Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 12:35:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22.07.2005 @ 0:02:34 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
Z Ursuli najbardziej lubię pierwsze trzy tomy "Ziemiomorza" i "Najdalszy brzeg". I właściwie nie wiem, czy jedno czy drugie mi się bardziej podoba. Kiedy pierwszy raz przeczytałam "Ziemiomorze", zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Ale "Najdalszy brzeg" też. Trochę w inny sposób, ale jednak równie silne.
Ech... muszę sobie chyba odświeżyć całą Ursulę. Jak tylko skończę czytać sagę po raz siódmy... ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.07.2005 @ 9:36:06 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Kriss_z_Valnor pisze:
Z Ursuli najbardziej lubię pierwsze trzy tomy "Ziemiomorza" i "Najdalszy brzeg". I właściwie nie wiem, czy jedno czy drugie mi się bardziej podoba. Kiedy pierwszy raz przeczytałam "Ziemiomorze", zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Ale "Najdalszy brzeg" też. Trochę w inny sposób, ale jednak równie silne.

Ekhm, że jak? Przecież "Najdalszy brzeg" to właśnie trzeci tom Ziemiomorza... Coś ci się chyba pozajączkowało :-)

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.07.2005 @ 11:03:14 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
No oczywiście, że naplątałam. Trochę nie tak się wysłowiłam, teraz sama już nie rozumiem, co napisałam ;). Chodzilo mi o to, że kiedy czytałam "Z" pierwszy raz, to największe wrażenie zrobiły na mnie pierwsze dwa, a nie trzy tomy "Ziemiomorza" (i dlatego je najbardziej lubię), ale "Najdalszy brzeg" też, tylko że w inny sposób. Ale się zabełkotałam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.07.2005 @ 21:39:58 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.03.2005 @ 17:10:37
Posty: 77
Lokalizacja: Pomorze
W związku z faktem, że "Czarnoksiężnik..." to jedna z ulubionych książek mojej Pani Professor Polonistki, byłem niejako zmuszony do bliższej znajomości z Urszulką. Ciekawa literatura, ale IMHO tylko dwa pierwsze tomy cyklu trzymały poziom - w trzecim, tj. "Najdalszym brzegu" już jakby czegoś zaczynało brakować... może odrobiny literackiej magii? :) "Tehanu" (o ile znowu nie kopnąłem się w tytule) skwitować można już chyba tylko milczeniem, jak dla mnie ten wypadek przy pracy ociera się miejscami o grafomanię.
PS Baardzo ciekawe pani Le Guin ma za to poglady, takie soczyste, że się wyrażę :)

_________________
Corona scientiarum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.08.2005 @ 5:47:51 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 22.04.2005 @ 4:57:35
Posty: 195
Lokalizacja: Denver, Co
Uwielbiam cala tetralogie. I nie rozumiem dlaczego 'Tehanu' ma byc gorsze...? Ja uwazam, ze jest po prostu w troszke innym stylu. Nawiasem mowiac wlasnie kupilam oryginal i odezwe sie jak przeczytam. Przewiduje, ze jest lepszy niz tlumaczenie...

_________________
"Only put off until tomorrow what you are willing to die having left undone." Fortune Cookie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.08.2005 @ 10:33:18 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
anetahottie pisze:
I nie rozumiem dlaczego 'Tehanu' ma byc gorsze...?

Bo autorka wyłazi zza tekstu i serwuje czytelnikowi w dość nachalny sposób swoje feministyczne poglądy. W pierwotnej trylogii tego nie ma.
anetahottie pisze:
Ja uwazam, ze jest po prostu w troszke innym stylu.

A ja się zgadzam z Margaret Mahy - to jest po prostu pierwszy tom drugiej trylogii. Szczegóły tutaj.
anetahottie pisze:
Nawiasem mowiac wlasnie kupilam oryginal i odezwe sie jak przeczytam. Przewiduje, ze jest lepszy niz tlumaczenie...

Oryginał zawsze jest lepszy niż tłumaczenie :-) W przypadku "Tehanu" istnieją dwa różne polskie przekłady: pierwszy (Robert Jawień, wydawnictwo Phantom Press) jest rzeczywiście nędzny, natomiast drugi (Paulina Braiter, wydawnictwo Prószyński i S-ka) jest bardzo dobry.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2005 @ 4:08:56 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 22.04.2005 @ 4:57:35
Posty: 195
Lokalizacja: Denver, Co
Przeczytalam artykul i uwazam, ze Ms. Mahy ujela wszystko wyjatkowo trafnie. Nie czytalam 'The Other Wind', wiec sie chyba za tym rozejrze:) Nadal jednak uwazam, ze 'Tehanu' jest po prostu inne, a nie gorsze. Patrze oczywiscie z innego punktu widzenia, a fakt, ze jestem kobieta ma zapewne dodatkowy wplyw. Ja nie odbieram tego jako
Cytuj:
nachalnie serwowanych feministycznych pogladow
, ale raczej opinii na caloksztalt. Jesli patrzy sie na kazdy detal z osobna, mozna zgubic caly obraz... Jak rzekla Ms. Mahy:
Cytuj:
the feminism of this story is intended to enlarge possibility not only for the women in the story and out in the world beyond, but for men too.
Inny punkt widzenia nie znaczy gorszy. I oczywiscie kazdy ma prawo do swojej wlasnej opinii.;)
A propos tlumaczen: 99.99% oryginal jest lepszy. IMHO chlubnym wyjatkiem jest polskie tlumaczenie "Kubusia Puchatka", ktore w najgorszym wypadku dorownuje oryginalowi:))

