Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 13:35:57

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stanisław Lem
Post: 16.09.2004 @ 10:02:48 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 18.03.2004 @ 10:47:12
Posty: 724
Lokalizacja: spod stołu...
Wstyd się przyznać, ale nic z utworów Lema jeszcze nie czytałem. Obecnie mam dwie jego książki - zacznę od "Dzienników Gwiazdowych". O ile mi się spodoba, a myślę, że tak - chciałbym przeczytać kolejne Jego książki. Co polecacie, co czytaliście i może ogólnie co sądzicie o twórczości Stanisława Lema.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:05:22 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Ja czytałam jak na razie tylko "Solaris" i "Niezwyciężonego". W tym ostatnim jest ciekawe psychologiczne podejście do tematu i nawet udało mi się zawiesić niewiarę. A "Solaris" to w ogóle genialna książka i przeczytać ją z całą pewności należy.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.09.2004 @ 10:24:22 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Yao pisze:
Co polecacie, co czytaliście i może ogólnie co sądzicie o twórczości Stanisława Lema.

mam chyba wszystko co Lem napisał, łącznie z nudną nieco Summą technologiae.
Polecam: Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie, Kongres futurologiczny. Pokój na Ziemi. W sumie wszystko :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:28:20 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Bardzo nie lubię Lema, choć nie wątpię, że odegrał pewną rolę w kształtowaniu mej wizji śwata, gdy miałem naście lat.
Ulubione pozycje: Kongres futurologiczny, Pamiętnik znaleziony w wannie, Cyberiada.
No i należy przeczytać Niezwyciężonego, traktujac go jako aneks do Zniewolonogo umysłu... :-P

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Ostatnio zmieniony 16.09.2004 @ 10:28:48 przez Eques, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:28:39 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
W sumie też Lema mało czytałem. Tylko Pirxa w podstawówce jako lekturę, ( nienawidziłem tej książki, nudziła mnie wtedy strasznie i zniechęciła do Lema na długie lata). Potem ze 2 lata temu sięgnąłem po "Dzienniki gwiazdowe" i bardzo mi się spodobały.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:32:58 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2003 @ 9:27:43
Posty: 1954
Lokalizacja: Brok
M. Aurelius pisze:
Bardzo nie lubię Lema

A powiesz dlaczego? Serio pytam.

_________________
"Nie mogę się doczekać śmierci Fabienne. Ramirez wstąpi wtedy do klasztoru i będzie się biczowal dyscypliną do konca swych nedznych dni, ale trudno już, byle tylko flaki jej wygniły i dupą wyciekły." (c) by Cintryjka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:33:56 
Offline
Regis

Rejestracja: 12.02.2004 @ 9:55:59
Posty: 1748
Ja tylko Pirxa...:-) Nie pamiętam nawet czy mi się podobał czy nie.... Muszę w sumie nadrobić, ale kiedy to nie wiem....

_________________

Nawet gdybym ślepy chciał podążać w ciemności
Tylko wtedy wyjdę do Słońca
Kiedy Ty pójdziesz ze mną tak naprawdę do końca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:40:05 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Ja też nie cierpię Lema – tzn. nie podoba mi się to co pisze. W podstawówce miałam kontakt z Pirxem i również mnie nie zachwycił – jakiś taki był najtradycyjniej fantastyczno – naukowy – uwypuklając to co w fantastyce najmniej mi się podoba. Potem wpadł mi jeszcze w ręce „Powrót z gwiazd” i też jakoś nie podszedł pod mój gust.
Zresztą w ogóle nie jestem szczególną fanką starej fantastyki, zwykle nie mogę się oprzeć zauważaniu wszystkich mylnych przewidywań autora co do przyszłości (ten brak komputerów !).
No cóż - osiągnęłam stan w którym nie mam ochoty zapoznawać się z kolejnymi dziełami tego autora.

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:48:29 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 24.04.2003 @ 10:59:37
Posty: 630
"Solaris" zdecydowanie warto przeczytać, chociaż jest tam rozdział opisujący ocean. Opis ten ledwo co przebrnąłem, ale dalej było już tylko ciekawie. Z drugiej strony "Niezwyciężony" podobał mi się bardziej:) I trzecia z książek Lema, które czytałem - "Eden" - wstyd przyznać, ale nie dałem rady...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 10:55:34 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
"Powrót z gwiazd", który przytacza Magdalaena to moja pierwsza styczność z Lemem. I wciągnęło :) Te książki sprawiają, że wpadam w specyficzny nastrój, tylko nie potrafię go precyzyjnie opisać: trochę senny, oderwany od rzeczywistości, lekko filozoficzny ;) Podobnie się czuję czytając Strugackich. Oprócz wymienionych już pozycji polecam "Katar", "Śledztwo" i "Pokój na Ziemi".

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 11:00:28 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 03.10.2002 @ 7:28:55
Posty: 7594
Lokalizacja: Sośnia Góra
pacek pisze:
M. Aurelius pisze:
Bardzo nie lubię Lema

A powiesz dlaczego? Serio pytam.


Jak to dlaczego, przecież to, z pewnosią niePolak ;)))

_________________
Pozdrawiam
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 11:10:28 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
pacek pisze:
M. Aurelius pisze:
Bardzo nie lubię Lema

A powiesz dlaczego? Serio pytam.

