Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 6:00:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:29:07 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2003 @ 12:55:57
Posty: 7375
Lokalizacja: Święte Miejsce
avarila pisze:
arien pisze:
Aha, a co do zaganiania do Fresh Meatu- to nie wynika z forumokiety? Bo mnie sie wydawalo, że tak. Rozumiem, że punktem pierwszym tejże mamy sie nie przejmować?

To nie tak Arien. Niespodzianka powinna przeczytać forumokietę i przywitać się we Fresh Meat. Po takiej, która się tam nie przedstawia odrazu widać, że forumokiety nie przeczytała. Skutki tego zaniedbania sama poniesie przy najbliższym złamaniu zasad forumokiety :]

To nie tak. Punkt o fresh meacie został wprowadzony, żeby uniknąć postów typu "Cześć, jestem Kara, fajne forum" we wszystkich topikach po kolei. Jesli Niespodzianka ma wole napisać posta powitalnego, do tego służy fresh meat. Natomiast jeśli powitanie wtrąca "przy okazji", bo w swoim pierwszym poscie np. opisuje, jak bardzo podoba jej się Saga, a czyni to we własciwym topiku i zabiera głos w dyskusji, to nie ma sensu ganianie jej do fresh meatu, żeby drugi raz pisała to samo.
Nie pamiętam, kiedy to było, z rok temu, jesli nie więcej, wtedy ganianie Niespodzianek do fresh meatu było prawdziwą plagą. Zostało to uznane za bezsensowne zarówno przez forumowiczów, jak i murderalicję, i AFAIR mieliśmy już takich zachowań unikać.
avarila pisze:
IMVHO pisanie posta tylko po to by Niespodziankę zagonić do Fresh Meat'u jest tworzeniem bytów ponad miarę. W ten sposób można tylko powiększyć ilość swoich postów ;]

Właśnie tak. Niczemu innemu to nie służy.

_________________
Nietolerancyjny sierściuch

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce. - Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski



Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:33:12 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Anya pisze:
Może mały kompromizm - Nazgule trochę przystopują<ciach>

Przystopują? Nasgóle muszą najpierw wyjść z zimowego letargu. :)

Anya pisze:
<ciach>a osoby poprawiane będą się jednak do tych uwag stosowały?

A kiedy tak się stanie mówcie do mnie "rebe". :)

IMO jesli ktos na forum literackim pisze z błędami albo wpadki tłumaczy: "No wiecie, literówka", to robi z siebie... wiadomo. Piszcie jak chcecie, przeciez na forum posty świadczą o użytkowniku a nie odwrotnie.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:48:45 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Dżibril pisze:
Anya pisze:
Może mały kompromizm - Nazgule trochę przystopują<ciach>

Przystopują? Nasgóle muszą najpierw wyjść z zimowego letargu. :)

To chyba zależy, o których Nazgulach mowa, ale miało być bez uwag personalnych :]

A w ogóle Dżibril, to mi się wydawało, że Ty do Drórzyny należysz..? :>

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:51:37 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Maciej Popis pisze:
Podpisuję się pod tym, co napisała Asioł. Mnie też się coś podobnego udziela i zaczynam mieć problemy z takimi słowami jak: "żaden" albo "rzadko"

Ja też się, wobec tego, podpisuję. Chyba wzrokowcem jestem, czy co, ale jak widzę ileś tam razy popełniony błąd, to się zaczynam przyzwyczajać i sama zaczynam pisać z błędem. No tak, ja wiem - niby mój problem, jednak jak widzę, nie tylko mój...
Tak więc jak przeczytałam w tym wątku:
Arien pisze:
zdaż

to zaczęłam momentalnie mieć wątpliwości, czy to aby nie jest tak, że to ja źle piszę przez rz... ;)

PS.: jak należy pisać "drużyna" to już zupełnie nie wiem :]

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Ostatnio zmieniony 02.01.2006 @ 17:54:54 przez Nocta, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:53:58 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
To się nazywa ćwiczenie woli :]

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 17:54:07 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Anya pisze:
A w ogóle Dżibril, to mi się wydawało, że Ty do Drórzyny należysz..? :>

Dokładnie, ale: Drórzyna Słownika (Suownika) - jedna z frakcji działających na forum ASa, wolni od form, są za wolnością wyboru, najczęściej nie używają altów ani shiftów; ich największym wrogiem są › Nazgule Ortografii, których D. dręczy niepoprawną pisownią; ich dzieje opisane zostały w "Nazgulfiction". Według Vanina "w Drurzynie właśnie chodzi o to, że można pisać jak się chce. Można napisać: Drużyna albo Dróżyna, albo Drurzyna, albo Drórzyna, albo jakkolwiek Ci jeszcze przyjdzie do głowy. Chodzi o wolność słowa, czyli można również pisać poprawnie".

