Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 25.04.2024 @ 1:17:11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 72  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28.06.2010 @ 17:14:48 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Kkkara pisze:
AFAIR ślub w religii katolickiej bierze sie w kościele?

No ciężko, żeby w remizie OSP ;) Ale kościół to nie urząd, a miejsce kultu. Poza tym są urzędy i urzędy, nadgorliwcy znajdą się i po stronie tych, co to krzyże by zrywali, jak i tych, którzy wieszaliby je nawet w kiblu. A tu trzeba spokojnie i wypośrodkować.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:16:17 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Zaraz, zaraz. Skąd się wzięło to wieszanie krzyży w urzędach, szkołach itp? Czy nie było aby tak, że po latach zakazu nagle urzeczeni wolnością po prostu zaczęliśmy dolepiać orłom korony i, idąc za ciosem, wieszać krzyże? Pisząc my mam na myśli jakiś ogół.
Wydaje mi się, że z jednej strony, w ramach kompromisu, warto byłoby te krzyże z wielu miejsc usunąć ale i przy okazji przestać o te krzyże nieszczęsne toczyć boje i wyciągać to jako argument w każdej niemal dyskusji przeciwników kościoła z jego zwolennikami. To nie księża przylecieli do szkół i urzędów z symbolami, to ludzie, zwykli ludzie, te krzyże wieszali. Zdaje się, że w imię świętowania wolności, także światopoglądowej.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:17:51 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Trzeba było jakoś te leniny i partie przewodnią siła narodu odreagować ;))

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:18:20 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Sytuacja druga - zajmujesz przestrzeń publiczną, która nie należy do Ciebie ale do wszystkich.


Łącznie ze mną. Ja mam prawo powiesić krzyż, uczeń Ahmed półksiężyc, a Icek gwiazdę Dawida. To, że ateiści nie mają symbolu, to nie moja wina. ;) O to chyba chodzi w tolerancji religijnej - o pokojowe współistnienie, a nie udawaniu że "nas tu nie ma"?

Cytuj:
To nie księża przylecieli do szkół i urzędów z symbolami, to ludzie, zwykli ludzie, te krzyże wieszali. Zdaje się, że w imię świętowania wolności, także światopoglądowej.


Ala, głos rozsądku. :) W punkt IMHO.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:19:52 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2004 @ 21:09:53
Posty: 3423
Lokalizacja: Poznań - Trzcianka, Trzcianka - Poznań.
Ala pisze:
Zaraz, zaraz. Skąd się wzięło to wieszanie krzyży w urzędach, szkołach itp? Czy nie było aby tak, że po latach zakazu nagle urzeczeni wolnością po prostu zaczęliśmy dolepiać orłom korony i, idąc za ciosem, wieszać krzyże? Pisząc my mam na myśli jakiś ogół.
Wydaje mi się, że z jednej strony, w ramach kompromisu, warto byłoby te krzyże z wielu miejsc usunąć ale i przy okazji przestać o te krzyże nieszczęsne toczyć boje i wyciągać to jako argument w każdej niemal dyskusji przeciwników kościoła z jego zwolennikami. To nie księża przylecieli do szkół i urzędów z symbolami, to ludzie, zwykli ludzie, te krzyże wieszali. Zdaje się, że w imię świętowania wolności, także światopoglądowej.

I IMVHO jak ten krzyż nikomu nie przeszkadza to niech sobie wisi. Ale jak ktoś będzie chciał powiesić swój symbol, choćby i Niewidzialnego Różowego Jednorożca to mu nie zabraniajmy. I jak będzie chciał, żeby ów krzyż zdjęto to też nie róbmy wojny o to - ma prawo mu przeszkadzać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:20:29 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:

Takoż i krzyż powieszony na ścianie klasy w której uczę


Hipotetycznie musielibyśmy doprecyzować. Jaka to szkoła? Jaka to klasa? Jeśli to szkoła świecka, a nie katolicka i jeśli to np. salka do matmy to pytałeś się Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Jeśli ktoś jednak odbiera to jako "nawracanie" i np. wiesza Róże Lutra obok, a uczeń świadek Jehowy zacznie rozdawać Strażnice w klasie, w czasie lekcji ktoś protestuje etc. to jaki masz pomysł, na zapobieganie konfliktom kulturowym i religijnym? Taki najprostszy? Powiesić wszystko jak się da i komu wyśni obok siebie? A jeśli ktoś nagle stwierdzi, że Róża Lutra obok krucyfiksu czy półksiężyca to "profanacja" będziesz brnął w ten konflikt? Jak go rozwiążesz? Kto w takiej hipotetycznej sytuacji wylał dziecko z kąpielą? Poza tym nie miał byś dyskomfortu, hipotetycznie, że nawalanka tego typu w istocie jest profanacją sfery Sacrum?

Tarkus pisze:
Poza tym są urzędy i urzędy, nadgorliwcy znajdą się i po stronie tych, co to krzyże by zrywali, jak i tych, którzy wieszaliby je nawet w kiblu.


Zgoda.

BTW. wyszedł nam off top w wątku o religioznawstwie i zrobiła się polityka:)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 28.06.2010 @ 17:21:34 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:21:16 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Tarkus pisze:
Ale kościół to nie urząd, a miejsce kultu.

Będziesz brał ślub konkordatowy, to zweryfikujesz powyższe stwierdzenie :-)
Ale tak, oczywiście masz rację. Kościół to nie urząd. A urząd to nie kościół, więc po co krzyż? :-)

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:24:28 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Po nic i przecież tu się juz zgodziliśmy :o Mnie tam krzyż nie razi, ale nie widzę potrzeby zawieszania go w urzędach świeckich.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:24:38 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Zamorano, oczywiście że gdyby to było tak proste, jak przedstawiłem, to byłoby pięknie. ;) Konfliktów nie da się uniknąć, ale "zakazać wszystkiego" to IMO nie jest wyjście. Rozwiązanie problemów różnic religijnych poprzez całkowite jej usunięcie z życia publicznego to jak rozwiązywanie problemu alkoholizmu poprzez absolutną prohibicję albo bólu głowy przez jej ucięcie. ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:31:05 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.03.2006 @ 9:23:29
Posty: 2308
Lokalizacja: pitu pitu
Ja uważam, że o powieszeniu krzyża czy innego symbolu religijnego powinna decydować większość, bo mamy demokrację. Jak większość chce powiesić, to niby czemu im zabraniać? Niech sobie szkoła/pracownicy urzędu zrobią głosowanie (czy petentowi, który w urzędzie pokazuje się raz do roku przeszkadza akurat krzyż?).

Nie rozumiem w czym właściwie przeszkadzają niewierzącym te nieszczęsne krzyże. Czym dla takich osób są krzyże?

Cytuj:
I IMVHO jak ten krzyż nikomu nie przeszkadza to niech sobie wisi. Ale jak ktoś będzie chciał powiesić swój symbol, choćby i Niewidzialnego Różowego Jednorożca to mu nie zabraniajmy. I jak będzie chciał, żeby ów krzyż zdjęto to też nie róbmy wojny o to - ma prawo mu przeszkadzać.
No, ale dlaczego dostosować się do zdania jednostki, jeśli np. większość chce, żeby krzyż wisiał*? To trochę jakby niedemokratyczne? ;)

*patrz - moje zdanie o głosowaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:36:54 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
Narsil pisze:
Cytuj:
Sytuacja druga - zajmujesz przestrzeń publiczną, która nie należy do Ciebie ale do wszystkich.


Łącznie ze mną. Ja mam prawo powiesić krzyż, uczeń Ahmed półksiężyc, a Icek gwiazdę Dawida. To, że ateiści nie mają symbolu, to nie moja wina. ;)


ej, a Latający Potwór Spaghetti, to co? :)

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:38:24 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
To symbol antyteistów. :D

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:40:06 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Konfliktów nie da się uniknąć, ale "zakazać wszystkiego" to IMO nie jest wyjście.


