Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 16:52:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 01.11.2005 @ 20:59:17 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
Przeczytałam Dolinę sumienia Diaczenków. Dobra książka. Smutna. Z ciekawym pomysłem i brzydko prawdziwymi bohaterami (no dobra, Wład jest trochę za dobry. Ale tak sobie myślę, że od czasu do czasu dobrzy ludzie też się na tym świecie zdarzają ;))). Zgadzam się z WMK, że to żadna fantastyka. Fantastyczny jest punkt wyjścia, ale cała psychologia, cała obyczajowość - jak najbardziej znajoma. Tak naprawdę nie bardzo umiem powiedzieć, o czym jest ta książka, poza tym, że o dwójce zupełnie różnych ludzi. Trochę tam miłości, trochę podłości, trochę naiwności (podłości zdecydowanie najwięcej), sporo samotności i sprawdzania siebie. Podobało mi się. Może nie oszałamiająco, może nie pobiegnę do księgarni, żeby kupić sobie swój egzemplarz (tak, wiem, że jest w taniej książce), ale jeśli Wam wpadnie w ręce - zdecydowanie polecam. Chyba najlepsza powieść Diaczenków.

PS. Trochę irytowały mnie rusycyzmy w tłumaczeniu, ale nie było ich zbyt wiele. Tym niemniej, przy którymś tam z kolei się na końcu zdania ostro zgrzytnęłam zębami. Spaczono mnie ;(

;)))))))

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.05.2007 @ 12:17:52 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Sorry że odgrzebuję stary topic, ale kusi mnie, aby podzielić się moją opinią na temat Ostatniego Powiernika ( a nie Władcy, jak wcześniej pisałem) Pierścienia. Zaznaczam, że mam się za tolkienologa, ale nie fanatyka jego twórczości. Uwielbiam "Włądcę..." i "Silmarilion", ale widzę ich wady. Mimo to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że książka Jeskowa ma się niekiedy tak do "WP" jak "Kod Leonarda da Vinci" do Biblii. :)

(uwaga - możliwe spoilery)

Nie ukrywam, że kilka rzeczy bardzo mi nie pasuje - m. in. Umarli służący Ellesarowi, a niektóre są nieco naciągane ( twierdzenie, w myśl którego Faramir został postrzelony przez Aragorna lub na jego zlecenie - IMO nierealne). Za to niektóre pomysły bardzo przypadły mi do gustu, tak jak na przykład przedstawienie związku Faramira i Eowiny, wizja Czarodziejów oraz rozpustny książę Dol Amrothu, Imrahil. :) Ogólnie rzecz biorąc sama książka nawet mi się spodobała.


Niestety tłumaczenie jest IMO tragiczne. Zanim kupiłem "OPP" specjalnie sprawdziłem kto jest tłumaczem w obawie przed Łoziną. Niestety tłumaczenie Eugeniusza Dębskiego okazał się tylko niewiele lepszy. Błędy ortograficzne, literówki, błędy językowe, kulawy momentami język, elfickie litery zastąpione jakimiś znaczkami (!) - to wszystko skutecznie zniechęca do czytania. Nie wiem, czy winny jest tłumacz, korekta czy wydawca, ale mam to gdzieś. Kiedy w restauracji trafia mi się mucha w zupie, nie dociekam czy winny jest kelner czy kucharz.

Podsumowując - sama książka zasługuje na 6/10. Tłumaczenie - góra 3/10. Trochę szkoda.


EDIT: O właśnie, WMK mi przypomniała - język też mi się nie spodobał. Ni to Tolkien, ni to Sapkowski. Autor chyba silił się momentami na "ujajenie" tekstu, przy czym nie zawsze mu to wychodziło. :P Ale może to wina tłumacza.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.05.2007 @ 12:49:44 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Narsil pisze:
EDIT: O właśnie, WMK mi przypomniała - język też mi się nie spodobał. Ni to Tolkien, ni to Sapkowski. Autor chyba silił się momentami na "ujajenie" tekstu, przy czym nie zawsze mu to wychodziło. :P Ale może to wina tłumacza.

Widzisz Narsil mi się wydaje, że literaturę rosyjską należy rozpatrywać pod tym względem jako osobną kategorię. Rosjanie ogólnie mają swoisty sposób pisania, coś co nazwałbym "russian touch"...
BTW słyszałem w scenach walk Jeskow mógł się inspirować ASem. Książkę czytałem, ale z powodów niezależnych nie przeczytałem do końca. Tym niemniej pierwsze starcie- z bandą tego elfa, raczej potwierdzało by te domysły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.05.2007 @ 13:05:26 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Możliwe, że to taki "styl rosyjski" co nie zmienia faktu, że nie przypadł mi on do gustu. Amen.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.05.2008 @ 16:35:42 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2008 @ 11:35:15
Posty: 2084
Lokalizacja: Las pod kontrolą Rady Puchaczy
A mi się "Ostatni Władca pierścienia" Jeskowa podobał - możliwe ze dlatego bo przypominał trochę Sapkowskiego (pomijam błędy- np użycie słowa bagnet itp). W przeciwieństwie do "Pierscienia mroku " Perumova - niby klimat magiczny , niby większy rozmach , więcej magii , ale czytało sie to strasznie i potrafiło nawet w scenach akcji usypiać.

_________________
U-hu, U-hu, U-hu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group