Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 16:51:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 361 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05.09.2013 @ 11:20:35 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Chodziło mi dosłownie o zestawienie, z którejś tam strony tego projektu. Tabelka z wypisanymi stereotypami i rzucona mimochodem uwaga, że zarówno męskie jak i żeńskie są ograniczające. Reszty tego wymysłu nawet nie komentuję.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.09.2013 @ 9:26:48 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Wy tu gadu gadu, a tymczasem rząd wykonał kolejny majstersztyk na temat dymania obywateli w temacie emerytalnym. Swoją drogą nie ma jak wiarygodność - emitujemy obligacje, a potem wycofujemy się z tego i przenosimy kaśe do ZUS - gdzie kasa może być dowolnie traktowana, zgodnie z politycznym widzimisię, z waloryzacją ujemną włącznie :) Dobrze, że zamiast liczyć na miłosierdzie państwa, oszczędzam na własną rękę.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.09.2013 @ 13:48:57 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 06.08.2007 @ 21:18:33
Posty: 522
Cała rzecz dotyczy tylko jakichś 15% składki, zdecydowana większość i tak szła do ZUS :>.

W obu przypadkach - systemu kapitałowego i redystrybucyjnego - wypłata i wysokość świadczeń zależy od sytuacji gospodarczej i budżetowej. Nie jestem przekonany, że rząd - jakikolwiek będzie u władzy w danym momencie w przyszłości - będzie raczej skłonny silnie ujemnie zrewaloryzować emerytury i narazić się dużej, rosnącej i dość zdyscyplinowanej grupie wyborców, jaką są emeryci, niż zawiesić spłatę zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji. Wysokość emerytur i tak zależy przede wszystkim od sytuacji demograficznej i całe to mieszanie herbaty i przelewanie jej z jednej szklanki do drugiej nie sprawi, że stanie się słodsza. Całość reformy "reformy emerytalnej" i odcięcie PTE od koryta liczę rządowi na plus. Sposób, w jaki ten system funkcjonował przez dziesięć lat, z wyciąganiem przez PTE sutych prowizji (do 10%, a później 7% od obowiązowych wpływów do końca 2009 r.) za samo odsyłanie do budżetu kasy ze składek w zamian za obligacje i "inwestowanie" siłą rzeczy niedające lepszych wyników niż proste odtwarzanie struktury indeksu giełdowego, to porażka, a może i kryminał. Z roli aktywnych inwestorów, wpływających na sensowną politykę spółek giełdowych, PTE też z tego co wiem wywiązywały się bardzo średnio. Ostatnia decyzja o umorzeniu obligacji też jest dla mnie OK, zwłaszcza w obecnej sytuacji makroekonomicznej.

Zobaczę jeszcze, jak zareagują PTE, czy i jak zmienią się opłaty za zarządzanie - ale najprawdopodobniej bez cienia żalu zostawię mój Otwarty Fundusz Dojenia i przeniosę ten ułamek składki do ZUS.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.09.2013 @ 14:06:56 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
A ja bym wolał żeby jednak człowiek miał jakiś wybór. Najlepiej między OFE (czy coś podobnego) a wcale. Osobiście chciałbym żeby oddali mi tę cała kasę która szła do ZUS i OFE (o ile ona jeszcze gdzies tam jest, w co wątpię), ja to sobie sam zainwestuję, nie będę zależny od czyjegoś widzimisię, a jak coś spapram, to będę miał pretensje tylko do siebie.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.09.2013 @ 10:07:38 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
aplegat pisze:
najprawdopodobniej bez cienia żalu zostawię mój Otwarty Fundusz Dojenia i przeniosę ten ułamek składki do ZUS.
Mi tam wszystko jedno, kto przejada moje "oszczędności".

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.09.2013 @ 14:19:15 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 06.08.2007 @ 21:18:33
Posty: 522
To jednak uszczelnienie systemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.12.2013 @ 17:29:11 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Ostatnio po internetach krąży poniższy rant - tak z ciekawości, czy ma on cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Na ekonomii tudzież gospodarce znam się jak świnia na niebie, więc jestem ciekaw czy to słuszny gniew, czy tylko populizm.

