Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 18:03:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 13:54:00 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
I tu następuje koniec mojego udziału w dyskusji:).

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 13:59:25 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
To nawet dobrze się składa, że kończymy w tym miejscu dysusję. Ja jak się okazało nie wyrażałem się zbyt jasno, Ty nie zrozumiałaś prawidłowo sensu moich wypowiedzi. Ślepy tor.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:12:30 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Uwaga my Zamorano , pan jeleniogórski będziemy mówić (hihihi) :DDDDDD:

Dyskusja przy okazji topicu Kanon Sapkowskiego. Co jest fantasy a co nim nie jest?
Teza Halethy : "MiM" jest fantasy. Mój komentarz najnieprawdziwsza nieprawda ;). "Mistrz i Małgorzata" fantasy nie jest.
arien pisze:
Przypominam, zę to ty zgadzasz się uznać MiM za urban fantasy, nie dopuszczając do siebie myśli, że skoro tak, jest ona fantasy. Nie dostrzegasz przy tym poważnej luki logicznej w podobnym rozumowaniu.
Jeżeli chcesz obrobić swoją tezę, ze absolutnie nie ejst to fantasy, zaprzecz też, że spełnia normy ubran fantasy i będzie po dyskusji.

Widzę powazny błąd tutaj. Otóż o ilę się nie mylę Mr. Maras twierdzi, że "Mistrz i Małgorzata" posiada pewne cechy urban fantasy , a nie że jest urban fantasy. Na ten przykład "Modyfikowany węgiel" Morgana posiada pewne cechy czarnego kryminału , ale nie jest czarnym kryminałem. ( choć jest bardziej kryminałem niż "Mistrz i Małgorzata" fantasy, hi hihi ale konstrukcja myślowa mi się udała)
Arien pisze:
Poodba mi isę przykład Hal z gotykiem.

Ten przykład jest IMO delikatnie mówiąc efektowny retorycznie , tylko,że nic nie wnosi do tzw. merituma. Poza wszystkim sposób w jaki Hal argumentuje czym jest fantasy jest delikatnie mówiąc IMO kontrowersyjny. Tzn. takie masło maślane , mocno nieprecyzyjne i oparte nie tyle na poetyce co na kwestii postaci literackich i oraz wiary/ niewiary w związku z tymi postaciami w świat przedstawiony. Wybaczcie My Firends ale nie kupuję tego punktu widzenia...
Najwyższy czas przemyśleć czym fantasy jest i tutaj należy się chyba odwołać do naukowców z zakładów literatury , jak sądzę...
Poświęcam się i wyszperałem z domowej biblioteczki definicję :

Definicja numer jeden by Beata Iwicka ( praca naukowa o pisarstwie Tolkiena , "Kultura Śródziema w końcu trzeciej i na początku czwartej ery" wydana w serii "Anatomia fantastyki" przez GKF w roku 1996) :
Fantasy jest odmianą fikcji fantastycznej tzn. takiej , w której elementy świata przedstawionego nie mają odpowiednika w świecie empirycznym, czyli rzeczywistości obiektywnej. Elementy te to przede wszystkim zjawiska nadnaturalne , niemożliwe, bądź tez możliwe acz nieistniejące. Literatura ta posługuje się "poetyką magiczności i archetypiczności" (to ja Zamorano: na razie "MiM" spełnia kryterium tej definicji gatunku, ale zauważmy, że spełnia też definicje innych gatunków;)) , operuje symbolem. I robi to tak często, że symbolika i magiczność stały się niejako jej wyznacznikami gatunkowymi. Odwołuje się, też tym samym do mitu i innych typów fikcji mitopochodnej , przede wszystkim eposu( legendy) i baśni magicznej. Widocznie jest to już w samej konstrukcji świata przedstawionego, w planie rozgrywających się w nim wydarzeń , kreacjach bohaterów. ( to znowu ja MY FRIENDS Zamorano proponuje zwrócic uwagę na ten fragmencik ) Odwoływanie sie do mitów w literaturze jest zajwiskiem bardziej niż częstym, nie tylko dwudziestowiecznym i nie tylko na gruncie fantasy się dokonującym. W fantasy świat przedstawiony, choćby fantastyczny i od empirycznie istniejącego odmienny, musi mieć własną wewnętrzna logikę i konsekwencję." to według Beaty Iwickiej odróżnia np. baśń od fantasy. I moim zdaniem to jest to kryterium , którego "MiM" nie spełnia. Jeśli przyjąć takie wyróżniki "MiM" jest baśnią, ale nie jest fantasy. Nie ma ty systemu , wewnętrznej logiki świata przedstawionego. Wręcz przeciwnie Woland i jego wesoła gromadka łamią logikę świata przedstawionego. ( i zabieg ten ma bardzo przemyślany i mądry cel , jesli idzie o tzw. przekaz tej książki...) Na razie tyle, ale za momencik przytoczę tu inną definicje.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 14:21:41 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:20:10 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Uff, dzięki Zamorano. Jak pisałem już kiedyś, nadaję z pracy i nie mam jak sięgnąć do biblioteki by poszukać jakiś innych "definicji". A wypadałoby zajrzeć do:
- "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini" - Andrzej Sapkowski, SuperNOWA 2001
- "Fantasy. Ilustrowany przewodnik" - David Pringle, ARKADY 2003
Polecam także inne publikacje Gdańskiego Klubu Fantastyki z cyklu ANATOMIA FANTASTYKI. Kilka jeszcze tytułów porusza interesujący nas temat. Oraz "Spór o S-F. Antologia szkiców i esejów o science fiction" wydane w 1989 roku przez Wydawnictwo Poznańskie. Tam toże zahaczaja zdaje sie o fantasy.

