Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 09.05.2024 @ 14:41:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1930 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 129  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04.07.2010 @ 18:41:49 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Napisze tylko jedno: jakie piękne konie.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 19:47:09 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Toki pisze:
Bo jak się zaczyna tłuc ze wszystkimi dookoła, a u siebie nie potrafi się czy też nie chce się porządku zaprowadzić, to tak się niestety kończy.


Porządek to podówczas całkiem był. Niestety jeden z najdziwniejszych (IMVHO najdziwniejszy, ale to temat na długi tekst;)) królów Polski miał swoje koncepcje na robienie porządku zamiast wykorzystywać potencjał istniejącej imponującej tradycji politycznej. Co się odbiło już po jego śmierci czas jakiś. Niestety.

Cytuj:
Świderkównę kojarzę głównie z podręczników, w których wykorzystywane bywają jej teksty. Dzięki za polecenie, poszukam. :)


Niedawno wznowiono chyba wszystko co ważniejsze zarówno z historii epoki hellenistycznej jak i biblistyki.

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7038/h ... rolow.html

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 20:33:19 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Zamorano pisze:
Porządek to podówczas całkiem był. Niestety jeden z najdziwniejszych (IMVHO najdziwniejszy, ale to temat na długi tekst;)) królów Polski miał swoje koncepcje na robienie porządku zamiast wykorzystywać potencjał istniejącej imponującej tradycji politycznej. Co się odbiło już po jego śmierci czas jakiś. Niestety.
A to ciekawe, muszę przyznać. Czemuż to Zygmunt Waza jest według Ciebie najdziwniejszym królem Polski? Pytam serio, swego czasu interesowałam się dość mocno Rzeczpospolitą Obojga Narodów i jakoś nigdy mi taka myśl nie przyszła do głowy. Jeśli nie masz czasu na długi tekst, to chociaż rzuć ogólną ajdiją. :D

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 20:35:30 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Zamorano pisze:
jeden z najdziwniejszych (IMVHO najdziwniejszy, ale to temat na długi tekst;)) królów Polski miał swoje koncepcje na robienie porządku zamiast wykorzystywać potencjał istniejącej imponującej tradycji politycznej. Co się odbiło już po jego śmierci czas jakiś. Niestety.

Masz na myśli tego dupka, który stoi na kolumnie w Warszawie, wysoko żeby ludzie nie zdołali w niego zgniłymi warzywami rzucać? Zygmusia Garnczka? ;-)
Fakt, najgorszy w historii Polski i Rzeczpospolitej władca. Nawiasem mówiąc, kiedy ze Szwedami z IKEA zwiedzałem ostatnio Kozłówkę, pokazałem im portret onego, na co jeden z nich powiedział: "tak, słyszeliśmy o nim, strasznie rozrabiał". Niegrzecznie by było polemizować z klientem, więc zrewanżowałem się historią pojęcia "szwedzki stół" ;-) i portretem Chodkiewicza :-)

Co do bitwy pod Kłuszynem, dla mnie to przede wszystkim dowód jak potrafiliśmy być wielcy: wytrwali, odważni, rozważni, zdyscyplinowani, potrafiący improwizować. Chodzi mi o sposób rozegrania bitwy, a także o ustawienie wojsk. To dobrze, że pamięć o nie wraca. To świetny, inspirujący przykład.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 20:36:57 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Fakt, najgorszy w historii Polski i Rzeczpospolitej władca.


W sumie prawda, chociaż IMO Wettynowie i MKW depczą mu po piętach. ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Ostatnio zmieniony 04.07.2010 @ 20:40:45 przez Narsil, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 20:39:10 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
IMHO to dość ryzykowna teoria, Borsuku. O ile chętnie wysłucham, dlaczego miałby być "najdziwniejszym" królem, to trudno się zgodzić, że był "najgorszy" i to w całej historii.

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 20:39:52 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
(odp Narsilowi) powiem, że swoją polityką wobec Moskwy Zygmunt Waza tak spier..lił przyszłość Polski, Rusi, państw bałtyckich i Moskwy po równo, że nic gorszego nie można sobie wyobrazić. W gruncie rzeczy na skutek jego panowania zaczął się upadek Rzeczpospolitej. Polityki zagranicznej jak i wewnętrznej - wspieranie kontrreformacji. A już pomysł, że Moskwa ma przejść na katolicyzm bo on sobie tak wymyślił, po prostu powala na ziemię.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 21:14:47 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Alexis pisze:
Zamorano pisze:
Porządek to podówczas całkiem był. Niestety jeden z najdziwniejszych (IMVHO najdziwniejszy, ale to temat na długi tekst;)) królów Polski miał swoje koncepcje na robienie porządku zamiast wykorzystywać potencjał istniejącej imponującej tradycji politycznej. Co się odbiło już po jego śmierci czas jakiś. Niestety.
A to ciekawe, muszę przyznać. Czemuż to Zygmunt Waza jest według Ciebie najdziwniejszym królem Polski? Pytam serio, swego czasu interesowałam się dość mocno Rzeczpospolitą Obojga Narodów i jakoś nigdy mi taka myśl nie przyszła do głowy. Jeśli nie masz czasu na długi tekst, to chociaż rzuć ogólną ajdiją. :D