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 20:14:28 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.07.2003 @ 21:22:53
Posty: 1416
Lokalizacja: Wrocław
Nocta pisze:
Tak więc jak przeczytałam w tym wątku:
Arien pisze:
zdaż

to zaczęłam momentalnie mieć wątpliwości, czy to aby nie jest tak, że to ja źle piszę przez rz... ;)

Ja już mam chyba mózg przez internet przestawiony, bo ja w cytacie z Arien widziałem "zdążyć" :D

Takie to losy Narrenturmu: od dup, wódy i sraczki do wymiaru dydaktycznego i wychowawczego ;))

_________________
vino pellite curas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 22:02:52 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Nocta pisze:
Arien pisze:
zdaż

to zaczęłam momentalnie mieć wątpliwości, czy to aby nie jest tak, że to ja źle piszę przez rz... ;)



Kajam sie bardzo, kompletnie to przeoczyłam, ale tak to jest, jak wchodzą w grę emocje. Czym innym jest jednorazowe zaćmienie, czym innym lekceważenie ortografii. tak czy owak to, że sama po raz pierwszy od iluś lat zrobiłam taki błąd nie zmienia tego, co sądzę o robieniu błędów:))))

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 22:46:01 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
No widzisz a przyznasz ze irytujące byłoby gdyby pod Twoim postem pojawiło się pięć informujacych że zrobiłaś błąd, prawda? :)

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:03:11 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Były jakieś trzy, dwa więcej to juz żadna różnica. Zwykle czepiałam sie osób, które uparcie powtarzały te same błędy, widać więc było, że to nie jednorazowa pomyłka. Napisałam ileś postów temu, że nie będę się tyle czepiać, prawda? To faktycznie nie mój problem, czy ktoś potrafi posługiwać się językiem polskim czy nie.

Jeżeli czepiacie się mnie, że się czepiam, ciekawe co powiecie o Alu:-)))

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:13:05 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
o Alu powszechnie wiadomo że to ortofreak, więc nie ma co o nim tu wspominać ;-)
A w ogóle, w temacie ortografii, jak we wszystkim - umiar nade wszystko. Rozsądne proporcje.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:16:42 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
O mnie też wadomo, że jestem gorliwą wyznawczynią ortofaszyzmu, a jednak z tego wątku wynika, że to nie to samo;-)).

Z umiarem masz rację, przydałby się jednak z obu stron- tych, którzy poprawiają, i tych, którzy tego poprawiania wymagają. W końcu słownik ortograficzny to nie taka wielka inwestycja, można kiedyś orzestać pisać z błędami.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:19:39 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
arien pisze:
można kiedyś orzestać pisać z błędami.

mam nadzieję, że tak faktycznie będzie. Z drugiej jednak strony jako taoista-manichejczyk i członek Szarej Rady ;-) nie bardzo wierzę żeby do tego kiedyś doszło :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:27:47 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Ja umiar widzę tu w ten sposób, żeby nie powielać postów w których zauważono błąd. W sensie, żeby unikać sytuacji, jak napisał Wrzosio, że pojawia się ileś tam postów, które nie wnoszą niczego poza wytknięciem tego samego błędu. Ale z drugiej strony osobiście nie widzę niczego niestosownego czy poniżającego w zwróceniu uwagi, że komuś przytrafił się błąd ortograficzny. W tym w szczególności o sobie piszę, że ja nie traktowałabym takiego wytknięcia jako aktu wrogiego. Ostatecznie nie mam o sobie aż tak wysokiego mniemania, żeby uważać się za alfę i omegę i obrażać się za słuszne wykazanie mi błędu. Czy to będzie ortograf czy jakiś inny błąd merytoryczny.
Uważam, że dobrze jest jeśli ktoś mnie poprawi. Zauważyłąm, że w ten sposób, może po paru powtórkach ;), się czegoś tam wreszcie nauczę. To jest dobre. Przynajmniej ja to oceniam jako dobre dla mnie.

