Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 16:05:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21.10.2006 @ 10:41:35 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Od dawna brakuje mi tu takiego tematu.
Można w nim pisać o Conan Doyle'u, Joe Aleksie, Agacie Christie, Joannie Chmielewskiej i Marku Krajewskim etc. Takoż o istocie kryminału oraz ciemnej stronie ludzkiej natury. :)))

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 13:34:16 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Co do literatury kryminalnej, to nigdy nie zafascynowała mnie ona naprawdę, choć przez pewien czas zaczytywałam się właśnie w książkach Christie. Oczywiście denerwowało mnie to, jak bardzo są one naciągane, niewiarygodne i czasem równie nielogiczne, jak przygody Scooby-Doo, ale Herkules Poirot to naprawdę fascynująca postać ;) Fajniejsza np. od takiego Holmesa.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 13:38:19 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.10.2002 @ 15:49:00
Posty: 1969
No i te zdania typu: "Jej krotka spodniczka odslaniala zgrabne kostki". Bardzo stylowe :-)
Czytajac kryminaly nawet nie probuje domyslac sie kto zabil, jak raz mi sie to udalo, odlozylam je na jakis czas zniesmaczona. No bo kto to slyszal dawac tak prosta zagadke, ze nawet ja ja umialam rozwiazac?

_________________
Of mice and men
Back to reality


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 14:18:46 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Może się po prostu niedoceniasz? :) Ja lubię mieć szansę na rozwiązanie zagadki. Gdy byłem młodszy uwielbiałem ksiązki o Holmesie. Teraz z perspektywy czasu widzę jak wkurzający był tam schemat. Sherlock wychodzi i wraca z rozwiązaniem a czytelnik nie ma szans na rozwiązanie zagadki.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 14:30:49 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
U Agathy Christie doceniam nie tyle pomysłowe zagadki, co sam urokliwy, i naciągany, owszem, klimat tych książek. Poirot, który zawsze trafnie odczytuje myśli Anglików o sobie ("to tylko jakiś cholerny cudzoziemiec") jest zdecydowanie moim ulubieńcem. Poza tym taką Anglię, nieco dickensowską, bardzo lubię. Mało to ma wspólnego z rzeczywistością, ale dla mnie nie musi.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 14:56:29 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
O tak, Herkules Poirot jest świetną postacią. Bardzo lubię kryminały Christie, po przeczytaniu "Orient Ekspresu" byłam lekko wytrącona z równowagi i zupełnie nie mogłam się połapać jak to wszystko się stało :)

Kiedyś nacięłam się na jakieś romansidło popełnione przez Agathę Christie. Raczej nie polecam ;)

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 16:42:21 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Klimat kryminałów Agaty Christie jest rzeczywiście urokliwy i może nawet trochę (pomijając morderstwa) baśniowy. Świat małych miasteczek i Lądka-Zdroju jest poukładany. Jest listonosz, mleczarz, pastor, gadatliwe staruszki, a pociągi jeżdżą punktualnie:)
Jeśli chodzi o zagadki i intrygi, to niektóre są naprawdę skomplikowane i oryginalne, choć zdarzają się mniej ciekawe i ocierające się o mniejszy lub większy schematyzm. Poza tym te wierszyki i wyliczanki powiązane z treścią. Fajnie czyta się opowiadania - krócej czeka się na rozwiązanie zagadki.
Niestety moja przygoda z wymienioną autorką została jakiś czas temu zawieszona. Po prostu nie umiem znaleźć książki, której nie czytałem, a te, które chciałbym ewentualnie przeczytać jeszcze raz, odpadają, bo pamiętam dlaczego właśnie te.
Zdecydowanie wolę Poirota, niż pannę Marple, nieźli są też Tupence i Tommy.
Dziwne jest tłumaczenie niektórych tytułów, ale można sobie z tym poradzić.

Z innych kryminałów - oczywiście Sherlock (przypomniała mi się właśnie wersja z Wędrowyczem :) i kilka innych pozycji.

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 16:55:09 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
wędrowycz pisze:
Zdecydowanie wolę Poirota, niż pannę Marple, nieźli są też Tupence i Tommy.

