Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 20:11:46

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 12.02.2005 @ 18:25:24 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Bo kanon obejmuje lata 1946-1987, a każdy głupi wie, że baśnie Andersena zostały wydane w latach 1835-1872 :P

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.02.2005 @ 22:42:43 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
"Zielony człowiek" Amisa wyszedł w Salamandrze (Rebis)..

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2005 @ 15:15:45 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 28.01.2005 @ 12:04:50
Posty: 3
A ja mam pytanie. Jakie właściwie opowiadania o Conanie wchodzą w skład tomów podanych przez Sapkowskiego w kanonie? podobno Howard opublikował jedną powieść i 17 opowiadań, gdzieś nawet miałem listę, i te przeczytałem. Tyle że dziełka te były rozproszone po wielu książkach i sąsiadowały obok opowiadań także sygnowanych nazwiskiem Howarda, a na wspomnianej liście nie figurujących. Jeśli się nie mylę, twórca listy i tłumacz tych wszystkich opowiadań to jedna i ta sama osoba - pan Królicki.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2005 @ 15:53:45 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Autorstwa Howarda są: "Wieża Słonia", "Dom pełen łotrów", "Córa lodowego olbrzyma", "Królowa Czarnego Wybrzeza", "Czarny kolos", "Cienie w blasku księżyca", "Narodzi sie wiedźma", "Cienie w Zambouli", "Stalowy demon", "Ludzie czarnego kręgu", "Pełzający cień", "Szmaragdowa toń", "Czerwone ćwieki", "Skarby Gwalhura", "Za czarną rzeką", "Feniks na mieczu", "Szkarłatna cytadela", "Conan: godzina smoka". Brat sporo mi tego zostawił :) Większośc tłumaczył Królicki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.02.2005 @ 17:20:10 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Oti pisze:
Większość tłumaczył Królicki.

Conan ma przynajmniej dwa różne tłumaczenia (nie wiem, czy nie więcej). W pierwszym wydaniu z wydawnictwa Alfa ("Conan z Cimmerii", "Conan: Droga do tronu" i "Conan: Godzina smoka") tłumaczyli S. Plebański, S. Czaja i Ł. Piother.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.02.2005 @ 14:44:15 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 28.01.2005 @ 12:04:50
Posty: 3
Oti pisze:
Autorstwa Howarda są: "Wieża Słonia", "Dom pełen łotrów", "Córa lodowego olbrzyma", "Królowa Czarnego Wybrzeza", "Czarny kolos", "Cienie w blasku księżyca", "Narodzi sie wiedźma", "Cienie w Zambouli", "Stalowy demon", "Ludzie czarnego kręgu", "Pełzający cień", "Szmaragdowa toń", "Czerwone ćwieki", "Skarby Gwalhura", "Za czarną rzeką", "Feniks na mieczu", "Szkarłatna cytadela", "Conan: godzina smoka".

I to są pozycje ze wspomnianej przeze mnie listy, model 17 opowiadań + 1 powieść. kłopot w tym, że są porozrzucane po kilku książkach. Feniksa... i Czarnego kolosa przeczytałem w tomie "Barbarzyńca i marzyciel", będącym zbiorem opowiadań Howarda i Lorda Dunsany. Obok tych dwóch Conanów znajduje sie tu jeszcze "Dolina zaginionych kobiet", a tłumacz, Królicki właśnie, nic nie wspomina, by to była jakaś przeróbka. Jeśli ktos posiada takie wiadomości, to czy nie mógłby podać, jakie konkretnie popwiadania znajdują się we wspomnianych przez ASa zbiorach angielskich ("Conan the Barbarian", "The Coming of Conan", czy jakoś tak). Chciałbym po prostu odchaczyć tą pozycję z kanonu, a na razie nie mam pewnosci, czy już mogę.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.02.2005 @ 15:24:15 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
http://www.conan.friko.pl/index.php?pag ... mber_seria
Tutaj znajdziesz informację na temat książek. Sprawa jest jednak dość skomplikowana, ponieważ opowiadania Howarda są przeplatane tymi autorstwa spółki De Camp/Carter. Ponadto:
a) w latach 60 i 70 znaleziono kolejne howardowskie opowiadania
b) niektóre z nich były niedokończone... dopóki nie dorwał się do nich L.Sprague De Camp (chyba największy fan Conana wśród pisarzy)
c) De Camp przerobił nieopublikowane opowiadania Howarda o tematyce współczesnej,historycznej itp. , tak aby zrobić z nich "Conany"
Generalna porada: znajdź w bibliotece/antykwariacie jakiś zbiór (w moim przypadku był to "Conan z Cymerii") i daj sobie spokój. No chyba, że ci się baaaaardzo spodoba i będzie ci sie chciało uganiać się za tymi wszystkimi książkami. W podobny sposób radziłbym ci potraktować Xanth, Świat Czarownic, itp. (Jeden czy dwa tomy łatwo znaleźć, dostanie wszystkich graniczy z cudem)
BTW:Czy nikt nie zauważył że jedna z pozycji kanonu to LOTR+ Silmarillion,a nie sam LOTR?

