Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 8:21:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28.01.2008 @ 13:12:55 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Kończę właśnie ponownie czytać ostatniego Pottera - tym razem po polsku. Od razu wspomnę, że tłumacz odwalił kawał dobrej roboty - za samych "szmalcowników" należą mu się oklaski. Dodatkowo "Insygnia Śmierci" brzmią znacznie lepiej nawet od "Deathly Hallows", nie mówiąc już o rozmaitych "Darach Śmierci", "Relikwiach Śmierci" , "Śmiercionośnych Relikwiach" czy jak tam tłumaczono ten tytuł w innych krajach. Zresztą tak po prawdzie Potter w polskim przekładzie IMO jest lepszy od oryginału - obrazki przy początkach rozdziałów, stylizacja pisma, no i w 90% przypadków o wiele lepiej brzmiące nazwy własne* ( wyjątki to IMO tylko "mugolaki - Muggle born", " Szatański Ogień - Fiendfyre (chyba?)" i "Mordercze Zaklęcie". )


* zresztą, ja osobiście nie tylko w Potterze bardziej cenię sobie niektóre nazwy polskie niż angielskie. Koronny przykład: tłumaczenie Nirnaeth Arnoediad po polsku bije na głowę angielskie "Battle of Unnumbered Tears" .

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.01.2008 @ 17:51:02 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 11:40:47
Posty: 2087
Lokalizacja: Miauczyn, Miauczystan
Anya pisze:
Jeśli dodać do tego "uniegrzecznienie" Dumbledore'a (rewelacji na temat jego orientacji seksualnej nie skomentuję ;)),

Hmm. Co z jego orientacją? Nie pamiętam tego fragmentu. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.01.2008 @ 19:29:28 
O tym to nawet ja słyszałem. Rowling w jakimś wywiadzie wyznała, że Dumbledore jest cio... ekhem... kochający inaczej i walczy ze złem, bo zabralo mu chłopaka itd. Ale nie, niczego nie chce od Harry'ego :)
Poza tym nadal twierdzę, że Potter to NUUUDA!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01.02.2008 @ 17:07:33 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 11:40:47
Posty: 2087
Lokalizacja: Miauczyn, Miauczystan
Jedna kwestia mnie nurtuje.
Czy kiedy Harry, Ron i Hermiona byli w namiocie już po
S
P
O
I
L
E
R
powrocie Rona, a Harry wypowiedział słowo, którego nie wolno wymawiać ;) i pojawili się, jak im tam, szmalcownicy? To czy nie można się było po prostu deportować w jakieś bezpieczne miejsce? Coś przeoczyłam?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.02.2008 @ 0:01:14 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 19.04.2005 @ 14:55:08
Posty: 822
Lokalizacja: Katowice
[ ODPOWIEDŹ NA SPOILER ]

Cóż, z tego co mi sie wydawało, nie było czasu - ja bym nie zostawiała namiotu w sytuacji, gdy mam tam wszystko co mi do życia potrzebne, bo pewno nasi szmalcownicy nie zostawiliby go w stanie nienaruszonym. IMHO.

_________________
"Nikt nie jest idealny... A nie, byl taki jeden facet, ale go zabilismy."

Moju :}


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.02.2008 @ 12:26:19 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
KOLEJNA ODPOWIEDŹ NA SPOILER


A nie pamiętasz co się stało w Ministerstwie i pod dawną Kwaterą Główną Zakonu? Nasza trójka się teleportowała, ale bodajże Yaxley się zabrał z nimi na gapę. Możliwe, że szmalcownicy zrobiliby to samo. No i zostali w końcu zaskoczeni.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.02.2008 @ 18:43:20 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 11:40:47
Posty: 2087
Lokalizacja: Miauczyn, Miauczystan
ODPOWIEDŹ NA ODPOWIEDZI ;-)


Devone: Lepiej chyba zostawić namiot, ale ujść z życiem. Nie mogli się przecież spodziewać, że szmalcownicy obejrzą ich tylko i puszczą wolno.

Narsil: Yaxley się złapał, bo się złapał fizycznie, nie? Znaczy, kontakt fizyczny. A dopóki byli w namiocie, dopóki szmalcownicy nie weszli do środka, można się było złapać za ręce i zakręcić. Byli zaskoczeni, fakt, ale odniosłam wrażenie, że chwilę trwało, zanim kazano im wyjść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.02.2008 @ 14:44:15 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
S P O I L E R Y

Dołączam do tych, co przeczytali VII :)

Większość została już powiedziana, więc ode mnie:

1. W związku ze Snape'm i Lily podobnie jak i zaplanowaną śmiercią Dumbledore'a miałam mocne podejrzenia, więc tu szoku nie było.

