Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 14:28:43

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24.11.2005 @ 23:20:58 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Ridnal pisze:
Wygląda na to, że ani AS ani Bereś nie byli przekonani, co do sensu wydania tego wywiadu w formie książkowej. I zapewne mieli rację. Wydawca zrobił co zrobił, przy PASYWNEJ postawie AS-a, i mamy to co mamy. Lubię książki, w których pozostawia się czytelnikowi pole do myślenia, interpretacji, domysłów i nie wykłada przysłowiowej "kawy na ławę". Ale czy takimi książkami powinny być wywiady-rzeki? Czytałem już jakieś i zawsze dowiadywałem się z nich sporo ciekawych rzeczy. Ten był wyjątkowo nieodkrywczy. Generalnie, czuję rozczarowanie. A może i nabicie w butelkę.

A czego Ty się spodziewałeś? Porywającej fabuły? Nagłych zmian w wątku? To tylko wywiad, cos jak felieton. Czy kupię? Pewnikiem tak, ale czy nalezy się spodziewac tam jakiś cudów? Nie sądzę. ot rozmowa dwóch panów o tym co w literaturze "pogranicza" tkwi. I niczego więcej się po tym nie spodziewam.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2005 @ 23:29:32 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 02.10.2005 @ 2:50:45
Posty: 121
Jasne :) Wydasz 35 zł na rzecz, która odpowie na takie pytanie
Cytuj:
czy nalezy się spodziewac tam jakiś cudów? Nie sądzę. ot rozmowa dwóch panów o tym co w literaturze "pogranicza" tkwi. I niczego więcej się po tym nie spodziewam.

Wydaje mi się, że nie kupisz tej książki. Choć mogę się mylić.

a z tym pograniczem to o co chodzi? :)

_________________
Nigdy nie chciałem grać w tym durnym skeczu!
Zawsze chciałem...
być drwalem.
LUMBERJACK SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2005 @ 23:31:23 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Ridnal pisze:
<ciach>a z tym pograniczem to o co chodzi? :)

W odróżnieniu od literatury "wyższej" (Mickiewicz, Słowacki, Szekspir) SF&F jest nazywana "literaturą pogranicza". Przynajmniej tak było:)

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: 2merge
Post: 24.11.2005 @ 23:38:28 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 02.10.2005 @ 2:50:45
Posty: 121
Literatura pogranicza. Większego idiotyzmu nie słyszałem. Choć pewnie słyszałem, ale z pamięci wyrzuciłem :)

_________________
Nigdy nie chciałem grać w tym durnym skeczu!
Zawsze chciałem...
być drwalem.
LUMBERJACK SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2005 @ 12:33:59 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Ala pisze:
A wracając (może w końcu się uda) do tematu, współczuję dziennikarzom wszelakiej maści, którzy pracują z Sapkowskim. Nie jest to łatwy rozmówca, o wielu sprawach mówić nie chce (jego prawo), często ironiczny lub zamknięty w sobie. Częściowo go rozumiem, widząc co też moi "koledzy po fachu" często wypisują. Z drugiej strony słysząc relacje ze spotkań autorskich mam wrażenie, że prezentuje tam drugą twarz, tego złośliwego acz przystępnego pisarza.

