Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 09.05.2024 @ 12:06:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.12.2005 @ 21:22:25 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Sexbeer pisze:
A konkretnie będą w tych kinach.

Yeah, Gdańsk się załapał :) Co prawda do Kinoplexu mam zły dojazd, no i jest to najdroższe kino, ale nie ma co narzekać - dobre i to.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.12.2005 @ 18:46:23 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 11:17:30
Posty: 1630
Lokalizacja: Flołting Garden
Można już rezerwować bilety na Narnię w Multikinie. Warto się pospieszyć, bo później może być problem, zwłaszcza z miejscami na wieczorne seanse z napisami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.12.2005 @ 21:55:03 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2003 @ 21:48:24
Posty: 462
Lokalizacja: z Warszawy
No i przeczytałem w okolicach weekendu dwa ostatnie tomy Kronik Narnii. Za dużo było jednak tego przesłania. Ale książka wzbudza tęsknotę, więc nie jest zła. Nie wiem, czy iść na ekranizację. Może, jeśli bedę miał z kim. BTW. Ostatni tom miał, zdaje się, być zgodnie z wolą autora - pierwszym... .

_________________
Nietzhe miał błyskotliwe teksty, lecz cytowanie go na Boże Narodzenie to jak mieszanie Wódki z Mlekiem. Znam lepsze drinki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.12.2005 @ 9:25:47 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Fanky pisze:
Ostatni tom miał, zdaje się, być zgodnie z wolą autora - pierwszym... .

O, nie wiedziałam. A Ty skąd wiesz? I dlaczego pierwszym?

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.12.2005 @ 10:58:17 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Ostatni pierwszym ? Skąd ta wiadomość ?
Jako pierwszy dzieje się Siostrzeniec Czarodzieja, ale Ostatnia Bitwa jest, wg mojego stanu wiedzy, końcem.

Dziwne książki... owszem, bajki i z tego co wiem po prostu jako bajki zostały napisane. A jednak, gdy jakiś czas temu przeczytałem je ponownie stwierdzam, że są naprawdę dobre. Może miejscami wyraźnie dla młodszych czytelników, ale...
jeśli to bajki dla dzieci, to jedne z najlepszych jakie czytałem kiedykolwiek. I to zdecydowanie.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.12.2005 @ 11:21:41 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Hayabusa pisze:
Ostatni pierwszym ? Skąd ta wiadomość ?
Jako pierwszy dzieje się Siostrzeniec Czarodzieja, ale Ostatnia Bitwa jest, wg mojego stanu wiedzy, końcem.

Właśnie dlatego się zdziwiłam :) Chronologicznie masz rację, Hayabusa, "Siostrzeniec..." to przeciez początek, stworzenie. "Ostatnia Bitwa" to ewidentny zmierzch.
Dla mnie osobiście obydwa te tomy nie są zwykłymi bajkami dla dzieci.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.12.2005 @ 23:57:59 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2003 @ 21:48:24
Posty: 462
Lokalizacja: z Warszawy
Kkkara pisze:
Ja pisze:
Ostatni tom miał, zdaje się, być zgodnie z wolą autora - pierwszym... .

O, nie wiedziałam. A Ty skąd wiesz? I dlaczego pierwszym?


Ze słyszenia na seminarium poswięconym fantastyce na UW. Dlatego użyłem klauzuli zdaje się, bo nie jestem takim fanem Levisa i nie interesowało mnie to tak bardzo, nie potrafię podać źródła pisanego. Zdaje się, że dlatego, że tam ustanowiono zasady rządzące Narnią. Na pewno, kolejność nie była taka, jaką przyjęto. Ale wydawca, stoi po stronie czytelnika, niekiedy przeciwko autorowi… . Trzeba będzie to sprawdzić i wyjaśnić. Może jakiś prawdziwy fan się wypowie.

