Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 1:48:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 12.01.2007 @ 18:35:38 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.01.2007 @ 15:42:53
Posty: 134
Lokalizacja: Różnie
Jeszcze gorzej jak ktos nie lubi, a musi tak pisac, no ale jak sie nie ma co sie lubi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.01.2007 @ 22:21:47 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
California pisze:
Jeszcze gorzej jak ktos nie lubi, a musi tak pisac, no ale jak sie nie ma co sie lubi...

To się nie pisze na forum literackim. :)
BTW, ostatnio w lapciaku jakimś cudem nie mogłem wklepać literki "ł". Frustracja osiągnęła zenitu, gdy okazało się, że odpowiedzialne są za to skróty klawiszowe do sterowników od grafiki. Masakra.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.01.2007 @ 22:38:10 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
A ja nie bardzo rozumiem, z czego może wynikać przymus pisania bez użycia znaków przestankowych.
Za to brak polskiej czcionki to drobiazg, nie przeszkadza, a gdy nie można inaczej, okazuje się, że łatwo się przestawić i nie używać.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 0:44:41 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.01.2007 @ 15:42:53
Posty: 134
Lokalizacja: Różnie
A no z tego , ze komp nie stad, i nawet jak sie polski probuje ustawic, to sie nie da...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 0:50:13 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Ja tam piszę z zagramanicy, ale windowsa polskiego mam, taka dzielna jestem;)))
A bardziej serio: brak polskich znaków u kogokolwiek nie przeszkadza mi ABSOLUTNIE i czepianie się tegoż uważam za zwyczajnie głupie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 0:52:51 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.01.2007 @ 15:42:53
Posty: 134
Lokalizacja: Różnie
ja mam tylko polskiego office'a, see you...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 1:05:19 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ala pisze:
A ja nie bardzo rozumiem, z czego może wynikać przymus pisania bez użycia znaków przestankowych.


Z zepsutej spacji?:). Innego powodu naprawdę nie widzę. Zwyczajne niedbalstwo i lekceważenie innych.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:00:52 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.12.2006 @ 19:24:27
Posty: 164
Lokalizacja: Dno głębokiej i wyschniętej studni
arien pisze:
Zwyczajne niedbalstwo i lekceważenie innych.


Ja osobiście nie posuwałbym się do stwierdzenia, że jeśli ktoś nie używa polskich liter lub pisze bez używania kropek czy przecinków, to od razu musi lekceważyć innych. Najważniejszą funkcją języka jest komunikacja i dopóki będzie jasny przekaz o co nadawcy chodzi dopóty proces komunikacji będzie spełniał swoją rolę.

Wg . mnie należy do wszystkiego podchodzić z dystansem i raczej mieć na uwadze dobre intencje autora danych słów. Zawsze mogą zdarzyć się nadużycia i świadome używanie słowa pisanego w taki, a nie inny sposób (cel w tym może być taki, że ktoś się z kimś droczy, może żartuje, a być może z kogoś drwi) np. gdy ktoś nie będzie w ogóle ale to w ogóle używał spacji. Takie nadużycia bardzo łatwo jest odróżnić od nieświadomie popełnianych błędów - a te mogą wynikać np. z tego, że ktoś b. szybko pisze na klawiaturze ale nie jest dokładny; albo ktoś przyzwyczaił sie do pisania bez Altu (gdzie np w Gadu Gadu jest to lepsze wyjscie niż oglądanie dziwnych symboli zamiast "ł, ę, ą czy ó" ) Czasami też nie-wstawianie przecinka tam gdzie trzeba, czy popełnianie błędów ortograficznych wynika z tego, że ktoś jest np nie doszkolony w tej sferze... ale czy to znaczy, że lekceważy innych???

Dlatego wg. mnie spokojnie, "chill out", to słowa są dla ludzi a nie odwrotnie.

_________________
Nach dem Spiel
ist vor dem Spiel


Ostatnio zmieniony 13.01.2007 @ 2:06:03 przez raven_mole, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:05:29 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
raven_mole pisze:
Wg . mnie należy do wszystkiego podchodzić z dystansem i raczje mieć na uwadze dobre intencje autora danych słów. Zawsze mogą zdarzyć się nadużycia i świadome używanie słowa pisanego w taki a nie inny sposób (cel w tym może być taki, że ktoś się z kimś droczy, może żartuje, a być może z kogoś drwi) np. gdy ktoś nie będzie w ogóle ale to w ogóle używał spacji.

Celowe tego typu zabiegi przeciętnie inteligentny człowiek odbierze prawidłowo. Mowa była o niechlujstwie w pisaniuwynikajacym z tego ze komssie nie chce osrobine wysilić
;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:07:18 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
raven_mole pisze:
arien pisze:
Zwyczajne niedbalstwo i lekceważenie innych.


