Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 23:55:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04.09.2005 @ 13:52:18 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Nie przeszkadza nikomu? Ależ oczywiście, że przeszkadza. W życiu nie wzięłabym do ręki książki, w której występowałby hobbit; toż to jakieś straszne by musiało być! Jestem je w stanie ścierpieć u Sapkowskiego, bo to antyfantasy. No i u Tolkiena, ale to inna historia:)

Aluzjom literackim mówię tak, zaś kalkowaniu stanowcze nie.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.09.2005 @ 14:32:13 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
Dzięki za oswiecenie Kocie! Co do wiedźminów to bedę się upierać, o ile nie ich "wizerunek" nie zostanie wypaczony. Np. beda oni przedstawiani tak, jak niektórzy widzieli Geralta (bezwzględny morderca, mutant itp.) A nazwa to tylko nazwa. Pogromca potworów może równi dobrze nazywać sie inaczej.

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.09.2005 @ 17:32:30 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
A propos Wasiliewa.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 15:58:43 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 15.09.2004 @ 22:19:48
Posty: 583
bardzo_czarny_kot pisze:
Cóż, na miejscu ASa po przeczytaniu "Wiedźmina z Kijowa Wielkiego" byłabym równie szczęśliwa, co po obejrzeniu szczerbialu. Podobna masakra.


Najweselszy jest w tym wszystkim fakt , że wielu fanów Sapkowskiego śmieje się z niektórych hardcore'owych fanów Tolkiena za przegięte opinie o "Ostatnim Władcy Pierścienia" (właściwie "Powierniku") po czym powtarzają w zasadzie te same rzeczy o powieściowych fanfikach na podstawie ich ulubionego dzieła... Bywa.

Nie rozumiem argumentacji , że wrzucenie "wiedźmina" do jakiejkolwiek powieści fantasy będzie oznaczało automatycznie , iż jest to kalkowanie i pisarz nie ma nic do powiedzenia. Przecież nie od tego zależy oryginalność prozy. Ostatecznie , bardzo duża część literatury opiera się na przerabianiu i rozwijaniu wątków już napisanych... Uproszczony schemat , na przykład. Z Biblii czerpały moralitety średniowieczne , z misteriów "Tragiczna historia doktora Faustusa" , z nich z kolei "Doktor Faustus" Marlowe'a , z niego "Faust" Goethego , z niego "Mistrz i Małgorzata" , a ilu prozaików czerpie z Bułhakowa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 17:17:48 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Sexbeer pisze:

No, nieee, ten facet przechodzi sam siebie! Znowu jakaś kontynuacja, żerowanie na cudzym pomyśle?! Co z niego za pisarz?!
Proponuję BOJKOT.

Radagajs pisze:
Uproszczony schemat , na przykład. Z Biblii czerpały moralitety średniowieczne , z misteriów "Tragiczna historia doktora Faustusa" , z nich z kolei "Doktor Faustus" Marlowe'a , z niego "Faust" Goethego , z niego "Mistrz i Małgorzata" , a ilu prozaików czerpie z Bułhakowa?

Jeśli kiedyś zainteresujesz się tym głębiej, (np. przeczytasz przedmowę do "Fausta" Goethego) to dowiesz się, że Faust BYŁ POSTACIĄ HISTORYCZNĄ. Może nie zaraz tam czarnoksiężnikiem, dzis powiedzielibyśmy "uczonym", choć trafniejsze byłoby określenie "szarlatan". O takich zaraz powstają legendy... A z legend korzystać może każdy.

Dlatego zdaje mi się, że trochę źle wywiodłeś obecność Fausta w literaturze - chronologia OK, ale źródło było inne.

A "Mistrz i Małgorzata" może z wątków "Fausta" korzysta, ale to już inna, znacznie bardziej skomplikowana bajka.

Radagajs pisze:
Najweselszy jest w tym wszystkim fakt , że wielu fanów Sapkowskiego śmieje się z niektórych hardcore'owych fanów Tolkiena za przegięte opinie o "Ostatnim Władcy Pierścienia" (właściwie "Powierniku") po czym powtarzają w zasadzie te same rzeczy o powieściowych fanfikach na podstawie ich ulubionego dzieła... Bywa.

Jeśli ci fani tak kochają WP, jak ja Wiedźmina, to się im nie dziwię;)

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 17:28:17 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.05.2004 @ 15:09:27
Posty: 3054
Lokalizacja: Osiris
Radagajs pisze:
Uproszczony schemat , na przykład. Z Biblii czerpały moralitety średniowieczne , z misteriów "Tragiczna historia doktora Faustusa" , z nich z kolei "Doktor Faustus" Marlowe'a , z niego "Faust" Goethego , z niego "Mistrz i Małgorzata" , a ilu prozaików czerpie z Bułhakowa?

