Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 17:43:00

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16.01.2012 @ 20:24:35 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Nie powinieneś Narsilu od razu przekreślać naszego najwybitniejszego fantastyka, po jednej wpadce : )


Jakiego tam "najwybitniejszego". Najbardziej rozreklamowanego co najwyżej. A smutna prawda jest taka, że ostatnią naprawdę dobrą książką AS-a (jakiego tam asa?) był "Narrenturm", a z każdą kolejną książką było już coraz gorzej.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 20:37:27 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
Tak, Dukaj jest dobry, jednak jego dzieła nie przyprawiły go o sławę pokroju Sapkowskiego, który został utytułowany mistrzem polskiej fantastyki. Możemy się z tym nie zgadzać, no ale tak już jest. Już sam fakt, że pojawiła się (jakże marna) ekranizacja Wiedźmina oraz gra, która niemały sukces odniosła zostawią w świadomości czytelników przypinkę do twórczości ASa. Nie chciałbym być oczywiście żadnym obrońcą Sapkowskiego, stwierdzam tylko fakty.
Nie rozumiem jednak Twojej postawy, właśnie po jego wpadkach powinniśmy oczekiwać czegoś naprawdę dobrego ; )

Pozdrawiam

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 21:05:41 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
Nie chciałbym zabrzmieć protekcjonalnie, ale kto utytułował Sapkowskiego "mistrzem polskiej fantastyki"? Bo chyba nie masz na myśli filmiszcza i gier jako czynników sprawczych? Sława (słabo zresztą mierzalna, wszystko zależy od kręgów, w których szukamy) szczęśliwie nie jest wyznacznikiem jakości i nigdy nie była.
A jeśli z jednej wpadki robi się kolejna, większa, a potem jeszcze większa, to trudno mieć jakiekolwiek oczekiwania. Sapkowski jest jednym z kilku utalentowanych polskich pisarzy, który coraz wyraźniej najlepsze lata ma za sobą. W przeciwieństwie do Dukaja, Grzędowicza czy Wegnera. A jeśli chodzi o miano nawybitniejszego polskiego fantasty, to IMHO nikt go jeszcze nie odebrał Lemowi.

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 21:23:25 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.10.2009 @ 14:25:43
Posty: 2556
Apacz pisze:
A jeśli chodzi o miano nawybitniejszego polskiego fantasty, to IMHO nikt go jeszcze nie odebrał Lemowi.

Mądrze prawisz, dać mu wódki ;)

_________________
KEEP CALM AND CALL BATMAN
Karma istnieje... i ma się zajebiście dobrze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 21:29:50 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Apacz pisze:
Nie chciałbym zabrzmieć protekcjonalnie, ale kto utytułował Sapkowskiego "mistrzem polskiej fantastyki"?

Wydafca na okładce? :-)

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:14:24 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
Kkkara pisze:
Apacz pisze:
Nie chciałbym zabrzmieć protekcjonalnie, ale kto utytułował Sapkowskiego "mistrzem polskiej fantastyki"?

Wydafca na okładce? :-)

Dokładnie :) Twój (nie)protekcjonalny ton stracił trochę na swej pretensjonalności, gdyż właśnie tym się sugerowałem. nowaERA wydaje(ła) książki wielu dobrych polskich pisarzy, ale to właśnie Sapkowskiego obwołała "mistrzem".

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:14:50 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Lhunbleidd pisze:
Oj tam, wiary trochę :) Przez wzgląd jak dobrze się bawiłem przy Wiedźminie i dwóch częściach Husytów chciałbym żeby coś smarnął.
Wiesz co, powiedz mu to przy jakiejś okazji. I nie zapomnij sfilmować jego reakcji. ;D

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:36:34 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 23:26:02
Posty: 5236
Lokalizacja: Konin
Pewnie chciałby mnie strzelić w pysk. Jeszcze by się emeryt ponadrywał ;)

