Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 08.05.2024 @ 7:06:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 72  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29.06.2010 @ 10:06:10 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Narsil pisze:
Bo ze świąt ateiści mają profity, z krzyży nie. ;)

Jakie? Oświeć mnie, proszę...

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:13:10 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Narsilowi chyba chodzi o to, że pewne święta kościelne są dniami wolnymi dla wszystkich, więc tu są profity :)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:16:21 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Tarkus pisze:
Jeśli hierarchowie popełnili błąd - a popełnili - to byłoto niespacyfikowanie zapędów ojdyra gdy jeszcze nie był medialną potęgą, gdy Radio Maryja dopiero zaczynało być "opium dla mas". Bo teraz za Rydzykiem niestety stoi kilka ładnych milionów - z braku lepszego określenia - wyznawców.

Ale czy dlatego, że teraz jest medialną potęgą, hierarchowie powinni odwracać głowę? I nie próbować nic z tym zrobić?

Tarkus pisze:
Żeby było śmieszniej uważam, że takie radio, jakim RM mialo być w założeniu, czyli nadające modlitwy, msze i rozważania Biblii JEST w Polsce potrzebne. Ale zaściankowe rozpolitykowanie i zwyczajny obskurantyzm, szowinizm i zapędy wręcz ku "...na Madagaskar" budzą mój gwałtowny sprzeciw.

Zgadzamy się. Trzeba to oblać.

Ezena pisze:
Narsil pisze:
Bo ze świąt ateiści mają profity, z krzyży nie. ;)

Jakie? Oświeć mnie, proszę...

Przypuszczam, że chodzi o dni wolne od pracy: 01.01, Wielkanoc, Boże Ciało, 15.08, 25.12, 26.12.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:16:56 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
EinsteinX pisze:
Biblia do niczego nie zmusza, w przeciwieństwie do wielu przedstawicieli Kościoła, którzy działają w imię Boga - o to mi chodzi. Wielu księży, zdając sobie sprawę ze swojej "potęgi" przeinaczają poglądy osób, "nad którymi mają pieczę" i w jawny sposób to wykorzystują. "Bóg każe" to taka przenośnia odnosząca się do obecnej sytuacji prezentowanej przez duchownych - nie wszystkich, oczywiście, nie generalizuję, których zadaniem jest prowadzić zbłąkane owieczki na dobrą drogę ;P

Ale ty masz wolną wolę, nie musisz robić tak jak każe ksiądz. I co Ci zrobi? Wyklnie z ambony? U mnie w rodzinnej parafii był proboszcz, który przez ostatnie 10 lat był stetryczały, półgłuchy i pod mocnym wpływem RM, z nastawieniem na co łaska a nie wiecej niż, głosujcie na... i partia X to zło. I co zrobili parafianie? Jeździli do sąsiedniej parafii. Zmienił się proboszcz, zmieniły się zasady, parafianie wrócili.
Poza tym, KK to wspólnota. Nie wiem czy istnieje jeszcze wytyczna o nieomylności papieża, ale na pewno nei istnieje wytyczna o nieomylności księży, więc proszę - pod względem " ciemny lud to kupi" wyznawcy KK nie różnią się od " wyznawców" SLD czy innego Korwina.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:18:13 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Narsil pisze:
A co jeżeli np. noszę symbol religijny, taki jak medalik? I to nie pod koszulą, a na wierzchu? Mam zakaz wstępu do szkół/urzędów czy będę musiał go zdjąć?


We Francji musiałbyś zdjąć (co uważam za przesadę). Natomiast pod wszystkimi pozostałymi względami Francja jest dla mnie wzorcowym państwem, jeśli chodzi o realizację zasady laickości zapisanej w konstytucji. U nas, ze względów historycznych, o których wspominała wyżej Ala, neutralność światopoglądowa państwa jest niestety fikcją. Dominacja religii katolickiej jest ewidentna, a równouprawnienie pozostałych to wygodny mit. Abstrahując już całkowicie od najbardziej zapalnej kwestii wpływu hierarchów na decyzje polityczne, uważam, ze co było w jakimś sensie usprawiedliwione w pierwszych latach po przełomie '89, teraz już uzasadnienia nie ma. Powinno się wyprowadzić religię ze szkół, a krzyże powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.Religia powinna być tym, czym jest w teorii - prywatną sprawą każdego człowieka. Ale nigdy tak nie będzie, dopóki rządzący będą drżeć przed gniewem hierarchów. Argumenty - a komu krzyż przeszkadza? - są bez sensu wobec braku faktycznego równouprawnienia wyznań w kwestii obecności symboli w przestrzeni publicznej. Owszem, są Gwiazdy Dawida - na szubienicach na murach:/ Więc albo tak, albo wykreślmy z konstytucji rozdział państwa i kościoła.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:22:40 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Chemik pisze:
Ale czy dlatego, że teraz jest medialną potęgą, hierarchowie powinni odwracać głowę? I nie próbować nic z tym zrobić?