A może chodzi o myśl, iż ostatni mają być pierwszymi? ;)

_________________
Nietzhe miał błyskotliwe teksty, lecz cytowanie go na Boże Narodzenie to jak mieszanie Wódki z Mlekiem. Znam lepsze drinki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.12.2005 @ 0:38:10 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Fanky pisze:
Ze słyszenia na seminarium poswięconym fantastyce na UW. Dlatego użyłem klauzuli zdaje się, bo nie jestem takim fanem Levisa i nie interesowało mnie to tak bardzo, nie potrafię podać źródła pisanego. Zdaje się, że dlatego, że tam ustanowiono zasady rządzące Narnią.

Zasady rządzące Narnią to ustalono w "Siostrzeńcu Czarodzieja" (taka księga Genesis dla Narnii w pewnym sensie) - chronologicznie pierwszym, a wydanym jako przedostatni tomie. Nie pokręciłeś "Ostatniej bitwy" z przedostanim tomem zatytułowanym "Siostrzeniec Czarodzieja" ? I Fanky litości- Lewisa. To "Narnia", a nie spodnie :>

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.12.2005 @ 10:41:52 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Zamorano pisze:
I Fanky litości- Lewisa. To "Narnia", a nie spodnie :>

ROTFL :D
Nie znam się za bardzo na chronologii, fanem jestem, ale Narni, nie autora. We wszystkich czytanych przeze mnie informacjach nt Lewisa i cyklu narnijskiego jako pierwszy występuje "Lew, Czarownica i stara szafa". Chronologicznie pierwszy jest "Siostrzeniec..". "Ostatnia Bitwa" nijak nie jest pierwszym tomem- no, chyba że Lewis sprytnie wszystko wykończył a potem zastanawiał sie, co było przedtem :)
BTW, ostatnio zastanawiałam się, czy bedą ekranizować cały cykl. If so, mamy jakieś 14 lat rozrywki ( licze 2 lata na tom, choć oczywiście możnaby je połaczyc w jedno...- no własnie, czy uwazacie, że połączenie np. "Kaspiana" z "Podróżą..." miałoby sens? Albo "Podróży..." z "Krzesłem" ?)