2. Też mi brakuje Luny - była obok Hermiony najciekawszą damską postacią.

3. Ginny była za to najbardziej mdłą i nijaką - jej rola ograniczała się do cielęcego wpatrywania się w Harrego, a miłość Harrego do mówienia jej, że ma się ukryć i nie mogą być razem. Na ich tle związek Rona i Hermiony miał dużo więcej rumieńców, ludzkich emocji, a nie tylko wyidealizowane patrzenie sobie w oczy.

4. Powrót Umbridge - no no, kto by się spodziewał. W ogóle plus dla Rowling za wykorzystanie wielu "zapomnianych" motywów.

5. W jaki sposób Hagrid uciekł pająkom? Nigdzie nie jest to wyjaśnione.

Anya pisze:
Wreszcie akcja i minimum dłużyzn znanych z poprzednich części. Nie zgodzę się, że zbędną dłużyzną było błąkanie się Harry'ego, Rona i Hermiony po lesie na początku ich podróży - taki moment był konieczny, bo gdyby bohaterowie wyruszyli i od razu mieli przygodę za przygodą, byłoby to naciągane. Konieczne było pokazanie tych chwil bezradności i zwątpienia, gdy trójka przyjaciół nie wie, co robić. Za to potem dzieje się naprawdę bardzo dużo


To też mi się podobało. A już wizyta w Dolinie Godryka była przez to naprawdę mroczna - pełna strachu, desperacji, zwątpienia. I jeszcze te groby w śniegu. Na filmie to może rewelacyjnie wyjść, podobnie jak dom ojca Luny.

Cytuj:
Brawa dla Rowling, że zdecydowała się umieścić większośc akcji poza Hogwartem i tym samym zerwać ze schematem, mimo że ten w gruncie rzeczy sprawdzał się dotychczas.


Myślę, że z punktu widzenia Harry'ego siedzenie w szkole w tym roku byłoby bezsensem, a zresztą po śmierci Dumbledore'a nie mógł liczyć na to, że ktoś go tam wesprze.

Cytuj:
Jeśli dodać do tego "uniegrzecznienie" Dumbledore'a (rewelacji na temat jego orientacji seksualnej nie skomentuję ;))


Czekajcie... tym chłopakiem niby był Gellert? Czy jak? Bo ja się nie do końca łapię w tych plotkach :)

Cytuj:
Przede wszystkim Ron gadający jezykiem węży - rzecz niesamowicie naciągana, że wystarczyło spróbować ponaśladować syczenie Harry'ego, aby stać się wężoustym.


Tak, to był bezsens zupełny. Widać było, że Rowling musiała się jakoś na chybcika pozbyć horkruksów przed finałem.

Cytuj:
Równie dziwny wydał mi się motyw z włamaniem do Gringotta - wynika z tego, że obrabowanie tego banku wcale nie bylo niczym specjalnie trudnym, wystarczyło użyć zaklęcia Imperius (normalna sprawa dla Śmierciożercy), ewentualnie miec jeszcze eliksir wielosokowy.


Dla mnie to też było za łatwe, oczekiwałam jakichś wielkich zabezpieczeń, a tu lipa. Za to wątek z goblinami był interesujący, wprowadzał coś nowego.

Cytuj:
Zresztą zniszczenie Voldiego okazało się skomplikowanym procesem, w którym kluczowe było wspomniane juz unicestwianie Horcruxów przez poszczególnych bohaterów czy też poświęcenie Harry'ego. Ta końcowa pogadanka między "dobrym" i "złym" to była już w zasadzie formalność, bo jako czytelnicy wiedzieliśmy już wtedy, że Harry wygrał.


Jedynym ciekawym pomysłem było wyjaśnienie kwestii różdżki, ale poza tym zgoda. Szczerze mówiąc dużo bardziej by mi się podobało, gdyby skończyło się w Zakazanym Lesie.

Cytuj:
Podsumowując ten nieco przydługi wywód - godne zwieńczenie serii :]


Pełna zgoda.

