Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 13:02:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Która z wymienionych Pań kandyduje do miana Pierwszej Damy Polskiej Fantasy?
Ewa Białołęcka 22%  22%  [ 24 ]
Anna Borkowska 4%  4%  [ 4 ]
Anna Brzezińska 28%  28%  [ 31 ]
Maja Lidia Kossakowska 25%  25%  [ 28 ]
Mirosława Sędzikowska 2%  2%  [ 2 ]
Agnieszka Hałas 0%  0%  [ 0 ]
Iwona Surmik 2%  2%  [ 2 ]
Krystyna Kwiatkowska 1%  1%  [ 1 ]
Anna Kańtoch 17%  17%  [ 19 ]
Liczba głosów : 111
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 18:46:35 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.12.2005 @ 23:11:58
Posty: 1028
Lokalizacja: Kraków
Anioły są przedstawiane, jako mężczyźni,a jest to objawem szowinizmu ich wtórców (uwaga -> facet to mówi) i tyle. Nie widze problemu w nadaniu im kobiecej fizyczności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 20:27:35 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
wyjatkowo mlody kot pisze:
Jakie anielice, czlowieku? Anioly sa bezplciowe jak stolowe nogi.
Pani Kossakowska cos sobie ubzdurala z ta plcia aniolow. One sa stworzone, wiec sie nie rozmnazaja, a skoro sie nie rozmnazaja, to po co im plec?
Obszernia (i jakze goraca!;) dyskusja na ten temat jest w watku 'Kossakowska i Angel fantasy'.

Gwoli ścisłości pani Kossakowska bardzo mocno osadziła swój świat przedstawiony w tradycji i kulturze, głównie tej szeroko rozumianej śródziemnomorskiej. Świat anielski Kossakowskiej jest utkany z takich między innymi elementów jak: Tora, Kabała, Sefer Jecirah, teksty Św. Alojzego Gonzagi, teksty Pseudo-Dionizego Areopagity, teksty Majmonidesa, Grzegorza z Nazjanzu, Jana z Damaszku, Oryganesa, Bazylego Wielkiego, św. Jana od Krzyża, różne koncepcje ezoteryczne Swedenborga (u którego to na przykład anioły to "uduchowieni ludzie", istoty doskonałością nieskończenie przewyższające człowieka, ale żyjące mniej więcej jak on – w pałacach, żeniące się, seksualne, mające potomstwo; myślę, że tekst Swedenborga "Om himmel och helvete" zna Kossakowska naprawdę bardzo dokładnie), teksty gnostyckie (np. "Kodeks Berliński" w którym są np. żeńskie anielice właśnie), teksty zaratusztriańskie, teksty Esseńczyków z Qumran (według nich anioły to istoty quasi-cielesne, obdarzone płciowością), od przysłowiowego groma apokryfów chrześcijańskich zarówno staro i nowo testamentowych, apokryfów judaizmu (np. "Apokalipsa Mojżesza", Chaim Wolożyner czy "Księga Henocha" - ważne pismo apokryficzne z ok. III w. przed Chrystusem, gdzie aniołowie spłodzili potomstwo z ziemskimi kobietami - gigantów), legendy hebrajskie, perskie, konecpecje anielskie w islamie i tradycji arabskiej (też mamy tam anielice), teksty powstałe wokół soboru nicejskiego w 787 r.(dużo tam debatowano wśród filozofów i teologów nad koncepcjami anielskimi), "Teosofia" Rosminiego, koncepcje Karla Rahnera, średniowieczne i renesansowe teksty czarnomagiczne (np. De Plancy'ego "Słownik wiedzy tajemnej"), "Boska komedia" Dantego i takie tam. O doktorach i Ojcach Kościoła, św. Tomaszu z Akwinu (którego koncepcja aniołów w teologii chrześcijańskiej zachodu nie była bynajmniej jedyną istniejącą) i św. Augustynie, czy hierarchii anielskiej wziętej od Grzegorza Wielkiego o ile pamiętam nie ma nawet co wspominać, bo to wiadomo . Jest to wizja dość eklektyczna, ale zarazem logiczna. Kossakowska dobierała sobie do swojej ontologii anielskiej jak jej pasowało z różnych koncepcji obecnych w kulturze. Mi taka wizja się podoba. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że Kossakowska nic sobie nie ubzdurała tylko jej wybory mają uzasadnienie w różnych tekstach, ikonografii etc.. Zaryzykuję, też stwierdzenie, że jej wiedza o aniołach i ich różnorakiej recepcji w kulturze oraz ikonograficznych archetypach tychże jako archeologa śródziemnomorskiego jest wyraźnie większa jak nas tu wszystkich forumowiczów razem wziętych. Po prostu angeologia tomaszowa nie jest jedyną istniejącą. I tak zupełnie już nawiasem pisząc nierozwiązywalne spory o cielesność i płeć aniołów są odwieczne i jako takie też są osadzone w kulturze. Tyle mojego :)
PS. żeńscy aniołowie - anielice pojawiają się i w gnozie i w legendach arabskich (Benad Hasze - córki Boga), w tradycji żydowskiej. W tekstach ezoterycznych Emanuela Swedeborga też są anielice. Nawet w Biblii są żeńskie anioły - w "Księdze Zachariasza" konkretnie. Anielice tworzą zdaje się cztery chóry, ale to już z legend wzięte :)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 21.01.2006 @ 14:47:44 przez Zamorano, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2006 @ 7:43:27 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Zamorano pisze:
teksty Pseudo-Dionizego Areopagity,

