Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 11.05.2024 @ 11:06:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 81  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:10:00 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Zgoda: "Idee religijne ukształtowały nasza historię i nasze rozumienie funkcjonowania spółeczeństwa, a to dlatego, że odgrywały np. role państwowtwórczą czy kulturotwórczą. A jacy bylibyśmy funkcjonując w innej kulturze zupełnie , tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Co by było gdyby system aksjologiczny był inny ? I dotyczy to wszystkich kultur."
Ale od tego wszystkiego wcale nie zrobiło się bezpiecznie i uczciwie. I nie wiemy, czy gdyby tych idei nie było, życie toczyłoby się w stronę przepaści. Na pewno byłoby inaczej. Ale czy gorzej?
Społeczności pierwotne, a właściwie ich niedobitki daleko w dżunglach Amazonii, zyją bez naszych idei religijnych, a nie są od nas gorsze.
"Umiesz przewidzieć jaki byłby Bliski Wschód i jego społeczeństwa bez islamu ? Ja nie umiem". A ja umiem. Byłby inny. ;-)

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:17:23 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Politycznie poprawna retoryka z całym szacunkiem. Jakie są osiągnięcia kulturowe tych społeczności ? Jaka kultura techniczna ? Jaka organizacja społeczna ? Jeżeli uważasz, życie pierwotne za lepsze to twoje prawo, albo że nie gorsze. Ale bez przesady, wolę raczej mój kulturowy punkt odniesienia jeśli idzie o rozumienie świata niż na przykład punkt widzenia plemion łowców głów z Karaibów. Jakie dziedzictowo kultury materialnej i duchowej zostawiają te plemiona ? Jaka jest wśród nich śmiertelność noworodków ? Proste pytania...Poza wszystykim , przeciez te plemiona mają swoje proste idee religijne. Nie chcę przez to powiedzieć, że całą historię wszystkiego na ziemii należy widzieć tylko przez pryzmat ideii religijnych.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:23:40 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Leszek pisze:
Ludzi gromadzi się w obozach bez prawa do sądu i obrońcy (Guantanamo), do oczyszczania jaskiń z Talibów stosuje się ładunki "wysysające" tlen z powietrza, jeńców szprycuje się barbituranami by uzyskać zeznania, w imię religii (nawet kilku różnych)zabija się cywilów, za pomoc międzynarodową kupuje się karabiny, coraz więcej krajów chce mieć broń masowej zagłady.


Leszku, twoja krytyka tych zjawisk wypływa z chrzescijańskiego światopoglądu, nawet jeżeli sam chrzescijaninem nie jesteś....

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:27:21 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Nie chodzi mi o stawianie plemion pierwotnych pona nami. Żyją tak jak chcą, nie potrzeba im osiągnięć techniki, mają własną kulturę, która im odpowiada. A że nam to nie wystarczyłoby? Cóż, to tylko znaczy, że jesteśmy inni. Ale nie lepsi. W moich postach chodziło mi wyłącznie o to, że jakiekolwiek ideologie nie wystarczą, by diametralnie odmienić ludzką wredną naturę. Człowiek całe życie wychowywany w "kulturze zachodu", gdy jest w grupie, często zachowuje się jak bezmyślny prymityw. I cała ideologia tego instynktu nie zmieniła.

Proponuję skończyć czcze gadanie i wrócić do ciekawszych tematów. :-)
Żeby daleko nie szukać - Szczecin też oberwał w czasie wojny:
http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,40764,2147518.html

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:41:57 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Leszek pisze:
Ż. A że nam to nie wystarczyłoby? Cóż, to tylko znaczy, że jesteśmy inni. Ale nie lepsi.


Stwierdzenie, że wszystkie kultury są równe to taka polit poprawna retoryka. IMO dość fałszywe założenie.

Cytuj:
W moich postach chodziło mi wyłącznie o to, że jakiekolwiek ideologie nie wystarczą, by diametralnie odmienić ludzką wredną naturę.
To, że czlowiek jest zdolny do złą to wiadomo nie od dziś. Natomiast to, że świadomość ludzka niewiele się zmieniła ? Ech wątpię. Sama aksjologia co dobre a co złe jest z ideii religijnych , filozoficznych.


