Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 22:26:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 26.01.2015 @ 22:04:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.10.2014 @ 1:08:54
Posty: 48
Lokalizacja: Smocza Jama
Gieferg pisze:
Próbka:


Zapytam w ten sposób: czy to, co jest na blogu w prologu to wersja finalna, czy surowa materia do cyzelowania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2015 @ 23:20:31 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
Sugestia zawarta w pytaniu aż nazbyt czytelna.

Work in progress. Aczkolwiek, jak dla mnie bliżej niż dalej, no chyba, że ktoś jeszcze wskaże jakieś ewidentne problemy. Dotychczasowi narzekacze, przy tej wersji narzekać przestali.


Ostatnio zmieniony 26.01.2015 @ 23:27:54 przez Gieferg, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2015 @ 23:26:00 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Gieferg pisze:
Fakt faktem, pewnie lepiej bym się czuł przy pisaniu scenariuszy, bo chyba w dialogach czuję się najlepiej


A z tym różnie bywa. Pisanie scenariusza to głównie praca nad kompozycją, więc zamiłowanie do rozbudowanych dialogów może być udręką.

Cytuj:
A skoro już o tym, na twórczość których spośród twórców polskiego fantasy proponowałbyś zwrócić uwagę?


Zdecydowanie na Roberta Wegnera, choćby z tego powodu, że ma podobne do twoich koncepcje fabularne. Najpierw wydał bardzo obszerny, dwutomowy zbiór powiązanych opowiadań, potem powieść w tym samym uniwersum, teraz planuje kilkutomowy cykl. Ale pozycję zdobywał najpierw publikowanymi osobno opowiadaniami, więc jakby jeszcze przed pierwszym tekstem odkrył wszystkie swe plany, też spotkałyby go podśmiechujki. W ogóle pomysł rozpoczynania od kilkutomowej powieści jest nieortodoksyjny co najmniej. (Przypomnij sobie, jak to rozwiązał AS.)
Z Wegnera niektórzy (IMO niesłusznie) próbują robić drugiego Sapkowskiego. Na pewno jest to literatura bardzo porządna warsztatowo i początkujący może tam zaobserwować parę rzeczy. Cieniorytu nie czytałem, ale wszystkie opinie jakie znam, są pozytywne. Piskorski ma opinię pisarza o bogatej wyobraźni i umiejętności wykorzystywania swoich pomysłów.

Cytuj:
Nie o to chodzi, to nie praca nad tekstem zabija chęci. Chodzi o potrzebę, by widzieć postępy i widzieć, że "przybywa".


OK, wypowiem się, jeżeli ewentualnie znajdę czas na lekturę.

Cytuj:
Po 1 - nie widzę problemu.
Po 2 - zdaje się, że po Władcy Tolkien wziął się za poprawianie... Hobbita


Przeczytaj swój poprzedni punkt z tego postu i dostosuj do przykładu. Nie widzisz sprzeczności? Pierwsza księga Władcy odstaje wyraźnie kompozycją i stylem od reszty, bo w rzeczywistości była początkiem "Nowego Hobbita". Aby być konsekwentny (także wobec twojej praktyki) Tolkien musiałby właściwie napisać ją na nowo. Ale zdecydował się na częściową kapitulację, dzięki czemu do dzisiaj można się sprzeczać o sensowność Bombadila.
Co do Hobbita, mieszasz różne rzeczy. Pierwsze zmiany do *wydanego* tekstu wprowadził właśnie wtedy, kiedy zaczynał dopiero pracę nad Władcą, ostatnie w połowie lat 60., dawno po ukończeniu obu powieści. I chodziło wtedy o kwestię ciągłości między dziełami (modyfikacja paru szczegółów fabularnych), nie artyzmu. Osobną parą kaloszy jest gruntowna przeróbka opublikowanej wcześniej całości, co się czasem zdarza (Flet z mandragory Łysiaka).

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2015 @ 23:39:18 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
Cytuj:
W ogóle pomysł rozpoczynania od kilkutomowej powieści jest nieortodoksyjny co najmniej. (Przypomnij sobie, jak to rozwiązał AS.)


