Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 10.05.2024 @ 4:23:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Następna

Kto jest najfajnieszy i jemu przybijam piątkę?
Ludwig von Mises 16%  16%  [ 3 ]
John Maynard Keynes 5%  5%  [ 1 ]
Milton Friedman 0%  0%  [ 0 ]
Joseph Stiglitz 26%  26%  [ 5 ]
Paul Krugman 0%  0%  [ 0 ]
Gunnar Myrdal 0%  0%  [ 0 ]
Friedrich Hayek 5%  5%  [ 1 ]
Edmund S. Phelps 0%  0%  [ 0 ]
Roman Frydman 0%  0%  [ 0 ]
nikomu, wszyscy to złodzieje, albo oszuści 47%  47%  [ 9 ]
Liczba głosów : 19
Autor Wiadomość
Post: 22.03.2011 @ 23:17:44 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 01.06.2004 @ 18:20:15
Posty: 573
Lokalizacja: m4.
A ja lubię o, tego pana. Wydaje mi się że dość rozsądne stanowisko prezentuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.03.2011 @ 23:28:26 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 06.08.2007 @ 21:18:33
Posty: 522
Lukas pisze:
aplegat pisze:
... a jeśli nawet nie na ten skrajny przykład wydatkowania publicznych pieniędzy (używany zamiennie z tekstami o leniwych żulach, na których idą nasze ciężko zarobione pieniądze), to na inne bzdury, takie jak edukacja, badania naukowe, infrastruktura, policja, transport publiczny itp. A przecież te same pieniądze można by wydać na 50-calową plazmę :].

Te "bzdury" wcale nie potrzebują 50% podatków nakładanych na obywateli. A pieniądze, które wydaję na fundowanie darmowego alkoholu uzależnionym od niego ludziom, na remonty dewastowanych w mgnieniu oka lokali socjalnych, na wynagrodzenia urzędników kontrolujących innych urzędników, którzy sprawdzają, czy ja w swojej pracy (która polega na zupełnie czym innym) dobrze wypełniam zupełnie nieistotne papierki, na emerytury dla 35-letnich, zdrowych ludzi, na wynagrodzenia dla niezliczonej kadry zarządzającej w spółkach skarbu państwa, które lepiej radziły sobie w czasach, gdy kierowała nimi rada pracownicza z dyrektorem, na karetki reanimacyjne zbierające żulerię z bram kamienic, na Straż Miejską, która zamiast rozwiązać problem, który jej zgłaszam, za każdym razem stara się wymigać od jakiejkolwiek interwencji; te wszystkie pieniądze wolałbym przeznaczyć... a to już moja prywatna sprawa.
W dwóch słowach - zgoda, że funkcjonowanie sektora publicznego w Polsce jest nierzadko dalekie od ideału, ale oprócz celów, które są finansowane niepotrzebnie, jest wiele dziedzin, w których w niedobory finansowe są dramatyczne. Nie można IMHO podważać celowości zwiększania finansowania publicznego przez wskazywanie wyłącznie na przykłady patologii, które zawsze się znajdą.

Swoją drogą Margaret Thatcher, która wprowadziła swego czasu skalę podatków osobistych o najwyższej stawce na poziomie 40% (wcześniej było to 60%, a jeszcze wcześniej 83%) byłaby dziś pewnie uważana za lewaczkę :D.

Lukas pisze:
aplegat pisze:
Lukas pisze:
Współczynnik Giniego, świadczący o zróżnicowaniu dochodów w społeczeństwie (im wyższy wskaźnik, tym większe zróżnicowanie):
Polska: 31,4
Średnia unijna: 30,4
To samo źródło dla 2005 roku podaje współczynnik Giniego dla Polski na poziomie 35,6%. Dobrze, że od tego czasu systematycznie maleje (te 4 punkty procentowe to w przypadku tej miary naprawdę sporo), ale przez długi czas, w konsekwencji zmian systemowych, indeks Giniego rósł, a potem utrzymywał się na wysokim poziomie.

To źle? W innych krajach, o niskim w. Giniego, zawsze utrzymywał się na tym poziomie? Poza tym już pisałem: urawniołka też mnie nie pociąga. Nie warto chyba dążyć do żadnego ekstremum, obecna pozycja , w okolicach unijnej średniej nie jest zła. Dobrze będzie jeśli wynagrodzenia będą rosły, bez zbytnich wahań tego współczynnika.
Zmniejszające się zróżnicowanie dochodów to kwestia stosunkowo świeża, natomiast efektem transformacji, której dotyczyła wcześniej dyskusja był jego znaczny wzrost. Ponadto ten spadek współczynnika nie jest efektem zmiany reguł gry w kraju, tylko wynikiem otwarcia rynków krajów UE na polskie produkty, transferów publicznych i prywatnych, oraz faktu, że część osób o niskich dochodach uciekła ankieterom GUS na Wyspy Brytyjskie ;). A to, że bieżące dochody (strumień) wykazują w tej chwili podobny stopień koncentracji, jak średnio w UE, nie mogło się jeszcze przełożyć na to, żeby zbliżony do średniej był również stopień koncentracji kapitału materialnego i społecznego (zasób) - za krótko ten stan względnej równości trwa.

Kuba pisze:
A ja lubię o, tego pana. Wydaje mi się że dość rozsądne stanowisko prezentuje.

Zgadłem, zgadłem - przeczuwałem, że pod linkiem będzie Gwiazdowski ;).

