Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 15:04:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22.12.2011 @ 10:53:47 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Chemik pisze:
Nie chcę się wcinać, bo generalnie z większością tez szanownych dyskutantów sie zgadzam.
Dodam tylko, że znamienne jest, i można to zaobserwować, że cezurę wyznacza rok mniej więcej 1989.
Nie zamierzam rozwijać wątku, każdy sam może sobie poobserwować i wyciągnąć wnioski.

Ja bym dał Chemik dwie cezury, bo wydaje mi się, że i tu będą różnice. Pierwsza to właśnie 1989, druga to tzw. reforma systemu oświaty za rządu Buzka z 1999 roku.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 10:54:14 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Tyle, że podobne obserwacje w stosunku do naszego pokolenia miały pokolenia "starsze". Opierając się na opiniach wygłaszanych o na temat młodzieży można by dojść do wniosku, że z pokolenia na pokolenie ludzkość jest coraz głupsza i pewnie można by obliczyć kiedy wróci do jaskiń i wlezie na drzewa. A tak jednak nie jest.
Świat ewoluuje, wiedza ewoluuje, tak samo jak ewoluują sposoby jej nabywania, "magazynowania" (pamięć) i wykorzystywania. Inaczej nabywało się ją w naszych czasach, gdy kryła się w podręcznikach i bibliotekach, a inaczej dzisiaj, gdzie jest dostępna jednym kliknięciem.

I absolutnie nie zgadzam się z Noctą, że było coś żenującego w takim a nie innym skojarzeniu w wydaniu młodzieży gimnazjalno-licealnej.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 11:02:23 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Zamorano, może faktycznie zapachniało paternalizmem, choć nie to miałam na myśli. Pięknie by było, gdyby wszyscy byli światli i każdy potrafił wyliczyć ten procent składany. Tyle, że to utopia. I zgadzam się, że poziom nauczania mógłby być lepszy (zawsze mógłby), choć nie wiem do końca, jak to teraz naprawdę wygląda. Tylko, wydaje mi się, że nie to jest przedmiotem dyskusji. Chodziło mi li wyłącznie o to, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Chyba obecne czasy strasznie dużo wymagają od tych dzieciaków. Tak mi się wydaje. Być może wynika to z jakiejś tęsknoty i idealizowaniem własnej wczesnej młodości, ale chyba moje pokolenie było bardziej beztroskie, mogło wolniej dorastać. Oczywiście upraszczam i uogólniam.
Umówmy się, odsetek tych, którzy chcą się uczyć dla samej idei nauki jest niewielu (i zawsze było), kształcimy się dla zawodu, przyszłych zarobków. I rynek to weryfikuje.

