Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 7:45:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 77, 78, 79, 80, 81  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02.10.2008 @ 0:21:23 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Borsuk pisze:
ciekawe, czy napiszą o Wiedniu, Grunwaldzie, Kircholmie, Kłuszynie i Trzciance?



Szybki gugiel ;-) :

http://www.ospreypublishing.com/store/P ... %931696-(2)_9780850457445

http://www.ospreypublishing.com/store/P ... %931696-(1)_9780850457360

http://www.ospreypublishing.com/store/P ... 1841766508

http://www.ospreypublishing.com/store/V ... 1846032318

http://www.ospreypublishing.com/store/T ... 1841765617

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.12.2009 @ 15:16:35 
Zamorano pisze:

"Po raz pierwszy raz w życiu" spotkałem się z pisownią "Hapsburg". :) Może "Habsburg" to spolszczona wersja? Jakoś nie sądzę. :)

Wie ktoś może, skąd pochodzi nazwa "race kongrewskie"?
PS Dobra, już wiem. Od Williama Congreve'a. Ale nie od poety. :)


Na górę
  
 
Post: 05.12.2009 @ 16:14:35 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2008 @ 11:35:15
Posty: 2084
Lokalizacja: Las pod kontrolą Rady Puchaczy
Toki pisze:
"Po raz pierwszy raz w życiu" spotkałem się z pisownią "Hapsburg". :) Może "Habsburg" to spolszczona wersja? Jakoś nie sądzę. :)

Taka pisownia była jeszcze w filmie fabularnym "Prawdziwa historia Jacka i ziarna fasoli" baśń na której baśni i jej wariacji to anglosasi mają lekkiego bzika (tak samo jak Amerykanie mają bzika na temat "Krainy Oz" i jej różnych wariacji) z tym ze w filmie było ogólnie mowa o arystokratycznej rodzinie w środkowej europie (i to nie kontekście historycznym) ale swoją rzeczą kojarzyło się to z dynastią Habsburgów. Film ogólnie słaby moim zdaniem choć w kwestii kreacji potworów miała tu do powiedzenie firma Hensona (od Muppetów gość) dobra była tylko animacja rosnącej łodygi fasoli.
A tak w temacie to fajne różnice opisu naszych słynnych bitew można poczytać na wikipedii i różnych języcznych wersji tejże- np: grunwald w niemieckiej itd. Najbardziej sprzyjające wersje nam istnieją w wersji angielskiej. Hmmm chciałem się w tym temacie rozpisać ale kacyk po wczorajszym męczy :) i ogólnie sorry za pisownie - w każdym razie temat wart głębszego rozpatrywania.

_________________
U-hu, U-hu, U-hu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.12.2009 @ 19:02:29 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2009 @ 21:00:41
Posty: 54
Lokalizacja: Warszawa\Szczytno
Mam krótkie zapytanie związane z tematem- Czy pod Brenną(ob. Brandenburg) odbyła się jakaś znacząca bitwa która mogłą inspirować Sapkowskiego? Ostatnio spotakłem się w książce o twórczości Sapkowskiego ze stwierdzeniem że "brenna" to jakoby synonim "zemsty rodowej w skandynawskiej sadze" co jakoby miałoby być wyjaśnieniem czemu taka a nie inna nazwa pojawia się w sadze. Wcześniej kojarzyłem to właśnie z tym dawnym grodem słowian połabskich któy tak jak u Sapkowskiego uzyskał nową nazwę...
Za to nie ulega wątliwości że Stare Pupy, to zapozyczenie z historii Spychowa, które za niemieckich czasów nazywało się Pupen(lalki) a krótko po wojnie Starymi Pupami:) Spychowo to zupełnie fikcyjna nazwa zaczerpnięta od Sienkiewicza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.12.2009 @ 20:58:22 
Sapkowski mówił, że wzorował się głównie na Austerlitz. Z czym mi się skojarzył staw w pobliżu pola bitwy na przykład. Aczkolwiek jeden z cytatów z tego rozdziału, które zapadły mi najbardziej w pamięć, to "niech przyjdzie Blenckert. Lub niech przyjdzie noc", który kojarzy mi się z Wellingtonem pod Waterloo. :)


Na górę
  
 
Post: 08.12.2009 @ 21:10:37 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2009 @ 21:00:41
Posty: 54
Lokalizacja: Warszawa\Szczytno
Wniosek taki że Sapkowski chciał się z czytelnikami trochę pobawić w poszukiwanie historycznych skojarzeń, z pewnością wiele takich odeniesień się jeszcze znajdzie ale i tak najlepszy był oryginalny element tej bitwy, czyli szpital polowy, czegoś takiego raczej przed I wojną światową w ogóle nie było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.12.2009 @ 0:57:17 
Jarek Kulawiec pisze:
<ciach> czyli szpital polowy, czegoś takiego raczej przed I wojną światową w ogóle nie było.

