Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 23:13:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19.01.2005 @ 12:09:39 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Nie ma co ukrywać, że nasi fantaści coraz częściej biorą się za religię. Niektórzy ją atakują, inni wykorzystują pewne "pomysły" do stworzenia nowych lub alternatywnych światów.

Niejaka Maja Lidia Kossakowska wydała zbiór opowiadań pt. "Obrońcy Królestwa", a niedługo potem powieść wznawiającą rozpoczęte wątki - "Siewcę wiatru". Przyznam, że byłam oczarowana, zarówno jej stylem, jak i wspaniałą opowieścią, której bohaterami są... Aniolowie. I to nie tylko wymyśleni przez autorkę, ale i znani nam z Bibilii. Dla mnie nie ma nic przyjemniejszego, niż czytanie o ekscesach Gabrysia, słuchanie Rafałka, czy Misia...;)

A to, że ktoś jest upierdliwy jak sen o siedmiu krowach, powinno wejść do języka codziennego;)

Dla mnie - genialne historie, ale dla niektórych - profanacja świętości. A jak wy odbieracie te i inne powieści? Czy możemy już mówić o Angel fantasy?

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:17:48 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Nie dyskutowaliśmy juz gdzieś o Kossakowskiej?Hmm... Angel fantasy to może i chwytliwa nazwa, ale książek jest całe dwie;-), a Kossakowska zapowiadała, że już do tej tematyki nie wróci.

Opowiadania podobaly mi się bardzo, choć są nierówne. Niecierpliwie czekałam na powieść- i nie rozczarowałam się za bardzo. Czytalo mi się to dobrze, choć nad stylem moim zdaniem autorka powinna jeszcze nieco popracować. Sama historia bardzo mi się podoba. Mieszkańcy głębi są fanatstyczni, z aniołami bywa trochę gorzej. Za mało różnią sie osobowościami, a autorka za bardzo skupia się na opisach ich włosów.
Szczególnie drażni jej podejście do daimona Freya. W opowiadanich była to fantastyczna postać, widać bylo, że autorka jest absolutnie zachwycona swoją postacią, ale nie raziło to. Zachwyty nad Freyem w książce są już mocno męczące, zwłaszcza że wcale nie jest najciekawszą postacią książki. Wątek milosny jest absolutnie harlekinowaty, niestety.

Ale wracając do twojego pytania- nie, profanacją dla mnie ta ksiązka nie jest, tak samo jak " Raj utracony" i "Dobry Omen":)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:20:20 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
<łup> <łup> <łup>
Dopiero co pozbierałam się po bitwie o cześć Achai, a tu proszę, kolejny dowód na to, że ktoś jednak chce mnie zabić moimi własnymi rękami.
Można sobie wyguglać, co myślimy o książkach pani Kossakowskiej. Temat jest, hmm, flejmogenny.

Idę popłakac sobie w rękaw... ;PPP

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:22:59 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Ja znam tylko Engel Fiction. Szło w odcinkach, w różnych mediach, przed wyjazdem naszej Reprezentacji do Korei i Japonii.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:30:05 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Oh - reen di Tigana pisze:
Idę popłakac sobie w rękaw... ;PPP
Idź popłacz biedactwo, czekałam tylko aż się w tym temacie odezwiesz ;DDD

A co do Kossakowskiej, pomijając już ostrą dyskusję, jaka kiedyś się przetoczyła przez forum, lubię zarówno opka jak i Siewcę. Owszem, mam jej wiele do zarzucenia, owszem, niekonsekwentna i mało odkrywcza. A mimo to, czytałam z uśmiechem. To chyba też jest ważne. Aniołowie jako bohaterowie, mający ludzkie wady i zalety przyciągają uwagę. Kossakowska, rozpoetyzowana romantyczka, popełniająca czesem gafy pisarskie, ale.... urocza. Tak, właśnie urocza, innego śłowa nie znajduję, a do Siewcy mam dużo sympatii. Tak po prostu:)

A co do oddzielnego gatunku, to IMO za mało, by o takim mówić. Równie dobrze można by wyodrębnić Elf Fantasy ;P

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:32:54 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
"Angel fantasy" to nie mój pomysł - aż tak mądra nie jestem;) Cytuję za jednym felietonistą (wrócę do domciu i sprawdzę dokładnie nazwisko i resztę), ktorego wypowiedź zamieszczona na okładce.

Oh - reen di Tigana pisze:

Można sobie wyguglać, co myślimy o książkach pani Kossakowskiej. Temat jest, hmm, flejmogenny.


I... co przez to rozumiesz? Będę jej bronić, póki sił mi starczy!

