Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 15:06:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11.05.2013 @ 22:11:18 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Może nie powinienem się dziwić znając dziwaczną wyobraźnię i talent Fullera, ale kolejny serial o doktorku gustownie spożywającym swych pacjentów, niegrzecznych ludzi i kodeks Hipokratesa nieoczekiwanie stał się IMHO najciekawszą i najbardziej błyskotliwą pozycją w wiosennej ramówce...więc i chyba zasługuje już na osobny temat.

Każdy odcinek do tej pory miał jakieś niespodzianki i ciekawe odejścia od konwencji...najczęstszym jest chyba olewanie formuły monster of the week, by skupić się na głównych bohaterach, z reguły dość nieoczekiwanie ale w nieśpieszny, subtelny sposób dopasowany do powagi tematyki. Ostatni odcinek znów robi coś inaczej - po odcinkach o Willu i Jacku - nagle na pierwszy plan wysuwa się postać tytułowa. I to w przewrotnie żartobliwym stylu (znów też sporo puszczania oka...). Cytując mą wyrocznię: 'For an episode that featured a whole lot of death, “Sorbet” was full of life. There was a playfulness, almost a deviousness to “Sorbet” that felt so naturally in place within the context of the episodes, even though most of those lighter tones were caused by brutal mutilation'.

Moje dwa faworyty to (zabójczo) szczery komentarz Hannibala, gdy zabrany na śledztwo dowiedział się o technikach lokalizacji samochodów: 'This is very educational' i moment kiedy wkłada wizytówkę chamskiego lekarza między przepisy...

W skrócie: serial, który zaskakuje na każdym poziomie, może zwłaszcza tym, że jednak da jeszcze radę zrobić coś subtelnego z podgatunkiem o seryjnych mordercach. Miejmy nadzieję, że uda się twórcom te kilka (7!) zaplanowanych i szczegółowo ponoć przemyślanych sezonów (zwłaszcza, że ponoć pierwszy ma się kończyć jakims wielkim cliffhangerem - a drugi został opisany jako 'ugly break-up' Willa i Hannibala) i jeszcze za kilka lat będzie tu o czym napisać....

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.05.2013 @ 22:31:15 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Mały reality check: sądząc po oglądalności, 2 sezony będą sukcesem.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.05.2013 @ 22:36:33 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
niestety b. możliwe... z drugiej strony, okazuje się, że stacji bardzo zależało na tym serialu (kupili cały sezon bez zwyczajowego okresu próbnego z pilotem....)

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.05.2013 @ 22:48:16 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Kasowali już po 1 sezonie seriale z lepszymi wynikami. Ale może ktoś odkupi. Mnie też coraz bardziej się podoba, więc ciemno to widzę:D

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.05.2013 @ 23:22:31 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
właśnie czytam wywiad z Fullerem:

- We’ve got Jose Andreas, a world-renowned chef as our cannibal culinary consultant. He’s teaching us how to eat people, how to cut them and prepare them. We’re going to have recipes cards and the whole thing.

- The promotions for that are going to be hilarious.

- We will offer meat substitutes so you are not always consuming people...

;P

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 10:45:50 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Obejrzałem pięć odcinków. Oczywiście, spodobało mi się.
Nie chcę powtarzać Waszych wypowiedzi, więc w telegraficznym skrócie:
- na pierwszy plan- i największy plus - wysuwa mi się to, iż pozbyto się konwencji "jeden psychol na odcinek".
- narracja wolna, gęstniejąca- lubię.
- Amerykanie po raz kolejny dali dowód zidocenia/hipokryzji/nie wiem jak to nazwać. Co było powodem, ze odcinek czwarty przesunięto, to ja nie ogarniam, poza tym, że był chyba najsłabszy ze wszystkich? Zresztą "Castle'a" też zamienili (bo był odcinek z bombą... Żal.)
- zaleca się dokładną kontrolę farm hodowli pieczarek ;)

Mimo pozytywów- absolutnie nie widzę tu potencjału na SIEDEM sezonów? Co niby miałoby w nich być, aby nie biło wtórnością? Ja tu ledwo widzę szanse na drugi sezon, a co dopiero 7? Chociaż- z "Dextera" wyciągnięto aż osiem sezonów i tylko jeden był słaby (jako całość), więc...

PS. Odcinek 1x5 - ktoś ma pomysł, w jaki sposób
Spoiler:
anioł- morderca sam się przywiązał pod stropem stodoły? I jak sam sobie najpierw zrobił "skrzydła"?