Fakt faktem, miałem zamiar zaczynać od opowiadań, pierwszy rozdział T.I właściwie wyrósł na bazie koncepcji opowiadania, wątki w nim napoczęte miały zostać "na później", po czym okazało się, że rozwinięcie tematu układa się samo. Co za tym idzie wprowadziłem kilka modyfikacji i rola jaką ów tekst pełni się zmieniła. Od tamtego czasu koncepcja opowiadań odżyła, bo i pomysły na nie zaczęły się stopniowo pojawiać.

Cytuj:
Pierwsza księga Władcy odstaje wyraźnie kompozycją i stylem od reszty, bo w rzeczywistości była początkiem "Nowego Hobbita". Aby być konsekwentny (także wobec twojej praktyki) Tolkien musiałby właściwie napisać ją na nowo.


Ale nie o aż tak drastyczne zmiany mi chodziło.

A co do Wegnera, rzucę okiem w jakich się porusza klimatach, bo to stanowi bardzo istotny czynnik w utrzymaniu mnie przy lekturze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2015 @ 2:20:46 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.10.2014 @ 1:08:54
Posty: 48
Lokalizacja: Smocza Jama
Gieferg pisze:
Aczkolwiek, jak dla mnie bliżej niż dalej, no chyba, że ktoś jeszcze wskaże jakieś ewidentne problemy. Dotychczasowi narzekacze, przy tej wersji narzekać przestali.


Dobra. Przeczytałem prolog.
Poza pierwszym akapitem, który generalnie napisałbym od nowa, wychwyciłem dziewięć miejsc, gdzie stylistyka mi zgrzyta, z czego ze trzy sformułowania brzmią głupio.
A. Trafiła się jedna literówka.
Ujmę to w ten sposób: gdyby to było moje, skreślałbym i poprawiał.
Jako "czytelnik": śmiem twierdzić, iż poziomem nie odbiega to od mojej pisaniny (dostrzegam wręcz podobne problemy związane z konstrukcją zdań), a tej nie pokazałbym nikomu, bo mam ją za niższe stany średnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2015 @ 2:54:06 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
Coś się nie podoba, ale nie wiadomo co.
That's very helpful. Next please! XD


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2015 @ 9:38:36 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.10.2014 @ 1:08:54
Posty: 48
Lokalizacja: Smocza Jama
Kolego sympatyczny.
Doskonale wiadomo, co się nie podoba, ale to Twoje słowa są na blogu. Może ja jestem niedzisiejszy, niemniej zawsze wydawało mi się, że pisanie to sprawa indywidualna, a nie układ zbiorowy.
Zatem jeśli oczekiwałeś, że "oddam Ci tekst upstrzony czerwonym atramentem", z uwagami co i jak poprawić, to wybacz, ale mamy zupełne różne punkty widzenia. Poświęciłem chwilę czasu, przeczytałem fragment tego, co napisałeś i widzę potrzebę poprawek.
Jeśli Ty jej nie dostrzegasz, to ślij śmiało do druku. To w końcu Twoja fabuła i Twoje konstrukcje słowne. A nie jakiegoś tam d_b, który nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za to, co będzie stało na półkach księgarskich pod Twoim nazwiskiem.
Zaś w ramach gestu dobrej woli: w drugim "dobiegło" nie powinno być "o".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2015 @ 10:56:05 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
death_bird pisze:
Zapytam w ten sposób: czy to, co jest na blogu w prologu to wersja finalna, czy surowa materia do cyzelowania?
Gieferg pisze:
Work in progress. Aczkolwiek, jak dla mnie bliżej niż dalej, no chyba, że ktoś jeszcze wskaże jakieś ewidentne problemy.
Spróbowałem i jak dla mnie twój styl to trochę jak jazda maluchem po kamienistej drodze. Najpierw ewidentnie skracasz, że sylwetki widać a szczekanie słychać (aż się prosi o złośliwość i pytanie czy to sylwetki szczekały :) ) a potem wrzucasz długie zdanie o mieszkańcach lasu. Nagle Myśliwi Zauważają. Ale co? Dziki, drobne zwierzęta, ptaki, czy Wiewiórki? Bo z kontekstu, budowy zdania nie wynika co, to logika nakazuje stwierdzić że dziki. Potem myśliwi jadą i się nie zatrzymują, tylko ostatnia trójka Wstrzymuje Konie. Opis tych osób choć zdaje się być poprawny, strasznie zgrzyta mi słownie i składniowo. Osoby znacznie się wyróżniające, Ubiór jego na Który, znajdowało to Odzwierciedlenie, zdaje się to być ciężkie i takie wyboiste w lekturze. Mam wrażenie jakbyś celowo stylizował język na jakby nie potoczny, bardziej wyniosły i wyszukany. Takiego np. Wegnera czy Sapkowskiego czyta się lekko i gładko a u ciebie jest dokładnie odwrotnie, chyba przez tę stylizację właśnie.

