Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 19.04.2024 @ 17:02:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 72  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27.06.2010 @ 12:41:33 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.01.2007 @ 18:57:24
Posty: 2283
Narsil pisze:
Cytuj:
Może się mylę, ale widzę w Tobie Narsilu, chęć do prowokowania i prześladowania ateistów (vide pierwszy z przytoczonych cyt.).

Masz rację, tzn. mylisz się. Czasy prześladowania ateistów skończyły się już ładnych kilka(set) lat temu. ;) Teraz to działa w drugą stronę. ;)

Równowaga w przyrodzie musi zostać zachowana. ;)
A propos postu. Narobiliście mi smaka na rybkę ;).

_________________
/;l;ljlxghzzv bjhgfk8i657hbdhgkjhgk;j


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.06.2010 @ 12:50:48 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Sam pomysł, podobnie jak wiele innych, bierze się ze zdrowego rozsądku. Jedzenie ryb, 40 dni ścisłego postu, koszerna kuchnia, zakaz spożywania wieprzowiny... to wszystko są zasady, których przestrzeli jeszcze poganie. Jeśli się zastanowić, to w gorącym klimacie (a tam przecież tkwi tygiel religijny) to wszystko ma silne uzasadnienie zdrowotne. To, że potem te zasady adoptowały kolejne religie, nie powinno dziwić, podobnie jest z obchodzeniem świąt a nawet z samymi legendami o świętych czy postaciach szczególnie ważnych dla tego czy innego wyznania. Przecież to nie było tak, że nagle przyszło paru facetów i powiedziało "od dziś nie jemy mięsa w piątki" czy "od dziś wieprzowina jest nieczysta". Przejmowano powoli zasady i obrzędy, dodając do nich kolejne legendy czy uzasadnienia dla siebie istotne. I to też jest normalne - przyjmując, że wierzyli głęboko, zrozumiałe jest, że chcieli "zareklamować" i, jak to dziś się mówi "zrobić dobry PR" tej wierze.

A sam post jest jak najbardziej zdrowy. Zamiast diet i innych wynalazków wystarczyłoby na przykład robić sobie ten jeden, postny piątek - i wprowadzamy już zasady tak modnej dziś diety protal (Dukana). :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.06.2010 @ 12:57:21 
Jeszcze a propos judaizmu i zdrowia - w średniowieczu do pogromów dochodziło m. in. wtedy, kiedy zarazy takie jak dżuma omijały społeczności żydowskie - starozakonnych czyniono winnymi trucia albo czarnej magii. A prawda była taka, że ich zasady religijne obejmują także higienę, toteż choroby się ich nie imały, nie w takim stopniu, jak chrześcijan. ;]


Na górę
  
 
Post: 27.06.2010 @ 13:00:14 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
To, że potem te zasady adoptowały kolejne religie, nie powinno dziwić, podobnie jest z obchodzeniem świąt a nawet z samymi legendami o świętych czy postaciach szczególnie ważnych dla tego czy innego wyznania.


O, to to - gros świąt, świętych czy tradycji chrześcijańskich wywodzi się z innych religii. Chociażby sama data Bożego Narodzenia, o czym zresztą, z uporem godnym lepszej sprawy, co roku przypomina nam Woydzio. ;>

Cytuj:
A sam post jest jak najbardziej zdrowy. Zamiast diet i innych wynalazków wystarczyłoby na przykład robić sobie ten jeden, postny piątek - i wprowadzamy już zasady tak modnej dziś diety protal (Dukana). :)


Czy to przypadkiem nie jakiś dietetyk zaproponował kiedyś na antenie radia aby przydałby się w roku chociaż jeden dzień bezmięsny? ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.06.2010 @ 13:26:56 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Ja tam mięsa w piątek staram się nie jeść (motywacja różna, od religijnej po zdrowotną właśnie), do tego na kilka dni przed Wielkanocą mam oczyszczającą głodówkę i żadna dieta jak do tej pory nie była mi potrzebna. ;)

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.06.2010 @ 13:29:33 
A ja jem, co chcę i ile chcę, a nadal ważę 62 kg. ;]
Narsil pisze:
Chociażby sama data Bożego Narodzenia, o czym zresztą, z uporem godnym lepszej sprawy, co roku przypomina nam Woydzio. ;>
No, tylko on przypomina o Mitrze, a to było jeszcze przed Mitrą święto słońca, bo dzień coraz dłuższy. ;)