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 10:47:59 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Może ktoś mu pomógł:)

Mnie bardzo podobają się subtelnie wplatane nawiązania do książek, np. "test filiżanki".

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 11:13:38 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Chemik pisze:
- Amerykanie po raz kolejny dali dowód zidocenia/hipokryzji/nie wiem jak to nazwać. Co było powodem, ze odcinek czwarty przesunięto, to ja nie ogarniam, poza tym, że był chyba najsłabszy ze wszystkich? Zresztą "Castle'a" też zamienili (bo był odcinek z bombą... Żal.)


I ja za cholerę nie potrafię tego ogarnąć. Przypuszczam, że to ta nasza europejska 'wrażliwość':) Z drugiej strony...ten sprzeciw wokół ostatnich prób ograniczenia do broni? Czy śmierć tego postrzelonego dziecka chwilę potem spowodowała jakieś zmiany w ramówkach? (nie żeby taka reakcja miała akurat jakieś znaczenie...)
Może to jednak Europejczycy są bardziej prostolinijni...

Chemik pisze:
Mimo pozytywów- absolutnie nie widzę tu potencjału na SIEDEM sezonów? Co niby miałoby w nich być, aby nie biło wtórnością? Ja tu ledwo widzę szanse na drugi sezon, a co dopiero 7? Chociaż- z "Dextera" wyciągnięto aż osiem sezonów i tylko jeden był słaby (jako całość), więc...


Też przez chwilę o tym myślałem (głównie: jak długo mogą ciągnąć grę między Willem i Hannibalem, by było to jeszcze ciekawe i świeże?? Np. kiedy wyląduje tam, gdzie wyląduje??? Z drugiej strony, nie wierzę, by dopuścili do powtarzalnej sztampy...i pewnie nawet ujrzelibyśmy wydarzenia po 'Hannibalu').

Plus ponoć a) wydarzenia z Czerwonego smoka mają się ZACZĄĆ w bodaj trzecim sezonie, b) twórcy mają nawet rozbudowane, wieloodcinkowe wątki najbardziej pobocznych postaci z książki (rozpisali nawet - tak se, na próbę...) te z Milczenia Owiec, do których nie mieli praw) a inteligencja i kreatywność z jaką podchodzą do tematu może wskazywać, że świetnie wiedzą co robią.

Dość uderzająca różnica z Dexterem: tam głównym problemem było to, że (może z wyjątkiem villaina w czwartym s.), twórcy prawie totalnie olewali inne postaci. Tutaj, praktycznie od początku, pochylają się dość wnikliwie nad praktycznie każdą (dużo bardziej niż sam Harris). Co pewnie znaczy, że będą mieli MASĘ potencjału fabularnego, którego nie było w książkach. A Hannibal pozostałby tym, czym powinien - intrygującym, mrocznym cieniem w tle.

Co do Twego pytania - sam się nad tym zastanawiałem...przypomniała mi się scena z 'Fatal instinct': facet przybity od tyłu do ściany, a obok list samobójczy;P

PS. Mowa o 6-tym sezonie Dextera, prawda?;)

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 11:24:20 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Jeśli chodzi o Dexa, to dla mnie najgorszy był sezon z Lumen.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 11:39:35 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
apollogetic pisze:
Też przez chwilę o tym myślałem (głównie: jak długo mogą ciągnąć grę między Willem i Hannibalem, by było to jeszcze ciekawe i świeże?? Np. kiedy wyląduje tam, gdzie wyląduje??? Z drugiej strony, nie wierzę, by dopuścili do powtarzalnej sztampy...i pewnie nawet ujrzelibyśmy wydarzenia po 'Hannibalu').

Plus ponoć a) wydarzenia z Czerwonego smoka mają się ZACZĄĆ w bodaj trzecim sezonie, b) twórcy mają nawet rozbudowane, wieloodcinkowe wątki najbardziej pobocznych postaci z książki (rozpisali nawet - tak se, na próbę...) te z Milczenia Owiec, do których nie mieli praw) a inteligencja i kreatywność z jaką podchodzą do tematu może wskazywać, że świetnie wiedzą co robią.

Hmm, może i tak. Ciężko mi się odnosić, bo, wstyd przyznać, znam TYLKO film "Milczenie owiec". Ale jeśli jest, jak piszesz, to potencjał jest na więcej, niż dwa sezony.
apollogetic pisze:
Dość uderzająca różnica z Dexterem: tam głównym problemem było to, że (może z wyjątkiem villaina w czwartym s.), twórcy prawie totalnie olewali inne postaci.

