Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 15:52:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:08:50 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Zamorano pisze:
Ich popęd sexualny nie ma umocowania w fizjologii, ale w ich emocjonalności.

I to jest dla mnie niestety totalna bzdura, której nie mogę sobie logicznie wyobrazić. Tobie to nie przeszkadza - OK, kwestia wyłącznie gustu:) EOT


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:19:29 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Mi się Kossakowska podobała, opowiadania bardzo, powieść mniej, ale uważam ją za kawał dobrego czytadła. Wszelkie literówki, dialogi czy popędy płciowe jakoś mi nie przeszkadzały. Nie obraziłbym się na sequel :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:19:47 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
vespa pisze:
Zamorano pisze:
Ich popęd sexualny nie ma umocowania w fizjologii, ale w ich emocjonalności.

I to jest dla mnie niestety totalna bzdura, której nie mogę sobie logicznie wyobrazić. Tobie to nie przeszkadza - OK, kwestia wyłącznie gustu:) EOT
Wszak nawet u ludzi to się nie sprowadza li tylko do fizjologii, ale i do sfery emocjonalnej ( no przynajmniej niektórych) no to chyba u aniołów tym bardziej , nie ? ;) Zresztą odbiór fantastyki opiera się między innymi na zawieszeniu niewiary :)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 17:27:14 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:25:10 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
wyjątkowo młody kot pisze:
Z tego, co czytałam – chyba nikomu. Aby stworzyć udaną i przekonywującą postać nieludzką, trzeba od zera zbudować jej system wartości, kodeks postępowania i kryteria moralne. Tylko - z naszego punktu widzenia – będą one bez sensu.
Dość udaną próbę stworzenia takich postaci podjął Jeszkow w książce ‘Ostatni władca pierścienia’ (Elandar i Eornis – elfy kierujące się logiką niezrozumiałą z punktu widzenia ludzkiego narratora).
Oczywiście – MSZ:)

Szkoda :( Yeskova czytałem, srednio oceniam. W "Dworcu Perdido" jest jedna taka postać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:28:53 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Do Zamorano:
Spoko:) Po prostu nie rozumiem w jaki sposób od strony technicznej miałby przebiegać u aniołów sam akt seksualny (nie mówię o pieszczotach, te faktycznie wynikają z uczucia). Już nie będę pisać o co mi konkretnie chodzi - myślę że to jasne a poza tym nie chcę zabrnąć w ginekologię;)))
I naprawdę EOT, w dyskusji o Kossakowskiej nie czuję się kompetentna:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:32:08 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Anioły – te prawdziwe – to duchy, które mają rozum, wolną wolę, ale są pozbawione ciała fizycznego.
Trudno jest mi wyobrazić sobie akt seksualny między duchami.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:38:32 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Oti pisze:
W "Dworcu Perdido" jest jedna taka postać.

Ano. Jedna z moich ulubionych zresztą :))

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 17:45:09 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2003 @ 9:27:43
Posty: 1954
Lokalizacja: Brok
vespa pisze:
Do Zamorano:
Spoko:) Po prostu nie rozumiem w jaki sposób od strony technicznej miałby przebiegać u aniołów sam akt seksualny (nie mówię o pieszczotach, te faktycznie wynikają z uczucia).

Najlepsza scena jest u Wolskiego, w "Agencie dołu". Bohater sięga panience między nogi, maca z coraz większym przerażeniem, w koncu, nie domacawszy się, krzyczy - o k*rwa, anioł;)

_________________
"Nie mogę się doczekać śmierci Fabienne. Ramirez wstąpi wtedy do klasztoru i będzie się biczowal dyscypliną do konca swych nedznych dni, ale trudno już, byle tylko flaki jej wygniły i dupą wyciekły." (c) by Cintryjka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 18:10:41 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
mr.maras pisze:
wyjątkowo młody kot pisze:
M. Aurelius pisze:
(...)Pomysł był zgrabny, prowokacyjny. Jednak autor jak wielu innych tfurcuf uważa, że w literaturze fantastycznej nie trzeba się znać na niczym. Tymczasem w ksiące o Bogu i chrześcijaństwie trzeba. Przynajmniej na teologii.

‘Pióro...’ to opowieść nie o Bogu, lecz o ludziach bez Boga. Nie traktuję go jako dzieła teologicznego. Podobnie jak telenoweli brazylijskiej nie traktuję jako miarodajnego źródła informacji o gospodarce Brazylii.
;)


O! A WKM zwraca moja uwagę na istotną kwestię, której nie potrafiłem (nie dostrzegłem?) ująć w odpowiedni sposób w swojej wypowiedzi.


Przykłąd efekciarski, ale kiepski jako porównanie. Gospodarka Brazyli jest świadomie pominieta w telnowelach przez co życie bohaterów dzieje się gdziekolwiek.
A decydującym elementem w tej książce jest odejście Boga tak czy nie?
No i aby nie spojlerować, to spytam czy wy na pewno zrozumieli książkę?

