Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 17:54:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23.01.2015 @ 13:42:02 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Jak na razie recenzje niewiele pomagają - Piątek chwali, co sugerowałoby chałę, ale z kolei Varga nie pozostawił na filmie suchej nitki, więc może jednak nie jest tak źle. Jeżeli jeszcze Szczerba pochwali a Mossakowski zjedzie (albo na odwrót) to pozamiatane.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.01.2015 @ 14:35:04 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
A co złego jest w recenzjach Vargi? Nie żeby je pisywał jakoś szczególnie często, ale z tego co pamiętam z jego pisaniny na temat filmów, z grubsza pokrywały się z moimi odczuciami.

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.01.2015 @ 18:22:53 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Apacz pisze:
A co złego jest w recenzjach Vargi?

Egzaltacja, a przede wszystkim łopatologiczne używanie ironii, które bardziej zbliża go do złośliwego nauczyciela z podstawówki, niż publicysty. Powyższe dotyczy się stylu, nie merytoryki, ale z jego zbiorku książkowego pamiętam, że zajmował się jako recenzent głównie kopaniem bardzo złych filmów, więc za bardzo nie miał się jak pomylić.

_________________
And the public wants what the public gets...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2015 @ 11:51:48 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
"Carte blanche" za to ma szansę być miłym zaskoczeniem. Ponoć najlepsza rola Chyry od dłuższego czasu.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02.02.2015 @ 22:50:56 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Byłem, widziałem, warto zobaczyć.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.02.2015 @ 16:40:28 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
Obejrzałem "Ziarno prawdy". Szczerze - w sumie można sobie darować, bo ogromnie wiele z książki zniknęło. Napięcie mniejsze, całej socjologicznej warstwy w zasadzie brak, nawet samego Sandomierza niewiele widać. Więckiewicz jest ok, ale nie powala. W filmie zdecydowanie bardziej zauważałem jego opryskliwość i analny stosunek do otaczającego świata niż w książkach.

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.02.2015 @ 16:31:19 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.08.2009 @ 9:59:17
Posty: 1553
Lokalizacja: Lawndale
A ja jestem całkiem na tak - głównie z uwagi na role drugoplanowe, zdjęcia i muzykę. (Vanin, nie powiesz mi, że cieć z katedry Cię nie powalił? Piękny był... ;) )

_________________
“I am a camera with its shutter open, quite passive, recording, not thinking.” - Christopher Isherwood.

"Nie wiem, nie orientuję się, zarobiona jestem." - Przysłowie ludowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.02.2015 @ 17:51:37 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
Cieć z katedry mnie nie powalił bo takie monstra tam naprawdę się szwendają. Mam wrażenie ze wybierają jakiś specjalnie opóźnionych w rozwoju.

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.02.2015 @ 22:19:02 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Szumowska ze Srebrnym niedźwiedziem.

Czy to prawda, że "Ziarno prawdy" ciężko ogarnąć bez uprzedniego przeczytania książki? Od paru osób już to słyszałam.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15.02.2015 @ 11:51:46 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Vanin pisze:
Obejrzałem "Ziarno prawdy". Szczerze - w sumie można sobie darować, bo ogromnie wiele z książki zniknęło. Napięcie mniejsze, całej socjologicznej warstwy w zasadzie brak, nawet samego Sandomierza niewiele widać. Więckiewicz jest ok, ale nie powala. W filmie zdecydowanie bardziej zauważałem jego opryskliwość i analny stosunek do otaczającego świata niż w książkach.

Wszystko prawda.
Maple Fay pisze:
A ja jestem całkiem na tak - głównie z uwagi na role drugoplanowe, zdjęcia i muzykę. (Vanin, nie powiesz mi, że cieć z katedry Cię nie powalił? Piękny był... ;) )

Zdjęcia - OK.
Muzyka? Straszna, za taki soundtrack powinno się karać więzieniem. Zresztą, samej muzyki jest niewiele, więcej jest efektów dźwiękowych (też strasznych).
Role drugoplanowe- owszem, tak. Ale akurat nie ta, o której piszesz. Sto razy lepsi byli: ksiądz w katedrze, Jakubik od broni białej i gość od "żółci". A jakieś dwieście razy- rabin.
Ala pisze:
Czy to prawda, że "Ziarno prawdy" ciężko ogarnąć bez uprzedniego przeczytania książki? Od paru osób już to słyszałam.

Jest to zdecydowanie prawda, niestety. I to jest mój największy zarzut co do tego filmu.
Bo o ile scenariusz dość dokładnie trzyma się książki (duży plus, wywalono lub zmieniono drobiazgi), to nie znaczy, że się broni.
Żeby nie spoilerować, powiem tak- pokazuje co trzeba, tylko co z tego, skoro widz nie wie, na co patrzy i tym bardziej nie wie, jak to jest lub będzie istotne.
Przykład 1:
Spoiler:
niedługo po przesłuchaniu Budnika zostaje znaleziony trup w beczce. Z książki wiemy, że jest to "Budnik". A z filmu? Nic nie wiemy. A przecież to jest kluczowy moment całej opowieści! Nawet pierwsza ofiara jest średnio przedstawiona.

