Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 08.05.2024 @ 10:58:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 72  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28.06.2010 @ 22:50:27 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
EinsteinX pisze:
A teraz? Albo religia, albo nic - BE ZE DURA! Ch*j, nie demokracja...

Nie jest to do końca prawda, przynajmniej w liceum, bo nie pamiętam jak to było na wcześniejszych etapach edukacji. Teoretycznie można wybrać etykę, ale w praktyce zwykle jest tak, że jest za mało chętnych by utworzyć odrębną grupę chodzącą na etykę zamiast religii. W tym cały problem.

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 23:26:42 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
A teraz? Albo religia, albo nic - BE ZE DURA! Ch*j, nie demokracja...


Na taki "argument" zawsze odpowiadam tak samo: ciekawe czemu nigdy nie protestują osoby które nie mogą uczęszczać na WF? :D Przecież one też mają zaniżoną średnią. :D Niech szkoła zorganizuje dla nich osoby przedmiot, np. "etyka w sporcie". :D

Cytuj:
biblia wyraźnie twierdzi, że modlić to się mają ludzie do boga, a nie jego podobizn i symboli, co już świadczy o zacofaniu populacji, skoro tego zrozumieć nie potrafi.


Biblia, nie biblia. Jeżeli mówisz o chrześcijaństwie, to "Boga" nie "boga". Nie musisz szanować religii, ale zasady języka polskiego powinieneś.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 23:40:56 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
Narsil pisze:
Cytuj:
A teraz? Albo religia, albo nic - BE ZE DURA! Ch*j, nie demokracja...

Na taki "argument" zawsze odpowiadam tak samo: ciekawe czemu nigdy nie protestują osoby które nie mogą uczęszczać na WF? :D Przecież one też mają zaniżoną średnią. :D Niech szkoła zorganizuje dla nich osoby przedmiot, np. "etyka w sporcie". :D

Ale właściwie kto na to narzeka? chyba nie uczniowie. My się w czasie religii błąkaliśmy po korytarzach, albo szliśmy do McDonalda i problemu nie było. Na świadectwie kreska zamiast oceny i tyle. Zresztą jak ta etyka miałaby wyglądać? Jest jakiś program ministerialny?

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 23:41:18 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Polskie prawo mówi, że szkoła musi zorganizować lekcje etyki pod warunkiem, że zgłosi się co najmniej siedmioro uczniów. Gdy w klasie jest ich mniej, wtedy chętnych z całej szkoły zbiera się w oddziałach międzyklasowych. Jeśli i tu jest mniej uczniów, dyrekcja przekazuje sprawę swojemu organowi prowadzącemu (gminie albo starostwu), który tworzy oddział międzyszkolny - uczniowie spotykają się na lekcjach etyki popołudniami. Tyle w kwestiach formalnych.

Ostatnio czytałam o tym, że rodzice chłopaka, który jako jedyny w całym powiecie chciał chodzić na etykę i nie została mu ona zapewniona, zaskarżyli państwo polskie przed Trybunałem Europejskim w Strasburgu. Jednym z argumentów było to, że chłopak na świadectwie w rubryce religia/etyka miał kreskę, co rodzice uznali za "stygmatyzowanie". Wygrali.

Nie wiem, jak to wygląda w praktyce gdzie indziej, ale u mnie w liceum było tak - stosunkowo duża część klasy (spokojnie nazbierałoby się siedem osób) była niewierząca, ale na religię chodzili, cały rok przeszkadzali i kłócili się z księdzem, a na koniec roku przynosili referat i ładnie się do niego uśmiechali, żeby mieć czwórkę/piątkę do średniej. Bez sensu, szkoła bez problemów etykę by im zapewniła, tym bardziej, ze w innych klasach było podobnie.

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 23:45:13 
Alexis pisze:
Nie wiem, jak to wygląda w praktyce gdzie indziej, ale u mnie w liceum było tak - stosunkowo duża część klasy (spokojnie nazbierałoby się siedem osób) była niewierząca, ale na religię chodzili, cały rok przeszkadzali i kłócili się z księdzem, a na koniec roku przynosili referat i ładnie się do niego uśmiechali, żeby mieć czwórkę/piątkę do średniej. Bez sensu, szkoła bez problemów etykę by im zapewniła, tym bardziej, ze w innych klasach było podobnie.
U mnie to samo, ale raczej w gimnazjum. W liceum był taki jeden franciszkanin, który za ładny uśmiech dobrych ocen nie stawiał, jeśli ktoś cały rok przeszkadzał. ;] Ale w liceum akurat w mojej klasie byli tacy, co chodzili na religię, ale dyskutowali kulturalnie, nie robili zadymy, nic z tych rzeczy. A byli i tacy, co nie chodzili na religię, a etyki nie chcieli, wychodzili wcześniej. Co było rozsądne, jak dla mnie.