Tommy i Tupence są sympatyczni, ale brakuje im tego, co najbardziej lubie w typowych kryminałach: wszechmocnego w pewnym momencie detektywa, któremu wszyscy uwierzą, kiedy już zdecyduje się ujawnić mordercę. :)

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.10.2006 @ 19:59:07 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Jeszcze Poe, opowiadania o Dupinie. IMO dużo lepsze niż Doyle. Rozumowanie głównego bohatera było mniej naiwne. Holmes myślał strasznie szablonowo, a wola autora sprawiała, że wszystkie jego wnioski okazywały się słuszne. W realu by to nie przeszło: na przykład w tym, jak danego dnia wyglądamy, za dużą rolę odgrywa przypadek, by dało się naszą tożsamość i profesję odgadnąć z samego ubioru, co Holmes potrafił bez pudła. Wiem oczywiście, że od tego typu powieści nie należy oczekiwać przesadnego realizmu, ale trafność jego myślenia była momentami aż za bardzo życzeniowa. No i - IMVHO - Poe nie przynudza, Doyle momentami tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.10.2006 @ 22:21:09 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Jako młode-i-płoche dziewczę zaczytywałam się w Christie i Doyle'u, podobnie w Chmielewskiej. U tej ostatniej drażniła mnie tak straszliwa ilość dygresji, historyjek i opowieści o krewnych i znajomych, że szybko gubiło się wątek - zwłaszcza w późniejszych, bo te wczesne to sam miód (Wszyscy jesteśmy podejrzani - jedna z ulubionych książek w ogóle).

Co do Christie - też jestem fanką Marple, Tommy'ego i Tuppence. Holmesa też lubię, chociaż denerwowała mnie jego pretensja do wszechwiedzy, wspomniane wyciąganie wniosków na podstawie bardzo chwiejnych przesłanek. Niektóre fragmenty naciągane, jak pamiętna scena z Psa Baskervillów, gdy Sherlock po przeczytaniu anonimu wyciąga Timesa po czym od razu wskazuje artykuł, z którego wycięto całe frazy (sic!). Podobny grzech występuje u panny Marple: wieczne paplanie o "niezmiennej ludzkiej naturze", tak jakby wszyscy byli chodzącymi schematami.

Zgadzam się z Vespą co do Poego, uwielbiam to opowiadanie o morderstwie młodej dziewczyny, gdzie Dupont rekonstruuje wydarzenia z powalającą logiką (nie pamiętam tytułu).

Cenię sobie bardzo kryminały z jakimś urozmaiceniem (tak jak pewna książka, celowo nie podam tytułu, gdzie mordercą był narrator).

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.10.2006 @ 23:28:54 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Czytałem ją :)

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.10.2006 @ 1:41:37 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 20:35:02
Posty: 653
Lokalizacja: niewłaściwe miejsce, niewłaściwy czas...
Takich powieści było więcej, ja osobiście kojarzę cztery (chociaż jedna ewidentnie ściągała z tej najsłynniejszej).

_________________
http://zabawki-anneke.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.10.2006 @ 21:50:18 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.07.2006 @ 12:07:58
Posty: 112
Lokalizacja: Darkenfall
Ja osobiśćie uwielbiam się zaczytywać w książkach Christie- ten klimat bardzo mi odpowiada.No nie wiem, ale zawsze odnosiłam wrażenie, że te morderstwa są takie...apetyczne?;) No poprostu w dobrym smaku.Ale nie lubię i nie próbuję nawet zgadywac kto jest mordercą, bo to mi odbiera całą przyjemność czytania.A Chmielewska też jest świetna, aczkolwiek za mlodu była zdecydowanie lepsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.10.2006 @ 12:35:58 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 25.04.2005 @ 14:19:28
Posty: 75
Lokalizacja: Oleśnica
Zgodzę się z opinią na temat Chmielewskiej, chociaż ją uwielbiam, dlatego wolę "Wszystko czerwone "od "Kretki bladej". A Christie.... morderstwo salonowe, arystokratyczne jest wg mnie nieco nudnawe, skoro detektyw obraca się w tylko takim towarzystwie. Jeszcze nie udało mi się zgadnąć mordercy, ale raz było blisko;) Ktoś wspomniał Krajewskiego?? Mock jest tak pokręcony że hej i stosuje podobne do gestapo metody wydobywania zeznań grrr... Jakoś za nim specjalnie nie przepadam (za Mockiem).

_________________
Jestem wolna jak dzika świnia na zakręcie!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.10.2006 @ 12:54:55 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
kwasiapa pisze:
A Christie.... morderstwo salonowe, arystokratyczne jest wg mnie nieco nudnawe, skoro detektyw obraca się w tylko takim towarzystwie.

Chyba nie tylko w takim. Czasem mordują też "zwykli" obywatele.

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group