Tak, Packu ja wiem że starsze pokolenie twórców uważa że Lem tm mistrz. Nie odpowiada mi jego (że tak nazwę) kosmiczny humanizm. Irytują mnie myślące i czujace roboty w Pirxie. Lem tam jest dobry gdzie fantastyka jest tlko szafarzem a nie treścią (Cyberiada, Powrót z gwiazd, Dzienniki gwiazdowe). Jego utwory zbyt często trącą mi socrealem. Technika, wypadek i bohaterski człowiek. Dlatego zwróciłem uwagę na Niezwycieżonego, który jest najgorszą wersją tego. Podobnie zresztą Astronauci.
Straszliwą wpadką jest Maska. Dick opisywał ten problem (jednosć ofiary i ścigajacego )w sposób przekonywujący (chociażby Blade runner, ale nie tylko)
Solaris byłby dobry, gdyby nie był taką rozpaczliwą próbą znalezienia Boga w świecie który Boga wyklucza. Dobrą (choć jeszcze niezbyt udolną warsztatowo) próbą poradznia sobie z tym zagadnieniem był Arsenał Oramusa.
Dialogi są niezbyt dla mnie zrozumiałe. Wydaje mi się, że autor trochę przesadził z wairą we własny warsztat (być może przecienił możliwosci odbiorcy, nie wykluczam)
Sledztwo, Katar nie ma o czym mówić. Nie wiadomo po co napisane.
Summa technologiae okazała sie nietrafana w przewidywaniach.
Wielkosć Urojona Próżnia Doskonała to ciekawy eksperyment, ale czytjąc to w latach 80tych (początek) już wiele rzeczy zwiazanych z mysłeniem gomułkowskim nie mogłem zrozumieć.
Pokój na ziemi. Lubię z niego tylko tekst ręki:"Ty dupa" -A on? "On tez dupa" Głębi tam nie znalazłem.
Szpital przemieninia jest dla mnie jakimś eksperymentem w stronę Szulca. Ale niezbyt interesował mnie malarz z Drohobycza, więc i to mnie nie zainteresowało.
O Pamiętniku pisałem.
Nie jestem lemologiem. Czytałem wszystko (jeśli coś opusciłem to przepraszam) ale dla mnie jest wiele rzeczy słabych dużo nudnych i mało rewelacyjnch. Być może powodem mej niechęci do Lema, jest jego stosunek do pewnych pryncypiów, które uznaję.
Trochę powierzchownie mi to wyszło, ale nie jest to temat dla mnie fascynujacy.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 11:27:00 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Dawno temu mój znajomy wygrzebał w jakies bibliotece (po czym wyrwał odpowiednie strony i przywłaszczył ;) ) jakieś bardzo wczesne opowiadanie Lema. Czysty socreal itepe. Rzecz była o wrażych Amerykanach, MacCarty i te rzeczy, zamujących jakiś kraik. Pech w tym że tubylcy posiadali specyfik - sos z zielonego kolca czy cuś, powodujacy że jednostka stawała sie miłosnikiem pokoju na świecie. Koniec - oczywiscie dobro zatriumfowało nad podłymi rewizjonistami i pachłkami kapitalizmu.
Perełka, aczkolwiek szerzej nie propagowana i chyba nieznana. Strasznie mnie to ciekawi - nie mam juz kontaktu z tym znajomym i nie mogę tego sprawdzić. Może ktoś coś wie ? Na oficjalnych stronach poświęconych Lemowi nic o tym nie znalazłem, ale to może być tak że on chciałby zapomnieć o tym ze coś kiedys takiego popełnił.

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 12:00:11 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Z książek Lema czytałam wszystko, czym dysponuje moja biblioteka. Problem w tym, że miałam wtedy 14 lat i dziś nic z tego nie pamiętam. Muszę zajrzeć do moich wypracowań z podstawówki, bo tam namiętnie się o Lemie rozpisywałam.
I nie pamiętam też, żeby tam było coś, co mi się nie podobało. Możliwe, że z racji wieku przyjmowałam bezkrytycznie wszystko, co Wielki Pisarz miał do powiedzenia. Szczerze powiedziawszy dobrze byłoby go sobie odświeżyć.
Yao, na początek z czystym sercem polecam ci "Doskonałą próżnię" i "Wielkość urojoną". Jeśli to ci się nie spodoba, to znaczy, że Lem w ogóle na zahacza o twoje gusta i więcej czytać nie warto.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.09.2004 @ 12:21:40 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 24.03.2004 @ 19:23:25
Posty: 9
Lokalizacja: Łódź
jonatan pisze:
Dawno temu mój znajomy wygrzebał w jakies bibliotece (po czym wyrwał odpowiednie strony i przywłaszczył ;) ) jakieś bardzo wczesne opowiadanie Lema [...]
Perełka, aczkolwiek szerzej nie propagowana i chyba nieznana. Strasznie mnie to ciekawi - nie mam juz kontaktu z tym znajomym i nie mogę tego sprawdzić. Może ktoś coś wie ? Na oficjalnych stronach poświęconych Lemowi nic o tym nie znalazłem, ale to może być tak że on chciałby zapomnieć o tym ze coś kiedys takiego popełnił.


Czy tylko mnie się to kojarzy z wstępem Eco do "Imienia Róży"? :)

_________________
You'll never walk alone!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group