Najogólniej rzecz biorąc za rządów Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita Obojga Narodów była u szczytu potęgi. Gdy objął rządy miał do dyspozycji mocarstwo europejskie; które uporało się z problemem trzech bezkrólewi, trzy wygrane kampanie moskiewskie i jedna austriacka, genialny polityk w postaci Zamojskiego, dobra gospodarka, najbardziej obok Wenecji wolnościowy system polityczny w podówczesnej Europie, z potencjałem reform. W dziedzinie kultury, tolerancji religijnej, historii idei czy swobody słowa, sumień i myśli imponowało całemu cywilizowanemu światu. Nigdzie tak nie było. Władza Zygmunta III to szereg efektownych fajerwerków:
- największe terytorialnie państwo Europy
- polsko - litewska okupacja Moskwy
- przyłączenie Smoleńska i Siewierszczyzny
- przebywającym w Polsce jeńcem wojennym wziętym przez Polaków arcyksiąże austriacki, rodzony brat cesarza niemieckiego
- przebywającym w Polsce jeńcem wojennym Polaków był car Moskwy
- Polacy obsadzali tron hospodara mołdawskiego jak im było wygodnie
- wielkie sukcesy militarne sławne w podówczesnej Europie - Kircholm, Trzciana, Byczyna, Kłuszyn, Chocim po raz pierwszy i wiele innych.
Wszystko to efektowne sukcesy (jak Pearl Harbour dla Japończyków w czasie DWŚ mniej więcej;)) nie przyniosły efektów widocznych i trwałych. Ambitna, prowadzona z charyzmą polityka Zygmunta III Wazy przyniosła Królestwu i Wlk. Księstwu początek nieszczęść. Unia Brzeska wyhaftowała sztandar ideowy Kozakom i zburzyła pokój religijny (na końcu tej drogi była rzeź pod Batohem, która zachęciła Szwedów do potopu). Osobista polityka dynastyczna króla wpędziła nas w wyniszczający konflikt ze Szwecją, który przyjął zbyt totalny charakter. Nieodpowiedzialne i i szkodliwe dla Polski (wbrew woli narodu) przejście z obozu antyhabsurskiego do habsubrskiego (przez co w chwili śmierci Zygmunta gubernator szwedzki kontrolował kawałek naszego Pomorza, a efekty były jeszcze gorsze). Przyjęcie kursu kontrreformacyjnego zburzyło to co imponowało światu - Akt Konfederacji Warszawskiej, tolerancję religijną i w znacznej mierze wolność sumień. Całą tą twórczą, intelektualną przewagę i różnorodność RONu, która imponowała światu i dawała realne korzyści. Fatalny model oparcia się na magnaterii, zaowocował kryzysem skarbowym, fatalnym zachowaniem nieopłaconego wojska po wygranych kampaniach w Rosji, rokoszem Zebrzydowskiego, w którym IMO to szlachta miała polityczną rację. Coraz więcej naszych obywateli wyznań prawosławnego i reformowanych zaczęło się przy coraz duszniejszej atmosferze oglądać na obcych monarchów, do tego faworyzowanie jezuitów oraz cudzoziemców. Odstawienie Zamojskiego na boczny tor było polityczną zbrodnią. A pomysł ustanowienia monarchii absolutnej głupotą, która dała podstawy do przyszłej anarchii i psucia ustroju. Kompletne niezrozumienie tradycji politycznej RONu.
Więc jego dziwność polega dla mnie na tym, że choć miał on na swoim koncie niezwykle efektowne sukcesy (bo przecież nawet Unia Brzeska może za taki uchodzić) to te sukcesy w długiej perspektywie spowodowały przysłowiowy calamitatis regnum, nasilający się proces kryzysu państwa, a kontrreformacyjny kurs w takiej a nie innej formie pozbawił nas sympatii intelektualistów całej Europy. Dlatego to był dziwny król;) Niepozbawiony talentów, niepozbawiony wizji, niepozbawiony sukcesów, ale wszystko to bardzo w takim życiowym wymiarze naszej wspólnoty było niemądre i niepotrzebne. IMVHO ;)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 04.07.2010 @ 21:32:23 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 21:18:06 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Cytuj:
Fakt, najgorszy w historii Polski i Rzeczpospolitej władca.