_________________
Pomyślcie tylko. Bycie ateistą w depresji jest przesrane: nie ma po co żyć, nie ma po co umierać. ;/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:40:50 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Z fantastyką nie ma co przesadzać, ale po sprawiedliwości trzeba przyznać, że w działce fantasy osiągnięcia ma niepodważalne. Stworzył swego czasu kawał niebanalnej, porządnej fantasy na światowym poziomie.Tyle, że w sumie jest autorem jednego cyklu, zaryzykujmy, wybitnego i jednej trylogii, hmmm, przyzwoitej. I tyle, plus parę starych, przyzwoitych opowiadań.
Dziś Autor jest w stanie spoczynku i ma do tego prawo. Lepiej żyć blaskiem dawnych sukcesów niż masowo zapełniać półki produktami przemysłu celulozowego.
Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że cykl wiedźmiński wszedł już do kanonu polskiej literatury i to chyba nie tylko tego "fantastycznego", co udało się niewielu autorom z półki "fantastyka".

A My tu sobie jesteśmy. Połączył nas niesławny film i jeszcze bardziej niesławny serial, może dzięki temu 10 lat już tu pierdoły wypisujemy? Jesteśmy chyba jednym z fenomenów internetu - zaczynając od dyskusji o jakości smoka i ilości cycków w odcinku, poprzez dziewictwo Cirii doszliśmy do grupy mniej lub bardziej lubiących lub nie lubiących się osób, które ze sobą dyskutują, a niektóre sypiają, życie układają i nawet dzieci mają ;) I ciągle nie mają siebie dość, bez problemu organizując spontaniczny zlot na pół ośrodka gdzieś głęboko w kaszubskich borach ;)

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:46:11 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Hagar pisze:
A My tu sobie jesteśmy. Połączył nas niesławny film i jeszcze bardziej niesławny serial, może dzięki temu 10 lat już tu pierdoły wypisujemy? Jesteśmy chyba jednym z fenomenów internetu - zaczynając od dyskusji o jakości smoka i ilości cycków w odcinku, poprzez dziewictwo Cirii doszliśmy do grupy mniej lub bardziej lubiących lub nie lubiących się osób, które ze sobą dyskutują, a niektóre sypiają, życie układają i nawet dzieci mają ;) I ciągle nie mają siebie dość, bez problemu organizując spontaniczny zlot na pół ośrodka gdzieś głęboko w kaszubskich borach ;)
Bo nic tak Polaków nie jednoczy, jak wspólny wróg? ;)))

A wiecie, że facet, który odpowiadał za marnej jakości smoka i resztę FX robił mi niedawno animacje? I tak sobie powspominaliśmy przy okazji stare dobre czasy (no, on się głównie tłumaczył). :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 22:57:59 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
alienozzy pisze:
Twój (nie)protekcjonalny ton stracił trochę na swej pretensjonalności, gdyż właśnie tym się sugerowałem. nowaERA wydaje(ła) książki wielu dobrych polskich pisarzy, ale to właśnie Sapkowskiego obwołała "mistrzem".
ROTFL. Sapkowskiego wydaje superNOWA, ale mniejsza o to. Wydawnictwo pierwszego potencjalnego kandydata chętnie obwołałoby mistrzem, gdyby mogło dzięki temu sprzedać więcej egzemplarzy. A z autorów superNOWEJ niewątpliwie Sapkowski jest jedynym kandydatem. Tylko czego to ma dowodzić poza tym, że to najlepszy autor w ich średniej stajni, a i to tylko dlatego, że Dukaj po trzech książkach przeniósł się gdzie indziej? Zdaniem każdego innego wydawnictwa mistrzem może być na tej zasadzie kto inny i będzie to taka sama prawda jak ta. Słowem, opinia wydawnictwa jest w tej kwestii jeszcze mniej miarodajna niż każdego pojedynczego czytelnika, bo podszyta motywem ekonomicznym.

Pozwolisz, że nie odniosę się do pierwszej części Twojej wypowiedzi, bo trochę się zgubiłem w swoim pretensjonalnym protekcjonizmie. :)

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 23:49:39 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Hagar pisze:
Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że cykl wiedźmiński wszedł już do kanonu polskiej literatury


Chyba jednak lekko przesadzisz.