Gwoli ścisłości. To był Dionizy Pseudoareopagita. Bo miał zapewne na imię Dionizy, zaś nie był wpomnianym w Dziejach apostolskich Św. Dionizym Areopagitą. Jego wkładem w angelologię jest opisanie 9 chórów anielskich.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2006 @ 11:37:47 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Co nie zmienia faktu, że ja zawsze spotykałem się z "Pseudo-Dionizy Areopagita". Google zaś utwierdza mnie w tym, że nie wzięło się to z powietrza :)

Na przykład ta publikacja :)
Albo tutaj :)
I na przykład tutaj:)
A nawet tutaj :)
Tak wydawane są jego pisma. Również Pseudo-Dionizy Aeropagita a nie Dionizy Pseudoareopagita jest w encyklopedii teologicznej :)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2006 @ 11:50:37 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Zgoda. Zazwyczaj pisze się Pseudo-Dionizy. Co nie jest do końca słuszne. T

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.01.2006 @ 11:54:09 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Zamorano, nie mam zamiaru z toba dyskutowac. Przerabialismy ten temat rok temu i - zdaje sie - nie doszlismy do porozumienia. A ja nie zmieniam pogladow tylko dlatego, ze ktos sypnie mi w oczy garscia imion i cytatow.
One jeszcze musza mnie przekonac.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.02.2006 @ 13:11:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.02.2006 @ 12:56:24
Posty: 1
Ja zagłosowałem na Annę Borkowską, ponieważ Gar Ingawi jest najbardziej orginalną polską fantasy, jaka dotychczas zdarzyło mi się czytać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.11.2006 @ 0:03:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2006 @ 23:07:05
Posty: 15
Kossakowska. Przyjemnie się ją czyta. O niektórych paniach nie zdarzyło mi się słyszeć.

_________________
If I was in world war two they'd call me spitfire
Cause you know that I can^^


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2006 @ 13:12:27 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.09.2003 @ 19:22:00
Posty: 79
Lokalizacja: Narrenturm.
Kossakowska, bo szybko i łatwo się czyta, i ciekawe rzeczy pisze :p Chociaż niektóre fragmenty bywają "niedorozwinięte"... -_-'

Pragnę zauważyć że twórca ankiety zapomniał uwzględnić Izabelę Szolc w swojej ankiecie :) No, chyba że to było celowe... ;)

_________________
sprzedaję łobrazki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 21:41:35 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2002 @ 11:51:20
Posty: 616
Lokalizacja: Niederzahden/Warschau
8jakis miesiąc temu w "Co teraz czytacie..." pytał pisze:
Czy "Żmijowa harfa" tez będzie miała nową wersję?

Czy nowa edycja „Żmijowej harfy” w treści będzie różniła się od wydania pierwszego, za które nagrodzono Cię Zajdlem? I czy „Letni deszcz. Sztylet” będzie w pełni zrozumiały dla tych, którzy przeczytali tylko stare wersje Twoich książek?

Anna Brzezińska: „Żmijowa harfa” na pewno zostanie ponownie opracowana redakcyjnie, ale nie planuję już tak głębokich poprawek. Czytelnicy, którzy znają tylko stare wersje nie powinni mieć problemów ze zrozumieniem końcówki, aczkolwiek niektóre wątki lepiej wybrzmią, jeśli będą znali „Plewy”, w których pełniej przedstawiam wiele postaci.


PS: Jeśli jest ktoś ciekawy, to nowy, dość obszerny wywiad z Anną Brzezińską można przeczytać tutaj.

_________________
Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 13:17:50 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.02.2006 @ 10:26:37
Posty: 187
Lokalizacja: z cienia
A tu także bardzo interesujący fragment wywiadu:
Cytuj:
Katedra: Ach, w takim razie jeszcze jedno, naprawdę ostatnie pytanie: jak prace nad „Letnim deszczem. Sztyletem” – zakończone czy odłożone na potem?

Anna Brzezińska: Akurat kończymy prace nad redakcją „Żmijowej harfy”, niebawem ukaże się drugie wydanie, a w międzyczasie powoli piszę tę wojenną książkę, która wynikła dość niespodziane i która, mam nadzieję, będzie dla czytelników dużą niespodzianką. A zaraz po jej skończeniu siadam z powrotem do zbója. Chyba oboje dojrzeliśmy wreszcie do ostatecznego rozstania.


To na zbója poczekamy jeszcze ze dwa lata. :((

_________________
Zatańcz ze mną liściu z braćmi swymi
Niech nagośc drzewa przyoblecze
W jesieni świat konał będzie
Ja się odrodzę nowym płomieniem

"A kto umarł ten nie żyje..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 13:28:47 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Też mnie to przeraziło.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 14:31:19 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Ktoś się orientuje, jak Brzezińska stoi pod względem zdrowotności? ;)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 16:39:57 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Stara w sumie nie jest :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 17:01:57 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Pacek też nie był.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group