Cytuj:
Mam nadzieję, że jednak będzie ta kontynuacja ;)


Ted nadal żyje ;)

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.02.2008 @ 18:37:49 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 19.04.2005 @ 14:55:08
Posty: 822
Lokalizacja: Katowice
meadwyn pisze:
S P O I L E R Y

część dalsza :)

meadwyn pisze:
4. Powrót Umbridge - no no, kto by się spodziewał. W ogóle plus dla Rowling za wykorzystanie wielu "zapomnianych" motywów.

Jej powrót mnie zdziwił. Tak szybko się wyleczyła i od razu dostała tak wysokie stanowisko? Ale zapomniane motywy były zdecydowanie dobrym pomysłem.


meadwyn pisze:
Cytuj:
Przede wszystkim Ron gadający jezykiem węży - rzecz niesamowicie naciągana, że wystarczyło spróbować ponaśladować syczenie Harry'ego, aby stać się wężoustym.


Tak, to był bezsens zupełny. Widać było, że Rowling musiała się jakoś na chybcika pozbyć horkruksów przed finałem.

Zgadzam się, nieco to naciągane. No i pozostaje jeszcze kwestia jak oni się stamtąd wydostali.

meadwyn pisze:
Dla mnie to też było za łatwe, oczekiwałam jakichś wielkich zabezpieczeń, a tu lipa. Za to wątek z goblinami był interesujący, wprowadzał coś nowego.

Zawsze zostaje możliwość że wszystkie te opowieści o zabezpieczeniach był tylko po to by odwieźć od pomysłu potencjalnych złodziei. Było nie było, widok smoków może przestraszyć ;) poza tym nie każdy jest tak zdolny i pomysłowy jak Pan Potter, a co za tym stoi, nie każdy wpadłby na to, że przemęczone, zdesperowane smoki nie będą zwracać uwagi na to, czy ktoś sie do nich przyplątał, byleby tylko jak najszybciej uciec :]

meadwyn pisze:
Cytuj:
Podsumowując ten nieco przydługi wywód - godne zwieńczenie serii :]


Pełna zgoda.

I ja się podpisuje :)

_________________
"Nikt nie jest idealny... A nie, byl taki jeden facet, ale go zabilismy."

Moju :}


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.02.2008 @ 9:26:27 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 11:40:47
Posty: 2087
Lokalizacja: Miauczyn, Miauczystan
SPOILERS ONCE AGAIN:


Cytuj:
5. W jaki sposób Hagrid uciekł pająkom? Nigdzie nie jest to wyjaśnione.

Wydaje mi się, że pająki przegonili śmierciożercy - w końcu wykorzystali je do ataku na Hogwart. Dziwi mnie tylko, że zaraz potem nie zabili Hagrida.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.02.2008 @ 22:55:34 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
No właśnie. Jest taki dziwny przeskok: najpierw Hagrida unoszą pająki, a potem jest w rękach śmierciożerców.
Po co śmierciożercy mieliby specjalnie przechwytywać Hagrida?

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.02.2008 @ 23:56:48 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 19.04.2005 @ 14:55:08
Posty: 822
Lokalizacja: Katowice
Po co mieliby go przechwytywać? Może z tego samego powodu, jak w poprzednich częściach - dla Harry'ego ;) Aczkolwiek nieco to wątpliwe.

_________________
"Nikt nie jest idealny... A nie, byl taki jeden facet, ale go zabilismy."

Moju :}


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.02.2008 @ 15:25:18 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Ale po co dla Harry'ego? Przecież i tak byli przekonani, że mają go w ręku.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.02.2008 @ 15:31:29 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 19.04.2005 @ 14:55:08
Posty: 822
Lokalizacja: Katowice
A kto ich tam wie? Dla pewności może. Albo to był po prostu efekt przejściowy pomiędzy pająkami a <bang>. Albo myśleli, że wie, co wie Harry. I co Harry już ma. Jest mnóstwo możliwości wymyślanych przez czytelników, ale równie prawdopodobne jest, że to tylko niedociągnięcie przez JKR :)

_________________
"Nikt nie jest idealny... A nie, byl taki jeden facet, ale go zabilismy."

Moju :}


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.02.2008 @ 20:30:14 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
<chlip> Wiedziałam, że Severus był po dobrej stronie. Wiedziałam, że musi zginąć. Mimo to przyznaję się, że ja, wyjątkowo_wredna_baba_uwielbiająca_krwawe_mroczne_i_złe_zakończenia uroniłam łezkę:( Buuu. No szkoda mi ulubionego bohatera:(
Zgadzam się, że ostatni tom należy do najlepszych. Jednak epilog... Ech...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group