W sumie prawda, chociaż IMO Wettynowie i MKW depczą mu po piętach. ;)



Najgorszy był pierwszy z Wettynów. Drugi Sas i MKW to klasyczne miernoty bez większego wpływu na historię więc trudno, żeby grały w tej lidze.Już nie bądźmy tak niesprawiedliwi wobec Zygmunta. Gorszy był też IMVHO Jan Kazimierz. Nieodrodne dziecko polityki dynastycznej swojego rodu co skończyło się tragedią potopu.

Cytuj:
(odp Narsilowi) powiem, że swoją polityką wobec Moskwy Zygmunt Waza tak spier..lił przyszłość Polski, Rusi, państw bałtyckich i Moskwy po równo, że nic gorszego nie można sobie wyobrazić. W gruncie rzeczy na skutek jego panowania zaczął się upadek Rzeczpospolitej. Polityki zagranicznej jak i wewnętrznej - wspieranie kontrreformacji. A już pomysł, że Moskwa ma przejść na katolicyzm bo on sobie tak wymyślił, po prostu powala na ziemię.


Zgoda. Ale to było coś jak niewygranie trudnego meczu. Nie przesądzało o losach RONu. Gorsza była kwestia relacji z prawosławiem w Polsce (tu jego syn Władysław IV był bardzo mądrym władcą) i polityka dynastyczna wobec Habsburgów i Szwedów.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 21:21:51 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Faktycznie, August Gruby i Michał Wiśniewski... Wiśniowiecki znaczy się nie bardzo mieli okazję popsuć zbyt wiele.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 21:26:05 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Faktycznie, August Gruby i Michał Wiśniewski... Wiśniowiecki znaczy się nie bardzo mieli okazję popsuć zbyt wiele.
Jejku gdzieś zniknęło Twoje pytanie o Władka IV czy mi się zwidziało?:)
Uważam, że Władysław IV był dość cwanym i nowoczesnym królem. Zdecydowanie najlepszy z polskiej linii Wazów.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 21:32:19 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Zamorano pisze:
Narsil pisze:
Faktycznie, August Gruby i Michał Wiśniewski... Wiśniowiecki znaczy się nie bardzo mieli okazję popsuć zbyt wiele.
Jejku gdzieś zniknęło Twoje pytanie o Władka IV czy mi się zwidziało?:)


Zniknęło, bo po wysłaniu zauważyłem twój edit o Władku i prawosławiu. :)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.07.2010 @ 23:31:27 
Władysław - z panujących w Rzeczypospolitej Wazów zdecydowanie najlepszy, chociaż konkurencji dużej nie miał, ani "Dojutrek", ani Jan Kazimierz wybitnymi władcami niestety nie byli. ;] Szkoda, że zmarł w tak fatalnym momencie. :/
Zamorano pisze:
Odstawienie Zamojskiego na boczny tor było polityczną zbrodnią.
Może przemawia przeze mnie tzw. lokalny patriotyzm, ale nie mogę się powstrzymać: Jan Zamoyski rocks. ;)


Na górę
  
 
Post: 05.07.2010 @ 11:59:25 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Toki pisze:
Zamorano pisze:
Odstawienie Zamojskiego na boczny tor było polityczną zbrodnią.
Może przemawia przeze mnie tzw. lokalny patriotyzm, ale nie mogę się powstrzymać: Jan Zamoyski rocks. ;)


O Zamoyskim mam dokładnie to samo zdanie, a ciężko mnie w tym wypadku posądzić o lokalny patriotyzm.

Co do Zygmusia Snopka... to czasem nie on wpadł na poroniony pomysł, aby tytuł hetmana koronnego przyznawano dożywotnio?

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.07.2010 @ 13:29:55 
No, akurat pierwszym hetmanem mianowanym dożywotnio był Jan Zamoyski, a mianował go jeszcze Stefan Batory. ;) Ale możliwe, że za Zygmunta III wprowadzono taką zasadę.
Właśnie - napisałem o nim "Dojutrek", ale tak nazywano Zygmunta Augusta - a ja kojarzę ten przydomek z książki Korkozowicza, gdzie Zygmunt (Waza ;]) nie mógł się zdecydować, czy wysłać fundusze Chodkiewiczowi do Inflant, czy nie. ;] To jak w końcu było - Dojutrek to Zygmunt II czy Zygmunt III? :)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1930 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 129  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group