Kłóciłbym się. ;P


Na górę
  
 
Post: 09.12.2009 @ 1:12:32 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2009 @ 21:00:41
Posty: 54
Lokalizacja: Warszawa\Szczytno
Ja się tutaj opieram na skojarzeniach z początkami Czerwonego Krzyża. W bitwie pod Solferino(1859r bodajże) szokujące miało być to że nikt nie zajmował się rannymi nawet PO bitwie, a jeśli już to było to totalnie nieorganizowane. Czerwony Krzyż ruszył kilka lat później, już po Wojnie Secesyjnej w zasadzie. Wątpie by do wojny francusko-pruskiej w 6-7 lat dokonał się jakiś wielki postęp a tym bardziej na masową skalę.O wojnach poza Europą tym bardziej nie ma co wspominać, wprawdzie w burskich narodziła się idea obozu koncentracyjnego ale szpitale raczej tam nie odtarły.

Co innego I wojna światowa, leczenie żołnierzy przybrało od tego czasu charakter calkowicie masowy a przez szpitale polowe przeszły pewnie miliony ludzi, chodziło pewnie o jak najlepsze odzyskiwanie siły ludzkiej.
Wszystko co było wcześniej przypominało raczej akt miłosierdzia dobić ew. amputować kończynę, coś na takim poziomie pewnie istniało od dawna. W średniowieczu prawdopodobnie było jeszcze gorzej, ranni rycerze mieli szczęście jeśli ktoś ich dobił od razu. W przeciwnym razie leżeli pare godzin pod końskim cielskiem aż przyszli chłopi rabować pozostałości po bitwie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.12.2009 @ 7:59:23 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Florence Nightingale organizowała pierwsze nowoczesne szpitale polowe, w takim kształcie, jaki znamy dziś, podczas wojny krymskiej, ale w uboższym kształcie musiały już wówczas istnieć, bo z tego, co pamiętam, to ona przede wszystkim walczyła o wprowadzenie zasad higieny i specjalnej opieki.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.12.2009 @ 8:47:19 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Dobra, dobra, a gdzie jest powiedziane, że Bitwa pod Brenną miała miejsce przed I wojną światową? Skoro stosowano wówczas broń niekonwencjonalną, znano się na medycynie, genetyce itd to obecność szpitali nie dziwi. Zresztą szpital polowy przechodzący z rąk do rąk pojawiał się już wcześniej w literaturze.

Natomiast polowe lazarety istniały już np. w czasie wojny secesyjnej.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.12.2009 @ 14:40:44 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Lazarety to istniały nawet w armii Aleksandra Wielkiego. A co do wykładu kolegi Jarka to jednak notka z polskiej wikipedii pozostawia wiele do życzenia co do zniuansowania problemu i oddania obrazu przeszłości w tym zakresie:] Wystarczy sobie poczytać choćby o organizacji służb kwatermistrzowskich i tzw. pociągów sanitarnych Wielkiej Armii w czasie kampanii 1812 w artykule o przygotowaniach w monograficznym, specjalnym numerze "Mówią Wieki" - "Ów rok 1812" by podważyć większość tez z "Wątpie by do wojny francusko-pruskiej w 6-7 lat dokonał się jakiś wielki postęp a tym bardziej na masową skalę."Można wejść głębiej w temat i zapoznać się z problematyką na przykład podówczesnego zabezpieczenie rentowego inwalidów wojennych i ich rodzin co by ilustrowało jakąś realnie istniejącą świadomość społeczną w tych sprawach.

Cytuj:
O wojnach poza Europą tym bardziej nie ma co wspominać, wprawdzie w burskich narodziła się idea obozu koncentracyjnego ale szpitale raczej tam nie odtarły.

No raczej jednak dotarły.

Cytuj:
Ja się tutaj opieram na skojarzeniach z początkami Czerwonego Krzyża.