Postać Deb też była rozwijana, tak od V sezonu zaznaczyło się, że ten wątek będzie ważny do końca. I na tym wątku oraz na 'zacieśnianiu pętli' właśnie dobili do sezonu VIII :)
apollogetic pisze:
Co do Twego pytania - sam się nad tym zastanawiałem...przypomniała mi się scena z 'Fatal instinct': facet przybity od tyłu do ściany, a obok list samobójczy;P

No, na ścianę można się rzucić i nabić. Ale spreparować plecki i przywiązać się jeszcze na wysokości za oba nadgarstki?
apollogetic pisze:
PS. Mowa o 6-tym sezonie Dextera, prawda?;)

Akurat o trzecim :>
Stężenie kretyństwa w finale zafundowało tej serii spadek na koniec rankingu :)
Cintryjka pisze:
Jeśli chodzi o Dexa, to dla mnie najgorszy był sezon z Lumen.

Jeśli chodzi o zakończenie, ale ogólnie dawał radę.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 11:43:21 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Koniecznie nadrób książkę i nowszy film Czerwony smok oraz książkowego Hannibala. Filmowy to raczej tylko dla scen z Hopkinsem, idiotyczne zmiany i skróty. A Po drugiej stronie maski najlepiej sobie darować, w obu wersjach:>

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 11:58:03 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
A może ktoś zapodać właściwą kolejność książek oraz filmów wg poniższych schematów?

Zalecana kolejność czytania (1, 2, 3)/Autor/tytuł ksiązki/ kolejność chronologii zdarzeń
Zalecana kolejność oglądana/Tytuł filmu/rok produkcji

Bo, jak rozumiem, kolejność powstania nie pokrywa sie z kolejnością zdarzeń?

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 12:01:28 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Kolejność zalecana, zarówno czytania, jak i oglądania, jest taka, jak wymieniłam powyżej. CZS -1, MO -2, H -3. Filmowy CZS z 2002. Chronologicznie pierwszy, choć napisany jako ostatni, jest Hannibal rising, ale naprawdę szczerze odradzam.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 12:15:29 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Podobał mi się książkowy 'Hannibal' ale...imho ta postać jest NAPRAWDĘ intrygująca, gdy jest na peryferiach (ew gdy odbijają się w nim problemy innych). Książka się jakoś ratowała przez te odniesienia do jego fascynacji sztuką i wątku pogrążanej Clarice /fajna coda do tego, na czym jej zależało w Milczeniu.../.

Ale postać Lectera jest na tyle tworem literackim, że próby głębszej, realistycznej analizy muszą być dość komiksowe na dłuższą metę

>> jeszcze jedno: muszę oddać autorowi niesamowitą pieczołowitość z jaką oddaje postaci psychopatyczne, ale np. roztrząsanie tak przyziemnych niuansów zakompleksionej psychiki villaina 'Czerwonego smoka'? Jeden z głównych powodów dla których zdecydowanie wolę 'Manhuntera' od 'Czerwonego smoka' jest to, że Mann wyciął większość tego mało ciekawego plugastwa, skupił się na Willu i dodał masę niebanalnej atmosferyczności (kojarzycie niesamowitą scenę z niewidomą i uśpionym tygrysem? - w serialu też było fajne, nieoczekiwane odniesienie /Abigail i jeleń/;P)

W Milczeniu owiec miało to głębszy sens - b. ciekawa paralela między villainem a samą Clarice...BARDZO chciałbym zobaczyć coś z villainem Smoka zrobi Fuller

EDIT:
Cintryjka pisze:
Filmowy CZS z 2002. Chronologicznie .


Jak napisałem wyżej: 'Czerwony Smok' był kompetentny i miejscami naprawdę niezły, ale 'Manhunter' to dla mnie dwie półki wyżej (Lecter lakonicznego Briana Coxa? Duuużo bardziej diaboliczny niż teatralny Hopkins opowiadający o symbolice owiec...mimo, że pojawił się tylko na chwilę)

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Ostatnio zmieniony 13.05.2013 @ 12:24:29 przez apollogetic, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.05.2013 @ 12:23:35 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Czerwony smok był IMHO szczytowym osiągnięciem Harrisa. Relacja Dolarhyde - Reeba rozpisana po prostu mistrzowsko. Potem było już tylko gorzej.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group