Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 09.05.2024 @ 8:51:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06.10.2004 @ 20:59:10 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.12.2003 @ 19:21:21
Posty: 64
Lokalizacja: z daleka
Wrzosio pisze:
Hm, ktoś mi tu papuguje awatara. :)

hm. chyba rzeczywiscie racja :)
nieladnie z mojej strony ;)
znajde zaraz cos innego ;)



....o i juz inny avatarek:)
ale i tak temat obrazeczka zbyt sie nie zmienil;)

_________________
Koniec świata nadejdzie jutro.


Ostatnio zmieniony 06.10.2004 @ 21:21:57 przez helmik, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.10.2004 @ 21:16:19 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Vanin pisze:
Zgoda, ale tylko pierwsze trzy tomy. I to pod warunkiem, że trafisz na dobry przekład, ale to zaraz Alakhai porówna dla ciebie wszystkie dostępne wersje i poda cytaty. Z pamięci :P

Alakhai robił to już tyle razy, że mu się znudziło. Poza tym na półce ma wyłącznie "The Earthsea Quartet" w oryginale i nie zamierza tego zmieniać. Ergo: patrz moja sygnaturka :-P

[hint: OŻ 263, Krepp do Geralta]
Oh-reen pisze:
W sześciu częściach ;)))
Choć może to już są dwie trylogie?

Czyli jednak zgadzasz się z Margaret Mahy? :-)

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.10.2004 @ 22:03:19 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Alakhai pisze:
[hint: OŻ 263, Krepp do Geralta]

Zepsułeś mi zabawę, od tygodnia się zastanawiałem nad tym :P

Le Guin podziwiam za stworzenie fascynującego świata z "Lewej ręki Ciemności". Podziwiam do tego stopnia że nie przeczytam nic więcej dopóki ktoś zaufany mi nie obieca że nie zepsuje sobie wrazenia. Teraz już wiem, że mam nie czytać "Słowa las..."

Jesli ktoś zniesmaczony "Tehanu" liczył że tom następny (Inny wiatr) miło go zaskoczy to będzie rozczarowany :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 0:55:32 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Oti pisze:
Jeśli ktoś zniesmaczony "Tehanu" liczył że tom następny (Inny wiatr) miło go zaskoczy to będzie rozczarowany :(

Ekhm... Jeśli przyjąć założenie Margaret Mahy, że LeGuin napisała tak naprawdę dwie trylogie, to następnym tomem po "Tehanu" jest zbiór opowiadań "Opowieści z Ziemiomorza", a dopiero potem "Inny wiatr".

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 10:22:38 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
A ja lubię "Tehanu" i chętnie bym sobie kiedyś kupiła. Fakt, poraża martyrologicznym feminizmem, ale sam pomysł "zejścia" z wielkich, nurtujących całą okolicę problemów na proste codzienne sprawy uważam za bardzo udany. I potrzebny. Klasyczna fantasy to walka Dobra ze Złem, w której ścierają się najpotężniejsze moce świata. W której bohaterowie dokonują heroicznych, nadludzkich wysiłków i wyrzeczeń, które pozwalają zachować Równowagę. Taka też jest trylogia Ziemiomorze. Jej wielkość polega jednak na tym, że Ged nie jest typem superbohatera, po którym troski spływają jak woda po kaczce i wkrótce nie ma po nich śladu. To samotny, okaleczony człowiek, który kroczy po wąskiej ścieżce przeznaczenia czyniąc tylko to, co musi uczynić (parafraza "Czarnoksiężnika...";)). Myślę, że problem "Tehanu" polega na tym, iż czytelnik przyzwyczajony przez trzy tomy do tego wizerunku nie może się pogodzić, iż jego bohater schodzi z piedestału męczennika, by rzucić w pierony męczące ratowanie świata i stać się zwykłym trywialnym obywatelem. I że taka przemiana jest w ogóle (tak z grubsza) możliwa.
Przyzwyczailiśmy się, że fantasy opowiada o tychże wielkich czynach, proste realia spychając na niezbędny margines społecznego tła dla przygód wiedźminów i czarodziejów. Wewnętrzne problemy Shire i innych wioch to temat dla pozytywistów, nudnych już z założenia. IMHO le Guin zgrabnie pokazała, że to nieprawda. W jej książce magia, walka i inne "fantastyczne" sprawy schodzą na plan dalszy, ustępując miejsca myciu, cerowaniu i plewieniu grządek (przecież w książce o magach ne ma czasu na opisywanie takich bzdur!) A te duperele - o dziwo - absorbują Geda i Tenar na tyle, że w połączeniu ze spełnioną miłością (a fe! toż do końca jeno wzdychać powinni!) sprawiają, iż wreszcie mogą się oni poczuć jak normalni ludzie. I to zapewne wkurza czytelnika sądzącego, iż literaccy herosi są skazani na przeżywanie tragicznych przygód do końca życia, bądź lakoniczne "żyli długo i szczęśliwie" i definitywny wypad z gry. Ale tak naprawdę mają prawo do normalnego ("normalne" jak widać nie znaczy "usłane różami") życia, nawet opisanego w książce. I nie zasługują z racji wyboru na ekskomunikę. A jeśli komuś nie odpowiada tematyka - cóż, czytać nie musi:)


A co do innych książek: proste, lakoniczne, ascetyczne - a jednak pełne symboli i wieloznaczności. Baardzo dobre:))

_______________
Helmik, fajny awatarek:)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 12:30:05 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
Al pisze:
Ja pisze:
W sześciu częściach ;)))
Choć może to już są dwie trylogie?

