Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 16.05.2024 @ 5:10:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 558 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna

Kto lepszy: Sapkowski czy Tolkien?
Czas głosowania minął 30.11.2002 @ 20:53:51
A. Sapkowski 47%  47%  [ 17 ]
J.R.R. Tolkien 53%  53%  [ 19 ]
Liczba głosów : 36
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02.10.2002 @ 23:23:23 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Dziekuję bardzo!
Cóż spróbuję podobnego zabiegu i zamówię wersję oryginalną. A pomyśleć, że pierwszy tom kupiłam w Auchan po 4 zl.:PP
Dziekuję raz jeszcze.

Z poważaniem Ezena


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 1:11:02 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Porównywanie Tolkiena z Sapkowskim nie ma moim zdaniem sensu.To tak jak porównanie Agathy Christie z Raymondem Chandlerem.Więcej ich dzieli niż łączy.Tolkien stworzył gatunek fantasy, Sapkowski zaatakował go z innej strony ,w zasadzie rozsadził.Jest to literatura chytrze robiona, wielopoziomowa.Może się spodobać również tym co generalnie nie trawią opowieści magii i miecza.
Wyżej jest opinia ,jakoby Kres był lepszy od Sapkowskiego.Rozumiem ,że każdy ma własny gust,ale twierdzenie to było podane jako pewnik.Bez zadnych ściemnień w stylu "Moim zdaniem...".Bardzo lubię Kresa (Księgi Całości,Piekło i szpada,Strażniczka Istnień, opowiadanie Zabity z"NF") ,ale As jest moim zdaniem zdecydowanie lepszym pisarzem.Konstruowanie światów nie jest bynajmniej najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości dzieła literackiego.Siła prozy Asa jest gdzie indziej.Porównałbym go do LeCarrego i jego pomysłu na powieść szpiegowską.W "Dniu Szakala"Forsytha intryga jest na pierwszym miejscu,natomiast LeCarre zrobił z powieści szpiegowskiej opowieść o ludzkich uczuciach.Podobnie Sapkowski obdarzył swoich bohaterów mentalnością ludzi z przełomu wieków.Świat u Sapkowskiego jest również bardzo ciekawy.I nie chodzi tutaj o to,jakie mamy rozumne rasy,jak działa magia oraz czy dane królestwo jest dobrze umiejscowione na mapie.To struktura społeczna,polityczna,jego konflikty są intrygujące.AS pisze kapitalną frazą ,jest to moim zdaniem język lepszy niż u Kresa.Książki ASa są wielopoziomowe.U Asa mamy moralitet,inteligętną grę z czytelnikiem,zabawę toposami kultury.Wydaje mi się,że As potrafi świetnie w tym wszystkim pokazać człowieka,jak ktoś napisał są tu emocje i namiętności wspóne wszystkim ludziom.Czy Kres napisał opowiadanie na miarę "Maladie", "Coś więcej" czy "Trohę poświęcenia"?.Kres to po prostu bardzo dobra heroic fantasy.Moim zdaniem lepsza od Jordana ,dorównuje cyklowi "Miecze i ..." Fritza Liebera.Spokojnie Kres zmieściłby się w perwszej piętnastce światowej fantasy, ale to nie to piętro co AS. Najlepsze dokonania Asa stawiam na równi z najlepszymi dokonaniami Le Guin.
Co do innych książek poleciłbym:(nie wymieniane wyżej)
-fantasy-cykl" Gorgenmasch" Mervyna Peaka,"Był sobie raz na zawsze król" T.H. White,cykl o Alvinie Carda,cykl "Miecze i" Fritza Liebera(w Polse był wydany zdaje się tylko pierwszy tom "Miecze i ciemne siły") ,cykl Pendragon Lawheda,trylogia Lyonesse Jacka Vance,Księgi Nowego Słońca Gene Wolfe'a,"Wyspa dziwnego żartu'' Żylińskiej.
-nie fantasy -myślę ,że fanom Sapkowskiego mogłyby się spodobać książki Arturo Perez Reverte m.in. "Klub Dumas", "Szachownica flamandzka","Fechmistrz'',"Ostatnia bitwa templariusza".Metoda pisarska jest podobna do Asa-nośny dialog,inteligentna gra z czytelnikiem,kulturowe odniesienia i śliczne aforyzmy porozsiewane w tekście.Wszystko to oczywiście w połączeniu z ciekawą intrygą i interesującymi bohaterami.Uwaga od wyżej wymienionych powieści Reverte dość istotnie różni się "Terytorium Komanczów".Błyskotliwa powieść o wojnie w Bośni,ale stworzona raczej nie "sapkowską" metodą,oparta na wsopmnieniach autora-korespondenta wojennego z tej wojny.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 8:00:28 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 03.10.2002 @ 7:28:55
Posty: 7594
Lokalizacja: Sośnia Góra
Większość wymienionych przez Was tytułów mnie też się podoba. Chciałem jednak powiedzieć coś o dwóch znakomitych książkach (dla mnie najwspanialszych):

