Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 17:23:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Anty-Bezradnik
Post: 03.11.2013 @ 15:12:39 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Dobry tytuł, nie?

Ja mam taką małą krucjatę przeciwko polskiej przestrzeni miejskiej. Należę do tego procenta narodu, który nie może patrzeć na szaleństwo estetyczno-urbanistyczne które ogarnia nasz kraj. Dlatego mam tu, oczywiście dla zainteresowanych, darmową książkę poświęconą temu zganieniu - http://publica.pl/teksty/anty-bezradnik-wydany . Za darmo jest oczywiście wersja elektroniczna, płatna tylko papierowa, ale chyba rynek nasycił się tymi 500 egzemplarzami 8)

Z opisu: "Anty-Bezradnik Przestrzenny to zestaw narzędzi – intelektualnych oraz formalno-prawnych – które umożliwiają mieszkańcom upominanie się o swoje „prawo do miasta”. Napisany przez społeczników z ponad sześcioletnim doświadczeniem, stanowi odpowiedź na powszechnie panującą bezradność w obliczu dominującego w Polsce „chaosu urbanistycznego”. Jest to opis mechaniki „gry o miasto” oraz możliwości włączenia się w nią przez mieszkańców. Pierwsza część książki przedstawia szereg pojęć, które mogą być pomocne w zrozumieniu „działania” współczesnych polskich miast; pokazuje logikę, która kryje się za pozornym bezładem polskiej przestrzeni. Druga część przedstawia szereg najistotniejszych problemów przestrzennych, a następnie opisuje dynamikę przeradzania się tych problemów w konflikty społeczne. Ostatnia część porządkuje i wyjaśnia istniejące regulacje prawne, które umożliwiają mieszkańcom uczestnictwo w dwóch najważniejszych ścieżkach kształtowania przestrzeni we współczesnej Polsce: w procedurach uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz postępowaniach administracyjnych związanych z wydawaniem tak zwanych warunków zabudowy."

A nóż widelec się przyda kiedyś :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.11.2013 @ 14:15:47 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Temat opracowania ciekawy i nawet chętnie bym przeczytał, bo jednak, wbrew pozorom, można czasem uzyskać zaskakująco pozytywne efekty, znając odpowiedni przepis.
Tylko forma wersji elektronicznej zasmuca. PDF w układzie dwie strony na jedną to chyba najgorszy z możliwych układów zarówno do czytania przez komputer, czytnik jak i do drukowania.
Chociaż nie, niejustowany tekst w notatniku byłby jednak trochę gorszy.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.11.2013 @ 21:29:38 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Nie jest to wizualny cud, ale za to za darmo, a i tematyka nieczęsta. Trzeba jakoś się bronić w rzeczywistości, gdzie władze lokalne nie przejmują się przestrzenią a obywatele dążą do budowania zaścianków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.11.2013 @ 21:52:36 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Przeczytam chętnie, ale faktycznie pdf=nieporozumienie, to będzie ciężka harówa dla oczu czytać na kompie. Może calibre to zmieli jakoś w miarę dobrze na epupę.
Jakiś czas temu przymierzałam się do kupna tego, ale zapomniałam. A teraz sobie przypomniałam:)

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.11.2013 @ 1:47:52 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Podobno "Wanna z kolumnadą" też jest niezła. A na pewno ma więcej obrazków ;) Chociaż równie dobrze można poczytać forum skycrapercity, tam też są czasem fajne analizy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group