_________________
And the public wants what the public gets...


Ostatnio zmieniony 26.02.2005 @ 14:53:11 przez popisek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.02.2005 @ 17:35:45 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
popisek pisze:
(Jeden czy dwa tomy łatwo znaleźć, dostanie wszystkich graniczy z cudem)

Tych 6 zbiorów opwiadań o Conanie moge sie bez bólu pozbyc jak ktoś chce (moze któreś to powieść, cholera wie) Zaliczyłem we wczesnym dzieciństwie i nie zamierzam wracać ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 11:25:33 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
A co byście sądzili o dodaniu do ewentualnej listy "Mrocznej Wieży" Kinga?
Wprawdzie trudno mówić o jakimś wpływie na gatunek, bo cykl dopiero co się skończył, ale warto i tak IMO tą epicką, co najmniej sprawnie napisaną opowieść przenieść do "hall of fame". Warto też dodać (co dla kanonu jest rzeczą ważną), że jest to pozycja oryginalna. Co prawda głównie dzieki zastosowaniu czegoś w rodzaju literackiego collage'u, ale jednak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 17:40:50 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Wiesz, ja generalnie nie powinnam się wypowiadać, nie mój kanon, tylko ASa i do niego z takimi pytaniami. Jednak moje skromne zdanie jest takie, że pomimo iz Kinga lubie, nie widzę w "Mrocznej Wieży" nic, co pozwoliłoby na dorzucenie jej do listy. Sam napisałeś, że nie wnosi nic do gatunku, i zgadzam się w 100%. Jest interesującą, dobrze napisaną książką, ale nic poza tym. A AS wrzucał do swojego, subiektywnego kanonu to, co jego zdaniem w jakiś sposób miało wpływ na gatunek jako taki. Stad m.in. duuużo od Kinga gorszy literacko ( IMVHO) Conan, który jednak wyznaczył pewien trend w literaturze fantastycznej.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 17:46:10 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
kkkara pisze:
Conan, który jednak wyznaczył pewien trend w literaturze fantastycznej.

Strach pomyśleć, co będzie jeśli King Mroczną Wieżą też wyznaczy trend i zacznie być w modzie na przykład wprowadzanie autora pomiedzy postaci drugoplanowe. ;))))

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 18:05:07 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Wiesz, w kinie ten trend kwitnie i owocuje od parudziesięciu ładnych lat :)))

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 18:06:26 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ubiegłaś mnie, to samo chciałam napisać:). Zjawisko nazywa się cameo i zwykle obejmuje reżyseera, jego krewnych i przyjaciół:). ja bardzo lubie wyłapywać te małe, grzecznościowe rólki znanych osob.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 18:48:32 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Ja też lubie i to zdecydowanie nie jest to samo. Tam reżyser czy ktośtam gra rólkę, ale nie występuje jako on sam.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.07.2005 @ 18:50:47 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
A czym było w takim razie notoryczne cameo Hitchcocka? :))

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group