Zgadzam się, że AS jest wyraźnie trudnym rozmówcą i zrobienie z nim dobrego wywiadu nie jest proste. Bereś miał skomplikowane zadanie, a Sapkowski bynajmniej nie miał zamiaru go mu ułatwić. Jednakże wydaje mi się, że do takiej osobowości jak Sapkowski należy podchodzić w odpowiedni sposób, trochę z podstępem, zadawać pytania podchwytliwe i starać się mimo wszystko nakłonić go do opowiadania o sobie, ale nie w sposób nachalny. Bereś w zasadzie zaczął od pytań personalnych, dopiero, gdy zorientował się, że Sapkowski wyraźnie zamyka się w sobie i zazdrośnie chroni swoją prywatność, przeszedł do tematów łączących się z literaturą i twórczością pisarza. IMHO powinien sprawę rozegrać odwrotnie - zacząć od rzeczy, o których AS (jak każdy pisarz) opowiada chętnie - wzory postaci, problemy przewijające się przez jego książki, bez tego skupiania się na wpływie osobistych przeżyć na jego twórczość. Kiedy AS by się rozgadał, wtedy można by zacząć drążyć problemy bardziej personalnie, ale bez tej tendencji, która mnie tak drazniła u Beresia - bez sugerowania odpowiedzi.
Tak sobie teoretyzuję, bo w sumie trudno stwierdzić, czy ten wywiad mógł zostać przeprowadzony lepiej. Z pewnością AS mógł "dać z siebie więcej", ale IMHO Bereś również mógł się bardziej postarać.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2005 @ 13:05:05 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.11.2005 @ 19:45:21
Posty: 305
Lokalizacja: Hills Of Scotland // WaWa
Książkę odebrałem miło, lekko i przyjemnie. Można się z niej dowiedzieć paru rzeczy odnośnie osoby Mistrza jak i jego twórczości. To że Andrzej Sapkowski jest osobą ciężką w dyskusji powszechnie wiadomo, a czytając "Historie i Fantastykę" człowiek może się w tym utwierdzić, co jest moim zdaniem bardzo mylące! Na ostatnim spotkaniu autorskim w Warszawie mialem okazję i przyjemność uczestniczyć w dyskusji z udziałem Mistrza i co się okazało? Facet jest na poziomie, co z tego że potrafi "dorzucić do ognia"? Człowiek inteligentny, oczytany z ciętym humorem i nie strząpiący języka, gdy tego nie wymaga sytuacja. Osobiście bardzo się do autora przekonałem i śmiech mnie bierze jak ludzie robią skandale, że Sapkowski cham i bufon! Sam bym taki był, gdyby pozwalała mi na to moja wiedzą odnośnie Fantastyki jak i dorobek literacki. Mistrz ma rację, przychodzi do niego, taka pani Jola czy Hela z gazety przeprowadzić wywiad, nie mając podstawowego pojęcia o fantasy, nie czytala żadnej książki i ona stara się dociekać "gdzie leży wampir pogrzebany?" Litości...

Książka jest dobra na tyle, na ile rozmowa była otwarta, mnie się podobala i koniec :D

_________________
She's a witch! Burn her! How do you know she's a witch? She look's like one!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.11.2005 @ 1:55:19 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 20:35:02
Posty: 653
Lokalizacja: niewłaściwe miejsce, niewłaściwy czas...
Przeczytałam „Historię i fantastykę” i muszę powiedzieć, że wrażenia mam tak chaotyczne, iż trudno mi je na razie uporządkować. Generalnie czytałam z zainteresowaniem, choć środkowa partia książki, gdy Bereś wypytuje AS-a o wkład husytów w sztukę prowadzenia wojny, to imho pomyłka. Rozumiem, że są ludzie, których coś takiego interesuje, ale chyba nie musi im tego wyjaśniać Andrzej Sapkowski? Przecież takie informacje można znaleźć w książkach czy necie. Czasem irytował mnie A. Sapkowski, czasem Bereś – a w przypadku jednego pytania zirytowali mnie obaj (Bereś zadaje pytanie, na które odpowiedź jest oczywista, AS wzbrania się jej udzielić, po czym, dwie strony dalej, odpowiada). Zresztą, sporo tu pytań, które w swojej treści już zawierają odpowiedź, a Bereś momentami próbuje ciągnąć rozmowę w cokolwiek dziwacznych kierunkach i imho słusznie Sapkowski staje okoniem. To, co mnie interesuje, czyli praca autora nad tekstem, zostało potraktowane dość powierzchownie i zawiniły tu chyba obie strony. Bereś, bo w gruncie rzeczy bardziej obchodzi go historia czy polityka, i A. Sapkowski, bo zbyt sztywno trzyma się pewnych stwierdzeń, które powtarza niczym mantrę (np. zdanie o patencie pisarskim, czy o planowaniu tekstu). Dwa razy wybuchnęłam śmiechem (Andrzej Sapkowski: „Na temat moich spotkań autorskich mam wiedzę większą niż ktokolwiek. Byłem na wszystkich”), w przypadku odpowiedzi na dwa pytania Sapkowskiemu po prostu nie uwierzyłam...
Generalnie wadą tej książki jest duża przewidywalność: sporo materiału znałam z innych wywiadów czy spotkań z autorem, część odpowiedzi była dość oczywista. Rzeczy naprawdę świeżych jest tu niewiele. Ale nie jest źle. Andrzej Sapkowski może być irytujący, ale nigdy (no, prawie nigdy) nie jest nudny. No i jestem zadowolona, że książkę tylko pożyczyłam, zamiast kupować, bo „Historię i fantastykę” co prawda przeczytać warto, ale mieć na własność już niekoniecznie.