Cytuj:
Człowiek całe życie wychowywany w "kulturze zachodu", gdy jest w grupie, często zachowuje się jak bezmyślny prymityw. I cała ideologia tego instynktu nie zmieniła.
Nie tylko 'kultury zachodu". A zastanawiałeś się ile osób nie zachowuje się jak bezmyślny prymityw dzięki ideom ?
Cytuj:
Proponuję skończyć czcze gadanie i wrócić do ciekawszych tematów. :-)
Zgadzam się :)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 19:47:41 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Nie, no przestań z tą "polityczną poprawnością". To argument poniżej pasa, nic nie znaczy, a stawia stronę przeciwną w roli oszołoma. Nie twierdzę, że wszystkie kultury są równe. Napisałem, że bycie innym nie oznacza automatycznie bycia gorszym. Żadna kultura nie ma prawa uważać, iż jest lepsza i dlatego ma obowiązek zmienić inne (gorsze) na swoje podobieństwo. Bo to jest faszyzm. ;-P
jonatan pisze:
Leszku, twoja krytyka tych zjawisk wypływa z chrzescijańskiego światopoglądu, nawet jeżeli sam chrzescijaninem nie jesteś....
Czy myślisz, że światopogląd buddyjski, judaistyczny czy islamski ma inny stosunek do tych kwestii? Bo inaczej, to Twój post jest mało zrozumiały.
I z czego wniosek, że nie jestem chrześcijaninem???
Twoje wypowiedzi jakoś mnie nie przekonują... Bez urazy. :-)

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 20:10:21 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Leszek pisze:
Żadna kultura nie ma prawa uważać, iż jest lepsza i dlatego ma obowiązek zmienić inne (gorsze) na swoje podobieństwo. Bo to jest faszyzm. ;-P


Bo ja wiem? To czemu walczymy z kamienowaniem "niewiernych" muzułmanek? Przecież to odmienna kultura? Nie chcemy bicia kobiet, kiedy Koran wyraźnie na to zezwala? Nie zezwalamy na ludożerstwo rytualne ( jeszcze kilkadziesiąt lat temu dość popularne)? Dlaczego Anglicy skasowali zwyczaj "sati" ( kobieta której mąż zmarł była zobligowana rzucić się na stos pogrzebowy) i zniszczyli sektę Thugów ( czciciele bogini Kali uprawiający rytualne zabójstwa)? Jak ma się do tego sytuacja w Afryce gdzie walki międzyplemienne są częścią kultury tamtych ludów? Jakoś nam nie pasują masakry Hutu versus Tutsi i odwrotnie... Czemu wreszcie nie wyłączamy spod prawa Cyganów kiedy okradanie i oszukiwanie Gadje ( nie-Romów) jest częścią ich kultury ( wg ich tradycji rozgrzeszył ich z tego Chrystus kiedy jeden z Romów podał Mu przed ukrzyżowaniem kubek wody...)?

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 20:22:55 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Dżizas... Wiesz, co oznacza ;-P? Może coś ironicznego, żartobliwego, nie do końca na serio?
Czy uważasz, że sprzeciwianie się jakimś pojedynczym zachowaniom jest jednoznaczne z traktowaniem odmiennych kultur jako gorsze?

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 20:30:33 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Takie zachowanie jak palenie wdów w Indiach były wpisane w tą kulturę :] Więc sobie sam Leszku odpowiedź :]

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 20:48:59 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Leszek pisze:
Czy uważasz, że sprzeciwianie się jakimś pojedynczym zachowaniom jest jednoznaczne z traktowaniem odmiennych kultur jako gorsze?


To nie są pojedyńcze zachowania. Od czasów dekolonizacji walki międzyplemienne i związane z tym masakry cywilów, klęski głodu itp. trwają non-stop, także traktowanie kobiet w krajach islamu-to nie są pojedyńcze przypadki. I mówiłeś chyba o zmienianiu innych kultur? Tak więc-zmieniamy je. Bo protestujemy przeciwko czemuś co jest częścią tych kultur a nam wydaje się złe.

Co do emotikonu do odniosłem wrażenie, że dotyczy on zdania o faszyźmie, nie zaś całej Twojej wypowiedzi.

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 21:03:30 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Leszku, co wiesz o faszyźmie?

