Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 5:36:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 30.03.2012 @ 12:54:54 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Dżibril pisze:
No dobra, to ostatnia rzecz, powtarzana przeze mnie przez cały czas: skoro koszty są identyczne, to dlaczego dystrybucja elektroniczna w większości przypadków jest droższa?
Nie wiem, dlaczego jest droższa (i o ile), ja spotkałam się z sytuacjami, gdy jest po prostu podobna i to jest dla mnie uzasadnione.

Dżibril pisze:
Jeśli chodzi o skład i korektę to wydaje mi się, że praca na wersji elektronicznej jest o wiele prostsza. A po co robić np. korektę do już wydanej książki? Wrzucasz to w program rozpoznawania tekstu, formatujesz czcionkę (samo się robi) i plik. Jeśli książka elektroniczna jest droższa od książki już wydanej, to jest IMO złodziejstwo i jakiś absurd.
Książkę wydawaną jako papierową też "obrabia się" elektronicznie. Nikt dziś już nie siedzi z ołówkiem nad maszynopisem. :) Jeśli mówimy o opcji wydania e-booka dodatkowo, do wersji papierowej, to ok, zgoda. Tylko że to wciąż jest tak mało, że tego po cenie końcowej po prostu nie widać. Korekta to coś, na czym tak czy inaczej wydawnictwa oszczędzają (o czym wiemy doskonale :>).

Dżibril pisze:
No i liczę, że jednak pojawią się ebiblioteki gdzie jednak się opłaci - podobnie jak w Reichu to się opłaciło.
Nie wiem, czy już nie ma, a jeśli nie, czy nie są w planach. Słyszałam o opcji wypożyczania audiobooków w bibliotekach i o systemach elektronicznych w bibliotekach naukowych, więc to pewnie kwestia czasu.

Inna sprawa, że wydawcy zwyczajnie boją się piratów, bo jednak o wiele łatwiej skopiować wersję elektroniczną niż papierową, przy której pirat ma trochę więcej pracy. I tu kółko się zamyka - prawdopodobnie gdyby zastosowali (niektórzy już to robią) metodę szybkiego zalewu rynku produktem legalnym, mocno ograniczyliby wylęg wersji pirackich.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 30.03.2012 @ 13:09:21 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Ala pisze:
Inna sprawa, że wydawcy zwyczajnie boją się piratów, bo jednak o wiele łatwiej skopiować wersję elektroniczną niż papierową, przy której pirat ma trochę więcej pracy.
Wrzuca do programu - teraz zrobienie ebooka to pikuś. Zrobienie dobrego ebooka, to już trochę bardziej skomplikowana sprawa.

Ala pisze:
I tu kółko się zamyka - prawdopodobnie gdyby zastosowali (niektórzy już to robią) metodę szybkiego zalewu rynku produktem legalnym, mocno ograniczyliby wylęg wersji pirackich.
Pakowanie się w DRM to błędne koło. Z drugiej strony co zrobić? Obniżyć cenę, to jedyne wyjście.

BTW, niemieckie e-biblioteki mają taki system jak w normalnej - wymuszone jest to ilością licencji na wypożyczenie. Zasadniczo jest bardzo podbnie jak z papierowymi ksiązkami: jak nie ma na półce, to jest wypożyczona. Fajne jest to, że można się w tym momencie wrzucić do kolejki. System biblioteki sam przesyła na urzedzenie ebooka kiedy będzie dostępny - oczywiście system informowania mailami itp. Po jakimś czasie - chyba około tygodnia - plik sam usuwa się z urządzenia.
Jak dla mnie to jest mega i czekam z niecierpliwością - większość moich książek już oddałem do biblioteki. W wypadku pojawienia się e-biblioteki reszta też wylatuje - jedynie zostają stare wydania, których już nigdzie nie dostanę. Worek, odsysacz próżniowy i do piwnicy.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 30.03.2012 @ 20:14:45 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Dżibril pisze:
Ala pisze:
Inna sprawa, że wydawcy zwyczajnie boją się piratów, bo jednak o wiele łatwiej skopiować wersję elektroniczną niż papierową, przy której pirat ma trochę więcej pracy.
Wrzuca do programu - teraz zrobienie ebooka to pikuś. Zrobienie dobrego ebooka, to już trochę bardziej skomplikowana sprawa.
Oj tak, zapoznałem się ostatnio z zagadnieniem. Na takim Chomiku funkcjonuje multum prymitywnych skanów określanych szumnie mianem e-booków. Czytanie tego wymaga chyba jakiegoś zaawansowanego poziomu masochizmu. Póki co mam jeszcze sporo papierowych zapasów, więc nie mam presji na zakupy, ale jak się skończą, to na pewno nie będę ściągał piratów. Po równo z szacunku do wydawcy i z szacunku do siebie.

