Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 14.05.2024 @ 3:08:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 29  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 21.10.2005 @ 12:14:08 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.10.2004 @ 14:37:29
Posty: 1340
Lokalizacja: Z kontowni albo z nienacka
Hehe, mnie na początku też Czarne Oceany wciągnęły a potem troszkę mniej mi się podobały. Ale aż tak jak Ciebie nie rozczarowały, aczkolwiek momentami to rozumiałem mniej z tego co czytam, niż w Perfekcyjnej Niedoskonałości. Dużo mniej. A tego nie lubię.
A z Xavrasem też tak miałem na początku, jakoś zupełnie nie mogłem się wciągnąć. Jakiś taki nieporadny językowo i ogólnie nieciekawy mi się wydawał. Ale potem jest lepiej i lepiej, więc przebrnij przez początek, jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, bo naprawdę warto. No i, jeśli nie czytałaś, to polecam Zanim Noc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2005 @ 18:40:07 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Łojezu, to może się do tego Xavrasa przemogę. Lezy od pół roku nieruszony... rzuciłam w kąt gdzies na piątej stronie.
Co do "CzO" to na płaszczyźnie rozumienia tekstu akurat nie miałam problemów. Z "PN" miałam za pierwszym razem, bo nie znałam kompletnie Dukaja, nie wiedziałam, kto zacz i w jaki sposób tworzy. Miałam np wrażenie niechlujnej korekty, a to była omiana czwartej osoby:) A w warstwie fizycznej- nie znam na tyle fizyki, by kwestionowac jakiekolwiek założenia świata, ale wydają mi się w miare logiczne i nie miałam większego problemu ze zrozumieniem, o co chodzi z Sakami, hakami i całą tą wesołą resztą.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2005 @ 19:38:22 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Xavrasa ja też zaczynałem parę razy, ale uwierz mi warto. W usta tytułowego bohatera Dukaj wkłada pare ciekawych rzeczy, m.in. wykład o nielegalności państwa jako takiego. Zakończenie jednak jest trochę rozczarowujące, przynajmniej ja nie lubię tego typu finiszów.

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2005 @ 19:58:56 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
syriusz pisze:
Hehe, mnie na początku też Czarne Oceany wciągnęły a potem troszkę mniej mi się podobały.

Ja przeżyłam swoisty zastój jeśli chodzi o CzO równo w połowie. Mój pierwszy Dukaj to był, głowa mi pękała od tej całej fizyki, czułam, że nic nie rozumiem... Nie dotykałam CzO przez kilka tygodni. A potem pomyślałam, że nie mogę tego tak zostawić i postanowiłam dokończyć. Coś mnie chwyciło, wciągnęło tak, jak na początku... Doczytałam do ostatniej strony z zapartym tchem. Wrażenia mam świetne, mimo tej przerwy.

Kkkara pisze:
A w warstwie fizycznej - nie znam na tyle fizyki, by kwestionowac jakiekolwiek założenia świata, ale wydają mi się w miare logiczne i nie miałam większego problemu ze zrozumieniem, o co chodzi z Sakami, hakami i całą tą wesołą resztą.

Zgadzam się - Dukaj ma nad czytelnikiem (zwykle, pewnie nie zawsze - swoją drogą ciekawe, jak się Dukaja czyta zawodowemu fizykowi ? :) tę władzę, że nie jesteśmy w stanie zakwestionować logiki jego światów. Ja uczę się fizyki z Dukaja. Nie byłabym w stanie dopatrzeć się jakichkolwiek nieścisłości, choć bym nie wiem, jak się starała... Ale z sakami miałam spory problem. Pojmuję ich ideę tak... Ogólnie. Na własny użytek. Mniej więcej. No dobra, mniej :)

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.10.2005 @ 20:29:04 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Po sukcesie "Katedry", wyróżnionej nagrodą Best Animated Short podczas targów Siggraph w San Antonio w 2002 r. i nominowanej do Oscara w 2003 roku, Bagiński zamierza stworzyć następny film, tym razem pełnometrażowy, na podstawie opowiadania Dukaja pt. "Ruch Generała". Jacek Dukaj zaczął już pracę nad scenariuszem.

Cytat z Onet.pl - nie wiem, czy już to było, ale teraz znalazłam... Zapowiada się ciekawie. Nawet bardzo ciekawie :)

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.10.2005 @ 20:33:44 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Jacek Dukaj zaczyna pracę nad scenariuszem mniej więcej od dwóch lat ;]

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.10.2005 @ 20:39:41 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Nie wiem z kiedy jest ta notka, dziś czytałam, że Bagiński zaczyna pracę nad dwoma kolejnymi filmami. Ale każdą ekranizację dukajowych opowiadań obejrzę z przyjemnością, "Katedra" była chyba lepsza od opka, choć może to dlatego, że najpierw obejrzałam, potem czytałam:)

A dziś, kończąc "Pana Lodowego Ogrodu" Grzędowicza, zastanawiałam się, na czym polegają podobieństwa między tą książką a powieściami Dukaja, szczególnie "Perfekcyjną niedoskonałością". Może wcale ich nie ma, może to osobiste odczucie, wynikajace z tego, że mało książek ostatnio mnie tak bardzo wciąga. Owszem, pewne drobiazgi wydają się znane, motyw wędrowca, obcego w opisanym świecie... ale to chyba nie to, w końcu to żadna nowość. Może to ta magiczna umiejętność operowania językiem, tworzenia światów i fabuł tak plastycznych, że po oderwaniu się od książki potrzebuję dobrej chwili by powrócić do rzeczywistosci.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.10.2005 @ 17:42:14 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Sexbeer pisze:
Jacek Dukaj zaczyna pracę nad scenariuszem mniej więcej od dwóch lat ;]