1. Mały Książę - Antoine'a de Saint Exupery'ego
2. Alchemik - Paulo Coelho

_________________
Pozdrawiam
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 13:24:41 
"Kres jest niewątpliwie profesjonalistą, ale dla mnie zbyt ponury, o pani Białołęckiej wolałbym się nie wypowiadać"

Rzeczywiście Kres jest mroczny, ale bardzo dobry. Czemu nie chcesz sie wypowowiadać o Białołęckiej? Mnie np:"Tkacz Iluzji" bardzo sie podobał, choć to dość lekka książka.

pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 14:54:00 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 23.09.2002 @ 12:46:43
Posty: 194
Lokalizacja: Przestrzeń wewnętrzna
Witaj na forum, Didi! (czy to przez przypadek nazywasz się jak postać z komiksu "Death" Gaimana?;)) Panią Białołęcką zachwycałem się po przeczytaniu "Tkacza Iluzji" jako opowiadania, potem jednak, gdy zapoznałem się z powieścią mój entuzjazm nieco opadł. Widzisz, mam wrażenie, że w próbach upodobnienia się do Sapkowskiego zatraciła ona swoją indywidualność i własny styl. Oczywiście nie w takim stopniu, jak Anna Brzezińska (IMHO nieudany klon AS-a), ale jednak... Wciąż szukam dobrej, oryginalnej polskiej fantasy nie naśladującej nikogo i niczego. A póki co oprócz AS-a na rynku nie ma wiele. Piekara? Lewandowski? Nie daj Boże Saski? Kres wyróżnia się niewątpliwie, bo wykreował własny, udany świat, problem w tym jeno, że, jak pisałem, świat ten jest ponury jak mało który (rym niezamierzony) i ciężko mi się czyta powieści, w których bohaterowie są od pierwszej strony zdradzani, manipulowani i wykorzystywani a do tego na koniec giną (upraszczam, wiem, ale tak to widzę).
Z polskim fantasy jest IMHO jak z polskim filmem; wszyscy mają mnóstwo dobrych chęci, ale talentu już im nie staje.

_________________
Rycerz Koali
Que malvaise cancun de nos chantet ne seit!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 16:59:46 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Hmm, a może Didi siostra Dextera? Moja ulubiona kreskówka...:)

Jeśli chodzi o martwych bohaterów Kresa to, z całym szacunkiem, wypraszam sobie!:PPP

Z poważaniem Ezena.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.10.2002 @ 17:55:42 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 10:55:25
Posty: 324
Lokalizacja: Warszawa
Gdyby ze mnie pasy darto nie wiedzialabym jak odpowiedzieć na pytanie w ankiecie, ale....że "kocham" Geralta bez zastrzezeń wybrałabym.....
wiadomo czyją literaturę