_________________
"Only put off until tomorrow what you are willing to die having left undone." Fortune Cookie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.09.2005 @ 2:23:09 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
"Czarnoksiężnika" przeczytałem w dzieciństwie. Zrobił wrazenie piorunujące.
Gdy po latach przeczytałem reszte cyklu, owszem dobre, ale lepiej miec 12 lat, gdy się to czyta. Ale inne jej ksiązki te SF to nie to. Rzadko pisane.

Z kobiecej fantasy ładną basnią jest "Wieza w kamiennym lesie" McKillip.

I oczywiście Brzezińska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2006 @ 17:46:13 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 05.09.2005 @ 15:44:45
Posty: 37
Niedawno przeczytalem Ziemiomorze do "Tehanu" (wylaczajac opowiadania) - niezwykle wielkie wrazenie, spodziewalem sie zupelnie innej powiesci. Klasyka, klasyka...

Dobrze sie stalo, ze w "Tehanu", ze Le Guin wyjasnila kwestie... chuci. :) Trudno mi bylo uwierzyc, ze magowie z Ziemiomorza nic-nigdy; celibat czasowy bym jeszcze zrozumial - ale wcale (a przynajmniej zadnej wzmianki o tym)? Do "Najdaleszym brzegu" sadzilem, ze pani Ursula... nie umie pisac o tym. :) Reszta wspaniala, brak opisow walki - ogolnie czystej walki - mi nie przeszkadzal.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.08.2006 @ 21:43:49 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Postanowiłam nadrobić braki i zapoznać się z twórczością Ursuli. Lepiej późno niż wcale.
Czarnoksiężnik, które właśnie przeczytałam, to bardzo przyjemne czytadło:) trochę żałuję, że nie przeczytałam tego 10 lat temu...
Zobaczymy, co będzie się działo dalej:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.08.2006 @ 23:54:10 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Też muszę się w końcu kiedyś zabrać za następne części. Po przeczytaniu "Czarnoksiężnika" jakoś straciłam ochotę, bo byłam lekko rozczarowana - spodziewałam się wielkiego dzieła, a dostałam właśnie "przyjemne czytadło", które wcale nie rzuciło mnie na kolana.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2006 @ 13:31:38 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Mój "szalony polonista" wybrał "Czarnoksiężnika z Archipelagu" na lekturę dla szóstoklasistów... I wtedy właśnie przeczytałam cały cykl. Niewiele z niego pamiętam - przydałoby się przypomnienie.

Dopiero niedawno dowiedziałam się, że w opowieści o Czarnoksiężniku Le Guin wykorzystała teorię Junga - stąd wątek podążającego za Gedem Cienia.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2006 @ 14:05:50 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Po co zaraz Jung. Takich watków jest kulturze mnóstwo: Jekyll i Hyde, Luke Skywaker w jaskini itd.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2006 @ 14:30:48 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Dwie pierwsze części uwielbiam. "Tehanu" lubię. Za to "Najdalszy brzeg" nie wiedzieć czemu mnie śmiertelnie znudził. Ciekawe. Jednak ja rzeczywiście jestem dziwny. :-P
Alakhai pisze:
Bo autorka wyłazi zza tekstu i serwuje czytelnikowi w dość nachalny sposób swoje feministyczne poglądy. W pierwotnej trylogii tego nie ma.

Dla mnie to w ogóle choroba wielu pisarzy. Nawet King w jednej ze swoich książek (zabijcie, ale tytułu nie pamiętam: chyba "Podpalaczka" czy coś w tym stylu) co i rusz chce udowodnić jaki to rząd amerykański jest zły i jakie to rzeczy robi. Inni pisarze obierają sobie inne cele (w czołówce jest chyba KK). Nienawidzę takich zagrań.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2006 @ 14:53:13 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
Narsil pisze:
Dla mnie to w ogóle choroba wielu pisarzy. Nawet King w jednej ze swoich książek ( zabijcie, ale tytułu nie pamiętam: chyba "Podpalaczka" czy coś w tym stylu) co i rusz chce udowodnić jaki to rząd amerykański jest zły i jakie to rzeczy robi. Inni pisarze obierają sobie inne cele ( w czołówce jest chyba KK). Nienawidzę takich zagrań.

Nie bardzo wiem skąd to "nawet"... :)
A żeby daleko nie szukać, AS też do mistrzów obiektywizmu i apolityczności nie należy...

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group