Cytuj:
Różne już były przekręty w historii Polski, ale czegoś takiego jeszcze nie było, bo dotknie każdego najbardziej bezpośrednio, jak to tylko możliwe. Dziś odbyło się głosowanie w sprawie OFE. Zgłoszono ponad tysiąc poprawek, a partia rządząca aby przegłosować zgłosiła poprawkę będącą w całości ich własnym pierwotnym projektem. Głosowanie przeszło. No to zobaczmy dokładnie, w jaki sposób nas to dotyczy. Każdy z Was ma w domu taki druczek jak w załączeniu. To są pieniądze, które mieliście dostać po przejściu na emeryturę Wy lub Wasza rodzina, gdyż w przeciwieństwa do ZUS pieniądze z OFE są dziedziczone. Mieliście ale ich nie dostaniecie. Sprawdźcie sobie ile jutro Wam "zreformują". W moim wypadku jest to prawie 31 tys. zł (stan na kwiecień 2013, więc teraz już więcej). ^cenzura^ 31 tys. złotych za 8 lat pracy zawodowej, do emerytury miałbym więc prawdopodobnie 5 razy więcej. ^cenzura^ 31 tys. zł, które mi jutro ukradnie polski rząd w białych rękawiczkach. ^cenzura^ 31 tys. zł, plus ^cenzura^ kilkadziesiąt kolejnych tysięcy złotych mojej żony, plus kolejne kilkaset tysięcy złotych rodziców, teściów. Plus kolejne kilkadziesiąt tysięcy ^cenzura^ polskich złotych brata, szwagra, przyjaciół, sąsiada, pani ze sklepu, kolegów w pracy, po prostu NAS WSZYSTKICH! ^cenzura^ 31 tys. zł, które zostaną wydanie nie jakoś z głową, nie z pożytkiem dla obywateli, ale na przedłużenie agonii trupa pn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, po to tylko aby bankructwo nie stało się za kadencji partii rządzącej. Bo najważniejsze to przetrwać. ^cenzura^ 31 tys. zł, a w mediach tematem numer jeden jest jakaś burza, feministyczne brednie o gender, straszenie Kaczyńskim, klocki lego premiera, twittowanie ministra i jakiś facet w sukience na wykładzie księdza. ^cenzura^ 31 tys. polskich ^cenzura^ złotych, których nigdy nie zobaczę ani ja ani Ty, ani Ty, ani Ty. Oby to był wasz gwóźdź do trumny "bando złodziei decydentów polskich". NieZaglosuje.pl !!

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.12.2013 @ 22:16:24 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
Wygląda na szlachetnie oddolną inicjatywę pozytywnie zakręconego proaktywnego działacza nonprofitowego Buissnesss Centre Club. Czy to ten autor wygrał iPada mini w konkursie "Zostaję z OFE"?

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.12.2013 @ 1:18:59 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 11:17:30
Posty: 1630
Lokalizacja: Flołting Garden
Wiadomo, że to nie jest takie proste, jak w cytacie 2 posty wyżej. Kasa z obligacji, które kupiły OFE i tak musiałaby być przez nas spłacona, bo obligacje to także nasz dług - więc pożyczaliśmy sami sobie i jeszcze za to płaciliśmy.
Ale.
Jednego nie mogę darować temu rządowi w temacie OFE: tego, że tak dużych pieniędzy nie przeznaczył na "bolesne i kosztowne reformy" (czyli głębokie zmiany systemowe, czasami sporo kosztujące doraźnie, ale powodujące na dłuższą metę obniżkę wydatków państwa, zwłaszcza tych sztywnych), tylko na zwykłe przejedzenie, po prostu na odsunięcie poza obecną kadencję krachu finansów publicznych. "A po nas choćby potop."

I jeszcze kilka innych spraw. Spokojnie można było zreformować system emerytur górniczych i niektórych mundurowych, przeznaczyć pieniądze na zwiększenie rozrodczości (kasa dla matek wychowujących dzieci, na ulgi podatkowe, żłobki, przedszkola, itp., a nie pozorowane ruchy typu becikowe) i 90% ludzi biłoby premierowi brawo za takie posunięcie. No, ale matki (małe dzieci tym bardziej) nie przyjdą pod sejm palić opon i rzucać kostką brukową, więc się ich olewa. A demografia naszego kraju to jedna z bardziej palących obecnie spraw, właściwie zapaść demograficzna już dziś jest nieodwracalna w krótkiej perspektywie (10-20 lat) - tyle że znowu: problem nie dotyczy tej kadencji parlamentu, więc dla naszych polityków nie istnieje. Zamiast odpowiedzialności za kraj, naród, państwo, jest totalne przestawienie priorytetów, jest wyścig do doraźnych korzyści, do stanowisk i funkcji, do władzy i pieniędzy, nawet po trupie Polski.