Na górę
  
 
Post: 28.06.2010 @ 23:52:24 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
chwila, a religia się wlicza do średniej? Takiej przy rekrutacji do liceum np.? To jakaś pamiątka po reżimie Wielkiego Edukatora Zwanego Koniem, tak? ;)

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 0:00:39 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.10.2009 @ 14:25:43
Posty: 2556
Narsil pisze:
Biblia, nie biblia. Jeżeli mówisz o chrześcijaństwie, to "Boga" nie "boga". Nie musisz szanować religii, ale zasady języka polskiego powinieneś.

Hę? "Biblia", "Bóg" - pisane z dużej litery, to IMHO, takie same symbole, jak krzyż, czy obrazek przedstawiający jakiegoś tam świętego. To dlaczego krzyż nie piszesz z dużej, hę? To tak jakbyś chciał mnie zmusić, abym księdzu mówił "szczęść boże", zamiast kulturalnego "dzień dobry" ;P
Jeśli chodzi o poszanowanie religii, to co innego. Mój bóg nie każe przywiązywać mi uwagi do zasad pisowni w języku polskim, a cały czas o nim wspominam, a nie o tym, który każe kłaść na tacę, regularnie uczęszczać do instytucji, w których spotkać można mężczyzn wątpliwej wiary, którzy mówią mi:
- No, to za chrzest, komunię i bierzmowanie, co łaska - 200 złotych...

_________________
KEEP CALM AND CALL BATMAN
Karma istnieje... i ma się zajebiście dobrze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 0:04:15 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
ale Biblia to też jakby tytuł biblii chrześcijaństwa, a Bóg to jakby imię boga chrześcijańskiego. Wiesz, Koran i Allah też walisz z dużej.

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 0:04:54 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Cytuj:
Chwila, a religia się wlicza do średniej? Takiej przy rekrutacji do liceum np.? To jakaś pamiątka po reżimie Wielkiego Edukatora Zwanego Koniem, tak? ;)
Tak, wlicza się do średniej. Zgodnie z rozporządzeniem Giertycha do średniej wliczają się wszystkie przedmioty, które uczeń pobiera w szkole. Czyli właśnie religia albo np. taniec. Z religii można też zdawać maturę.

Einstein, ale teraz kłócisz się z zasadami ortografii polskiej, która każe z wielkiej litery pisać "Bóg", kiedy mamy na myśli Boga w religiach monoteistycznych, a "bóg", kiedy chodzi o religie politeistyczne? Czy też z regułą, która tytuły książek, jak np. Biblia czy Koran każe pisać z wielkiej litery? Bo nie sądzę, żeby był to spór światopoglądowy między katolikami a ateistami.

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 0:13:09 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
EinsteinX pisze:
Mój bóg nie każe przywiązywać mi uwagi do zasad pisowni w języku polskim, a cały czas o nim wspominam, a nie o tym, który każe kłaść na tacę, regularnie uczęszczać do instytucji, w których spotkać można mężczyzn wątpliwej wiary

Wskaż łaskawie cytaty na potwierdzenie twojej wątpliwej logicznie tezy, że "Bóg każe". Albo zaprzestań pisania bredni, błagam. Rozumiem, że możesz być w poprzek z religią chrześcijańską, ale zastanów się czasem nad tym, co piszesz...

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 7:10:33 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Gt_O pisze:
Zresztą jak ta etyka miałaby wyglądać? Jest jakiś program ministerialny?
Nie wiem, jakie teraz są wytyczne, ale mogę zapytać znajomego, który etyki uczy. W każdym razie na pewno taki przedmiot można wybrać. I nie mieć zaniżonej średniej.

Natomiast gdy ja na etykę chodziłam (bardziej z ciekawości i w ramach młodzieńczego buntu niż z innych powodów) to były to bardzo ciekawe zajęcia, na których z nauczycielką rozmawiałam o tych wartościach uniwersalnych, na które powołuje się i nasza konstytucja. Przy okazji na szybko przeleciałyśmy całą historię filozofii, do której potem bardzo chętnie wróciłam w ramach innego przedmiotu. Rozmawiałyśmy o zasadach rządzących życiem katolików, tak samo jak i innych wyznań i religii. Bardzo dobrze to wspominam - a że byłam na tych zajęciach sama, siadałyśmy sobie w pokoju nauczycielskim przy kawie i gadałyśmy. Taka to była etyka w połowie lat 90.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 8:36:22 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.10.2009 @ 14:25:43
Posty: 2556
Tarkus pisze:
Wskaż łaskawie cytaty na potwierdzenie twojej wątpliwej logicznie tezy, że "Bóg każe"