Na tym polega problem obawiam się.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.12.2009 @ 0:19:37 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2009 @ 21:00:41
Posty: 54
Lokalizacja: Warszawa\Szczytno
Zaznaczam że ten tekst znalazłem dopiero teraz na wikipedi "Czerwony Krzyż powstał w 1863 roku z inicjatywy szwajcarskiego filantropa i finansisty Henrego Dunanta, wstrząśniętego widokiem dogorywających i pozostawionych sobie rannych, jaki ujrzał 24 czerwca 1859 roku na pobojowisku wielkiej bitwy pod Solferino, gdzie armia cesarstwa Austrii stoczyła krwawą całodniową bitwę z armią włoską wspomaganą przez armię francuską. W wyniku bitwy na polu walki pozostało około 40 tysięcy ofiar – zabitych, rannych i zaginionych. Wstrząśnięty widokiem ofiar pozostawionych praktycznie bez opieki, podjął spontanicznie próbę udzielenia im pomocy przy udziale miejscowej ludności, którą z powodzeniem zachęcił do wynoszenia i pielęgnowania rannych, niezależnie od ich narodowości."

To oczywiście nie dowodzi jeszcze niczego poza tym że w tamtej wojnie brak zorganizowanej opieki medycznej w wojsku. A już tym mniej prawdopodobne jest że pomoc medyczna udzielna była na bieżąco tj. w czasie samego starcia, tak jak to przedstawia Sapkowski gdzie rannych rycerzy znoszono z pierwszej lini. Zupełnie nie poruszałem tutaj kwestii inwalidów wojennych i zabepieczenia społecznego, nie wątpie że od czasów jakiniowych występowała pomoc społeczności dla rannych wojowników. Co do epoki średniowiecza nie ma zadnych danych co do pomocy udzielanej ciężko rannym rycerzom leżącym na polu bitwy do lazaretów tu jescze daleko. Choć same lazarety oczywiscie funkcjonowały, oczywiście nie majac żadnego związku z wojskiem.

Znowu wikipedia tym razem wer. angielska "Up until the middle of the 19th century, there were no organized and well-established army nursing systems for casualties and no safe and protected institutions to accommodate and treat those who were wounded on the battlefield. "
Świadomie ograniczam wywód do samego pola bitwy, co do dalszych wywodów to rozumując logicznie przy generalnym braku powołanych do tego służb nie wierzę że do wojny francuko-pruskiej dokonał się znaczący postęp a tym bardziej w wojnach kolonialnych. Prawdopodobnie znacznie lepiej wyglądała sytuacja tych którzy byli w stanie poruszać się wraz z armią i ujść z pola bitwy. A tak na marginesie w historii Czerwonego Krzyża poza bitwą pod Solferino nie jest wymieniany żaden konflikt zbrojny przed I wojną światową, to tylko potwierdza że system pomocy medycznej rozwinął się radyklanie dopiero w XX wieku. Przepraszam za uproszczenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.12.2009 @ 0:44:55 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
Ale o co chodzi? Sapkowski miał świetny pomysł, żeby przedstawić bitwę z punktu widzenia sanitariuszy w lazarecie i tak zrobił. Efekt powala i tylko to się liczy. Tu nawet nie ma sensu mówić o jakichś anachronizmach.

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.12.2009 @ 1:53:57 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
W historii Czerwonego Krzyża nie pojawia się żaden ważniejszy konflikt sprzed I wojny, bo po prostu ta instytucja powstała w miarę późno i w okresie względnego spokoju.

Odnośnie Solferino i pana Durranta - chodzi o to, że istniejące wcześniej systemy ratowania rannych żołnierzy były z obecnego punktu widzenia dalece niewystarczające i różnie zorganizowane. Poza tym - jak to zresztą ładnie Sapkowski wykorzystał - celem było uratowanie możliwie dużej liczby żołnierzy, ale nikt nie zakładał ratowania wszystkich. Zresztą osobną kwestią jest to, jak zmieniała się liczebność walczących armii i jak to wpływało na możliwości zorganizowania opieki medycznej.

Co do ratowania rannych na bieżąco to jakie - takie pojęcie mam o tym, jak to wyglądało na morzu gdzie regułą było ratowanie rannych na bieżąco. Powiedzmy, w XVII-XVIII w. chirurg operował rannych na bieżąco, według kolejności w jakiej napływali do lazaretu - z reguły zorganizowanego na dnie ładowni, w miejscu możliwie najmniej narażonym na ostrzał.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.12.2009 @ 9:00:17 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Jarek Kulawiec pisze:
Przepraszam za uproszczenia.

ano właśnie. Wybacz bezpośredniość, ale sama Wikipedia jest niewystarczającym źródłem wiedzy w tym przypadku. Pewnie Zamorano zechce Ci to dokładniej wytłumaczyć, ja od siebie napiszę tylko - czeka Cię sporo czytania :-) (ale to pozytyw, fajnie jest odkrywać nowe dla siebie fakty)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 77, 78, 79, 80, 81  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group