Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 1:04:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2956 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 198  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07.01.2005 @ 2:34:46 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2004 @ 23:09:35
Posty: 2437
Lokalizacja: Z Tychów, tak a nie inaczej, przez mieszkańców zwanych
Mam nadzieję, że choć raz uda mi się założyć jakiś temat :], otóż od pewnego czasu, choć właściwie j. polski ciągle się zmienia, tworzone są przez językoznawców, zupełnie niwe formy rzeczowników, przymiotników, a także innych, jako że powinno być równouprawnienie, oraz dlatego, że tak jest za granicą, naszego kraju. Ostatnio najbardziej utkwiły mi słowa...

- Ministra (nie ma ministry, minstra wyszła)
- Profesora (Mam sprawę do profesory)
- Doktora
- Magistra

Czy znacie inne przykłady takich, dziwnych tworów, nawet tych już istaniejących (od niedawna), które wydają się śmieszne lub nawet głupie?


Ostatnio zmieniony 25.01.2006 @ 16:25:03 przez Glifion, łącznie zmieniany 4 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 2:53:05 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Acha, to o coś takiego Ci chodziło? :/ Szczerze mówiąc nigdy się z podanymi przez Ciebie przykładami nie spotkałem. Pani doktor, pani magister, pani minister itd. W większości wypadków gdy zwracamy się do kogoś używając jego/jej tytułu to używamy także słowa pan/pani. Nie wyobrażam sobie zeby można było powiedzieć "Doktoro, co mi dolega?"

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 3:00:48 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2004 @ 23:09:35
Posty: 2437
Lokalizacja: Z Tychów, tak a nie inaczej, przez mieszkańców zwanych
Ostatnio o czymś takim byla mowa w Wiadomościach na TVP1 i podano wlaśnie te przyklady, większość pań uznalo to za coś "śmisznego" i odbierającego prestiż... Pani Profesor mówi "jak by to wyglądalo gdyby ktoś do mnie zwracał się profesoro? To brzmi śmieznie." Sam profesor Bralczyk się oburzał...

Bo tak jest w Europie (taka mówiono)!! To u nas też musi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 3:07:25 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2003 @ 21:48:24
Posty: 462
Lokalizacja: z Warszawy
Szanowni murderatorzy. Z pewną taką nieśmiałością, opowiadałbym się za pozostawieniem tego tematu - chociażby na próbę. Sam myślałem o założeniu tematu na tę nutę - gdzie możnaby dyskutować nad kontrowersjami językowymi - tudzież właśnie nad szokującymi wynalazkami nowomowy made in TV. Bo do takich, przykłady podane powyżej się zaliczają.

Podane słowa pojawiły się w reportażu wiadomości TVP 1. Osobiście, odebrałem to jako dowcip/prowokację i to skierowaną raczej do ludzi niewykształconych.

No bo, co to, drodzy moi, znaczy "magistra"?! Po łacinie to chyba nauczycielka. Po polsku zaś, na ile znam nasz język - to nic nie znaczy.
Jeśli miałoby się tworzyć formę żeńską wyrazu magister...- no właśnie - tu jest problem. Bo słowo "magisterka" już istnieje i jest zastrzeżone dla pracy magisterskiej. W wyrazach takich jak "sędzia", rodzaj żeński - sędzina - od wieków denotuje żonę sędziego. To zresztą wyjątkowo trudny przypadek, bo z nietypową końcówką żeńską. Są jednak wyrazy, takie jak np. "Księgowy", gdzie utworzenie formy żeńskiej nie stwarza problemu. I Głupio brzmi, hiperpoprawne nazywanie księgowej - księgowym. Przecież język musi się rozwijać. Nieprawdaż!?

_________________
Nietzhe miał błyskotliwe teksty, lecz cytowanie go na Boże Narodzenie to jak mieszanie Wódki z Mlekiem. Znam lepsze drinki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.01.2005 @ 8:55:22 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.06.2004 @ 11:38:35
Posty: 497
Lokalizacja: Rzut mokrym kapeluszem od W-wy
Rah!m pisze:
- Ministra

Tego słowa używał (chyba) Kres w "Klejnocie i wachlarzu".