Czekaj, czekaj... Chodzi ci o przetłumaczoną około 1592 wcześniejszą niemiecką wersję "The historie of the damnable life and deserved death of Doctor Jonh Faustus"? To o ile mnie sklerozja nie żre, głównym źródłem nie były misteria (które chronologicznie poprzedzają moralitety), ale więcej nie jestem w stanie powiedzieć - książkę oddałam wieki temu.

_________________
Are you playing with me, Cleric?
Komitet Obrony Styropianowych Głazów i Rozbujanej Kamery


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 18:18:11 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
"The historie of the damnable life and deserved death of Doctor John Faustus" to tytuł angielskiego tłumaczenia niemieckiego moralitetu, w którym Faust jest jednoznacznie potępiany, jak na moralitet przystało. Natomiast dramat Christophere'a Marlowe'a "The Tragicall History of Doctor Faustus", to zupełnie co innego. Marlowe dostrzegał tragizm postaci Fausta dążącego po prostu do osiągniecia nieosiągalnej przez człowieka wiedzy. Niektórzy krytycy uważają wykreowanego przez Marlowe'a Fausta za alter ego pisarza.

_________________
- Strzelajcie! Strzelajcie, ^cenzura^! – Giertych teatralnym gestem rozpiął koszulę – W gołą, ^cenzura^, pierś celujcie! Na stos, ^cenzura^, rzuciliśmy! Swój życia los, ^cenzura^! - Sexbeer :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 18:47:50 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.05.2004 @ 15:09:27
Posty: 3054
Lokalizacja: Osiris
A o czym innym pisałam? Niemiecki moralitet datuje się na 1587 rok i to właśnie on był głównym źródłem, z którego Marlowe korzystał przy pracy nad "Faustusem". Ale żeby misteria stanowiły podstawowe źródło dla autora niemieckiego, to nie słyszałam.

_________________
Are you playing with me, Cleric?
Komitet Obrony Styropianowych Głazów i Rozbujanej Kamery


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 19:17:33 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
popisek pisze:
Alakhai pisze:
Mógłby mi ktoś w przystępny sposób wytłumaczyć, po jaką cholerę zakładacie osobny temat dla jednego autora, skoro tuż obok jest topic poświęcony pisarzom rosyjskojęzycznym? Brzytwa Ockhama się kłania.

No ale Wasiljew jako taki zasługuje chyba na specjalne traktowanie z oczywistych powodów.

Albowiem ponieważ gdyż bo? Ja takich powodów nijak nie widzę.
popisek pisze:
Choc jego twórczość jest delikatnie mówiąc kiepska i "wiedźmińska" tylko z nazwy.

A czytałeś coś poza "Wiedźminem z Wielkiego Kijowa", że się wypowiadasz o "twórczości"?
Sexbeer pisze:

Hehehe, czyli po naszych interwencjach jednak zmienili projekt okładki? :->
Radagajs pisze:
Najweselszy jest w tym wszystkim fakt , że wielu fanów Sapkowskiego śmieje się z niektórych hardcore'owych fanów Tolkiena za przegięte opinie o "Ostatnim Władcy Pierścienia" (właściwie "Powierniku") po czym powtarzają w zasadzie te same rzeczy o powieściowych fanfikach na podstawie ich ulubionego dzieła... Bywa.

Nie rozumiem argumentacji , że wrzucenie "wiedźmina" do jakiejkolwiek powieści fantasy będzie oznaczało automatycznie , iż jest to kalkowanie i pisarz nie ma nic do powiedzenia. Przecież nie od tego zależy oryginalność prozy. Ostatecznie , bardzo duża część literatury opiera się na przerabianiu i rozwijaniu wątków już napisanych... Uproszczony schemat , na przykład. Z Biblii czerpały moralitety średniowieczne , z misteriów "Tragiczna historia doktora Faustusa" , z nich z kolei "Doktor Faustus" Marlowe'a , z niego "Faust" Goethego , z niego "Mistrz i Małgorzata" , a ilu prozaików czerpie z Bułhakowa?

Nic dodać, nic ująć.
bardzo_czarny_kot pisze:
No, nieee, ten facet przechodzi sam siebie! Znowu jakaś kontynuacja, żerowanie na cudzym pomyśle?! Co z niego za pisarz?!
Proponuję BOJKOT.

A ja proponuję najpierw myśleć, potem pisać - nigdy na odwrót.

