Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 14:07:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 622 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 27.01.2008 @ 19:27:43 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Śliczne dzięki:)
Teraz jeszcze muszę przeprowadzić casting na osobę towarzyszącą na wesele;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2008 @ 20:24:41 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 22.05.2003 @ 18:43:57
Posty: 571
Z tym, to już ci nie pomogę ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2008 @ 20:51:00 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Lowenna pisze:
Teraz jeszcze muszę przeprowadzić casting na osobę towarzyszącą na wesele;)

Ja! Ja! Ja! Uwielbiam cudze wesela!
;)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 15:12:02 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Od dawna nurtuje mnie jedna kwestia dotycząca grzybów, a że rośliny są najbliższe systematycznie, pytam tutaj: czy rzeczywiście wśród grzybów z rurkami pod spodem nie ma gatunków trujących i takie można bezpiecznie zbierać?

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 15:22:27 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Mniej lub bardziej trujące jest kilka gatunków borowików. Jednym z nich jest borowik szatański, stąd powszechnie wszystkie określa się tym mianem. Wśród grzybiarzy określane są mianem "szatanów", choć akurat najczęściej ta nazwą określany jest goryczak żółciowy - nie trujący, ale też i nie jadalny..
Poza tym jest też wśród grzybów z "rurkami" kilka gatunków określanych jako niejadalne (nie są trujące, ale mogą powodować "sensacje").

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 15:29:12 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki. :)

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 20:18:49 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 22.05.2003 @ 18:43:57
Posty: 571
Słyszałem od mykologów nie potwierdzone plotki, że prawdziwego borowika szatańskiego widziano w Polsce ostatnio w zamierzchłych czasach (lata 50-te czy 60-te). Ale to są nie potwierdzone plotki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 21:42:05 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
To są bardzo prawdopodobne plotki. Jest to jeden z rzadszych gatunków. Za to inne gatunki trujących (ale nie tak mocno) borowików są znacznie powszechniejsze. A chyba najpowszechniejszym szatanem jest wspomniany goryczak żółciowy.
W praktyce rozróżnia się poprzez dotknięcie językiem dolnej strony kapelusza (tej z rurkami) - trujące borowiki są bardzo gorzkie. Trudno się pomylić.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.04.2008 @ 23:13:52 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 03.10.2002 @ 7:28:55
Posty: 7594
Lokalizacja: Sośnia Góra
A ja tam rózne trucizny w mój otwór gębowy zapodaję i jakoś sobie żyję ;))

_________________
Pozdrawiam
Jacek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.04.2010 @ 21:47:05 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Ala pisze:
Ja z kolei słyszałam, że to taka sama zasada jak z bieleniem piwnic wapnem. Czyli właśnie ma odstraszać/zabijać wszelkie owady i inne paskudztwa.
Hagar pisze:
W przypadku piwnic OK, w przypadku drzewek to tylko dodatkowo. Tym bardziej, że to co dla drzew jest groźne to żeruje/bytuje na gałęziach, a nie na pniu. A maluje się właśnie pień...
Ale bytujące i żerujące w koronie mszyce często wykorzystują wsparcie z ziemi w postaci najemnych mrówek, opłacanych słodkościami. Odcięcie im tego wsparcia zwiększa możliwości ofensywne biedronek, zatem bielenie pnia może mieć istotne znaczenie owadobójcze :) Co prawda nie mam na poparcie tej teorii żadnego źródła, ale wydaje mi się całkiem prawdopodobna.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.04.2010 @ 7:13:28 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Przyznam szczerze, że nie widziałem by pobielona kora stanowiła jakąkolwiek przeszkodę dla mrówek. Tym bardziej, że drzewka najpóźniej bieli się w marcu, z pierwsze mszyce pojawiają się w maju. Kora pozostaje wybielona, ale wapna jako takiego dawno na niej nie ma i wszelkie "paskudztwo" spokojnie sobie po niej biega. Jedyne czego bielenie rozwój hamuje, to przede wszystkim wszelkie "porośla" - glony, mchy i porosty