_________________
http://zabawki-anneke.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.12.2005 @ 12:45:55 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2004 @ 16:43:01
Posty: 289
Lokalizacja: Jelenia Góra
Wyszło średnio. Trochę chaotycznie. osobiście spodobały mi się fragmenty o wojskowości husyckiej, nie żeby mnie to specjalnie kręciło, ale to był po prostu naprawe oryginalny i ciekawy fragment wywiadu. Sapkowski poza tym opowiada trochę o sobie. Trochę tego co czytalismy już dziesiątki razy. Parę razy Bereś chce wyciągnąć od niego pytanie na siłę niemal. Wyszedł IMVHO solidny wywiad rzeka, ale nic rewelacyjnego. Można przeczytać. Czytając czuje się, że ta książka powstała bardzo przypadkowo.

_________________
Czy nie możemy sie modlić o coś dobrego, na przykład o precyzyjne bombardowanie ?

Paragraf 22

Za nóżki i o ścianę !!! Na pohybel idiotkom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 16:24:07 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
http://ksiazki.wp.pl/katalog/recenzje/p ... enzja.html

Czytam sobie komentarze i zastanawiam się: czy to ja nie umiem wyartykułować, o co mi chodzi, czy też ludzie nie umieją czytać ze zrozumieniem?

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 17:12:44 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Czytać ze zrozumieniem potrafi mało kto, to fakt:D Poza tym, Aga, to są komentarze zachwyconych Sapkowskim nastolatków, którzy na samą myśl o jakiejkolwiek krytyce zaczynają się gorączkować, nie mówiąc już o przeczytaniu recki ze zrozumieniem.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 19:54:30 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Zostałaś potraktowana jak Poważna Pani Recenzentka, która z fantastyki czytała "Bajki robotów" w szkole, a o Sapkowskim wie, że pisze jakieś fantasy. :] Moim zdaniem powinnaś się cieszyć. ;))))

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 20:49:10 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Korciło mnie, żeby im podrzucić link na nasze forum, żeby mogli wyartykułować, dlaczego "Sapkowski wielkim twórcą jest". Potem się rozmyśliłam :)
Ale przyznacie, że rozdzielenie osoby autora, jego poglądów od twórczości bywa trudne. Zwłaszcza, gdy pisze dla mamony :)))

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2006 @ 21:42:43 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
"Ta wiedźminka jest stworzona dla pieniędzy"? ;))

Recka fajna i dobrze oddająca iskrzenie między pytanym a pytającym :) Poza tym AS, jaki jest, każdy widzi.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2006 @ 12:49:01 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Ale i tak go kochamy ;)

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.01.2006 @ 1:28:15 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.01.2006 @ 0:49:30
Posty: 76
Lokalizacja: Vioha City
"Historia i Fantastyka" jest IMHO nierówna. Niektóre momenty są ciekawe, inne mniej. Czasami rozmowa wogóle się nie klei. Tak, jak ktoś wcześniej napisał, wywiad warto przeczytać, ale niekoniecznie trzeba go mieć na swojej półce. I jeszcze jedno - nie wierzę, że AS jest takim zimnym profesjonalistą, jak to uparcie podkreśla w wywiadzie.

_________________
I'm just a pretty boy,
Living in this fucked up world.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group