Acha, zapomniałem o "Pirogu" AS-a.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 14:32:53 przez mr.maras, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:24:15 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.10.2003 @ 16:48:01
Posty: 804
Lokalizacja: Pruszków
mr.maras pisze:
- "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini" - Andrzej Sapkowski, SuperNOWA 2001

Fantasy to jest to, na okładce czego pisze "fantasy":]. Definicja po byku;P.

_________________
Człowiek który przedkłada żabę nad świnię nie jest godny miana człowieka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:30:37 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Ysengrinn pisze:
mr.maras pisze:
- "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini" - Andrzej Sapkowski, SuperNOWA 2001

Fantasy to jest to, na okładce czego pisze "fantasy":]. Definicja po byku;P.

Próbowałem przemycić tę wspaniałą definicje już wcześniej ale nikt mnie nie słuchał :)

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 14:57:06 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Hm według tej fajnej definicji "MiM" też nie jest fantasy:)))))

Ale uwaga! W rozdziale I "Rękopisu" "Fantasy - czym jest? A czym nie jest? " pojawia się kwestia pod tytułem: czy pisarze tacy jak Borges, Bułhakow, Fowles, Baum, Lewis Carroll, Cortazar, Calvino, Susskind, Rushdie czy Eco to fantasy :) AS używa tu określenia "realizm magiczny" i rzuca uwagę, iż zaliczanie takiej twórczości do fantasy jest mocnym nadużyciem. Miałem tu przytoczyć jeszcze definicję ze "Słownika literatury popularnej", ale ona definiuje bardzo klasycznie fantasy ograniczając ją do: fantastyki tolkienowskiej i postolkienowskiej, fantasy heroicznej i fantasy "ułomnej" czyli science fantasy. Nie bierze pod uwagę fantasy historycznej czy urban fantasy. Więc jest to definicja trochę przestarzała. Poza wszystkim "MiM" nie spełnia kryteriów tej definicji :)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 17:28:49 przez Zamorano, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 15:03:12 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
No kurczaki, nie zgadzam się z AS-em w wielu kwestiach ale tutaj ma moje poparcie ;)

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 23:50:58 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2003 @ 21:48:24
Posty: 462
Lokalizacja: z Warszawy
Do jakiej kategorii należy zaliczyć Harry'ego Pottera? Do Fantasy, baśni, czy może realizmu magicznego?

_________________
Nietzhe miał błyskotliwe teksty, lecz cytowanie go na Boże Narodzenie to jak mieszanie Wódki z Mlekiem. Znam lepsze drinki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2005 @ 12:01:25 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Fantasy. Uproszczone ad usus dzieci, z elementami bajkowo-baśniowymi. Ale cała konstrukcja, szablon to żywcem kanoniczne, tolkienizujące fantasy. No i są wszystkie elementy typowe dla klasycznego fantasy.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2005 @ 12:41:23 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
No właśnie dla mnie Henryk Garncarz nijak nie jest fantasy. Ta magia w nim wydaje mi się być tak na doczepkę, nie ma jakiegoś głębszego uzasadnienia ani tym bardziej realnego wpływu na świat przedstawiony. No dobrze, w pierwszych tomach nie miała, ale to, że im dalej las, tym więcej zmian, uznaję raczej za niekonsekwencję Rowling, niż za dowód na, hmm, dojrzewanie jej pisarstwa.
A że z tym głupim machaniem różdżkami da się zrobić coś konkretnego, to udowodnili twórcy fanfików :D JKR mogłaby się od niektórych z nich sporo nauczyć ;)))

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2005 @ 12:51:55 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Ale dokładnie takie same zarzuty można postawić nawet Tolkienowi :)))

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2005 @ 12:56:36 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
O niekonsekwencję? Myślę, że wątpię ;)))

A co do magii, to IMHO nie. WP musiał rozgrywać się w świecie, gdzie można przelać moc w pierścienie, udoskonalić rasy orków i patrzeć w palantiry. Harry mógłby równie dobrze chodzić do zwykłej szkoły z internatem, nie lubić matematyki i mieć do rozwikłania coraz to nowe zagadki kryminalne, niewiele by to zmieniło ;) Przy czym, powtarzam, dla mnie dobry Potter kończy się na trzecim tomie, "Czarę Ognia" i "Zakon Feniksa" wypieram z pamięci jako profanację :PPP

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Andre Norton
Post: 20.01.2005 @ 13:25:24 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 27.12.2004 @ 13:59:55
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Czytałam cały "Świat czarownic" tej autorki i moim zdaniem przynajmniej z 5 pierwszych pozycji zasługuje na uwagę. Sięgałam po nie kilkakrotnie. Niektóre inne też są dobre, chocciaż muszę przyznać, że jest tego trochę za dużo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2005 @ 13:38:01 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Zdaje się, że pomyliły Ci się tematy ;)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group