To już jest zwykłe czepialstwo, w Biblii - to faktycznie tytuł - znalazłbym wiele przykładów nakazujących, ale nie znam na pamięć, a egzemplarzem nie dysponuje. A nawet jeśli takowych nakazów nie ma, to powiedz to prosto w oczy wszystkim bożym posłannikom, którzy wymagają, tego czy owego...
Dla uściślenia, Szanowni Państwo, nie jestem z religią na bakier, osobiście uważam, iż Biblia jest jedną z mądrzejszych ksiąg, z jaką miałem do czynienia. Ale kiedy myślę o instytucji zwanej w Polsce Kościołem, to mi się normalnie nóż w kieszeni otwiera. a "najlepszym" przedstawicielem jest ojciec Rydzyk, który rozbija się Majbachem, a dzieci w Afryce z głodu umierają... A zresztą już nic nie mówię, bo jeszcze za heretyka uznany zostanę :D

_________________
KEEP CALM AND CALL BATMAN
Karma istnieje... i ma się zajebiście dobrze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 9:07:35 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
EinsteinX pisze:
"najlepszym" przedstawicielem jest ojciec Rydzyk, który rozbija się Majbachem, a dzieci w Afryce z głodu umierają

...a u was Murzynów biją.

1. Rydzyk to nie Kościół. Wręcz przeciwnie, przez coraz większą część Kościoła zaczyna być traktowany jako realne zagrożenie, wręcz sekciarstwo. Dla mnie to przykład kaznodziei w amerykańskim stylu "get on your knees and start paying". Jeśli hierarchowie popełnili błąd - a popełnili - to byłoto niespacyfikowanie zapędów ojdyra gdy jeszcze nie był medialną potęgą, gdy Radio Maryja dopiero zaczynało być "opium dla mas". Bo teraz za Rydzykiem niestety stoi kilka ładnych milionów - z braku lepszego określenia - wyznawców. Żeby było śmieszniej uważam, że takie radio, jakim RM mialo być w założeniu, czyli nadające modlitwy, msze i rozważania Biblii JEST w Polsce potrzebne. Ale zaściankowe rozpolitykowanie i zwyczajny obskurantyzm, szowinizm i zapędy wręcz ku "...na Madagaskar" budzą mój gwałtowny sprzeciw.

2. ad "Biblia nakazuje". W znakomitej większości przypadków Biblia nie jest zbiorem nakazów, a WYTYCZNYCH. Bóg wręcz wprost mówi, że daje człowiekowi wolną wolę, by nie musieć nic mu nakazywać. "Rób, co uważasz. Twój czyn będzie miarą", że takim zgrabnym cytatem się posłużę. Innymi słowy Bóg, gdy przyjdzie czas, rozliczy cię z tego, jak żyłeś i na ile chciałeś kierować się Jego drogą. Jeśli postępowałeś zgodnie, czeka cię nagroda. Jeśli twoja wolna wola wskazała ci inną drogę, nie oczekuj boskiej łaski, ale - w tym wypadku - nie możesz mieć też do Boga pretensji. Generalnie nawet Dekalog to nie jest zbiór nakazów, ale zdroworozsądkowe wskazówki, jak żyć. Wszelkie nakazy, zakazy to już dzieło człowieka. Przy czym jeśli nie ma w tobie wiary w Boga to przecież nikt i nic nie będzie w stanie zmusić cię do przestrzegania wskazań Boga. No chyba, że oportunizm (jak to się ma w przypadkach, gdy niewierzący chrzczą dzieci, przystępują do sakramentów, biorą ślub kościelny, bo takie są OCZEKIWANIA rodziny, społeczeństwa itp.).

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 9:31:00 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.10.2009 @ 14:25:43
Posty: 2556
Tarkus pisze:
W znakomitej większości przypadków Biblia nie jest zbiorem nakazów, a WYTYCZNYCH

Tark, ja to rozumiem, ale chyba Ty nie rozumiesz sensu moich poprzednich wypowiedzi. Biblia do niczego nie zmusza, w przeciwieństwie do wielu przedstawicieli Kościoła, którzy działają w imię Boga - o to mi chodzi. Wielu księży, zdając sobie sprawę ze swojej "potęgi" przeinaczają poglądy osób, "nad którymi mają pieczę" i w jawny sposób to wykorzystują. "Bóg każe" to taka przenośnia odnosząca się do obecnej sytuacji prezentowanej przez duchownych - nie wszystkich, oczywiście, nie generalizuję, których zadaniem jest prowadzić zbłąkane owieczki na dobrą drogę ;P

_________________
KEEP CALM AND CALL BATMAN
Karma istnieje... i ma się zajebiście dobrze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.06.2010 @ 9:40:41 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
EinsteinX pisze:
w Biblii (...) znalazłbym wiele przykładów nakazujących

Czy mam wrażenie, że sam sobie zaprzeczasz? :)
A to co piszesz o księzach można odnieść do dowolnych duchownych dowolnej religii. Na tym to polega, żeby zdobyć wyznawców :)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 72  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group