Czytam

* Zimmer Bradley- Mgły Avalonu -b.dobra rzecz
* Pratchett 'a
*Haydon - gorąco polecam ( przeczytałam Rapsodię a teraz rozkoszuję się 2 tomem)
*Carroll J. - wszystko
* U.LeGuin- cykl Ziemiomorze
A z polskich twórców
Oprócz Mistrza Sapkowskiego polecam:
*E.Białołęcką - Tkacz iluzji
*A.Brzezińską- Zbójecki gosciniec

Nielubiane fantasy:

*Kres (nie trawię)- przepraszam miłosników tej literatury

Lioness

_________________
Yen-dza Lioness.
***
Są rzeczy, które albo rozumie się w lot, nawet bez słów, albo nigdy się ich nie zrozumie (A.S)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 21:06:39 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 23.09.2002 @ 12:46:43
Posty: 194
Lokalizacja: Przestrzeń wewnętrzna
quote: "Nielubiane fantasy:

*Kres (nie trawię)- przepraszam miłosników tej literatury

Lioness"

Nasze szeregi rosną;) Hej, Ezena, może jednak zmienisz zdanie? Kres raczej kobiet nie lubi, sądząc po tym, co się z nimi dzieje;)

A potrafisz wymówić trzy razy szybko "Basergor-Kragdob"?:)
O rety, teraz mi się dostanie...

_________________
Rycerz Koali
Que malvaise cancun de nos chantet ne seit!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.10.2002 @ 21:08:01 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
To ja jeszcze może dorzucę klasyka, czyli Edgara Allana Poego. IMHO jeśli ktoś nie czytał "Opowieści niesamowitych" i najważniejszych wierszy, to wypowiadać o fantasy i horrorze zbyt autorytatywnie się nie powinien. No co ja poradzę na to, że Poego kocham :)

PS. Czy ktoś pił piwo Raven? Podobno hasło reklamowe brzmi "Quoth the Raven: brew some more" i ze względu na hasło mam ochotę tego spróbować. A tak w ogóle to pomysł na nazwę rzucił rodak Stephen Demczuk.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 21:13:01 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 23.09.2002 @ 12:46:43
Posty: 194
Lokalizacja: Przestrzeń wewnętrzna
Ach, bratnia dusza:) Uwielbiam Poego! A znasz opowiadania Stefana Grabińskiego? Rodak, a wielki!

_________________
Rycerz Koali
Que malvaise cancun de nos chantet ne seit!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 21:45:45 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.10.2002 @ 21:19:50
Posty: 1
"a może Didi siostra Dextera? Moja ulubiona kreskówka...:) "

Tak, tak- to z "Laboratorium Dextera" ;-) Też to lubię ;-) => to tak off topic.
Co do ulubionych książek, to prócz fantasy wymienionych tutaj (Sapkowski, Tolkien, Kres, Haydon, itd) dorzuciłabym coś z innej półki np: trylogię "Eden" Harrego Harrisona, A.Clarka w zasadzie wszystko i Sempe+Goscinny cykl o Mikołajku ;-)

pozdrawiam wszystkich, szczególnie miłośników kreskówek ;-)
Didi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 21:51:29 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Merlin: <i>Kres wyróżnia się niewątpliwie, bo wykreował własny, udany świat, problem w tym jeno, że, jak pisałem, świat ten jest ponury jak mało który (rym niezamierzony) i ciężko mi się czyta powieści, w których bohaterowie są od pierwszej strony zdradzani, manipulowani i wykorzystywani a do tego na koniec giną (upraszczam, wiem, ale tak to widzę). </i>

dla mnie najgorsze jest to, że to oni sami manipuluja zabijają i w ogóle i nie ma się do kogo przywiązać
po dwoch książkach nie spodziewamy się niczego dobrego od najniewinniejszej postaci, więc kiedy ktoś ostaje się żywy pod koniec tomu to jest to bardzo miłe zdziwienie
pomimo tego czytam z wypiekami na twarzy i jak coś jeszcze wyjdzie to kupię

ale u Kresa najgorsze do zniesienia było dla mnie opowiadanie "Fatanh amare ..."
w tytule miały być trzy straszliwe wyrazy których nikt nie rozumiał, ale które wyrażały nienawiść
a biednemu Kresowi chyba nikt nie powiedział, że po łacinie "amare" to bezokolicznik od kocham