Swoją drogą, jeśli pominąć te jego parareligijne westchnienia do Misesa i Przykazań Bożych ("Podatki to ZUUOOO"), to Gwiazdowski całkiem rozsądnie ostatnio punktuje fanatycznych obrońców Otwartych Funduszy Dojenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.03.2011 @ 23:43:52 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
aplegat pisze:
Zgadłem, zgadłem - przeczuwałem, że pod linkiem będzie Gwiazdowski ;).

Swoją drogą, jeśli pominąć te jego parareligijne westchnienia do Misesa i Przykazań Bożych ("Podatki to ZUUOOO"), to Gwiazdowski całkiem rozsądnie ostatnio punktuje fanatycznych obrońców Otwartych Funduszy Dojenia.


100% racji Aplegat. Do tego miał fajną anegdotkę, że Nikodem Dyzma to był artysta "innowacyjnych instrumentów finansowych". Też mnie zaskoczył:-)
W tym samym temacie co Gwiazdowski z innej flanki:
http://kuczynski.blogbank.pl/2011/03/18/ostatnie-slowo/
http://kuczynski.blogbank.pl/2011/02/04 ... erytalnym/

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 0:17:06 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 06.08.2007 @ 21:18:33
Posty: 522
Piotr Kuczyński jest jednym z najrozsądniejszych komentatorów ekonomicznych, też go chętnie czytam, podobnie jak np. Solską w "Polityce".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 0:25:56 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Gdyby tylko pohamowali swoje gadulstwo, to czytałabym dużo częściej :]

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 12:09:08 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Z dziejów kuriozów w Polsce. Cytat:
"Leszek Balcerowicz, popołudniowy gość Radia TOK FM na pytanie, czy wysokie ceny są winą rządu Donalda Tuska odpowiedział: - Za inflację odpowiada głównie polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego, a NBP jest niezależny od rządu - wyjaśnił."
Najśmieszniejsze jest to, że pan profesor bardzo głęboko w to wierzy jak sądzę. Generalnie sytuacja na światowych rynkach paliw i żywności go (i w jaki sposób działają tam podmioty sektora finansowego) nie interesuje, lub nie wie o tym, ewentualnie nie przyjmuje tego do wiadomości, bo nie zgadza się z jego idealistyczną,utopijną wizją rynku. Ewentualnie, gdyby podgryzał FED miało by to trochę, trochę więcej sensu, ale tego nie zrobi, bo FED nie jest podmiotem stricte publicznym (jak np. NBP w Polsce).

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 13:24:08 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Co oznaczają użyte TU LC, LMC i MMC - gugiel nie współpracuje, a męczy mnie świadomość, że powinienem takie rzeczy wiedzieć.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 13:40:10 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Tarkus pisze:
Co oznaczają użyte TU LC, LMC i MMC - gugiel nie współpracuje, a męczy mnie świadomość, że powinienem takie rzeczy wiedzieć.


LC - Lower Class / proletariat
LMC - Lower Middle Class / klasa średnia niższa
MMC - Middle Middle Class / klasa średnia właściwa

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 13:45:58 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
A, czyli dobrze sobie kombinowałem, tylko ten MMC mi zaburzył percepcję. Ale swoją drogą to idiotyczne - średnia klasa średnia. Czy nad nią jest "zwykłe" MC czy już UMC?

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.03.2011 @ 13:49:35 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
W tym ujęciu UMC.

Update:
Dziś przed południem złoto kosztowało 1433 USD za uncję (33 dolce więcej niż trzy tygodnie temu) a srebro 36,65 USD.
W USA niektóre stany (Tennessee, Wirginia, New Hampshire, Georgia, Utah i Południowa Karolina) na poważnie rozważają wprowadzenie starego postulatu Szkoły Austriackiej - złotego standardu. Jest to raczej niezgodne z prawem federalnym, lecz determinacja zwolenników pieniądza kruszcowego jest duża. Innowacyjność prawodawcza, żeby to w jakiejś formie przeprowadzić jest bardzo pomysłowa. Jest niestety ciekawie.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24.03.2011 @ 18:52:26 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Meh, złoto. Złoto jest przewidywalne.

Z drugiej strony jak się przekonałem - ciekawe, co można zdziałać sprzedając drobną informację.

I z trzeciej strony czytam ostatnio książkę dotyczącą pomocy Zachodu dla krajów rozwijających się autorstwa Williama Easterly. Intrygująca.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.03.2011 @ 13:22:23 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.04.2005 @ 2:59:03
Posty: 3537
Lokalizacja: Koszalin
Są ludzie, którzy spędzają całe życie na dokształcaniu się, żeby zwiększyć swoje szanse na zarobienie dużych pieniędzy. Ale są i tacy, którzy po prostu je zarabiają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.03.2011 @ 13:30:19 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Złamanego grosza bym za ten utwór nie dał. Ale czemu się dziwić, skoro takie potorocia jak Justin Bieber, Tokio Hotel i inni "artyści" tego kalibru robią kariery i zarabiają chorą kasę...
Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.03.2011 @ 15:43:53 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
A kto mówił że świat działa racjonalnie ? Choć z drugiej strony jedno jest pewne żeby zarobić wystarczy być naj-
W tym najgłupszym najgorszym najbardziej żałosnym i tak dalej.
Na tym polegają igrzyska, nie ?

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.03.2011 @ 18:24:14 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.01.2003 @ 20:42:28
Posty: 2762
Lokalizacja: Poznań
omg, faktycznie macie powód do chapania, że dwunastoletnie dziewczynki w Ameryce mają a'fe fatalny gust. Za różowy śpiewający nocnik, siusiającą lalkę i 'dzbanuszek na klocuszek' też złamanego grosza nie dacie? Good for you!

_________________
Special love I have for you, my baby blue


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group