Czyli jednak zgadzasz się z Margaret Mahy? :-)

A wiesz, że jeszcze nie? ;))) Ciągle podchodzę do tego tekstu jak pies do jeża, boję się spoilerów IW. Jak w końcu nadrobię zaległości, postaram się szerzej ustosunkować.

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 14:19:45 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.12.2003 @ 19:21:21
Posty: 64
Lokalizacja: z daleka
Haletha pisze:
A co do innych książek: proste, lakoniczne, ascetyczne - a jednak pełne symboli i wieloznaczności. Baardzo dobre:))


i za to kochamy Le Guin

_________________
Koniec świata nadejdzie jutro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 19:06:29 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.06.2003 @ 15:28:31
Posty: 129
Lokalizacja: Kraków
Le Guin! To pierwszy/a autor(ka) fantasy, którą czytałam. Bardzo mi się podobała. Czytałam "Czarnoksiężnika z Archipelagu", "Grobowce Atuanu", "Tehanu", ale jedynie fragmenty "Najdalszego brzegu". Czytałam też zbiór s-f/fantasy pod wspólnym chyba tytułem "Lewa ręka ciemności", ale mogłam coś pokręcić.

Co do "Tehanu" to jest to bardzo kobieca książka. Facetom ma prawo się nie podobać ;). Widać w niej starzejącą się kobietę, która kiedyś robiła niezłą karierę , a później wyszła za mąż (nie ma spoilerów, bez obawy) i kariera się skończyła Zajmowała się mężem i dziećmi. Później owdowiała, dzieci wyrosły, a kobietę czekają ją nowe wyzwania ;). Tak to brzmi współcześnie, choć oczywiście to fantasy, więc kariera była trochę inna niż w naszym świecie. Gdy to czytałam ciągle myślałam o mojej Mamie i widziałam szereg podobieństw ;).

_________________
That's life: trust and you're betrayed; don't trust and you betray yourself.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.10.2004 @ 20:31:04 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Alakhai pisze:
Oti pisze:
Jeśli ktoś zniesmaczony "Tehanu" liczył że tom następny (Inny wiatr) miło go zaskoczy to będzie rozczarowany :(

Ekhm... Jeśli przyjąć założenie Margaret Mahy, że LeGuin napisała tak naprawdę dwie trylogie, to następnym tomem po "Tehanu" jest zbiór opowiadań "Opowieści z Ziemiomorza", a dopiero potem "Inny wiatr".

No racja. W każdym razie można czytać w tej kolejności bez straty dla fabuły :)
Dis pisze:
ale jedynie fragmenty "Najdalszego brzegu". Czytałam też zbiór s-f/fantasy pod wspólnym chyba tytułem "Lewa ręka ciemności", ale mogłam coś pokręcić.

Szkoda, "Najdalszy brzeg" z tego wszystkiego najlepszy. "Lewej ręki..." nie nazwalbym zbiorem opowiadań. To jedna spójna historia opowiedziana z kilku różnych perspektyw. Z fascynującym światem, jak już pisałem :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 1:29:45 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Oti pisze:
Szkoda, "Najdalszy brzeg" z tego wszystkiego najlepszy.

No, nareszcie ktoś ma takie samo zdanie jak ja :-) Praktycznie wszystkie znane mi osoby za najlepszą część pierwszej trylogii uważają "Czarnoksiężnika z Archipelagu", ale ja najwyżej cenię właśnie "Najdalszy brzeg". Szkoda tylko, że w wydaniu Phantom Pressu został tak skopany przez tłumacza (Jacek Kozerski) - dopiero w wydaniu Prószyńskiego przekład jest taki, jaki być powinien (Paulina Braiter).

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 10:16:16 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.12.2003 @ 19:21:21
Posty: 64
Lokalizacja: z daleka
obecni czytam zbior opowiadan - cztery strony swiata - jest naprawde bardzo dobry -poleeeecam

_________________
Koniec świata nadejdzie jutro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 20:24:41 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2004 @ 19:01:29
Posty: 74
Lokalizacja: Kraina Dziwów
Hm, z książek LeGuin to w ręce wpadły mi tylko "Grobowce Atuanu" i "Oko czapli". Byłam zachwycona i poszukuję w bibliotekach i księgarniach jej książek, jak na razie z marnym skutkiem.

_________________
mrowienie w palcach skórę ogarnęły języki ognia moje oczy stały się topazowe czułem smak nocy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 20:26:00 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Failess pisze:
jak na razie z marnym skutkiem.

Wierzyć mi się nie chce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 20:35:32 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2004 @ 19:01:29
Posty: 74
Lokalizacja: Kraina Dziwów
Oti pisze:
Wierzyć mi się nie chce.

Niestety, tak jest. W jednej bibliotece znalazłam dwie wymienione już książki LeGuin, w dwóch innych wogóle tej autorki nie znalazłam (co mnie też zdziwiło). Została mi jeszcze biblioteka szkolna.

_________________
mrowienie w palcach skórę ogarnęły języki ognia moje oczy stały się topazowe czułem smak nocy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.10.2004 @ 21:45:20 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Mi by się też nie chciało wierzyć, gdybym nie dojrzała wreszcie do myśli o kupieniu sobie Czarnoksiężnika i nie wyruszyła na poszukiwania. Zleciałam już połowę książkodajni w okolicy, kupiłam sobie nawet coś, co entuzjastycznie wcisnął mi sprzedawca;), a po le Guin ani widu, ani słychu. A w księgarni to już naprawdę dawno nie widziałam.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group