Zgadzam się z Zamorano. Twe wypowiedzi są przesiąkniete PP. A jeśli tych co są do niej negatywnie nastawiony uważasz że nazywa się/należy nazywać oszołomami.
"jeśli mówicei o nas faszyści, to na pewno tacy jesteśmy" -jak śpiewała pewna ojowa kapela.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 21:18:10 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
- Emotikon rzeczywiście dotyczył "faszyzmu". ;-)
- Marku, jeśli możesz, to zmień trochę szyk trzeciego zdania w Twoim poście, bo nie bardzo wiem, o co w nim chodzi. :-)
- Jestem przeciwny bezkrytycznemu wywyższaniu się, więc możecie przypiąć mi z tego powodu "łatkę" PP. Szkoda tylko, że nie widzicie obłudy takiego stanowiska. Dla części przedstawicieli innych kultur to nasza kultura jest "gorsza", konsumencka, pozbawiona wartości. I dla nich osoby krytykujące ten pogląd też są przesiąknięte PP. Łatkę PP przypisują tu osoby o skrajnych pogądach tym, które są w sprawach jakości kultur bliżej "środka".

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 21:28:19 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Leszek pisze:
-Łatkę PP przypisują tu osoby o skrajnych pogądach tym, które są w sprawach jakości kultur bliżej "środka".
<Czółko w blat>

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 21:29:49 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.08.2004 @ 17:50:08
Posty: 3237
Lokalizacja: Stettin
Zamorano pisze:
<Czółko w blat>
Cóż za wyszukany argument. :-)
Ja stoję na stanowisku, że nasza kultura jest inna, ale to nie znaczy, że gorsza lub lepsza. A wy uważacie, że nie mam racji. Więc jestem głupi. Albo moje wypowiedzi są PP. OK - wasze prawo.

Zamorano pisze:
Takie zachowanie jak palenie wdów w Indiach były wpisane w tą kulturę :] Więc sobie sam Leszku odpowiedź :]
Ludzie ci wierzą w reinkarnację, więc życie ludzkie ma dla nich inne znaczenie niż dla nas. Ich prawo. My wierzymy w inne rzeczy, których oni nie rozumieją. Jasne, że palenie kogokolwiek jest dla mnie niezrozumiałe i obrzydliwe. Nie jestem bezkrytyczny. Ale z tego powodu nie uważam kultury Indii za gorszą - ich literatura, sztuka, architektura też coś chyba znaczą? Więc nie odpowiadam sam sobie tak jak sugerujesz - nie uważam że z powodu palenia wdów kultura Indii jest gorsza od kultury Europy.

_________________
"Śmierć i Światło są zawsze i wszędzie, one zaczynają i kończą..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.01.2005 @ 22:01:29 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
Leszek pisze:

Zamorano pisze:
Takie zachowanie jak palenie wdów w Indiach były wpisane w tą kulturę :] Więc sobie sam Leszku odpowiedź :]
Ludzie ci wierzą w reinkarnację, więc życie ludzkie ma dla nich inne znaczenie niż dla nas.


Chyba nie...W kulturze hinduskiej obowiązuje zasada "ahimsa" ( nie krzywdź, nie zabieraj życia). Z sati chodziło zupełnie o co innego. Pierwsze sati były spontaniczne-zrozpaczona żona rzucała się na stos pogrzebowy męża, chcąc umrzeć wraz z nim. Bardzo szybko spodobało się to hinduskim teściowym...Wg prawodawstwa hinduskiego, po śmierci mężczyzny, cały majątek dziedziczyła jego żona a po jej śmierci-matka. Tak więc hinduskie teściowe bardzo szybko wplotły w kulturę hinduską wątek, polegający na wprowadzeniu aksjomatu, że porządna żona umiera wraz z mężem...Anglikom się to nie spodobało i mieli rację. Chyba przesadzasz też z tym relatywizmem. Czy jeśli spotkasz kogoś kto chce zgwałcić dziecko ( bo w jego kulturze jest to naturalne jak wypicie porannej kawy-a są/były takie kultury, tak było jeszcze np. kilkadziesiąt lat temu na Fidżi) to będziesz się zastanawiał nad kontekstem kulturowym tego co ten człowiek robi czy też prostacko i niekulturalnie skasujesz gnoja?

Nb. Wcale nie uważam, że jesteś głupi-po prostu dyskutujemy.

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 81  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group