Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 08.05.2024 @ 22:47:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 17.05.2005 @ 21:45:16 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Hmm... Lubię wiersze czytać, ale nie lubię o nich dyskutować. Jakoś mam alergię na "X wielkim poetą był " i "a poeta chciał powiedzieć". Może dlatego lubię haiku, bo odwołują się do konkretnego zdarzenia albo abstrakcyjnego odczucia zawartego w kilkunastu raptem słowach, taka szlachetna prostota, której nie da się już bardziej na drobne rozebrać ;)) Ale z drugiej strony pogodne demony Emily Dickinson są mi równei bliskie. Tak jak i smutek Anne Sexton chociażby.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.05.2005 @ 21:58:09 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Przeczytałam wszystko co jest dostępne z "tfu,tfu" i część wierszy najnowszych Macierzyńskiego. Wyjątku nie znalazłam. Bardzo egocentryczna twórczość, co nie zawsze jest trafne i zwykle nic z tego nie wynika. O ile w "...(ja szalonej chcę kobiety)" inaczej być nie mogło i jest to w pełni zrozumiałe, o tyle kolejne biadolenie nad złym losem poety, kolejny wyrzut pod adresem ojca, że go z domu wyrzucił nie jeden raz i takie tam są smętne i męczące.

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.05.2005 @ 22:35:54 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Wypowiedzi Mead nie będę oceniał.

wyjątkowo młody kot pisze:
Jeśli miałabym wymienic polską wielka trójcę, to Herbert, Norwid, Słowacki.

Nawet nie sądziłem, nie miałem prawa wierzyć :-D
Tarkus pisze:
Lubię wiersze czytać, ale nie lubię o nich dyskutować.
Z jednej strony masz rację. Bo być może dotkają strun, których nie umiemy, a wręcz nie powinniśmy werbalizować.
B. pisze:
Marcus, sorki stary, ale należało Ci się ;-) dziś nie odpowiadaj, przemyśl sobie z dzień na spokojnie.

Jako moderator to mówisz czy jako forumowicz? Bo w zależności od wersji, znasz moje odpowiedzi.
Zamorano pisze:
Jego twórczość, jego przekaz mam w kościach. Niejako "uczył" niezgody na nihilizm, uczył czym jest pamięć. To co pisał Herbert jest tak bardzo zakorzenione w cywilizacji łacińskiej, że bardziej nie można.

Tak.

Znałazłem 17 elementów zawartych w Do Marka Aurelego, o których nie wsponiałem. Ach ta przeklęta historiozofia.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.05.2005 @ 7:53:35 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Tarkus pisze:
Hmm... Lubię wiersze czytać, ale nie lubię o nich dyskutować (...ale...)

nie o to chodzi, moim zdaniem, w tym temacie by o wierszach dyskutować. Odbiór wiersza czy dowolnego innego dzieła sztuki jest indywidualny i niechże takim pozostanie. Ale można się z bliźnim podzilić swoimi odczuciami, które to dzieło wywołuje. napisać na przykład:
Tarkus pisze:
lubię haiku, bo odwołują się do konkretnego zdarzenia albo abstrakcyjnego odczucia zawartego w kilkunastu raptem słowach, taka szlachetna prostota, której nie da się już bardziej na drobne rozebrać ;). A pogodne demony Emily Dickinson są mi równei bliskie. Tak jak i smutek Anne Sexton chociażby.
o tak. Wiersz poruszył jakąś strunę w mojej duszy, wywołał jakieś wspomnienie, coś poczułem. Co? Powiedz mi. Coś poczułeś, pomyślałeś, nazwij to. Na pewno potrafisz.
I skupmy się na tym w tym temacie. Nie porównujmy poety A z poetą B. Takie rankingi nigdy mi się nie podobały, jako i dyskusje o wyższości jednych świąt nad drugimi.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.05.2005 @ 16:31:51 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
No dobrze, to mamy jakiś przekrój opinii na temat Piotrka M.

Osobiście, a nie jest to opinia w Łodzi odosobniona, uważam Macierzyńskiego za efekciarza i bufona, który oprócz sprawności warsztatowej nie reprezentuje sobą praktycznie nic, jedzie na tanich chwytach, które jednak - uwaga uwaga - robią wrażenie na publiczności, bo z jakichś powodów na własne oczy widziałam, jak Piotrek wygrywał niejeden konkurs. Panuje też swoista moda "robienia się na Macierzyńskiego", pisania jego stylem, czego już lepiej nie komentować. Swoistą ciekawostką jest fakt, że Piotrek z pisania wierszy i udzielania się na łamach Ha-artu zdobywa pieniądze na życie, rzecz w przypadku poety bardzo karkołomna. W Krakowie podobno wielbiony, u nas traktowany z większym sceptyzmem. Prowadzi oparty na pomyśle amerykańskim slam poetycki, czyli konkurs polegający na pojedynkach na teksty. Jeśli ktoś kiedyś będzie w pobliżu, zapraszam.