Ciut demonizujesz. Oczywiście, że środowisko/rodzina/miejsce urodzenia i szereg innych czynników może mieć wpływ na poziom wykształcenia. Ale, wg mnie, wciąż najważniejsze są chęci. W końcu czasy – urodziłeś się w rodzinie kowali, zostaniesz kowalem - minęły. Znam masę ludzi, mniej więcej w moim wieku, z biednych rodzin, małych miejscowości, wsi, którzy te chęci mieli (i pewnie trochę odwagi) i udało im się skończyć dobre uczelnie, z niezłymi wynikami zresztą i osiągnąć sukces zawodowy. Wydaje mi się, że właśnie oni mają większą motywację, bo nie mogą liczyć np. na plecy w postaci dobrze sytuowanego tatusia. Oczywiście, że zawsze będą różnice, zawsze będą pokrzywdzeni przez los i tak dalej. Ale chyba nie o tym mówimy… I tak, głęboko w środku gdzieś, wciąż jestem idealistką :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 11:13:07 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.03.2006 @ 9:23:29
Posty: 2308
Lokalizacja: pitu pitu
Zamorano pisze:
Chemik pisze:
Nie chcę się wcinać, bo generalnie z większością tez szanownych dyskutantów sie zgadzam.
Dodam tylko, że znamienne jest, i można to zaobserwować, że cezurę wyznacza rok mniej więcej 1989.
Nie zamierzam rozwijać wątku, każdy sam może sobie poobserwować i wyciągnąć wnioski.
Ja bym dał Chemik dwie cezury, bo wydaje mi się, że i tu będą różnice. Pierwsza to właśnie 1989, druga to tzw. reforma systemu oświaty za rządu Buzka z 1999 roku.
Jakiś czas pracowałam w szkole, blisko gimnazjum i mogłam sobie młodzież poobserwować. Uważam, że był to niewiarygodny błąd (utworzenie gimnazjów). Z dużego terenu, w jednym budynku zgromadzeni są uczniowie w wieku, w którym nauka (w znacznej większości przypadków) jest na dalekim planie. Miała być reforma gromadząca lepszych uczniów w dobrych gimnazjach, może takie możliwości są w dużych miastach, ale na pewno nie na wsi, czy w mniejszym mieście, gdzie jest jedno gimnazjum i wszyscy, niezależnie od wyników i tak idą do tego samego, bo innego po prostu nie ma a rodziców nie stać na wysłanie dziecka do lepszego, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów.
Już mi się nawet nie chce pisać o poronionej idei "testów kompetencyjnych", bo na tym forum nie raz było to przedyskutowane. No i na koniec artykuł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 11:23:12 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
Moja żona, jako dyrektor gimnazjum (i szkoły podstawowej zresztą też) również stoi na stanowisku, że gimnazja to był bardzo zły pomysł.

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 11:39:59 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Nie znam nauczyciela (a znam ich wielu) który by nie twierdził, że utworzenie gimnazjów było błędem. Tu pełna zgoda. Błąd raz ze względów wychowawczych - utworzono "szkoły specjalne", a właściwie specjalnie, dla młodzieży w najtrudniejszym okresie dojrzewania, gdzie i tak mają poczucie tymczasowości (trzy lata) i bezsensowności uczenia się (bo i tak niewiele, odnośnie przyszłości, od gimnazjum zależy).
Dwa to zakłócenie cyklu nauczania, najlepszym przykładem historia - kiedyś w podstawówce był to chyba kurs 5 letni, potem poszerzany o kurs 4 letni w liceum. Dziś w podstawówce są 3 lata, w gimnazjum 3 i w liceum, jak dobrze pójdzie to też 3, przy czym na każdym etapie robi się pełen kurs, od starożytności do współczesności. Proszę sobie wyobrazić jak trzeba się "streszczać", żeby zrobić całą historię w 3 lata w gimnazjum. Dalej - języki obce. Są różne poziomy zaawansowania, ale rzadko udaje się choćby klasę podzielić na dwie grupy o zróżnicowanym poziomie (np. początkujący i średnio-zaawansowany), wobec czego wszędzie rusza się od zera i w gimnazjum "mieli" od początku to czego uczono już w podstawówce. Dzieciaki tracą czas, a nie zyskują wiedzy i one to wyczuwają, więc do gimnazjum się chodzi, prowadzi tam życie towarzyskie i tylko przy okazji uczy.
Poza tym programy są totalnie poobcinane, młodzież uczy się dziś ułamek tego czego my uczyliśmy się w szkole. Dzisiejszy 5-6 licealista ok. 20 lat temu pewnie ledwie jechałby na trójach, a wiedza którą dziś sobie w tym liceum przyswaja to ok. połowy tego czego uczono kiedyś. Np. biologia na poziomie ogólnym ogranicza się tylko do nauki o człowieku, brak choćby podstaw zoologii i botaniki! A teraz dojdzie do jeszcze ściślejszej specjalizacji w liceach - będzie można wybierać przedmioty, więc licea "ogólnokształcące" będą tylko z nazwy. To już będzie nauczanie specjalistyczne.