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.10.2002 @ 22:08:27 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
maedwyn: <i>To ja jeszcze może dorzucę klasyka, czyli Edgara Allana Poego. IMHO jeśli ktoś nie czytał "Opowieści niesamowitych" i najważniejszych wierszy, to wypowiadać o fantasy i horrorze zbyt autorytatywnie się nie powinien. No co ja poradzę na to, że Poego kocham :) </i>

Dla mnie Poe to oprócz historii literatury to jednak bardziej horror niż fantasy,
Muszę się szczerze przynać, że horrorów nie lubię, a widze, że niektórzy tu obecni wręcz przeciwnie.
Dlatego niektóre wymieniane ksiazki są dla mnie trochę zbyt horrorowate (np Salvatore)
jakoś to mnie powstrzymuje przed sięgnięciem po nowy cykl Stephena Kinga. Poradźcie więc bracia (i siostry) w czytaniu - czy to bardziej fantasy czy horror ? Zaznaczam, że znam i lubię "Oczy smoka"

a co do Białołęckiej to bardzo mi sie podobały jej utwory a najbardziej to chyba ostatnie opowiadanie w książce
(albo zdanie "Rozpal dla mnie stos kiedy umrę. Pieczony będę smaczniejszy")
natomiast w NF czytałam kiedyś recenzję, że błędem Białołęckiej było uczynienie głównym bohaterem chłopca i obdarzenie go typowo kobiecą psychiką - rzeczywiście reakcja Kamyka na noc z prostytutką (za którą nie zapłacił) była troszkę zbyt kobieca

natomiast Brzezińska chwilami zachowuje się jakby brała udział w konkursie na "najokrutniejszą polska fantasy" i chciała zdystansować Kresa
ale wątek Zarzyczki i Wężymorda podobał mi się bardzo
a tak apropos: ukazały się dwa tomy - czy będzie więcej ?

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.10.2002 @ 22:14:14 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
"błędem Białołęckiej było uczynienie głównym bohaterem chłopca i obdarzenie go typowo kobiecą psychiką - rzeczywiście reakcja Kamyka na noc z prostytutką (za którą nie zapłacił) była troszkę zbyt kobieca"

No co tu dużo mówić - Kamyk jest taki trochę nijaki. Nie wzbudza potężnych emocji, a przynajmniej nie u mnie. Po prostu wkurza mnie, kiedy każdy zły bohater siedem stron dalej staje się słodki, miły i kochany. W "Tkaczu" brak drugiego bieguna, brak zła, zdrady, perwersji :P jest tylko piękno, łagodność, dobro... Chłopak jest sympatyczny, ale nic ponadto.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.10.2002 @ 22:20:59 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
maedwyn:<i>No co tu dużo mówić - Kamyk jest taki trochę nijaki. Nie wzbudza potężnych emocji, a przynajmniej nie u mnie. Po prostu wkurza mnie, kiedy każdy zły bohater siedem stron dalej staje się słodki, miły i kochany. W "Tkaczu" brak drugiego bieguna, brak zła, zdrady, perwersji :P jest tylko piękno, łagodność, dobro... Chłopak jest sympatyczny, ale nic ponadto.</i>

Prawda !
Nocny Śpiewak jest postacią znacznie bardziej "mięsistą"
ma wady i zalety i w ogóle jest uroczy
czytałam też gdzieś w sieci artykuł Białołęckiej opisujacy, że takie przypadki (w sensie owłosienia itp) występują w naturze

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 558 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group