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.03.2013 @ 19:58:54 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Temat sprzed potopu to może warto odświeżyć, choć główna forumowa pomoc botaniczna, Asł, już tu dawno nie zagląda. W każdym razie chcę w tym roku wreszcie uporządkować ogródek, mało tego jest, ledwie pasek szeroki na jakieś dwa metry a długi na osiem, w dodatku obsadzony niezbyt rozsądnie krzewami, które zaczynają włazić jeden na drugi. Mam plan, by wywalić część krzaków i iglaków (nie cierpię choinek w ogrodach) a między tym co zostanie, czyli wiśnią, tawułą, sporym bukszpanem i rosnącą na samym krańcu forsycją poupychać kwiatów ile się tylko da, tak, by uzyskać chociaż w przybliżeniu efekt wiejskiego ogródka angielskiego. Chcę posadzić między innymi ostróżki, naparstnice purpurowe, maki polne, niezapominajki. Do tego trochę rumianku, lawendy, jakąś miętę, estragon, szałwię, czosnek i inne zioła. Myślałam jeszcze o kosmosach, ale wiem, że te potrafią zagłuszyć wszystko inne, więc sama nie wiem... Z kolei pod płotem, blisko forsycji, mam naturalne środowisko leśne, nie wiem, jak to się stało, ale rośnie tam mech i płożą się jakieś dzikie krzewy, więc myślę, by wykorzystać to miejsce dla kwiatów lubiących cień i wilgoć.

I tu mam pytanie, może ktoś się orientuje: czy na takim małym skrawku ziemi tak różnorodne rośliny (kwiaty łąkowe, zioła i kwiaty leśne) nie będą sobie przeszkadzały?

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.03.2013 @ 20:27:20 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Polecam metodę, którą stosuję w swoim ogrodzie - zasadź, a do jesieni się przekonasz, czy sobie przeszkadzają ;) Poza sympatiami i antypatiami wśród roślin jest całe mnóstwo czynników, od których zależy jak i czy w ogóle konkretne zielsko będzie rosło - nasłonecznienie, wilgotność, rodzaj gleby, jej odczyn, pogoda w końcu... Można zrobić doktorat, zaprojektować ogród zgodnie z podręcznikami a pewności, że wszystko wyrośnie zgodnie z planem nie ma. Ja stosuję metodę eksperymentalną i osiągam zadowalający procent sukcesów. Pozostałe przypadki traktuję jako zdrową aktywność na świeżym powietrzu :)

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.03.2013 @ 20:41:02 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Podoba mi się takie podejście. :)
Na razie cieszę się, że w końcu zachciało mi się cokolwiek robić z tym ogródkiem, do tej pory zajmowałam się nim mało, bo całe stada zasiedziałych tu od powojnia sąsiadek zawsze wiedziały lepiej i co wyszłam z motyką, to obserwowały mnie zirytowane i gotowe walczyć o każde źdźbło trawy. Smutne to, ale po śmierci najbardziej zajadłej "babci" pozostałym się odechciało wtrącać w cudze sprawy i jakoś łatwiej tu teraz cokolwiek zrobić.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.03.2013 @ 20:49:42 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Też w tym roku muszę się ostro zabrać za przychałupie. Zacznę chyba od odłamkowego... Muszę powycinać krzaki i drzewa, przekopać glebę, nawieźć ziemię, a potem wymyślić co dalej ;>
A propos sąsiadów to mam Wandzię, której największym życiowym sukcesem jest zdobycie żółtych papierów ;) Bywa wesoło... Na szczęście nie graniczy z moją częścią ogrodu. Moja część graniczy z gościem, który już raz wlazł mi do domu ;> Bez pukania, przepraszam czy jest tu ktoś, po prostu wlazł do salonu, bo chciał o coś zapytać ;> Dobrze, że akurat miałam gości (lekko zdziwionych beżowych ;>) i wszystkie części garderoby na sobie. Palant.

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 622 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group