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2015 @ 15:16:18 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
Death_Bird:

Cytuj:
Doskonale wiadomo, co się nie podoba,

Ty wiesz z pewnością, ja z pewnością nie wiem.
Cytuj:
Poświęciłem chwilę czasu, przeczytałem fragment tego, co napisałeś i widzę potrzebę poprawek.

To świetnie, ale jeśli nie rzucisz przykładem czy dwoma (i nie z rodzaju takich, że gdzieś się zaplątała nie taka literka) to nic z tego nie wynika, więc szkoda było twojego trudu i tej męki jakiej z pewnością musiało przysporzyć czytanie tych wypocin.

Cytuj:
Zatem jeśli oczekiwałeś, że "oddam Ci tekst upstrzony czerwonym atramentem"

Nie. Vramin wstrzelił się mniej więcej w to, czego bym oczekiwał.

Vramin -> that's more like it :) I już coś konkretnego wiem. Ten problem ktoś mi tam już wcześniej zgłaszał, a całkiem możliwe że dotyczy on głównie pierwszych partii tekstu (Prolog, początek R.1), czyli tych, w których się siliłem na coś, co nie jest dla mnie do końca naturalne, nim jeszcze doszedłem do wniosku, że to nie ma sensu. Inna sprawa, że ktoś mi już zdążył sugerować, żeby właśnie stylizować całość, bo stylizowane dialogi gryzą mu się z "normalną" narracją, ale w tym kierunku na pewno nie pójdę, bo uważam to za przesadę (no i mnie się to nie gryzie).

Cytuj:
Ale co? Dziki, drobne zwierzęta, ptaki, czy Wiewiórki? Bo z kontekstu, budowy zdania nie wynika co, to logika nakazuje stwierdzić że dziki.


Mamy zdanie o zwierzętach, potem osobne o dzikach i wszystko co dalej, do nich się odnosi, na jakiej podstawie uważasz, że miałoby się nagle odnosić do czegoś o czym mowa była dwa zdania wcześniej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.01.2015 @ 8:58:55 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
Gieferg pisze:
Mamy zdanie o zwierzętach, potem osobne o dzikach i wszystko co dalej, do nich się odnosi, na jakiej podstawie uważasz, że miałoby się nagle odnosić do czegoś o czym mowa była dwa zdania wcześniej?
Nie mam pojęcia, po prostu takie odniosłem wrażenie czytając.

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.01.2015 @ 11:25:40 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Gieferg, może byś zrobił, z tej części tekstu którą udostępniasz, jakiś format czytnikowy? Ten blogowy szablon jest koszmarny do czytania dłuższych tekstów: białe litery na ciemnym, niejednolitym tle skutecznie zniechęcają...

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.01.2015 @ 19:10:21 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
http://www44.zippyshare.com/v/0OOo4R75/file.html

Tylko nie wiedzieć czemu wszystkie nowe akapity są oddzielone odstępem, choć normalnie w wordzie nie są i nie umiem tego poprawić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.01.2015 @ 19:40:28 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Dzięki.

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.05.2015 @ 16:45:42 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.06.2005 @ 1:02:07
Posty: 40
No i skończyłem. 1480 stron. Historia od początku do końca opowiedziana, satysfakcja spora, będzie coś z tego, to będzie, a nie będzie, to zawsze był to dobry trening :P
Dla odmiany czas na jakieś opowiadanko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group