Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 12:00:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 31.12.2006 @ 19:26:00 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
@ 8jakis
Masz calkowita i absolutna racje. Nic z "Trojowego" ekwipunku, fortyfikacyj, stroju itd. nie ma sensu. Wszystkimi czterema lapami sie moge pod tym podpisac, i jeszcze sprobowac piata.
Jesli widze w tym filmie jakies odbicie mitu, to tylko w drobnych fragmentach, a i nie o kulture materialna mi chodzi. Czasem mozna zobaczyc achajskie pyszne barbarzynstwo, wybitnie u Homera widoczna calkowita niezdolnosc do rozroznienia miedzy moim i naszym. No i jeszcze to - wiem, nie tylko dla tej epoki charakterystyczne - okrucienstwo. Tyle dobrze. A film z cala pewnoscia wybitny nie jest.

@ Devone

"Gladiator" to jest wiecej niz przyzwoity melodramat & historia sprawiedliwej zemsty. Bardzo sprawnie wyrezyserowany, swietnie zagrany (Reed!). Co wiecej, wydaje sie byc tez przyzwoity, jesli chodzi o realia materialne. Tylko te pila, ech! Ale scenariusz zdrowo szatkuje historie. 8jakis ma dostep do literatury. 8jakis, pomozesz? Prosze.

Dobrych nastepnych 13 ksiezycowych miesiecy wam zycze.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.02.2007 @ 11:25:09 
Troja była po prostu cienka. I to nie tylko pod względem zgodności z mitem czy historią.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10.02.2007 @ 12:50:32 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Troję z bratem zaczęliśmy oglądać przed finałem ME.
jak Grekom sie sfarciło nie mieliśmy ochoty patrzeć do końca jak rynki świątynie, freski, poematy zbeszcześci zabłocony but Achaja

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.06.2007 @ 23:09:58 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.04.2006 @ 22:06:35
Posty: 59
Lokalizacja: z Przyszłosci
Przeglądając forum właśnie słuchałem soundtracka z Braveheart to i dorzucę coś od siebie.
Książnieczka Isabelle (grana przes Sophie Marceau) w chwili śmierci Williama Wallece'a miała 13 lat więc raczej się nie spotkali.
Przydomek Braveheart nosił natomiast Robert Bruce.

I jeszcze mam pare z Powrotu do Przyszłości :) na podstawie filmwebu
Pierwszy odcinek "The Honeymooners" wyemitowano 31.12.1955 roku. Lorraine oglada go przy obiedzie w połowie listopada tego samego roku.
Podczas sceny przy wieży ratusza widzimy ostrzegawcze znaki drogowe. Akcja tej sceny dzieje się w 1955, tego typu oznaczenia wprowadzono w latach 70-tych.
Kiedy george zbliża się do Lorraine w kawiarnii, ktoś z boku zamawia Cherry Coke. Mamy rok 1955, tego typu napój został wprowadzony dopiero w 1985 r.

Na koniec z Quo Vadis
Bardzo wiele z roślin widocznych z Rzymskich ogrodach nie było wtedy jeszcze znanych w Europie i zostały sprowadzone z Ameryki trochę później.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.06.2007 @ 8:01:55 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Ty lepiej zapytaj co w "Braveheart" było zgodne z historią... ;)

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.06.2007 @ 15:23:13 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.04.2006 @ 22:06:35
Posty: 59
Lokalizacja: z Przyszłosci
No dobrze Amerykanie mają spesyficzne podejście do historii - wg. nich to oni tworzą historię.
Jeszcze jedno co do Wlecznego serca - w czasach w których ma miejsce akcja filmu kilt szkocki jeszcze nie istniał :) ten strój pojawił sie dopiero w XVI czyli dwa wieki później. Ale kogo to obchodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.06.2007 @ 13:18:32 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 19.04.2005 @ 14:55:08
Posty: 822
Lokalizacja: Katowice
Taa, i tak wszyscy kochają płakać na Bravehearcie ;D Niektórym filmom po prostu się wybacza pewne niezgodności z historią na potrzebę lepszego efektu;)

_________________
"Nikt nie jest idealny... A nie, byl taki jeden facet, ale go zabilismy."

Moju :}


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.06.2007 @ 14:23:19 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.02.2006 @ 10:26:37
Posty: 187
Lokalizacja: z cienia
Zdziwionym, że Braveheart stał się sztandarowym przykładem niezgodności historycznych, zwłaszcza, że sam Mel Gibson nigdy nie nazwał swojego dzieła "historycznym", a wręcz przeciwnie, w wywiadach przyznawał się do oparcia scenariusza głównie o pietnastowieczny romans i legendy. Poza tym moim zdaniem kino fabularne ma raczej za zadanie zachęcać do nauki historii, a nie jej uczyć, od tego jest kino dokumentalne. Ja dla przykładu poszedłem na Braveheart dla czystej rozrywki, nie mając zielonego pojęcia o historii Szkocji, a po obejrzeniu filmu, siegnąłem tu i ówdzie, i poznałem prawdę historyczną, co wcale nie wpłynęło na odbiór filmu; od tego czasu widziałem Waleczne Serce kilkakrotnie, w tym po czesku i po niemiecku (żeby tylko usłyszeć jak Wallace woła "Freiheit!";)), i wcale mi nie przeszkadzała jego fikcyjność.
Przyjmując jednak zasadę de gustibus non est disputandum to tylko moje zdanie i na tym zakończe.

_________________
Zatańcz ze mną liściu z braćmi swymi
Niech nagośc drzewa przyoblecze
W jesieni świat konał będzie
Ja się odrodzę nowym płomieniem

"A kto umarł ten nie żyje..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.11.2007 @ 14:59:12 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 04.11.2007 @ 12:30:05
Posty: 15
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogery- chwyrndrobwllllantysiliogogogoch
Pare dni temu oglądam sobie "Troję" na TVN i widzę morski port. Głos lektora mówi "port w Sparcie". Parę sekund zastanowienia i: "przecież Sparta nie leży nad morzem!". Sprawdzam na mapi, żeby się upewnić i rzeczywiście, pośrodku półwyspu Peloponez. Jak oni mogli coś takiego zrobić?!

_________________
Lepiej należeć do niektórych niż do wszystkich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.11.2007 @ 18:21:44 
Mogli, mogli. Spokojnie, nie takie rzeczy może hamerykańskie kino :) Ale ostatecznie mogło im chodzić o Lacedemon, o terytorium państwa spartańskiego, nie o samo miasto.


Na górę
  
 
Post: 22.10.2013 @ 20:49:08 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Scenografia z nowego filmu "Stalingrad" Fiodora Bondarczuka:
http://saoirse-2010.livejournal.com/34855.html

Zwiastun w technologii IMAX ;-):
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 3AXBdfZidY

Widać, że zagrał Thomas Kretschmann - von Witzland z genialnego, niemieckiego "Stalingradu" Josepha Vilsmaiera. A muzykę skomponował Angelo Badalamenti.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group