Dżibril pisze:
BTW, niemieckie e-biblioteki mają taki system jak w normalnej - wymuszone jest to ilością licencji na wypożyczenie. Zasadniczo jest bardzo podobnie jak z papierowymi książkami: jak nie ma na półce, to jest wypożyczona. Fajne jest to, że można się w tym momencie wrzucić do kolejki. System biblioteki sam przesyła na urządzenie ebooka kiedy będzie dostępny - oczywiście system informowania mailami itp. Po jakimś czasie - chyba około tygodnia - plik sam usuwa się z urządzenia.
To jest tak proste i genialne, że mam poważne wątpliwości czy u nas kiedykolwiek zadziała... Zwłaszcza automatyczne oddawanie wydaje mi się praktyczne, w czasie kiedy biblioteki zaczęły zgłaszać uporczywych dłużników do Krajowego Rejestru Długów :] A roczne przetrzymania zdarzały mi się nie raz i nie dwa.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 25.04.2012 @ 22:16:08 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.10.2002 @ 21:31:15
Posty: 2112
Lokalizacja: Warszawa
W Stanach funkcjonuje już system wypożyczania książek na Kindla z biblioteki publicznej, ale też jest ograniczona ilość kopii. Nie wiem jak to działa i jak się oddaje książkę, szczególnie automatem. Kiedyś miałam książkę wypożyczoną z Amazona i przetrzymałam ją w ten sposób, że się nie logowałam do internetu przez ten czas. Jak się zalogowałam to mi książka znikła.
BTW w Stanach można już kupić w normalnej cenie kombajn pt. film na 3 płytach. Blue-Ray, DVD i jeszcze wersja na urządzenie mniejszego formatu typu Iphone. Wszystko w cenie JEDNEJ płyty. Producent po prostu dba, żeby osoba kupująca produkt mogła go oglądać gdzie chce i na jakim urządzeniu ma ochotę go oglądać. Płaci się raz. I zasadniczo jest tego coraz więcej.
Zastanawiam się, czy kiedyś wydawcy dojrzeją do tego, żeby sprzedawać produkt w formie książki i dodatek w wersji elektronicznej. Oczywiście nie jest to w interesie wydawców. W zasadzie wielokrotnie sprzedają plik tekstowy w cenie wyższej niż książka. Amazonowi powinno być natomiast wsio równo. Jest produkt, dla którego potrzebny jest Kindle, więc i tak ludzie kupią Kindla.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 10.05.2012 @ 15:27:51 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Nabywszy Kindla 4 :) Teraz, przed wyjazdem do Spanielowa, muszę skompletować bibliotekę. Czemu, ach czemu ebooki są takie drogie? :/

Nie da się Kundla "przeglądać", jak jest wpięty do kompa?
I kolejne pytanie, czy da się tworzyć podkatalogi? W sensie -> katalog gatunku -> autor -> seria?

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 11.05.2012 @ 15:42:01 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
Ezena pisze:
Nabywszy Kindla 4 :) Teraz, przed wyjazdem do Spanielowa, muszę skompletować bibliotekę. Czemu, ach czemu ebooki są takie drogie? :/

Nie narzekaj - jest mnóstwo promocji. Ubika dopiero co za 9,90 kupiłem.

Ezena pisze:
I kolejne pytanie, czy da się tworzyć podkatalogi? W sensie -> katalog gatunku -> autor -> seria?

Tagowanie, ale ściagnij do tego Calibri. Niestety nie jest to doskonałe, ale jakoś daje radę. Chyba, że ja czegoś nie rozkmniniłem.