Ale to już bardziej pasuje do sąsiedniego tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.04.2014 @ 14:56:47 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagor ... my.html#MT

Pomijając ewentualną dziennikarską nierzetelność i kwestię, czy facet się wypromował na sprawie czy nie, to dobrze, że ktoś wreszcie głośno o tym mówi. Kiedyś w pracy mi się oberwało, gdy nad ranem, kończąc event, zadzwoniłam na policję i podałam numery jednego z gości, który właśnie od nas wyjeżdżał. Był tak pijany, że jego koledzy wpychali go za kierownicę. Ostatnio zresztą boję się nawet przepuszczać pieszych na przejściach bez świateł, po tym jak kilka razy jakiś debil jadący na pasie obok mnie omal nie potrącił idącego.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.09.2014 @ 1:13:00 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Fascynujące.
http://wyborcza.pl/magazyn/1,140954,167 ... html#CukGW

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.09.2014 @ 23:05:30 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Najśmieszniejsze jest to, że nawet mogę się zgodzić co do estetyki przestrzeni publicznej, że tak powiem.

Ale całokształt... pozwólcie, że oddalę się, żeby uderzyć czołem w blat.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.09.2014 @ 10:25:57 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Najlepsza w tym jest postawa wywiadującej "dziennikarki". Serwilizm to najłagodniejsze określenie, jakie mi się nasuwa :)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.09.2014 @ 0:12:33 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Aż się zastanawiam... może zrobiła to specjalnie, w myśl zasady że najlepiej jest dać krowie wrotki, to wyp... się sama.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25.05.2015 @ 9:46:39 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Nie chciałem wrzucać do polityki (to a propos ciekawej dyskusji o Razem i SSE, w polityce; ale sensowny post ponieważ wymaga dużego researchu i teraz jest inny temat to może inny razem), ani do "rynków", bo patrzę na to tym razem raczej z perspektywy socjalno-społecznej, niż makroekonomicznej. Tak to tutaj zostawię:

"Polskie firmy coraz częściej wycofują swoją produkcję z Chin albo rezygnują z zamiaru otwarcia tam fabryki, wybierając lokalizację w kraju. Powodem są stopniowo rosnące koszty pracy w Azji, co zmniejsza konkurencyjność tamtejszych lokalizacji. Poza tym posiadanie zakładów produkcyjnych w kraju pozwala na ograniczenie czasu produkcji i dostaw oraz szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku.

– Produkcję do Polski przenoszą głównie firmy z branż, w których coraz istotniejsza jest szybkość reakcji na potrzeby klienta, zmienność asortymentu produkcji i nieprzewidywalność – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Ireneusz Plaza, starszy konsultant firmy doradczej Staufen Polska.

Jako przykład podaje branżę meblarską i odzieżową. Dodatkowo problemem dla firm stają się rosnące koszty związane m.in. z transportem i przechowywaniem towaru, które przestają być rekompensowane przez niskie koszty pracy w krajach azjatyckich.

– Transport z Chin do Polski plus składowanie towaru w magazynie, aby pokryć popyt na czas transportu i produkcji, powoduje, że nasze koszty rosną dramatycznie. A dzisiaj firmy walczą już nie o dziesiątki procent, lecz o 1-3 proc. zysku – wyjaśnia ekspert.

Właśnie dlatego, jak przekonuje Plaza, warto stosować tzw. quick response manufacturing (QRM), czyli system produkcji pozwalający na szybką reakcję na potrzeby rynku. Wiąże się on m.in. z redukcją poziomu zapasów i zwiększeniem elastyczności działania. Jest to sposób na poprawę pozycji konkurencyjnej. Zastosowanie tej metody pomogło m.in. firmie Zelmer. Dzięki otworzeniu fabryki w Polsce, a nie w Chinach, jej zdolności produkcyjne odnotowały 40-procentowy wzrost., magazynowane zapasy spadły o 45 proc., a moce linii produkcyjnych wzrosły o ponad 20 proc.

– QRM warto wprowadzić, jeśli dla wytwórcy ważne jest szybkie reagowanie na zmiany w wielkości czy asortymencie popytu – przekonuje Plaza. – Na przykład przedstawiciele Zelmera stwierdzili, że firma doszła do momentu, w którym popyt na jej produkty na rynku europejskim rósł, a przewaga konkurencyjna Chin pod względem kosztów malała. Pojawiła się potrzeba szybkiego reagowania na zmiany popytu. Została ona zaspokojona dzięki rozwinięciu produkcji w Polsce – dodaje rozmówca Newserii Biznes.

Quick response manufacturing oprócz zmniejszenia kosztów transportu i magazynowania produktów pozwala także na uniknięcie problemów związanych z odmiennością kulturową oraz ewentualnymi kryzysami politycznymi za granicą. Jest także wzmocnieniem dla gospodarki kraju, z którego pochodzi dane przedsiębiorstwo."

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 361 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group