Tyle że teraz jest bardzo realne ryzyko, że sekowanie Rydzyka, odsunięcie go od Radyja czy wręcz w skrajnym wypadku wykluczenie z Kościoła (a były i takie głosy) pociągnie za sobą odejście od Kościoła rydzykowych wyznawców, czyli powstanie sekta. Inna sprawa, że brakuje takiego naprawdę zdecydowanego głosu w sprawie RM, są tylko delikatności i ogólniki, które nie działają na ojdyra, wręcz przeciwnie - tylko go rozbestwiają i utwierdzają w przekonaniu, że wolno mu wszystko o jest ponad hierarchią. Tyle, że obecnie naprawdę ciężką sprawą będzie spacyfikowanie Rydzyka i wszelkich przejawów jego działalności : jest radio, jest TV, jest gazeta, jest wyższa szkoła medialna, jest wszystko, tylko pierwotny cel powstania RM się już jakby zagubił.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:24:34 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Ale co to znaczy "Biblia do niczego nie zmusza"? To jest sformułowanie w takim stopniu ogólności, że nic nie znaczy w sumie. Poza tym bez instytucjonalnego Kościoła nikt z was nie wiedział by co to jest Biblia nawet (mój ulubiony argument we flejmach katolicy - luteranie o sola scriptura), co zresztą daje ludziom o emo tożsamym z emo kolegi EinsteinX pomysły (nie mówię, że kolega Einstein tworzy takie teorie o Biblii) do tworzenia różnych durnych teorii spiskowych:D


Tarkus pisze:
W znakomitej większości przypadków Biblia nie jest zbiorem nakazów, a WYTYCZNYCH.



W ogóle trudno Kanon Biblii opisać jednym zdaniem w ten sposób. Bo to przecież bardzo różne teksty. W sumie trudno klasyfikować Pięcioksiąg Mojżeszowy i powiedzmy Dzieje Apostolskie jednym zdaniem oznajmującym tego typu. Dlatego też flejmy jak ten są w gruncie rzeczy pozbawione sensu. Można dyskutować, ale raczej nie z emo "dzieci umierają a Rydzyk jeździ maybachem":D


Tarkus pisze:
Generalnie nawet Dekalog to nie jest zbiór nakazów, ale zdroworozsądkowe wskazówki, jak żyć.


"Nie będziesz zabijał.Ani będziesz cudzołożył.I kradzieży nie będziesz popełniał." Ma jednak cechę nakazu, również w sensie semantycznym:) Doceniana jest jednak praktyczna ich przydatność jako wskazówek moralnych. Choć warto pamiętać, że chrześcijaństwo to przede wszystkim Nowe Przymierze.

Tarkus pisze:
Narsilowi chyba chodzi o to, że pewne święta kościelne są dniami wolnymi dla wszystkich, więc tu są profity :)


A zauważyliście, że polskie "Wesołych Świąt" jest w gruncie rzeczy "poprawne politycznie"? Podobno to językowa tradycja RONu;)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 29.06.2010 @ 10:26:20 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:25:58 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Jeszcze odnośnie krzyży w obiektach użyteczności publicznej- to do Narsila- nie mam nic do krzyży, pod warunkiem, że będzie tam też wisiała Gwiazda Dawid i Czerwony Półksiężyc. I cała reszta, z którymi państwo polskie ma uregulowane stosunki. Jest ich bodajże kilkadziesiąt :) Już to widzę, co by było, gdyby ktoś w ogóle ośmielił się zaproponować coś takiego :) Dlatego uważam, że nie powinno być w tego typu instytucjach żadnych symboli.
W każdym innym przypadku- łamiemy zasadę rozdziału państwa od kościoła. Każdego kościoła. Na to się nie godzę i proszę mi tu nie argumentować "wielowiekową tradycją". Czasy się zmieniły.

Tarkus pisze:
Joanna Senyszyn

No 1-0 dla Ciebie :) Ale nawet kilka jednostek guzik może.
A partia? To już Kara wyjaśniła

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:30:57 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Cintryjka pisze:
Dominacja religii katolickiej jest ewidentna, a równouprawnienie pozostałych to wygodny mit

Tyle, że u nas dziewięćdziesiąt kilka procent społeczeństwa przyznaje się do wyznania rzymsko-katolickiego. Na ile sa to praktykujący katolicy, to inna rzecz, ale fakt jest faktem. We Francji - jesli przywołać ten przykład - katolików jest zdecydowanie mniej, w ostatnich dekadach znacząco zwiększył się odsetek islamistów, sporo jest ateistów, są wyznawcy innych religii.
I gwiazdy Dawida też są na ścianach na szubienicach, swastyki na cmentarzach...
Inna sprawa, że laickość Francji jest wzorcowa aż do histerii :)