A jeśli temat się powtarza, to sorka, ale przegladąłam tytuły dość dokładnie i musiałam przegapić.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:34:19 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
Alu, muszę dbać o mój imidż :D

A tak na serio, to dyskutujcie sobie na zdrowie, co miałam do powiedzenia na temat Kossakowskiej już powiedziałam i nie zamierzam sie powtarzać. Dlatego też, Bardzo Czarny, zachęcam do guglania, bo dyskusja należała do gorących i szkoda by ją było przegapić ;)))

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:35:06 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
A że nie znalazłaś - "Co teraz czytacie..." to obszerny wątek, zachęcam ;D

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:37:44 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.03.2004 @ 9:43:57
Posty: 316
Lokalizacja: Warszawa
Siewce Wiatru przeczytałam i cóż... postaci nie są najgorsze, choć przez archaniołów wydaje mi się przeswiecać jakaś ostentacyjność, rozumiem, ze autorka chce pokazać "ludzkie" oblicze aniołów, ale troche przegieła w tym przypadku [zwłaszcza Gabriela i Michała, bo Frey to inna bajka] i nie podoba mi się postać Rafała, jest to przegięcie w drugą stronę, fajnie, ze choić jeden anioł nie utracił wiary i anielskości, ale dlaczego pytam, ma to czynic z niego taką za przeproszeniem pipę?
co do pomysłu i intrygi- na 5, na serio mi się podobał, no, może poza wątkami romansowymi [sic!]
największy minus to dialogi, moze nie wszystkie, ale całokształt niudany, najbardziej to widać w rozmowach Hija-Frey, zwłaszcza na początku
moją absolutnie ulubiona jest scena, w której biedny anioł lata dowiaduje się, ze te 12tys. konnych zaraz przejedzie przez jego ogród
poruszyła mnie tez scena śmierci przywódcy Salamander, wiem, rozbie się senmtymentalna, ale sposób w jaki mówił o sztandaze... nie wiem, coś mnie tkło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:47:36 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
arien pisze:
książek jest całe dwie;-)

Co najmniej trzy. Masz jeszcze "Agenta dołu". Kiedyś Alakhai wyszukiwał "angelistyczne" powieści, może coś tam znalazł.
Faktycznie, dyskusja już była, nie chce mi się znowu mojej opinii przytaczać :]

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:51:35 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Asl pisze:
arien pisze:
książek jest całe dwie;-)

Co najmniej trzy. Masz jeszcze "Agenta dołu". Kiedyś Alakhai wyszukiwał "angelistyczne" powieści, może coś tam znalazł.
Faktycznie, dyskusja już była, nie chce mi się znowu mojej opinii przytaczać :]


Oprócz Wolskiego dorzućcie jeszcze "Nigdziebądź" i (w kinie) serię "Armia Boga" z Walkenem :)

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 12:54:18 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ja mówiłam o dwóch anielskich książkach Kossakowskiej, fakt, że wraz z innymi autorami uzbiera się ich więcej, ale wciąż za mało na gatunek.

Dorzuciłabym jeszcze "Morderstwa i tajemnice", opowiadanie Gaimana.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 13:06:26 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Myślę, że czytelnicy autorzy anielskiej fantastyki popełniają jeden poważny błąd. Anioły w ich wydaniu są LUDZKIE. Taki sam błąd popełniają pisarze i odbiorcy opowieść i elfach. Przypisują im ludzkie odczucia, ludzki system wartości. A to zupełnie nie tak. To inna rasa, inny gatunek.
Nie odmawiam Kossakowskiej pewnego talentu, jednak jej anioły to tylko ludzie ze skrzydłami, obdarzeni pewna mocą. Trudno jest pisarzowi stworzyć od zera byt pozbawiony płci, potężny, przepojony głęboką wiarą w Pana, istniejący tylko po to, by służyć. W przypadku Kossakowskiej – całkowicie jej się to nie udało.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 13:21:47 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Temu akurat zbytnio się nie dziwię... zawsze łatwiej, bezpieczniej jest stworzyć postaci oparte na ludziach, odmienne tylko pozornie. Inna sprawa że Kossakowska z założenia starała się by jej wersja aniołów przypominała ludzi.
Odnośnie samej książki, a właściwie książek: podobały mi się. Owszem, miejscami pomysły są nie za bardzo... Styl rokuje nadzieje na poprawę, nie jest najgorszy. Kilka tekstów, kilka określeń autorce sie udało całkiem nieźle ( z Lampką na czele ) Z powodów juz opisanych zawodzi główny bohater, zawodzi wątek romansowy, zawodzi kilka scen ( śmierć władcy salamander... jeden moment gdy naprawdę chciałem odłożyć książkę ). Ale mimo tych wszystkich zgrzytów czytało się dość przyjemnie.

PS Dobrze, że nie będzie kontynuacji.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Ostatnio zmieniony 19.01.2005 @ 13:22:27 przez Hayabusa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2005 @ 13:22:05 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.03.2004 @ 9:43:57
Posty: 316
Lokalizacja: Warszawa
wyjątkowo młody kot pisze:
(...)Trudno jest pisarzowi stworzyć od zera byt pozbawiony płci, potężny, przepojony głęboką wiarą w Pana, istniejący tylko po to, by służyć. W przypadku Kossakowskiej – całkowicie jej się to nie udało.

chyba nawet nie próbowała, myślę, że jej "anielska fantastyka" to takie gdybanie, od co by było, gdyby niego było biurokratyczne i "ludzkie" do co by było, gdyby Pan odszedł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group