Po pierwsze, Władimir Wasiliew jest współautorem "Dziennego Patrolu" - napisał go wspólnie z Łukianienką. Po drugie, tak się składa, że czytałem "Oblicze Czarnej Palmiry" - to nie jest żadna kontynuacja, tylko spin-off.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 19:30:46 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
Ireth, to nie było odnośnie postu Twojego, tylko Radagajsa. Miałam wrażenie po prostu, że myli te dwa utwory: "The Damnable..." i "The Tragicall...". Przepraszam za zamieszanie, powinnam była dać dokładny cytat, o co mi chodziło. A dla autora niemieckiego AFAIK, tak jak ktoś już wspomniał, podstawowym źródłem były obiegowe ludowe legendy (niezbyt pochlebne) o historycznym Johannesie Faustusie (który zresztą ponoć nawet studiował w Krakowie!). Misteria nie mogły takim źródełm być, bo:
Słownik terminów literackich pisze:
Misterium - podstawowy gatunek średnioweicznego dramatu regligijnego, obejmujący widowiska sceniczne o tematyce zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu, Dziejów Apostolskich, z opowieści apokryficznych i hagiografii, wyrosły w XII-XIIIw. z kościelnych obrzędów liturgicznych [ciach] Fabuła m. składała się z szeregu luźnyxh epizodów, ilustrujących kolejne fragmenty Biblii, Ewangelii lub żywotów świętych; ich sens alegoryczny bywał wyjaśniany w prologu lub epilogu przedstawienia. [ciach] Ślady m. utrwaliły się w jasełkach i szopce.

To tyle Słownik. Wynika z tego jasno, że jeżeli już coś innego niż księgi kanoniczne bywało tematem misterium, to co najwyżej żywoty świetych, ale na pewno nie żywot "alchemika" i "heretyka".
A o życiu i twórczości Marlowe'a, to ja kiedyś, dawno dawno temu, pracę prawie-dyplomową pisałam :).

_________________
- Strzelajcie! Strzelajcie, ^cenzura^! – Giertych teatralnym gestem rozpiął koszulę – W gołą, ^cenzura^, pierś celujcie! Na stos, ^cenzura^, rzuciliśmy! Swój życia los, ^cenzura^! - Sexbeer :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 20:10:41 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Alakhai pisze:
Hehehe, czyli po naszych interwencjach jednak zmienili projekt okładki? :->


A z jakiego? Bo ja żadnego nowego nie widzę :->

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 20:12:17 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.05.2004 @ 15:09:27
Posty: 3054
Lokalizacja: Osiris
O to samo nam chodziło. A o pisaniu pracy na temat Marlowe'a mówi się od razu, Kriss - może mogłabyś mi na PW podać jakieś ciekawe tytuły? Gdyby, rzecz jasna, nie było to aż tak strasznie dawno, że zginęły w mrokach niepamięci ;)

_________________
Are you playing with me, Cleric?
Komitet Obrony Styropianowych Głazów i Rozbujanej Kamery


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.09.2005 @ 23:03:07 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 15.09.2004 @ 22:19:48
Posty: 583
Bo pochrzaniłem i napisałem "misteriów" zamiast powtórzyć "moralitety". A te ostatnie wywodziły się już w większej mierze z motywów ludowych (vide np. "Historia Maryjki z Nijmegen"). Przy okazji , o co chodzi z tą okładką "Oblicza Czarnej Palmiry"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 16:36:57 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Radagajs pisze:
Przy okazji, o co chodzi z tą okładką "Oblicza Czarnej Palmiry"?

Kilka dni temu Fabryka Słów zamieściła na swojej stronie projekt okładki, ale już go zdjęła (przypuszczam, że wskutek interwencji Ewy i mojej) :-) Projekt był nawet niezły, tyle że <eufemizm> niezupełnie odpowiadał treści książki. </eufemizm>

Update:
Zajrzałem właśnie na stronę Fabryki i widzę, że jest już nowy projekt okładki - tym razem nawiązujący do treści książki.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.09.2005 @ 18:33:51 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Mógłby mi ktoś w przystępny sposób wytłumaczyć, po jaką cholerę zakładacie osobny temat dla jednego autora, skoro tuż obok jest topic poświęcony pisarzom rosyjskojęzycznym? Brzytwa Ockhama się kłania
No ale Wasiljew jako taki zasługuje chyba na specjalne traktowanie z oczywistych powodów.
Albowiem ponieważ gdyż bo? Ja takich powodów nijak nie widzę.


Albowiem ponieważ gdyż bo:) jest jedynym oprócz ASa pisarzem, który użył w swojej twórczości wiedźmina.

Choc jego twórczość jest delikatnie mówiąc kiepska i "wiedźmińska" tylko z nazwy
A czytałeś coś poza "Wiedźminem z Wielkiego Kijowa", że się wypowiadasz o "twórczości"?


Jeżeli mówie o kwestii "wiedźmińskości" jego twórczości to chyba jasne, że mówię tylko o "Wiedżminie..." Choc fakt , mogłem wyrazić się precyzyjniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group