Zamorano, jasne, że uogólniam - niemniej ciężko jest też nazwać Biblię w jej ogóle zbiorem nakazów czy kodeksem. Oczywiście niekoniecznie mam tu na mysli np. Pieśn nad Pieśniami :)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:31:37 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Cintryjka pisze:
Argumenty - a komu krzyż przeszkadza? - są bez sensu wobec braku faktycznego równouprawnienia wyznań w kwestii obecności symboli w przestrzeni publicznej. Owszem, są Gwiazdy Dawida - na szubienicach na murach:/ Więc albo tak, albo wykreślmy z konstytucji rozdział państwa i kościoła.

Cintryjko, w punkt.
Dodam tylko taką historię a propos owego równouprawnienia z niedalekiego mi podwórka, rzecz działą sie lat temu kilka, ale już w tym wieku. W jednej ze szkół średnich ( w liceum) młodzież z pierwszej klasy na dzień dobry dostała plan lekcji, gdzie był w dniu x w środku zajęć wpisany przedmiot religia/etyka. Obok była informacja, że lekcja odbywa się w sali nr 12345. Danego dnia, klasa pojawiła się w wyznaczonej sali, w której pojawił sie również katecheta i rozpoczął zajęcia z religii. Kilka osób ( nie pamiętam, bodajże 5) stwierdziło, że one tu przyszły na lekcję etyki, co było zaznaczone w planie, i wyszło z sali, kierując sie do dyrekcji szkoły z pytaniem, gdzie odbywa sie lekcja etyki. Otóż lekcja etyki odbywa sie... nigdzie, bo szkoła nie zadbała o nauczyciela, nie zapytała wcześniej, kto chce na jaki przedmiot uczęszczać, nie zapewniła sali. Dyrektor, władze lokalne itp itd z założenia przyjęły, że wszystkie dzieci będą chodziły na religię. Moim zdaniem, gdyby zachowana została równość w tej kwestii, takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca w ogóle. Po miesiącu lekcje etyki się pojawiły, ale dopiero po miesiącu.
Drugim przypadkiem, który znam, była osoba prawosławna, która chciała chodzić na religię prawosławną, nie katolicką. Nie wiem jak to się skończyło, były pomysły żeby dzieciak jeździł na lekcje do Warszawy, do najbliższej wspólnoty ( kilkadziesiąt km).

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:32:53 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Kkkara pisze:
Dyrektor, władze lokalne itp itd z założenia przyjęły, że wszystkie dzieci będą chodziły na religię

Trzeba było zgłosić sprawę do kuratorium. Nie jestem pewien, czy szkoła nie naruszyła w ten sposób obowiązującego prawa.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:34:05 
Offline
Murderatrix

Rejestracja: 16.10.2003 @ 21:46:27
Posty: 3280
Lokalizacja: Ilion
Cintryjka pisze:
krzyże powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.

Mam nadzieję, że Twoje rozumienie sformułowania "przestrzeń publiczna" jest inne niż moje, bo jeśli nie - strach się bać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:37:39 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Tarkus -> ja wiem że naruszyła. Akcja była lokalnie dosyć głośna. I nei jestem pewna, czy nie ma więcej takich lokalnych, nienagłaśnianiych kwestii.
Jak napisałam - tutaj udało sie po miesiącu sprawę dograć. Natomiast samo podejście i organu prowadzącego, i dyrektorstwa, świadczy o tym, w jakim schizofrenicznym kraju żyjemy. Dlatego każdy, kto pięknie cytuje przepisy o rozdziale i neutralności światopoglądowej, powinien IMO narawdę kupić okulary i pokazać mnie o tu! placem gdzie to jest w praktyce realizowane w takich pipidówach jak moja. Bo ja nie mówię o Wawie, gdzie takie sytuacje pewnie sie nie zdarzają. Ale Polska to nie tylko Wawa.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:41:05 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Tyle, że tu raczej zagrał typowy postpeerelowski tumiwisizm, a nie kwestie religijne. Komuś się zwyczajnie nie chciało.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 10:47:38 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Polixena pisze:
Mam nadzieję, że Twoje rozumienie sformułowania "przestrzeń publiczna" jest inne niż moje, bo jeśli nie - strach się bać


Szkoły, urzędy. Miejsce krzyża jest w kościele, ewentualnie w prywatnej przestrzeni każdego człowieka (w mieszkaniu, na biurku w pracy, na szyi - jeśli ktoś ma ochotę). Poza tym - czy w religii naprawdę symbole są ważne? Odnoszę wrażenie, że jest całe mnóstwo ważniejszych elementów, a "wojny o krzyże" są niczym innym jak świadectwem dramatycznego spłycenia religijności.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 72  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group