Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 17:12:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 80  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21.01.2011 @ 18:34:49 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Dlaczego nic nie zrozumiał i ma pretensje? Napisał przecież, że niektóre uwagi mu pomogły. Tylko co do prawicowej interpunkcji to uznał to za przesadę. Ok, jego sprawa. W piśmie ręcznym to się zwykle zupełnie nie rzuca w oczy, a temat jest - ostatecznie - maturalny. A jeśli ktoś kiedyś go z*ebie, zmiesza z błotem, whatever - jego wybór. Będzie przynajmniej wiedział za co.

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25.01.2011 @ 17:11:41 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 18.01.2011 @ 18:30:34
Posty: 6
Chemik pisze:
Tarkus pisze:
God, I miss Alakhai :)

Taaaa...
A nasz maturzysta nic nie zrozumiał. I jeszcze ma pretensje.


Nigdzie nie napisałem, że mam pretensje. Nawet przeciwnie. ;]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2011 @ 10:03:13 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.04.2005 @ 2:59:03
Posty: 3537
Lokalizacja: Koszalin
Tarkus pisze:
God, I miss Alakhai :)

Prawda. W moim przypadku Alakhai wykazał się taktem, i zanim zaczął ze mnie publicznie kpić, zdobył się na wysłanie na PW stosownych rad. A ja też stawiałem spację przed przecinkiem, a nawet, o zgrozo, justowałem posty. Cholera, ja nawet nie wiedziałem czym są emotki. A wszystko to, gdy miałem już trzydziestkę na karku.
Więc tak, mogę się podpisać pod Tarkowym "God, I miss Alakhai". On przynajmniej oddawał strzał ostrzegawczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.01.2011 @ 10:12:24 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Wtedy w ogóle niebo było czystsze, trawa zieleńsza, jedzenie zdrowsze... :>

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 1:16:48 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 08.03.2011 @ 0:44:00
Posty: 2
Witam wszystkich forumowiczów :)
Otóż tak, wielkimi zamaszystymi krokami zbliżają się matury, a ja kompletnie nie mam pomysłu na moją prezentację maturalną. Temat jaki wybrałem, to "Odwaga i tchórzostwo w utworach literackich". Temat niby fajny itd. ale jakoś tak nie mogłem sobie przez długi czas dobrać lektur. Pomyślałem więc sobie, że może odpowiednim kandydatem byłaby któraś część/części o wiedźminie. Wydaje się kandydat idealny. Począwszy od mniejsze postawy tchórzostwa pokroju [spoiler]Lamarra Flauta, różnych zachowań czarodziejów i ich zdrady, zabójcy (Schirru), czy też wiele postaw bohaterstwa, takich jak czworokąt krasnoludów z Mahakamu pod Brenną, pojedynczych żołnierzy (Jarre), lekarzy i ogólnie wyprawa Geralta, Yennefer udająca się po to, by zbadać tajemnicę znikających statków itd.[/spoiler] ogólnie rzecz biorąc trochę tego jest, można mówić i mówić. Ale niestety do tego trzeba dodać jakąś tzw. literaturę przedmiotu, czyli opracowania. Moja polonistka, stwierdziła, że może to być jakaś recenzja, napisana przez badacza fantastyki, czy książka analizująca ten gatunek ogólnie i mówiąca cokolwiek o odwadze, bohaterstwie, zdradzie itd. i jak są one przedstawione. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc, bo gdzież indziej, jak nie na oficjalnym forum Andrzeja Sapkowskiego :) o jakieś namiary na publikacje, artykuły, jakichś autorów.

Pozdrawiam,

ps. jak w złym temacie napisałem, to przepraszam, ale wydawał mi się najbardziej odpowiedni :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 8:36:38 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Oho, widzę, że literatura przedmiotu zaczyna być przebojem tego roku. ;)

Drodzy maturzyści, którzy koniecznie chcecie na maturze mówić o wiedźminie... całe mnóstwo literatury przedmiotu znajdziecie tutaj:
http://www.sapkowski.pl
W działach "recenzje", "wywiady", "artykuły".

A jeśli tego Wam za mało, to radzę szybko zmienić (o ile można jeszcze) temat prezentacji, bo o pisarzach współczesnych tejże literatury przedmiotu wiele zazwyczaj nie ma. :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 10:54:53 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Znajdzie się spokojnie wystarczająco literatury przedmiotu - to w końcu matura ustna, nie magisterka. Tym bardziej, że cykl wiedźmiński będzie tylko jednym z przykładów, a nie główną treścią.
Inna rzecz, że wybór Sapkowskiego jest z innych powodów kiepski - poloniści najczęściej są totalnymi ignorantami jeśli chodzi o literaturę fantasy, więc nie będą potrafili nawet zadać sensownych pytań. A to przekłada się często na mniejszą liczbę punktów.