Na górę
  
 
Post: 27.06.2010 @ 14:08:39 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Kwestia ustalania daty Bożego Narodzenia może być nieco bardziej skomplikowana. Wiązanie tego z chęcią "ochrzczenia" świąt pogańskich mogło być wcale nie najistotniejsze. Mały tekst:
http://www.historia.terramail.pl/prasa/ ... dzenie.pdf
To akurat pierwsze co było pod ręką. W skrócie, w III w. za datę Paschy Chrystusa przyjmowano 25 marca. Tradycja łączyła równocześnie dwa zdarzenia - Paschy i Zwiastowania, w związku z symboliką kosmiczną Chrystusa jako Wschodzącego Słońca. Stąd już blisko + 9 miesięcy i mamy 25 grudnia, akurat doskonale pasujący do tego symbolu.

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 15:59:53 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
W państwie neutralnym światopogladowo Ezena nie powinna widzieć w ogóle jakichkolwiek wpływów danej religii/ światopoglądu w życiu publicznym. To, w co Ty, Narsil, wierzysz i co praktykujesz, jest Twoją sprawą, i masz do tego pełne prawo. Ezena ma prawo nie widzieć krzyża w instytucji publicznej.


Ale ja po prostu nie rozumiem dlaczego ten nieszczęsny krzyż tak kłuje w oczy. Krzyże przy drogach też wam przeszkadzają? Albo, ja wiem, w szpitalach?

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:03:12 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ależ ja nie pisałam, że mnie biło po oczach. Akurat nie bardzo, ale ja jestem liberalna, tolerancyjna i cool ;>, natomiast ludzi głęboko wierzących z innych wyznań może kłuć. To chyba dość zrozumiałe. No i był to pierwszy przykład jaki mi przyszedł do głowy, myślę, że dość trafiony... Szkoła świecka powinna być świecka. Przecież istnieją szkoły katolickie.

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:11:26 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Z drugiej strony, z racji tradycji, historii i faktu, że to akurat wyznanie jest u nas najsilniejsze (wyznawcy najliczniejsi czy jak to liczyć), to święta katolickie są dniami wolnymi od pracy.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:14:55 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:

Ale ja po prostu nie rozumiem dlaczego ten nieszczęsny krzyż tak kłuje w oczy. Krzyże przy drogach też wam przeszkadzają? Albo, ja wiem, w szpitalach?


Znanych mi kalwinów, z którymi kiedyś pracowałem (zresztą w luterańskiej instytucji charytatywnej:D, znaczy raczej ich rodziny niż ich samych bardziej "letnich") kłuje w krucyfiksach rzeźba cierpiącego Chrystusa, co uważają za sprzeczne z trzecim przykazaniem (w wersji biblijnej a nie z Katechizmu KRK). Na przykład;) Pusty duży krzyż ich nie drażni. A tak już na poziomie tych "letnich" to oni nie mają nic przeciwko krucyfiksom za wyjątkiem właśnie instytucji publicznych jak świecka szkoła czy urząd.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:15:26 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
... i to jakoś ateistom nie przeszkadza. ;)

edit: to było do postu Ali.

Zamorano, ale to już jest problem "dlaczego ja mam ustępować im, a nie na odwrót". Potrzeba kompromisu, a wyrzucenie wszystkich symboli religijnych z instytucji publicznych to wylanie dziecka z kąpielą

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:19:09 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Narsil, popraw mnie, ale dlaczego w urzędzie albo w szkole w sali ZPT ma wisieć krzyż? Katolik musi się modlić 5x dziennie czy co? Jak go nie widzisz topopełniasz grzech i się spowiadasz?

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:36:03 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Zamorano, ale to już jest problem "dlaczego ja mam ustępować im, a nie na odwrót".


Bo oni nie chcą/ nie mają swoich symboli religijnych w urzędach. Nie widzisz tej subtelnej zależności?

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:38:22 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Narsil pisze:
Zamorano, ale to już jest problem "dlaczego ja mam ustępować im, a nie na odwrót".
Albo raczej łamania praw większości w imię niełamania praw mniejszości. A znów całkowita neutralność to bzdura. Właśnie owo przekreślanie tradycji. Potrzeba kompromisu, owszem, ale od każdej ze stron.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 72  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group