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 18:15:30 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
My, wmk, zrozumieliśmy.
Ale prawdopodobnie zupełnie inaczej niż wy, M.Aurelius.
Na szczęście nie istnieje jednoznaczna wykładnia typu 'Co autor chciał przez to powiedzieć'. Na tym polega piękno literatury – każdy znajduje coś dla siebie i na własny sposób rozwija. Twoja interpretacja jest dokładnie tak samo dobra, jak moja. Ani mniej, ani więcej.
Tolerancja omnipotentia est:)
I dlatego nie będę się z tobą spierać. Szanuję twoją interpretację. Ty uszanuj moją.
Więcej do dodania nie mam nic.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 18:30:14 przez wyjatkowo mlody kot, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 18:30:00 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Nie chodzi mi o iterpretację tylko porównanie :->
Jeśli film jest o bezrobotnych w Brazylii, to musi mieć związek z gospodarką. I podobnie tu.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 18:41:38 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Nie użyłam przykładu ‘film o bezrobotnych w Brazylii’ . Użyłam przykłady ‘telenowela’. Czyli film całkowicie fabularny, w którym zostają ukazane losy kilkunaściorga fikcyjnych bohaterów. Każdy z nich (w domyśle) dysponuje pewnymi środkami finansowymi, niektórzy może nawet posiadają firmy. Ale istotną rzeczą w tym filmie jest to, co don Rodrigo robił z donią Inez i jak im w tym przeszkadzał don Alonso. A nie to, jak funkcjonuje w Brazylii prawo gospodarcze, które pozwala don Alonsowi wymigać się od płacenia podatków.
Jak więc widzisz, porównanie jest ok.

W interesującej nas książce nie chodzi o śmierć Boga. Nie chodzi o to, czy jest to Bóg kanoniczny, zgodny z widzeniem twórców kościoła (jeszcze pytanie, którego kościoła). Chodzi o to, czy ludzie en masse dojrzeli już do całkowitej samodzielności, czy potrafią żyć bez palca Bożego, który będzie im groził. Żyć godnie, powołując się na wewnętrzną dojrzałość, a nie na strach przed mękami piekielnymi, których doświadczą po śmierci, albo na niebo, które ich czeka za bogobojne życie.

I na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 21:35:50 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
telenowele brazylijskie nie dotykają bezpośrednio kwestii ekonomicznych.
Zaś książka o śmierci Boga dotyczy Boga. Naprawdę to takie trudne do zrozumienia?
Co do mej wstępnej tezy: gdy autor bredzi na tematy związne z biologią molekularną to mnie to nie przejmuje bo nic na ten temat nie wiem.
Jednak gdy autor fantasy myli pikę z lancą czy kopią albo hełm z kaskiem (a przecież niby to świat wykreowany przez niego) to uważam go za ignoranta. Podobnie niewiedza mi przeszkadza w tej książce.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 21:38:38 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
arien pisze:
Nie dyskutowaliśmy juz gdzieś o Kossakowskiej?

A żeby to raz... :-) Podobnie jak Oh-reen i Asiołkowi, mnie też się nie chce powtarzać po raz kolejny tego samego. Kto chce, niech sobie poszuka - odpowiednie posty wciąż wiszą na forum.
mr.maras pisze:
Asl pisze:
arien pisze:
książek jest całe dwie ;-)
Co najmniej trzy. Masz jeszcze "Agenta dołu". Kiedyś Alakhai wyszukiwał "angelistyczne" powieści, może coś tam znalazł.
Oprócz Wolskiego dorzućcie jeszcze "Nigdziebądź"
arien pisze:
Dorzuciłabym jeszcze "Morderstwa i tajemnice", opowiadanie Gaimana.

Mam niejasne wrażenie, że jeszcze gdzieś u Clive'a Barkera były jakieś anioły (tylko nie pamiętam, gdzie dokładnie).
arien pisze:
wciąż za mało na gatunek.

Też tak uważam.
Asl pisze:
Oti o \"nieludzkich\" postaciach pisze:
W "Dworcu Perdido" jest jedna taka postać.

Ano. Jedna z moich ulubionych zresztą :))

Chodzi wam o Tkacza? Fakt, nawet nieźle to Mieville'owi wyszło.

BTW: na syffie MEH słusznie zwrócił mi uwagę, że koncepcja rasy kheprich nie trzyma się w ogóle kupy. Cytuję:
"Ty, ale to jest jakaś pomylona mieszanka ssaka i owada. To jest jakieś skoliodoi. Rozmnażanie u khepri następowało przy pomocy jakiegoś gruczołu w owadziej głowie. Po cholerę za to jej był biust i to co poniżej?"

PS: w sprawie seksualności aniołów w 100% zgadzam się z Vespą - dla mnie ta koncepcja jest bez sensu.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 21:45:33 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2003 @ 9:27:43
Posty: 1954
Lokalizacja: Brok
Alakhai pisze:
PS: w sprawie seksualności aniołów w 100% zgadzam się z Vespą - dla mnie ta koncepcja jest bez sensu.

A w sprawie seksualnosci szatana?:) Bądź co bądź tu akurat są dość bogate tradycje w literaturze/filmie.
A w zasadzie seksualność też mu na ch... No nie, może złe porównanie, ale niepotrzebna, z punktu widzenia przedłużania szatańskiego gatunku.

_________________
"Nie mogę się doczekać śmierci Fabienne. Ramirez wstąpi wtedy do klasztoru i będzie się biczowal dyscypliną do konca swych nedznych dni, ale trudno już, byle tylko flaki jej wygniły i dupą wyciekły." (c) by Cintryjka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group