Tak się właśnie zastanawiał, jak nowa jest ta nowina... Widać, nie bardzo. Szkoda, bo chciałabym taki film zobaczyć.

ala pisze:
"Katedra" była chyba lepsza od opka, choć może to dlatego, że najpierw obejrzałam, potem czytałam:)
Osobiście wolę opowiadanie, było dla mnie jaśniejsze, wiedziałam o co chodzi... Z drugiej strony siłą filmu była mnogość interpretacji. Czytałam na film.web kilka z nich - człowiek szukająct swojego miejsca w świecie, człowiek fragmentem większej całości etc. W opku tego nie ma... Chyba. Ja tego nie widzę.

Ale trzeba przyznać, że "Katedra" jest chyba najbardziej plastycznym opowiadaniem Dukaja - sama w sobie jest obraem... To popis stylu Dukaja - opisy Katedry są bardziej niż sugestywne.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.10.2005 @ 9:53:09 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Sexbeer pisze:
Jacek Dukaj zaczyna pracę nad scenariuszem mniej więcej od dwóch lat ;]

Czytałam niedawno (ale ja opóźniona jestem), że Bagiński ogłosił konkurs na scenariusz do swojego filmu. Może Dukaj się zgłosił i wygrał?;)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.10.2005 @ 17:38:05 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
W międzyczasie zrobił mnóstwo filmów, a jak Sexbeer napisał, nad "Ruchem generała" konkretnie pracuje dwa lata... Może szuka pomysłów na inne filmy?

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.01.2006 @ 21:28:57 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Przenosząc tu dyskusję z "Co właśnie czytacie", powiem, że "Xavras Wyżryn" wcale nie jest trudniejszy od innych tekstów Dukaja, przynajmniej nie pod względem leksykalnym. To nie jest hard SF, z którą Dukaj bywa utożsamiany, nie ma więc okazji do, jak się wyraziła Asioł, "bełkotu" (ale zdarzyło się jedno zdanie chyba na 3/4 strony :) To jest Dukaj inny, eksplorujący tereny, w które później się w zasadzie nie zapuścił. "Xavras" jest podobny do opowiadań Ziemkiewicza z tamtego okresu, z wizją upadłej Europy i nieustannego konfliktu, z masą odwołań historycznych i oczywiście z nami w roli głównej. Jak na potencjał Dukaja, nie jest to rzecz wybitna, wszystkie jego późniejsze powieści są IMO lepsze. Ale nie jest to zła rzecz, warto przeczytać.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.01.2006 @ 18:49:19 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
No widzisz, a mnie wizja Europy i nieustannego konfliktu nie bardzo leży. Dużo bardziej wolę Dukaja "bełkoczącego" w "Perfekcyjnej niedoskonałości", bo- choć konwencja sf tez mi nie bardzo leży- świat stworzony przez Dukaja bez reszty zaprząta mój umysł w czasie lektury, wciaga, czaruje, hipnotyzuje. Xavras to dla mnie degeneracja porównywalna do "Września" Packa ( piszę o klimacie i pierwszym wrażeniu, bo nie przeczytałam nawet 1/10 książki), a do Września podchodziłam tez na kilka razy. Not my cup of tea.
Niech sobie Dukaj bełkocze na zdrowie, ja tam go czytać będę :)

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2006 @ 14:59:48 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Skończyłam "Xavrasa" i muszę przyznać, że podobał mi się. Z tym że IMHO lepsze od tytułowego jest opowiadanie "Zanim noc" - bardzo wciągające i silnie działające na wyobraźnię - opis domu urzekł mnie od razu. "Xavras Wyżryn" też IMHO niezły, lubię takie historyczne wariacje. Z tym że fabuła jakaś taka.. rozwleczona, przez co nie aż tak porywająca. Za to fajne, przekombinowane zakończenie. Ogólnie bardziej od treści spodobał mi się styl Dukaja, więc pewnie siegnę po jeszcze inne jego pozycje :] 8.5/10

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.01.2006 @ 17:32:23 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
'Zanim noc' podobalo mi sie bardzo, do momentu, kiedy przeczytalam ksiazke Michio Kaku o hiperprzestrzeni. Mam dziwne wrazenie, ze Dukaj tez ja czytal. Zostala wydana w 1995, Dukaj napisal 'Zanim noc' w 1996, zatem jest to bardzo mozliwe. Kaku poswieca jeden rozdzial Hintonowi i jego wizjom. Osobliwie plastyczne opisuje, jak wygladalyby twory czterowymiarowe w przestrzeni trojwymiarowej. Wypisz-wymaluj wizja 'miesa', ktore widzieli Siwy i Trudny. Poza tym uzywa przykladow na to, jak mogliby oddzialywac na nas czterowymiarowcy. Jak latwo sie domyslec, Kaku pisze o oproznieniu naszych cial z organow wewnetrznych...
Lubie Dukaja, a nawet bardzo lubie. Ale po lekturze wzmiankowanej ksiazki moj zachwyt dla jego oryginalnosci i inwencji tworczej jakos tak troche zmalal.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.02.2006 @ 10:41:06 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 15.09.2004 @ 22:19:48
Posty: 583
Czy ktoś wie, co z "Lodem"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 29  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group