Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 15.05.2024 @ 2:25:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 66  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29.10.2013 @ 22:40:41 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Vrii pisze:
*nie jestem do końca pewien, bo film jest po serbo-chorwacku, a napisów nie ma
Fragment z YT, który linkowałeś jest na 99% po czesku, bo rozumiałem co gadają, a z chorwackiego znam ze cztery słowa, z czego trzy to przekleństwa (dzięki, panie Drakkainen ;D).

Vrii pisze:
owy pisarz
Jo Cie prosza... Ów! Jedyne źródło dopuszczające formę "owy" jako rzadką i archaiczną ale jeszcze poprawną, jakie udało się znaleźć mojej żonie, kiedy próbowała mi udowodnić że można tak mówić, to słownik języka polskiego z 1902 roku.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.10.2013 @ 23:00:48 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Ben-Adar pisze:
Vrii pisze:
*nie jestem do końca pewien, bo film jest po serbo-chorwacku, a napisów nie ma
Fragment z YT, który linkowałeś jest na 99% po czesku, bo rozumiałem co gadają, a z chorwackiego znam ze cztery słowa, z czego trzy to przekleństwa (dzięki, panie Drakkainen ;D).


Prawda, ale całość jest po serbo-chorwacku :) A przynajmniej wersja z jutuba.

Ben-Adar pisze:
Jo Cie prosza... Ów! Jedyne źródło dopuszczające formę "owy" jako rzadką i archaiczną ale jeszcze poprawną, jakie udało się znaleźć mojej żonie, kiedy próbowała mi udowodnić że można tak mówić, to słownik języka polskiego z 1902 roku.


Chędoga uwaga mospanie!


Ostatnio zmieniony 29.10.2013 @ 23:07:16 przez Vrii, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.10.2013 @ 23:01:50 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
Vrii pisze:
Ej, a pamiętacie taki Jugosłowiański (wiem, że miało być o Polsce, ale to czad, komuna i klasyk) film "Goście z Galaktyki Arkana"? Dowód na to, że nawet Jugole robili lepiej Kino Nowej Przygody niż nasi. Dzieci, kosmici, miecze świetle, gołe baby, kieszonkowe potworki i inne atrakcje skondensowane do półtorej godziny. Nie widziałem tego filmu jako dziecko, na szczęście nie jestem aż tak stary, ale widziałem dziś i poczułem jak wzbiera we mnie kult.

http://www.youtube.com/watch?v=Du4BQHd0j-o najlepszy fragment

OMG, to jest wyborne. Practical effects rządzą.

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.10.2013 @ 23:26:50 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Gt_O pisze:
OMG, to jest wyborne. Practical effects rządzą.


Się położyłam :D Ten gumi-Ganesha zawstydza nawet kauczukowego smoka z wiadomej produkcji - a to przesz inna epoka.

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.10.2013 @ 23:31:08 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Nixx pisze:
Się położyłam :D Ten gumi-Ganesha zawstydza nawet kauczukowego smoka z wiadomej produkcji - a to przesz inna epoka.


Wniosek? Gdyby rządził u nas Tito, to byśmy mieli lepszego filmowego Wiedźmina. Na bank :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.10.2013 @ 1:00:56 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Ja to pamiętam jeszcze z telewizji (względnie z kina, ale stawiam na TVP), no ale ja jestem kadra, która w kinie widziała "Klatwę doliny węży", w roku premiery :P

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.10.2013 @ 16:49:35 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
W TVP też leciało, ale tylko raz. W kinach puszczali wyjątkowo krótko, czyżby zorientowali się poniewczasie co puścili do kin dla nieletnich? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 2:15:18 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Ben-Adar pisze:
Fragment z YT, który linkowałeś jest na 99% po czesku, bo rozumiałem co gadają, a z chorwackiego znam ze cztery słowa, z czego trzy to przekleństwa (dzięki, panie Drakkainen ;D).
Benie, nie chciałabym Cię rozczarować, ale Vuko nie mówi i jeśli dobrze pamiętam również nie przeklina po chorwacku, tylko w języku, który jest osobistą wizją Grzędowicza na temat tego, jak chorwacki mógłby wyglądać, gdyby coś poszło inaczej. Ogólnie nie polecam tego bohatera jako źródła inspiracji, było nie było, 75% leksyki. ;)

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 12:46:03 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Pamiętam, jak wytykałaś Grzędowiczowi błędy. ;) Ale przekleństwa pewnie dobrze zapisał? :D

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 13:36:50 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
"Westerplatte" obejrzałem.
...
To była zaczepka, żeby zobaczyć czy hejtujecie za zszarganie narodowej świętości, czy lajkujecie za uczłowieczenie biedaków i ich urealnienie.

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 13:39:39 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
spida pisze:
To była zaczepka, żeby zobaczyć czy hejtujecie za zszarganie narodowej świętości


Mhm, jasne. Bo internety zazwyczaj bronią "narodowych świętości" z wielkim zapałem, pewno. (sprawdzić czy nie fronda/salon24)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 14:00:42 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Przez ten Twój awatarek zaczęło mnie prześladować gdzie też mogłem widzieć Stannisa "undercover". I w końcu: jest. On był (bidulek) mężem Virginii Wolf w "Godzinach".

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.11.2013 @ 14:05:37 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
No to nic dziwnego, że wygląda jak wygląda. ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.11.2013 @ 22:50:45 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
spida pisze:
"Westerplatte" obejrzałem.
...
To była zaczepka, żeby zobaczyć czy hejtujecie za zszarganie narodowej świętości, czy lajkujecie za uczłowieczenie biedaków i ich urealnienie.