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.12.2005 @ 11:28:23 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Słyszałam, że ekranizowane mają być wszystkie części. Tu jest siakieś info, że "Książe Kaspian" się pojawi. No cóż, faktycznie zanosi sie na wiele lat zabawy, ale to podobna sytuacja jak z "Harrym Potterem", który w końcu też ma 7 tomów :] Myślę, że łączenie np. dwóch części w jeden film nie wypadłoby najlepiej - w końcu każda część to osobna fabuła, która zwykle ma kompozycję liniową.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 11:15:03 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Obejrzałam :)))))
Powiem tak: jest pięknie, chociaż są niedociągnięcia. Najpierw o pięknie, niedociągnięcia później. Ze względu na niejakie spojlery, piszę sympatyczną czcionką :)
Piękne jest to, że nie zgubili ducha książki. Nie pocięli jej, nie dodali od siebie za dużo. Narnia jest taką Narnią, jaką sobie wyobrażałam jako dziecko. Powiem szczerze, że parę razy miałam łzy w oczach, bo naprawdę pięknie wyszło. Gadające zwierzaki nie drażnią ( widziałam wersję oryginalną, bez dubbingu), wielki plus za Pana Bobra- jako element humorystyczny "gra" bezbłędnie, wielki plus za "naturalność" narnijskich stworzeń- fauny albo centaury np. wygladają tak naturalnie, że aż dziwne, że nie widziałam do tej pory ani jednego live :D
Bitwa- fajna, bardzo ładne ujęcia, choć po wszystkich wielkich ekranowych bitwach ostatnich czasów wcale nie tak imponująca. Ale fajnie wykorzystane motywy i możliwości narnijskich stworzeń.
Plenery cudne, muzyka rewelacyjna, ktoś pisał o motywie, kiedy Tumnus gra dla Łucji- genialna scena, genialna muzyka, fantastyczne połączenie efektów.
Jadis jest zła, ale jakoś tak za mało zła, tak samo jak Aslan jest za mało królewski. W scenie obozowej, kiedy Czarownica przychodzi po zdrajcę, w książce Aslan ryczy tak, że Jadis czym prędzej chce uciec. Tutaj jego ryk brzmi jak ledwie warknięcie.
I tym sposobem przeszliśmy do minusów, które są subiektywne bardzo, bo ja jestem ortodoks, w Narni od dziecka zakochana :)
Jadis i Aslan- poisani powyżej. Zdecydowanie zbyt krótka i zbyt drastyczna scena na Kamiennym Stole- ale rozumiem, że to film dla dzieci i nie powinien epatować okrucieństwem. W książce ta scena sprawia o wiele bardziej okrutne wrażenie niż na ekranie.
Za mało profesora Kirka!!! Uwielbiałam jego : "Czego ich dzisiaj uczą w tych szkołach"- a tutaj powiedział to raptem raz. W książce był kims w rodzaju przewodnika dzieci w tym świecie, w filmie pojawia się dwa razy raptem. Lubię ta postać.
Kilka wpadek montażowych, widać wyraźnie, że większość scen kręcono na blueboxie. Niestety, powinni się bardziej postarać.
No i wyobraźnia autorów, która każe się dzieciom razem z Bobrami przeprawiać przez skutą lodem rzekę. Nie wiem po co, ale fajnie wyszło. Uzasadnione fabularnie i nie gryzie się z oryginałem.
Wpadka z mówiącym koniem ewidentna, ale w filmie rodzeństwo także goniło białego jelenia, tylko nikt o tym nie powiedział :)
Nie zgadzam się, że dzieciaki grają źle. Mnie nie przeszkadzało żadne z nich, a zwłaszcza podobały mi się dziewczęta. Podobało mi się także, że zostawiono kilka akcentów, które możnaby spokojnie pominąć, ale które są istotne dla dalszych części- np. myszy, przegryzające więzy Aslana.

Generalnie jest to film dla dzieci, podkreślam to :) Żeby ktoś nie oczekiwał fabuły na poziomie LOTRa. ALe jest to najlepiej sfilmowana książka dla dzieci jaką widziałam ( nie porównam z HP, bo ani nie czytałam, ani nie widziałam). Dla mnie całość wypada na 9/10.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Ostatnio zmieniony 02.01.2006 @ 15:05:43 przez Kkkara, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 14:59:45 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 22.01.2004 @ 17:56:49
Posty: 100
Dziś idziemy z małżonką na seans przedpremierowy, więc jutro napiszę wiecej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 9:33:29 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 22.01.2004 @ 17:56:49
Posty: 100
Zgadzam się z Kkkarą. Film jest bardzo ładny. Efektowny, ale nie efekciarski. Kilka ujęć może zawieść od strony technicznej. To tyle na gorąco. Warto iść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:10:24 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Odświeżam właśnie "Podróż Wędrowca do Świtu", który w swoim czasie był moim ulubionym narnijskim opowiadaniem. I znalazłam błąd! W poprzedniej części wzmiankowane jest, że brat króla Miraza, ojciec Kaspiana, nazywał się Kaspian Ósmy. Po wstąpieniu na tron młody Kaspian przybiera zaś miano Kaspiana Dziesiątego. Albo jestem bardzo nieuważna (jestem, bo nigdy wcześniej tego nie zauważyłam), albo w międzyczasie musiał być jeszcze jeden król o tym imieniu;)
A może narnijska tradycja jest inna i tam się numeruje władców po kolei jak leci?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:22:59 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Może tak jak u Hochbergów numerowano wszystkich Hansów Heinrichów w rodzie. I np. po Hansie Heinrichu XVI Prinz zu Pless und Fuerst następnym księciem był jego syn z nr. XVIII, bo był inny HH w bocznej linii.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group