_________________
"- -"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 8:55:47 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Jeżeli temat miałby pozostać, to niech będą w nim jakieś sensowne przykłady. Podane są po prostu beznadziejne, po prostu naciągane. Jeśli nic innego się nie pojawi, to w kwestii tematu "jestem na nie".

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 9:25:40 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Fanky pisze:
opowiadałbym się za pozostawieniem tego tematu -

Leszek pisze:
w kwestii tematu "jestem na nie"


Kurcze, człowiek pójdzie spać na parę godzin a oni już chcą wprowadzić demokrację na Forum. :)))
Temat na razie zostaje, najwyżej sam zejdzie śmiercią naturalną.
Co do "sędziny" to przez jakiś czas chyba chciano to wprowadzić do użytku ale w końcu zostawiono "sędzia" jako formę żeńską. Szczerze mówiąc to ktoś kto mówi "magistra" i doktora" kojarzy mi się z typem osób które do sądu zwracją się "wasza eminencjo" lub "wysoka dedukcjo". :))))
Co do poprawności politycznej na zachodzie to nie wiem jak sprawa wygląda w innych językach ale w językach germańskich nie ma po prostu problemu końcówek więc nie ma tego problemu.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 9:31:41 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Wrzosio pisze:
Co do "sędziny" to przez jakiś czas chyba chciano to wprowadzić do użytku ale w końcu zostawiono "sędzia" jako formę żeńską.

O właśnie, o tym chciałam napisać. Jestem stanowczo za sędziną, denerwuje mnie, że wyraz sędzia raz odmienia się jak rodzaj męski, raz jak żeński. Dla mnie to schizofreniczne.
Co do magistry, ministry & spółki - ROTFLMAO:DDDDDDD


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:02:03 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Nie ma tego w tytułach w języku polskim, ale bardzo podoba mi się włoska (łacińska) magistra :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:21:08 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2004 @ 23:09:35
Posty: 2437
Lokalizacja: Z Tychów, tak a nie inaczej, przez mieszkańców zwanych
Leszek pisze:
Jeżeli temat miałby pozostać, to niech będą w nim jakieś sensowne przykłady. Podane są po prostu beznadziejne, po prostu naciągane. Jeśli nic innego się nie pojawi, to w kwestii tematu "jestem na nie".


Może i są naciągane, ale nie wymyślane przeze mnie :] są to zasłyszane propozycje, które mogłyby się przyjąć... choć mam szczerą nadzieję, że te jednak nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:28:37 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Nie wymyślone przez Ciebie. OK. Ale nie każdy idiotyzm zasłyszany w TV musi być użyty jako zaczątek dyskusji. No chyba, ze w temacie "Humor". ;-P

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:40:50 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Wrzosio pisze:
Kurcze, człowiek pójdzie spać na parę godzin a oni już chcą wprowadzić demokrację na Forum. :)))

tak dla równowagi...skoro istniej już tu tak szlachetne ustroje jak anarchia i dyktatura to i dla tej k.. demokracji mogłoby się znaleźć miejsce ;)))
Cytuj:
Co do poprawności politycznej na zachodzie to nie wiem jak sprawa wygląda w innych językach ale w językach germańskich nie ma po prostu problemu końcówek więc nie ma tego problemu.

ale są te der, di, dasy (jakkolwiek się to nazywa)...
Poza tym jak już ma być równouprawnienie to poprosze o męską wersję np słowa "feministka" ;))

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:42:37 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Hagar pisze:
Poza tym jak już ma być równouprawnienie to poprosze o męską wersję np słowa "feministka" ;))

Szowinista ?

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:44:03 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Feminista. W czym problem? Takie słowo istnieje, chociaż z reguły jako "antyfeminista".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.01.2005 @ 10:44:06 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
vespa pisze:
...antyfeminista".
Męska szowinistyczna świnia.

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2956 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 198  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group