Które "Westerplatte"? "Tajemnica Westerplatte" Chochlewa (mocno taki sobie film jako film sam w sobie, a a kwestii film jako realna, naukowa historia to jest raczej kompletna katastrofa; szczytem wszystkiego są kwestie mundurowe i sprzętowe w tym filmie oraz topografia; a sama rekonstrukcja walk to jedna wielka katastrofa jeśli idzie o badania źródłoznawcze, zachowanie aktorów i tak dalej; zwłaszcza w kwestii losów załogi wartowni nr 1; postać kaprala Goryla granego przez Mirosława Bakę to taka brednia dla każdego kto siedzi w temacie, że aż przykro było na ten kretynizm patrzeć; śmierć kpr. Gębury w wyniku szarpaniny to kompletna fantazja i tak dalej) czy Różewicza (wybitny film, choć oparty na wielu miejscach nieprecyzyjnym i w bardzo wielu miejscach wadliwym rzeczowo tekście Wańkowicza, który był raczej zresztą literacki niż historyczny)? A cała Twoja teoria założycielska do rozmowy to jednakowoż stawianie chochoła.Temat dyskusji o dowodzeniu na Westerplatte w dniach 2 września - 7 września 1939 roku to był może innowacją, ale w okolicach właśnie premiery, ale filmu Różewicza w 1967 r.:] Urealnienie? Fantazja i to dość przeciętna. Koleś nie znał w miarę nowych badań Borowiaka, ani Wójtowicza Podhorskiego (był napisany przez niego komiks zrobiony w konwencji dokumentalnej, o którym były na tym forum rozmowy i były wrzucane recenzje; a parę lat później ogromna monografia). Nawet Tuliszki chyba nie znał. Żal.pl. Kapitan Franciszek "Kuba" Dąbrowski został w moim przekonaniu raczej odczłowieczony niż "uczłowieczony", choć jest lepiej zagrany niż Sucharski Żebralta, który jest jak z PRLowskich apeli szkolnych. Zarówno film Różewicza z 1967 roku, jak i widowisko Wołoszańskiego o Westerplatte z cyklu "Polska w ogniu" były produkcjami wyższej klasy. I chyba poza wszystkim trzeba mieć dwie rzeczy na duży dramat wojenny: dobry tekst (nie było, choć jak można nie napisać dobrego scenariusza z dziejów Westerplatte i różnych znaków zapytania przy rekonstrukcji obrony tegoż?; wydaje się, że to zwyczajnie niemożliwe, a jednak ekipa Chochlewa to zdolni ludzie), po drugie pieniądze jako takie. Duży dramat wojenny "po taniości" sprawia, że termin dramat pojawia się czasem w innym kontekście niż powinien. Oto przykład:

Mundur mata Bernarda Rygielskiego.

Proszę zwrócić uwagę na z naszej perspektywy lewą część bluzy, a u Wesołowskiego jest to jego prawa. Widać ślad po odprutej niemieckiej "gapie". No ludzie jak robimy dużą produkcję wojenną to uczycie munduru marynarskiego jest chyba jednym z najtańszych możliwych wydatków. To jest totalne partactwo w czymś co jest chyba najłatwiejszym zadaniem w projekcie tej skali, czyli przygotowaniu munduru polskiej Marynarki Wojennej ad. 1939. Film jako film mocno taki sobie "jak na polski film". Jako całość zagadnienia stracona na parę lat szansa na coś bardzo dobrego w temacie.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 05.11.2013 @ 2:52:28 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.11.2013 @ 23:33:21 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Piszesz o realiach historycznych, o dyskusji na temat dowodzenia obroną Westerplatte, o naukowych monografiach itp.

A ja miałem na myśli zupełnie inny aspekt. Opowieści o tych kilku dniach września '39 mogą zawierać:
- postawę bohaterską, niezłomnych obrońców ojczyzny, walczących z niespotykanym nigdzie indziej męstwem (którą to postawę uważam za nierealną, pomnikową i nieprawdziwą) oraz z "pieśnią na ustach" rzucających swój życia los na stos
- postawę bohaterską ludzi wrzuconych (zapewne nieraz ku swojemu przerażeniu) w wir wydarzeń strasznych, a mimo to (z różnych przyczyn) walczących z niespotykanym na co dzień męstwem

"Westerplatte" Chochlewa zawiera ten drugi obraz. Ciekawiło mnie, czy się z nim zgadzacie, czy nie.
Tyle.
I tylko tyle.
Mam wrażenie, że jasno sprecyzowałem swoje myśli.

EDIT:
O! Widzę, że podczas pisania mojego posta Ty rozszerzyłeś swój (szacun - forum nam się ożywia). Utrzymując to, co napisałem powyżej - nie miałem na celu wchodzić w polemikę co do szczegółów historycznych. Niemniej jednak jedna rzecz mnie u Ciebie zastanawia:
Cytuj:
Sucharski Żebralta, który jest jak z PRLowskich apeli szkolnych

Człowiek, który dał oficerskie słowo, że nie zdradzi podwładnym informacji w znacznym stopniu wpływających na jego dowodzenie, a teraz przeżywa rozterki z tym związane. Człowiek, tak wyjechany (psychicznie i fizycznie), że osuwa się w szaleństwo (piana z ust, zwidy itp). Kurde: nie wiem jak u Ciebie wyglądały apele szkolne, ale za moich czasów Sucharskiemu bliżej było do "Człowieka, który się kulom nie kłaniał", a najbardziej rozpamiętywanym wydarzeniem z całej obrony Westerplatte był fakt, że nawet wstrętni hitlerowcy byli tak porażeni jego dzielnością, że pozwolili mu nosić szablę już po kapitulacji. Właśnie takie "pomnikowe" przedstawienie (które ja wyniosłem ze szkoły) w filmie zostało zmienione. Na lepsze - moim skromnym zdaniem.

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 66  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group