Ale to system oświaty, a nie młodzież.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.12.2011 @ 18:41:22 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
Talleyrand w pierwszym odruchu kojarzy mi się z Napoleonem, bo kiedyś oglądałam jakiś film o Napoleonie. Dana Browna na szczęście nie czytałam.
A historia jest słaba, więc moglibyście skończyć temat. : P

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.01.2012 @ 21:47:15 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Hmm... Mam wrażenie, że to odpowiednie miejsce na tego typu pytania (a jeśli nie - to zapewne ktoś litościwy przeniesie mnie magicznie i czrodziejsko tam, gdzie należy).
Pytanie jest z pogranicza fizyki (elektryki) i chemii. Dotyczy ogniwa galwanicznego.
Otóż przy jego opisywaniu umownie przyjęło się oznaczać kierunek przepływu prądu odwrotnie niż faktyczny kierunek przepływu elektronów. Czy jest jakiś racjonalny powód takiego umownego przyjęcia?
Z góry dziękuję, megathanks, joł, joł i tak dalej ;-)

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.01.2012 @ 23:08:22 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
spida pisze:
Hmm... Mam wrażenie, że to odpowiednie miejsce na tego typu pytania (a jeśli nie - to zapewne ktoś litościwy przeniesie mnie magicznie i czrodziejsko tam, gdzie należy).
Pytanie jest z pogranicza fizyki (elektryki) i chemii. Dotyczy ogniwa galwanicznego.
Otóż przy jego opisywaniu umownie przyjęło się oznaczać kierunek przepływu prądu odwrotnie niż faktyczny kierunek przepływu elektronów. Czy jest jakiś racjonalny powód takiego umownego przyjęcia?
Z góry dziękuję, megathanks, joł, joł i tak dalej ;-)


Wydaje mi się, że nie tyle zły dział co złe forum na takie pytanie: ) Chociaż, kto wie może ktoś odpowie : )

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.01.2012 @ 23:22:46 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroliza - pod Elektroliza a generowanie prądu w ogniwach. Mam nadzieję, że o to chodziło.
Albo może tu.
Chociaż może lepiej niech się wypowie ktoś, kto się na tym zna. ; )

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03.02.2012 @ 0:50:01 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
No i widzita?
Miałem rację (sądząc), że nieważna specyfika forum, byle by dziatwa ambitna była.
I niegłupia przy tem :-)
Dzięki, Esther.

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.06.2012 @ 10:44:27 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Im dłużej pracuję z ludźmi młodszymi ode mnie o dziesięć lat i więcej, tym bardziej tracę wiarę w nowy system nauczania. I te matury, które niby miały sprawdzać zdolność samodzielnego myślenia. I te studia, które niby miały czegoś uczyć (pracuję z dziewczyną, która kończy dokładnie to, co ja i nawet większość wykładowców ma takich samych, ale mam wrażenie, że coś się musiało zmienić, bo u nas takie babole, jakie ona robi nie przechodziły nawet na najlżejszych egzaminach). Takiej podstawowej wiedzy ogólnej im brakuje. :/

Coś się pozmieniało w systemie uczenia, czy ja już zgredzieję?

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.06.2012 @ 10:47:31 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Wprowadzenie gimnazjów odebrało uczniom możliwość zdobycia sporej części wiedzy. Teraz po liceum nie umieją tego, co my umieliśmy (czy też powinniśmy byli umieć) po 8-ej klasie podstawówki. W zamian 3 razy przerabiają to samo.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.06.2012 @ 11:14:25 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Aha, czyli to nie jest tak, że w gimnazjum kontynuuje się program z końca podstawówki? No to się mści, tak samo, jak uczenie zbyt wąskie i za wczesne przygotowywanie do specjalizacji.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.06.2012 @ 12:00:44 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,118 ... n=wyborcza

To jest chyba nawet głupsze, niż pomysły "socjolożek-feministek-absolwentek 'dżender stadys' " na kastrowanie baśni Grimmów i Andersena. Pan "orientalista-kulturoznawca" zapewne też edukował się na jakichś "gender studies" i efekty są, jakie są.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group