Przykład 2:
Spoiler:
wybuch w podziemiach. Wszystko jak w książce, ZERO jakiegokolwiek wyjaśnienia. Zostaje wielkie WTF?

Takich momentów jest jeszcze kilka. Widz nie ma czasu i okazji, żeby ułożyć sobie to, co widzi, wyciągnąć wnioski. Często nie ma nawet danych, by to zrobić. Tak wszystko po łebkach, na chybcika. Szkoda.
Drugi poważny zarzut- wykastrowanie z humoru. Mimo paru śmiesznych i dobrych scen (Jakubik, żółć, nie po mokrym)- nie tak miał wyglądać humor w tym filmie, nie tak ;/
Ogólnie- Miłoszewski nie ma szczęścia do ekranizacji. Po żenującym "Uwikłaniu" jest zdecydowanie lepiej, ale to jeszcze nie to. Lepiej już chyba nie będzie, bo po tym, co widziałem wczoraj, jednoznacznie nasuwa mi się wniosek, że "Gniew" jest za trudnym materiałem dla polskiego filmowca.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15.02.2015 @ 14:09:37 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.08.2009 @ 9:59:17
Posty: 1553
Lokalizacja: Lawndale
Chemik pisze:
Muzyka? Straszna, za taki soundtrack powinno się karać więzieniem.

A widzisz, tutaj się raczej nie zgodzimy. Od samej czołówki byłam zauroczona.

Chemik pisze:
Role drugoplanowe- owszem, tak. Ale akurat nie ta, o której piszesz. Sto razy lepsi byli: ksiądz w katedrze, Jakubik od broni białej i gość od "żółci". A jakieś dwieście razy- rabin.

Ja nie twierdzę, że pan ze szczotką był najlepszym aktorem w roli drugoplanowej w tym filmie. Koman, Trela, Jakubik, Poniedziałek oraz pan od rabina (cudowny jak chałwa z miodem IMVHO) byli od niego lepsi - natomiast urzekła mnie jego fizjonomia. Nie mam wielkiego doświadczenia w kwestii tego, kto chodzi, a kto nie chodzi po katedrze w Sandomierzu, mam natomiast duży sentyment do "Rodziny Addamsów" i tym podobnych makabresek, stąd mój zachwyt, z dużym przymrużeniem oka.

_________________
“I am a camera with its shutter open, quite passive, recording, not thinking.” - Christopher Isherwood.

"Nie wiem, nie orientuję się, zarobiona jestem." - Przysłowie ludowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20.02.2015 @ 10:15:12 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Nie wiem skąd mi się to wzięło, ale muzyka momentami kojarzyła mi się z tą z Kołysanki (tam gdzie Więcol grał ojca rodziny wampirów), co było, jak dla mnie, motywem komediowym.

Film nie jest zły, ale zrobiłem zasadniczy błąd - nie zdążyłem przeczytać wcześniej książki (był taki plan, ale trafiła nie niespodziewanie wcześniejsza wizyta w kinie). W sumie nie jest to dobra kolejność, bo książka jest "bogatsza", a film jest jej bardzo wierną adaptacją (wiele dialogów jest wspólnych, "toczka w toczkę"). Traci się zatem na odbiorze książki, znając już z filmu jego fabułę. Natomiast to, że nie przeczytało się książki nie ma żadnego wpływu na odbiór filmu, ja (jak i kilka innych osób z którymi byliśmy w kinie, a które potem sięgnęły po książkę) zrozumiałem wszystko i jak się okazało po przeczytaniu książki - tak jak trzeba.

Postacie drugoplanowe - faktycznie świetnie dobrane, a trzymając się konwencji tego forum - cycki też niczego sobie ;)

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20.02.2015 @ 22:09:38 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Ziarno prawdy: a jednak niekoniecznie. I do końca nie wiem, co tam nie wypaliło (bo niespecjalnie można się do czegoś konkretnie przyczepić). Po prostu jako całość wyszło bezpłciowo, bez przekonania, stylu czy pomysłu (z wyjątkiem sceny z rabinem - a koleś w dodatku ponoć ani słowa po polsku nie mówił przed zdjęciami...).

Dziwne, bo Lankosz to przecie twórca Rewersu, któremu stylu, pazura czy filmowości odmówić nie można. I fakt, nawet Więckiewicz wypadł przeciętnie, jakby znudzony rolą (mimo kilku fajnych manieryzmów)...a to już o czymś świadczy

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20.02.2015 @ 23:13:33 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Czyli dobre miałam przeczucie, żeby sobie darować. Rewers był niezły, ale IMHO mocno przechwalony.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.02.2015 @ 9:55:13 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Cintryjka pisze:
Rewers był niezły, ale IMHO mocno przechwalony.


gdyby trwał godzinę - byłby idealny. Ale i tak sobie odświeżyłem niedawno i spodobał mi się jeszcze bardziej a ostatnia scena walnęła mnie jeszcze mocniej. A propos ostatnich scen/ujęć: tak gwoli ścisłości ta w Ziarnie prawdy też jest niezła - i jak w scenie z rabinem przebłysk tego, jaki mógł (i powinien) być ten film.

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 987 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group