To teraz autor z zupełnie innej beczki: Marcin Świetlicki, mam nadzieję, że bardziej Wam znany:

Musicie zjechać myszką na dół strony, tam się znajduje kilka tekstów

Tak samo proszę o opinię. Nie musicie porównywać.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.05.2005 @ 16:58:15 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Odnośnie poezji P. Macierzyńskiego. Przeczytałam dzisiaj coś co mi bardzo do niej pasuje. Zacytuję:
"Właściwie to wiedziałem już wszystko, jeśli chodzi o tworzenie Literatury Wysokiej. Recepta jest prosta. Po pierwsze trzeba nawiązywać, do historii sztuki, do filozofii, do dzieł autorów o których powszechnie wiadomo, że wybitnymi autorami byli lub są itd., itd... Słowem pokazać, że nie wypadło się sroce spod ogona, jeno dynda się na gałęzi Drzewa Europejskiej Kultury. Bez tego ani rusz. Aha! I należy to czynić w sposób niedbały, wręcz od niechcenia. <No ma się tę erudycję, no nie? Bo wicie rozumicie, my tego Woltera to z mlekiem matki gul gul... lecz nie mówmy o niemowlęctwie!>
Drugi element to pomysł, który ruszy czytelnika. W tym celu należy podeptać jakąś świętość (...)
Po trzecie, trzeba koniecznie użyć słowa <metafizyka>. Wprawdzie żaden normalny człowiek nie wie, co ono oznacza, ale brzmi mądrze.
Po czwarte; wszystkie intelektualna i fizjologiczne bebechy na wierzch! Czytelnikiem należy wstrząsnąć! Nie może pozostać obojętny! (...)"

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.05.2005 @ 18:20:48 
Offline
Murderatrix

Rejestracja: 16.10.2003 @ 21:46:27
Posty: 3280
Lokalizacja: Ilion
Blaireau pisze:
Wiersz poruszył jakąś strunę w mojej duszy, wywołał jakieś wspomnienie, coś poczułem. Co? Powiedz mi. Coś poczułeś, pomyślałeś, nazwij to. Na pewno potrafisz.

Nie, chyba nie potrafię :-( Bo przecież te wiersze, którymi myślimy i które weszły nam w krew, wyrażają to, czego sami nie potrafilibyśmy wyrazić. Można interpretować, owszem. Ale powiedzieć, co w nas poruszają - chyba nie. (Moim zdaniem, rzecz jasna.) Na przykład: patos Lechonia i Wierzyńskiego bywa wstrząsający. A gdybym próbowała coś z tego przekazać własnymi słowami, efekt byłby żałosny.

Łatwiej jest z wierszami z niższej półki, takimi, które nie ściskają w gardle i nie rzucają na kolana. Wtedy wystarczy powiedzieć na przykład: "Do licha, jakie to prawdziwe!" ;-)

[url=http://poezja.interklasa.pl/index.php?akcja=wierszeznanych&ude=3143]Stanisław Baliński
O tamtej[/url]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 11:46:51 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Lubię Balińskiego. Zwłaszcza "Wyznanie". Samo życie;((


Nadyskutowaliśmy się. O poezji współczesnej, o przewadze Herberta nad Miłoszem i Miłosza nad Herbertem. Padło kilka słów, które paść nie powinny, bo to jest wątek o poezji, a nie bluzgacz.prv.pl;) A jednak najpiękniejsze są wiersze. Dlatego wrzucam tego Balińskiego. I wcale nie mam zamiaru objaśniać, z czym mi się to kojarzy;)))

I jeszcze pytanko: Czy ktoś zetknął się z tomikiem Jacka Getnera 'Prawda absolutna'?

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 17:47:06 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Ejże, była umowa - jeśli wiersz wisi gdzieś w sieci, to podajemy linka, a nie przeklejamy go w całości tutaj...
WMK, Balińskiego wygooglałem w kilka sekund, więc pozwoliłem sobie na małą ingerencję w treść twojego posta. Na przyszłość pamiętajcie: wklepujcie tu wiersze tylko wtedy, gdy nie ma ich w necie (jeśli są, wystarczy link).

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 17:48:50 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Dzięki ci, o Alakhaiu Praworządny:)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 17:53:51 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Postaram się pozamieniać zamieszczone tutaj dłuższe wiersze na linki, przynajmniej te popularne, do znalezienia w sieci. Autorów prosi się o pomoc i poprawienie swoich postów.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 17:58:11 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Nie jestem wielbicielką poezji Szymborskiej, ale ten wiersz bardzo do mnie przemawia. Może dlatego, że sama wiele razy rozmyślałam nad tą magiczną godziną, jaką jest czwarta nad ranem - jeszcze noc, a już poranek :)

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 18:24:59 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Mój ulubiony wiersz Baczyńskiego
Niesamowicie zmysłowy, aż prosi się o namalowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.05.2005 @ 18:32:11 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Mam jeszcze jeden postulat: zamieszczajcie zawsze autora tekstu. I jeśli koniecznie chcecie wiersze w innych językach, to dajcie też tłumaczenie.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.05.2005 @ 10:57:20 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
vespa pisze:
Mój ulubiony wiersz Baczyńskiego
Niesamowicie zmysłowy, aż prosi się o namalowanie.

Moja koleżanka kiedyś go prześlicznie namalowała, posłała na konkurs i chyba go wygrała, albo w każdym razie prawie:) Ja narysowałam "Czarta", "Narzeczoną" i cośtam jeszcze i też coś wygrałam;)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group