Apacz pisze:
A jeśli chodzi o miano nawybitniejszego polskiego fantasty, to IMHO nikt go jeszcze nie odebrał Lemowi.


Oj, Lem by się obraził, gdyby słyszał jak nazywasz go "fantastą". ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.01.2012 @ 23:52:34 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
W podręcznikach jest (we fragmentach, ale Mickiewicz chyba podobnie ;P).

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2012 @ 0:14:03 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
Apacz pisze:
alienozzy pisze:
Twój (nie)protekcjonalny ton stracił trochę na swej pretensjonalności, gdyż właśnie tym się sugerowałem. nowaERA wydaje(ła) książki wielu dobrych polskich pisarzy, ale to właśnie Sapkowskiego obwołała "mistrzem".
ROTFL. Sapkowskiego wydaje superNOWA, ale mniejsza o to. Wydawnictwo pierwszego potencjalnego kandydata chętnie obwołałoby mistrzem, gdyby mogło dzięki temu sprzedać więcej egzemplarzy. A z autorów superNOWEJ niewątpliwie Sapkowski jest jedynym kandydatem. Tylko czego to ma dowodzić poza tym, że to najlepszy autor w ich średniej stajni, a i to tylko dlatego, że Dukaj po trzech książkach przeniósł się gdzie indziej? Zdaniem każdego innego wydawnictwa mistrzem może być na tej zasadzie kto inny i będzie to taka sama prawda jak ta. Słowem, opinia wydawnictwa jest w tej kwestii jeszcze mniej miarodajna niż każdego pojedynczego czytelnika, bo podszyta motywem ekonomicznym.

Pozwolisz, że nie odniosę się do pierwszej części Twojej wypowiedzi, bo trochę się zgubiłem w swoim pretensjonalnym protekcjonizmie. :)

Oj faktycznie walnąłem gafe, ale to przez ten nadmiar podręczników... nazwy wydawnictw się mieszają :) Zgadza się, opinia superNOWEJ nie jest zbyt obiektywna, lecz nie tylko ona jest źródłem mojej wiedzy na ten temat. W wielu wywiadach, oraz w biografii samego Sapkowskiego jest on uważany za mistrza. No cóż możemy się z tym zgadzać lub też nie, to zupełnie zależy od indywidualnych upodobań. Dla przykładu, mam znajomego, który uważa że świat Tolkiena jest przereklamowany i dość banalny- przez 99 % miłośników fantastyki byłby zlinczowany, ale jak napisałem już wyżej - wszystko zależy od własnych upodobań.

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2012 @ 0:25:19 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Ale świat Tolkiena jest banalny. :) Biało-czarny i choć może nie przereklamowany, to na pewno zachwycał nas w czasach szkolnych i tkwi na wysokich miejscach w naszych prywatnych rankingach w dużej mierze przez sentyment. Ale, mimo że Tolkien znacznie bardziej niż Sapkowski obudował swoje książki filozofią i tą całą otoczką, to nie jest to jakiś geniusz nad geniusze.

Zresztą, spór o to, czy pisarza można czy nie można, i od kiedy, zaliczyć do grona mistrzów jest nieco idiotyczny, bo nie ma jak tego policzyć. Same wyniki sprzedaży to nie wszystko a na opinie czytelników składają się przecież odczucia subiektywne. A więc nie przekreślałabym tego, że ktoś się z opinią wydawcy nie zgadza - raczej opinię wydawcy traktowałabym ostrożniej. :)
Owszem, sama umieściłam Sapkowskie niedawno w moim prywatnym rankingu dziesięciu pisarzy polskich, ale po pierwsze ta lista za rok czy dwa może się zmienić, bo jest subiektywna i podyktowana bardzo różnymi czynnikami, a po drugie, choć mam do jego twórczości wielki sentyment i uważam ją za bardzo dobrą, daleka jestem od okrzykiwania go najwybitniejszym polskim pisarzem fantasy. Bardziej utalentowany jest IMO na przykład Dukaj.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group