Reasumując - chcesz ciekawy temat (i sprawiedliwości :) ), wybierz wiedźmina. Chcesz lepszą oceną, wybierz Zbyszka z Bogdańca/Kmicica/Konrada Wallenroda.

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 11:57:12 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Z ostatnim zdaniem pozwolę sobie się nie zgodzić (choć zapewne największe znaczenie ma tu skład osobowy komisji egzaminacyjnej), bo prawidłowość jest raczej taka, że promuje się ciekawe i oryginalne pomysły - nawet jeśli ktoś wybiera fantastykę, to znajomość dzieł źródłowych u komisji nie ma aż takiej wagi, o ile tylko maturzysta ciekawie i sensownie swój wybór uzasadni (z przykładu mojego brata, który miał temat literacko-filmowy, mówił m.in. o Geralcie, Jacku Bauerze i Bellatrix Kiddo i jakimś cudem się to na nim nie zemściło).
Niespodziankę witam pięknie. Gdybyż wszystkie były tak świetnie zorientowane, o co im chodzi...:)

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 13:09:21 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.10.2010 @ 22:40:59
Posty: 302
Lokalizacja: to zależy
Padawan pisze:
Reasumując - chcesz ciekawy temat (i sprawiedliwości :) ), wybierz wiedźmina. Chcesz lepszą oceną, wybierz Zbyszka z Bogdańca/Kmicica/Konrada Wallenroda.

Zawsze można iść na kompromis i w temacie "fantastycznym" upchnąć postacie z lektur. Ja tak zrobiłem, co jednak nie stało na przeszkodzie, żeby polonistka z komisji zadała mi pytanie z dupy wzięte. Ale taki już urok matury ustnej i pań polonistek;)

_________________
"Bo czyż pod stołem, który nas dzieli, nie trzymamy się wszyscy tajnie za ręce?" - Bruno Schulz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 13:27:53 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.02.2009 @ 14:15:54
Posty: 656
To ja jeszcze dopowiem, bo coś takiego ostatnio mi w bibliotece w oczy wpadło:
- Literatura arturiańska w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, czyli wszystkie drogi prowadzą do Kamelotu. w: Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi. Literaturoznawstwo, nr 6, 2001, s. 77–101,
wprawdzie dość ogólne i o tchórzostwie/odwadze tam wiele nie ma, ale zawsze coś;

- Katarzyna Kaczor, Wiedźmin Geralt, zbój Twardokęsek, i Szarka – dobrzy czy źli?, w: Rozważając Fantasy/Considering Fantasy, red. J. Deszcz Tryhubczak i M. Oziewicz, ATUT, Wrocław 2007, str. 77-82;
plus jeszcze jakiś fajny tom pokonferencyjny był, ale zapomniałam tytułu. :) W bibliotece będę za 2 tygodnie, jeśli nie zapomnę, to zerknę.

_________________
pytania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.03.2011 @ 23:22:04 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 08.03.2011 @ 0:44:00
Posty: 2
Dziękuję pięknie za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Do mojego tematu maturalnego wezmę jeszcze Pieśń o Rolandzie i Antygonę, do tego duetu dojdzie prawdopodobnie Czas Pogardy i Pani Jeziora i myślę że będzie ok. Jutro skoczę do biblioteki i poszukam wymienionych przez Was pozycji, jeszcze raz serdecznie dziękuję ;)

ps. mam jeszcze jedno pytanie, czy w "Historia i fantastyka" lub "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini", znajdę coś o kreacji bohatera, szarości świata? Nadaje się to w ogóle jako opracowanie?

Pozdrawiam,
Eldmar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.03.2011 @ 0:15:44 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Rękopis może ci się bardzo przydać, drugiego nie czytałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.06.2011 @ 18:39:09 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
http://www.wykop.pl/artykul/797645/wyni ... obienstwa/
http://pokazywarka.pl/jiulm5/

Kiedy w tym kraju wrócimy do normalności i będziemy oblewać tych, co nie zasłużyli na średnie wykształcenie? Nie dość, że matura prosta jak cep, nie dość, że można poprawiać jeśli obleje się jeden egzamin, to jeszcze trzeba chamsko naciągać ludzi na progu zdania.

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.09.2011 @ 12:36:09 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Za gazeta.pl: Na trwającym nieco ponad minutę filmie, operator ze spokojem, opowiada o tym co się w miejscu katastrofy, 15 mil od miejsca w którym stoi.

Rozumiem, że studenci-praktykanci rzondzo?

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.09.2011 @ 13:11:30 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.02.2009 @ 14:15:54
Posty: 656
No nic dziwnego, że rządzą, zdolne bestie. Operatorzy jeszcze zdolniejsi - ja też bym chciała umieć coś opowiadać 15 mil od miejsca, w którym stoję. Ze spokojem! :)

_________________
pytania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 80  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group