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 11.05.2012 @ 22:10:52 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.10.2002 @ 21:31:15
Posty: 2112
Lokalizacja: Warszawa
Ez, możesz sobie ściągnąć Calibre. To taki program, który umożliwi Ci konwersję każdego pliku tekstowego lub pdfa textowego do formatu mobi :)

Jak już się zaznajomisz z dotykiem to daj znać. Ja mam starszą wersję z klawiaturą, ciekawa jestem jak działa Kindle 4. Miałam okazję macać w sklepie, ale macanie to nie to samo co użytkowanie na co dzień :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 14.05.2012 @ 13:10:06 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Keri, nie kupiłam Toucha tylko czwórkę zwykłą. Przyzwyczaiłam się już do dotykowych ekranów więc ta pseudo-klawiatura trochę mnie drażni (no dobra, bardzo mnie drażni), ale jestem w stanie to znieść, bo ogólnie...
Jestem baaardzo zadowolona :) Super funkcjonalna zabawka. Lekkie, poręczne, czcionka idealna dla krótkowidza, nawet po wyjęciu oczu. Kontaktów znaczy. Czytałam już w drodze, "na budowie", w wannie, w łóżku i w pracy też ;)
Calibri oczywiście ściągnęłam jeszcze zanim Kindle do mnie dotarł. Nie rozgryzłam jeszcze jak zrobić "zakładkę", kiedy czytam np. dwie książki...

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 14.05.2012 @ 20:52:44 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.10.2002 @ 21:31:15
Posty: 2112
Lokalizacja: Warszawa
Nie wiem jak to u Ciebie działa, ale jeśli chodzi o zakładki w sensie, gdzie skończyłaś czytać, to kindle sam zapamiętuje dla każdej książki, ale jeśli chodzi o "bookmark" w sensie zaznaczenia (zagięcia) strony, to u mnie jest w menu lub jak wcisnę "alt+b". :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 15.05.2012 @ 10:13:27 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O, dziękuję, jak wrócę do domu to przetestuję :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 15.05.2012 @ 13:06:14 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
Ezena pisze:
Nie da się Kundla "przeglądać", jak jest wpięty do kompa?
Da się, trzeba tylko odłączyć go w Windows jak pendrive.
Ezena pisze:
I kolejne pytanie, czy da się tworzyć podkatalogi? W sensie -> katalog gatunku -> autor -> seria?
Da się, nazywa się to Collections. Ale nie wiem czemu u mnie mimo że dodałem książki do kolekcji, to dalej były widoczne w katalogu głównym Kindle'a.

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 15.05.2012 @ 13:43:55 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kolekcje sobie machnęłam, tylko jeszcze nie znalazłam opcji katalogowania już w danej kolekcji. Na Kundelku widzę "katalogi", natomiast w Calibri wyświetla mi się ciurkiem. Muszę to obczaić, nie miałam jeszcze czasu wgryźć się głębiej, stąd durne pytania :) Przed wylotem wszystko sobie posegreguję porządnie.
Dzięki Vraminie :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 15.05.2012 @ 21:41:56 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
A też tak macie, że jak dodacie książkę do kolekcji bezpośrednio na Kindle, a potem wgracie nowe kolekcje przez Calibre, to szlag trafia kolekcje ustawione z poziomu Kindle i vice versa?

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 16.05.2012 @ 8:39:48 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Yhy, też mi się posypało...

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kindle
Post: 16.05.2012 @ 14:51:30 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 16.05.2012 @ 12:53:34
Posty: 26
Do tworzenia kolekcji polecam program Kindle Collection Manager. Dla mnie jest znacznie wygodniejszy w tego typu działaniach niż Calibre. Dodatkowo wciąż jest rozwijany, więc z czasem będzie miał jeszcze więcej funkcji.

Co do samych czytników: dla mnie to jest przyszłość, jeżeli chodzi o beletrystykę. Co prawda e-papier nie jest jeszcze dopracowany, same urządzenia i dołączone oprogramowanie mają swoje wady, ale już teraz poziom tego wszystkiego jest naprawdę zadowalający. Jak jeszcze poszerzy się oferta wydawców, to wybór będzie prosty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group