Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 25.04.2024 @ 9:50:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 72  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28.06.2010 @ 16:40:39 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Ala pisze:
Narsil pisze:
Zamorano, ale to już jest problem "dlaczego ja mam ustępować im, a nie na odwrót".
Albo raczej łamania praw większości w imię niełamania praw mniejszości.



A jaki sposób brak krucyfiksu w urzędzie miejskim łamie nasze prawa jako katolików? Gdyby nam burzyli kościoły, zakazywali praktyk czy dyskryminowali ze względu na naszą wiarę. Ok. zrozumiał bym. Ale krucyfiksy w urzędach i sali do matmy są "naszym słusznym prawem, które zostały złamane"? Mi te krucyfiksy nie przeszkadzają osobiście. Ale rozumiem sytuację, że dla kogoś są problemem w instytucji świeckiej i publicznej.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:45:32 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Brak krucyfiksu nie łamie moich praw, ale zakaz jego powieszenia - IMO już tak. Nie dostrzegasz różnicy między jednym a drugim?

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:47:30 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Esther pisze:
uważam, że religia jest szkodliwa
różnie z tym bywa :-)
"God exists. God wants us to win. And God is a citizen too! ..."

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:50:31 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Narsil mnie ubiegł.
Nie wieszam jak szalona wszędzie krucyfiksów, ale rozumiem tych, którym to do czegoś potrzebne. Jedni noszą na szyi, na łańcuszku, inni wieszają w szkolnej klasie. Wieszanie krzyża to jest oczywiście tylko element całości, na którą składają się też te wspomniane wolne od pracy dni, a uogólniając cała otoczka kulturowa, w jakiej jesteśmy zanurzeni.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:51:56 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Zamorano pisze:
Narsil pisze:
Zamorano, ale to już jest problem "dlaczego ja mam ustępować im, a nie na odwrót".


Bo oni nie chcą/ nie mają swoich symboli religijnych w urzędach. Nie widzisz tej subtelnej zależności?


OK, rozumiem o co chodzi. Ale nadal twierdzę, że skoro ja nie odmawiam im prawa do eksponowania swoich symboli religijnych, to mam prawo oczekiwać tego samego od nich.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:53:16 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.01.2007 @ 18:57:24
Posty: 2283
Narsil pisze:
Brak krucyfiksu nie łamie moich praw, ale zakaz jego powieszenia - IMO już tak. Nie dostrzegasz różnicy między jednym a drugim?


Zależy jak na to patrzysz. Dla mnie jest to "zmuszanie" ludzi, do "oglądania" symboli, których nie akceptują.
Podobno mamy wolność wyznania. Podobno każdy może wierzyć w co chce, jak chce, lub może nie wierzyć w nic.
Tak więc idąc tropem Twojego rozumowania: dlaczego nie powiesimy obok krzyża gwiazdy Dawida, Światowida, Wielkiego Sokoła, czy Wszechmocnego Konia?
Dlaczego tylko krzyż ma wisieć w szkołach, czy innych instytucjach?

_________________
/;l;ljlxghzzv bjhgfk8i657hbdhgkjhgk;j


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:55:14 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Narsil pisze:
Brak krucyfiksu nie łamie moich praw, ale zakaz jego powieszenia - IMO już tak. Nie dostrzegasz różnicy między jednym a drugim?

Masz prawo go powiesić w sali, gdzie praktykujesz swoją religię w taki czy inny sposób. Możesz go mieć nawet w sali szpitalnej ( choć są przecież kaplice). Nie masz prawa go powiesić w świeckim pomieszczeniu, np. urzędzie, bo urząd nie służy do praktyk religijnych. Ani kontekst kulturowy, ani tradycja nie ma tu nic do rzeczy.
I nie chodzi tylko o krzyż, ale o kazdy symbol religijny używany w ten sposób.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:55:45 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Niv pisze:
Tak więc idąc tropem Twojego rozumowania: dlaczego nie powiesimy obok krzyża gwiazdy Dawida, Światowida, Wielkiego Sokoła, czy Wszechmocnego Konia?


No właśnie, dlaczego? Jeżeli w szkole są wyznawcy tych religii, to czemu nie? Pisałem już, że mnie osobiście symbole innych religii nijak nie przeszkadzają.

Cytuj:
Nie masz prawa go powiesić w świeckim pomieszczeniu, np. urzędzie, bo urząd nie służy do praktyk religijnych. Ani kontekst kulturowy, ani tradycja nie ma tu nic do rzeczy.
I nie chodzi tylko o krzyż, ale o kazdy symbol religijny używany w ten sposób.



A co jeżeli np. noszę symbol religijny, taki jak medalik? I to nie pod koszulą, a na wierzchu? Mam zakaz wstępu do szkół/urzędów czy będę musiał go zdjąć? Tak czy tak, będą łamane moje prawa. C'mon, nie idźmy w stronę państw zakazujących ustawiania w klasach choinek albo noszenia chust przez muzułmanki. Zwłaszcza to drugie to przegięcie.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 16:58:34 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Brak krucyfiksu nie łamie moich praw, ale zakaz jego powieszenia - IMO już tak. Nie dostrzegasz różnicy między jednym a drugim?

Dostrzegam różnicę pomiędzy takimi przestrzeniami jak sfera publiczna (konstytucyjnie świecka) jak. np. urząd miasta. A cała reszta tj. sfera prywatna, sfera religijna, kulturalna etc. Gdyby ktoś Ci zakazał wieszania krucyfiksu w domu, na swojej posesji, w kościele, salce katechetycznej czy gdziekolwiek (pod warunkiem, że to nie jest samowola budowlana) to owszem to jest łamanie Twoich praw. W urzędzie miejskim, starostwie powiatowym uważam, że to nie łamałoby Twoich praw ani Twojej wolności religijnej.

