeciej kartce". Konkludując-każdy ma prawo do własnego zdania i może np. zakochać się w Lemie, ja się nie zakochałem...

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:46:05 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Nie ma co porównywać "ukąszenia" u Hłaski i u Lema. Hłasko popełnił jedną Bazę Sokołowską, ale ateizm i "postępowość" Lema jet widoczna w większosci jego utwórów.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2004 @ 17:51:25 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
wyjątkowo młody kot pisze:
Wielki niepokorny, powiewający sztandarem młodego pokolenia - Marek Hłasko – też ma w swoim dorobku kilka milutkich prosocjalistycznych kawałków, a jakoś nikt nie ma mu tego za złe.

Pewnie ktoś ma... :)
Zostawiając w spokoju Lema, to nie jest tak, że wszyscy o takich rzeczach zapominają. Najlepszym przykładem ( z innego nieco podwórka) jest Jane Fonda...Dla przeciętnego człowieka jest ona symbolem sukcesu ( aerobic) lub obłudy ( dla tych którzy słyszeli,że figurę osiagnęła nie ćwiczeniami,ale za pomocą operacji wycięcia dwóch żeber).Jednak dla amerykańskich żołnierzy z Wietnamu,zawsze pozostanie ona "Hanoi-Jane".Osobą która we współpracy z komunistami wietnamskimi tłumaczyła storturowanym jeńcom amerykańskim schwytanym przez Wietnamczyków,że źle zrobili walcząc z wujkiem Ho...Większości ludzi Fonda jest dziś z grubsza obojętna,ale dopóki żyją weterani z Wietnamu,nadal w żołnierskich pisuarach będzie się przyklejało fotkę Hanoi-Jane...

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group