Ja osobiście nie posuwałbym się do stwierdzenia, że jeśli ktoś nie używa polskich liter lub pisze bez używania kropek czy przecinków to od razu musi lekceważyć innych. Najważniejszą funkcją jezyka jest komunikacja i dopóki będzie jasny przekaz o co nadawcy chodzi dopóty proces komunikacji będzie spełniał swoją rolę.

A zdajesz sobie sprawę z tego, że jeden źle postawiony przecinek może zmienić sens całego zdania? Takich przykładów mieliśmy tu trochę; interpunkcja jest cholernie ważna. IMO, of course.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:12:37 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.12.2006 @ 19:24:27
Posty: 164
Lokalizacja: Dno głębokiej i wyschniętej studni
Vespa pisze:
Mowa była o niechlujstwie w pisaniuwynikajacym z tego ze komssie nie chce osrobine wysilić
;)


No jasne. Co do niechlujstwa to zgadzam się.

Tylko, że ja odnośiłem się raczej do "lekceważenia" (niepotrzebnie zacytowałem całe zdanie arien)

Dżibril pisze:
A zdajesz sobie sprawę z tego, że jeden źle postawiony przecinek może zmienić sens całego zdania? Takich przykładów mieliśmy tu trochę; interpunkcja jest cholernie ważna. IMO, of course.


Oczywiście, że interpunkcja jest ważna i oczywiście, że może zmienić sens zdania. Ale przeciętnie inteligenty człowiek domyśli się o co chodzi w zdaniu nawet jeśli przecinek jest źle postawiony lub w ogóle go nie ma. POza tym zazwyczaj zdanie jest umiejscowione w konretnym kontekście - albo występują inne zdania danego autora, które tworzą zwarty tekst, albo zdanie odnośi się do tekstów innych ludzi. Całość (czyli wypowiedzi jednej osoby i innych osób odnoszących się do kolejnych tekstów) tworzy kompleksowy i zwarty kontekst znaczeniowy.

A jeśli ktoś dorzuci zdanie wyrwane z kontekstu, to każdy będzie to i tak ignorował bo pomyślą, że znowu ktoś bez 5 tej klepki napisał cokolwiek bez znaczenia.

_________________
Nach dem Spiel
ist vor dem Spiel


Ostatnio zmieniony 13.01.2007 @ 2:20:51 przez raven_mole, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:20:01 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Raven_mole:

Tyle że Arien nie chodziło o pisanie bez polskich znaków (bo bywają po temu różne powody), tylko bez znaków przestankowych. Przyznasz, że to pewna różnica, prawda?

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 2:24:18 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.12.2006 @ 19:24:27
Posty: 164
Lokalizacja: Dno głębokiej i wyschniętej studni
meadwyn pisze:
Raven_mole:

Tyle że Arien nie chodziło o pisanie bez polskich znaków (bo bywają po temu różne powody), tylko bez znaków przestankowych. Przyznasz, że to pewna różnica, prawda?


Meadwyn,

jeśli przeczytasz jeszcze raz, uważniej, mój post, to zauważysz, iż odnosiłem się również do znaków interpunkcyjnych.

Poza tym uważam, że Arien ma prawo sama się wypowiedzieć co miała na myśli.

_________________
Nach dem Spiel
ist vor dem Spiel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 3:26:36 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Raven, wpisujesz sie w najlepsze polskie tradycje walki o stracona sprawe, do upadlego. Uspokoj sie troche (wiem, ze to trudne; sam mialem klopoty z dojsciem do siebie po gadce z giertychowcem), pomysl nad odpowiedzia.

Pozdrawiam

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.01.2007 @ 12:18:16 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
raven_mole pisze:
Poza tym uważam, że Arien ma prawo sama się wypowiedzieć co miała na myśli.


Mam, jakkolwiek Meadwyn nie miała problemów z prawidłowym odczytaniem tego, o co mi chodziło.

Raven_mole, tradycją forów internetowych jest to, że wypowiedź pod cytatem z czyjeś wypowiedzi odnosi się właśnie do cytowanego fragmentu, prawda? Ja zacytowałam TYLKO fragment o znakach przestankowych, zwróć uwagę. Nie odnosiłam się więc w swojej wypowiedzi ani do przypadkowych literówek, ani braku polskich liter czy teź nawet okazjonalnych ortografów. To wszystko może zdarzyć się każdemu.
Nieużywanie znaków przestankowych bardzo utrudnia odbiór tak napisanej wypowiedzi, a więc w jakiś sposób jest, moim oczywiście zdaniem, lekceważęniem innych uczestników sytuacji komunikacyjnej.

Podsumowując-cytowałam tylko zdanie, do którego się odniosłam. BYło to jasne i wyraźne. Ty dopuściłeś się poważnej nadinterpretacji, przenosząc moje zdanie co do interpunkcji na inne sytuacje.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group