Cytuj:
Wieszanie krzyża to jest oczywiście tylko element całości, na którą składają się też te wspomniane wolne od pracy dni, a uogólniając cała otoczka kulturowa, w jakiej jesteśmy zanurzeni.

Ja się wychowałem w mieście gdzie jest trochę po staremu. Tj. sporo katolików rzymskich, ale i sporo luteranów, zielonoświątkowców, prawosławnych. Mam kumpli luterskich czy też na boisku grałem jako dziecko w nogę z prawosławnymi Grekami (zresztą, wnuki i prawnuki ideowych komunistów, którzy tu uciekali przed czarnymi pułkownikami). Otoczka kulturowa to jedno, ale prawa tych ludzi jako obywateli to drugie. I musimy szukać rozsądnych kompromisów. Oni też stanowią otoczkę kulturową, w której się wychowałem. I w urzędach Róży Lutra nie wieszają.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Ostatnio zmieniony 28.06.2010 @ 17:00:58 przez Zamorano, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:00:10 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Dostrzegam różnicę pomiędzy takimi przestrzeniami jak sfera publiczna (konstytucyjnie świecka) jak. np. urząd miasta. A cała reszta tj. sfera prywatna, sfera religijna, kulturalna etc. Gdyby ktoś Ci zakazał wieszania krucyfiksu w domu, na swojej posesji, w kościele, salce katechetycznej czy gdziekolwiek (pod warunkiem, że to nie jest samowola budowlana) to owszem to jest łamanie Twoich praw. W urzędzie miejskim, starostwie powiatowym uważam, że to nie łamałoby Twoich praw ani Twojej wolności religijnej.


Patrz przykład z medalikiem i chustą. To też symbole religijne, które mogą kogoś drażnić.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:01:13 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Kkkara pisze:
urząd nie służy do praktyk religijnych

Mnie zastanawia pewien fakt. Bywałem w urzędach i w żadnym nie widziałem na ścianie krzyża. Godło owszem, krzyża nie. Skąd więc to uparte powtarzanie, że nie krzyżom w urzędach? Chyba, że za taki uważamy też szkołę?

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:03:11 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Cytuj:
A co jeżeli np. noszę symbol religijny, taki jak medalik? I to nie pod koszulą, a na wierzchu? Mam zakaz wstępu do szkół/urzędów czy będę musiał go zdjąć?

Ale to są Twoje symbole, definiujące Ciebie i tylko Ciebie. Masz swobodę wyrażania poglądów, także w ubiorze. Więc IMO możesz sobie chodzić obwieszony krucyfiksami od góry do dołu.
Przestrzeń publiczna typu urząd definiuje/ reprezentuje państwo, które jest neutralne i nie preferuje żadnej religii.

Edit: Tark, dla mnie szkoła jest także urzędem. Poza tym - ja widziałam w urzędach. Np. USC, w kancelarii i sali ślubów. AFAIR ślub w religii katolickiej bierze sie w kościele?

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:07:38 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Narsil pisze:
Patrz przykład z medalikiem i chustą. To też symbole religijne, które mogą kogoś drażnić.


No ale to jest doprowadzenie problemu do ściany jednak w stylu a "gdyby tu wasze dziecko przechodziło".Wiadomo, że nam w tej dyskusji chodzi o coś innego. To jest coś innego. Z czadorem jest inny problem, w kwestii weryfikacji tożsamości przez policjanta.

Cytuj:
OK, rozumiem o co chodzi. Ale nadal twierdzę, że skoro ja nie odmawiam im prawa do eksponowania swoich symboli religijnych, to mam prawo oczekiwać tego samego od nich.


Całkowicie się z Tobą zgadzam Narsil w tej kwestii.

Cytuj:
Edit: Tark, ja widziałam.


W Jeleniej Górze nie ma. Na Podlasiu widziałem w gminie:) W takiej gdzie jest ludność fifty - fifty katolicka i prawosławna. Krzyż był katolicki. Greckiego nie było.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:08:10 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Ale to są Twoje symbole, definiujące Ciebie i tylko Ciebie.


Takoż i krzyż powieszony na ścianie klasy w której uczę albo święty obrazek na moim biurku w jakimkolwiek urzędzie. Nikogo nie nawracam i nie przekonuję, że moja religia jest Jedyną Słuszną.

Cytuj:
W Jeleniej Górze nie ma. Na Podlasiu widziałem w gminie:) W takiej gdzie jest ludność fifty - fifty katolicka i prawosławna. Krzyż był katolicki. Greckiego nie było.


Ale nikt prawosławnym nie zabrania powiesić swojego krzyża, prawda? Decyzja należy do nich i tylko do nich.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.06.2010 @ 17:11:41 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
Narsil pisze:
Cytuj:
Ale to są Twoje symbole, definiujące Ciebie i tylko Ciebie.


Takoż i krzyż powieszony na ścianie klasy w której uczę albo święty obrazek na moim biurku w jakimkolwiek urzędzie. Nikogo nie nawracam i nie przekonuję, że moja religia jest Jedyną Słuszną.


Obrazek na Twoim biurku - ok. Krzyż/ obrazek na ścianie- nie ok. Dlaczego? Patrz- sytuacja pierwsza definiuje Ciebie, wyrażasz swoje prawo i je realizujesz. Sytuacja druga - zajmujesz przestrzeń publiczną, która nie należy do Ciebie ale do wszystkich.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1080 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 72  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group