Dlatego gdy będą zakazywać wszystkiego to razem założymy jakiś ruch społecznego protestu a nawet oporu:)

Cytuj:
Rozwiązanie problemów różnic religijnych poprzez całkowite jej usunięcie z życia publicznego to jak rozwiązywanie problemu alkoholizmu poprzez absolutną prohibicję albo bólu głowy przez jej ucięcie. ;)


Zgoda. Natomiast pytania i zasadność "sojuszu tronu i ołtarza" w XXI wiecznej Polsce (również w kontekście biblijnym) to są bardzo dobre pytania, na które nie bardzo znajduję zawsze odpowiedzi. Jeśli ktoś zechciałby prześladować mnie ze względu na moją religię – będę przeciwdziałał wszelkimi dostępnymi mi środkami. Podobnie jak ktoś mnie wyklucza funkcjonalnie jako nie dość trukatolika to zlewam to ciepłym parabolicznym. Nie uważam, że Europa zaczęła się 14 lipca 1789 roku, ale jestem też przywiązany do pewnych liberalnych wolności. W ogóle świecką kulturę humanistyczną uważam za dziecko chrześcijaństwa. Nieobecność symboli religijnych w sferze "urzędniczej" nie oznacza dla mnie rezygnacji z chrześcijańskich korzeni Europy. To po prostu próba pogodzenia różnych wrażliwości wyznaniowych w sferze publicznej. Nie przyłączę się natomiast do walki o "katolicką republikę narodu polskiego" bo mi ona do niczego nie jest potrzebna, w dodatku dyskryminowała by moich przyjaciół (co zresztą było by czarnym pijarem chrystianizmu).

Villa pisze:
Ja uważam, że o powieszeniu krzyża czy innego symbolu religijnego powinna decydować większość, bo mamy demokrację.


Demokracja to nie jest prosta władza większości, której wolno robić wszystko co jej się żywnie podoba. A już na 100% nie jest tym demokratyczne państwo prawa.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 28.06.2010 @ 17:42:31 przez Zamorano, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:42:08 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2004 @ 21:09:53
Posty: 3423
Lokalizacja: Poznań - Trzcianka, Trzcianka - Poznań.
Vila pisze:
Ja uważam, że o powieszeniu krzyża czy innego symbolu religijnego powinna decydować większość, bo mamy demokrację. Jak większość chce powiesić, to niby czemu im zabraniać? Niech sobie szkoła/pracownicy urzędu zrobią głosowanie (czy petentowi, który w urzędzie pokazuje się raz do roku przeszkadza akurat krzyż?).

Nie rozumiem w czym właściwie przeszkadzają niewierzącym te nieszczęsne krzyże. Czym dla takich osób są krzyże?

Cytuj:
I IMVHO jak ten krzyż nikomu nie przeszkadza to niech sobie wisi. Ale jak ktoś będzie chciał powiesić swój symbol, choćby i Niewidzialnego Różowego Jednorożca to mu nie zabraniajmy. I jak będzie chciał, żeby ów krzyż zdjęto to też nie róbmy wojny o to - ma prawo mu przeszkadzać.
No, ale dlaczego dostosować się do zdania jednostki, jeśli np. większość chce, żeby krzyż wisiał*? To trochę jakby niedemokratyczne? ;)
*patrz - moje zdanie o głosowaniu.

Jeżeli zinterpretować twoją wypowiedź - decyduje większość - zgadza się wieszać symbole religijne - wieszamy krzyż i co tylko kto chce. OK. Jeżeli to ma być tylko krzyż to już nie bardzo. Z racji, że większość jest katolikami to ma prawo eksponować swoje symbole religijne w miejscu publicznym, a mniejszość wyznająca inaczej nie ma prawa? Dyskryminacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:43:11 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Zamorano, zabawne, niby jesteśmy przeciwnymi stronami w dyskusji, a zasadniczo z prawie całym twoim postem się zgadzam. ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 72  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group