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 4:28:39 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Kkkara pisze:
zaczynają mnie wkurzać posty, których jedynym celem jest wytknięcie błędu. Przyznaję, że czasem i mnie błędy wkurzają, zwłaszcza, jeżeli tłuką po oczach a "pacjent" upiera się przy dysinteligencji i zasłania papierkiem- sama na nie reaguję. Jednak uporczywe poprawianie każdej literówki, każdego błędu ortograficznego, ba, każdej źle postawionej kropki, przecinka, wielokropka, spacji- litości!

Wypowiem się za siebie, bo za innych jakoś nie bardzo mi wypada. Otóż ja wcale nie wytykam każdego błędu - zdecydowana większość moich wystąpień dotyczy:

1) dysinteligentów pieprzących farmazony o posiadanych papierkach mających rzekomo świadczyć o nieumiejętności poprawnego pisania. Co jak co, ale pracę nauczyciela języka polskiego to ja znam naprawdę dobrze - prawdziwą i poważną dysfunkcję poznam od razu, bo generuje bardzo charakterystyczne i raczej niepowtarzalne błędy. 90% rzekomych dysortografów i dyslektyków to po prostu zwykłe lenie i tumany, a na widok takowych od razu nóż mi się w kieszeni otwiera i reaguję agresją.

2) błędów występujących w ilościach hurtowych. Gdy widzę np. posta Tria Tkliwość, gdzie w jednym akapicie jest pięć ortów plus drugie tyle literówek, interpunkcyjnych, fleksyjnych czy czego tam jeszcze, to mi zwyczajnie oczy pękają.

3) błędów popełnianych wyjątkowo uporczywie przez wielu forumowiczów. Dobrym przykładem jest rozpoczynanie zdania od zaimka w formie nieakcentowanej - w ten sposób niestety pisze ćwierć Polski, więc w miarę skromnych możliwości staram się wyplenić tę plagę przynajmniej tutaj.

4) zabiegów nie dość, że błędnych, to jeszcze powodujących nieczytelność posta. Organicznie nie cierpię postów pisanych bez spacji po znakach interpunkcyjnych (np. micz czy Hermi) oraz pisanych ze spacjami przed znakami interpunkcyjnymi (np. Radagajs) - w pierwszym przypadku post zlewa się w jedną nieczytelną plamę, w drugim zaś mam wrażenie, że autor co kilka słów robi wdech i pauzę (jak Graham Chapman w słynnym skeczu Pythonów). Zazwyczaj - o ile starcza mi czasu - poprawiam obie te wybitnie wkurzające maniery, bo napominać już nie mam siły.

5) przypadków, gdy ktoś poprawia innych, a sam przy okazji robi błędy :->

Praktycznie nigdy nie czepiam się literówek, drobnych błędów interpunkcyjnych i tym podobnych drobiazgów - ortofaszyzm owszem, wyznaję i krzewię, ale znaj proporcją, mocium panie.
avarila pisze:
Niespodziankę zagonić do Fresh Meat'u

O, to jest właśnie przykład numer 3, czyli błąd popełniany przez zdecydowanie zbyt wiele osób, by przejść nad nim do porządku dziennego. Apostrofozie pospolitej mówimy zdecydowane "nie" - powinno być "Fresh Meatu".
Kkkara pisze:
Punkt o fresh meacie został wprowadzony, żeby uniknąć postów typu "Cześć, jestem Kara, fajne forum" we wszystkich topikach po kolei. Jesli Niespodzianka ma wole napisać posta powitalnego, do tego służy fresh meat. Natomiast jeśli powitanie wtrąca "przy okazji", bo w swoim pierwszym poscie np. opisuje, jak bardzo podoba jej się Saga, a czyni to we własciwym topiku i zabiera głos w dyskusji, to nie ma sensu ganianie jej do fresh meatu, żeby drugi raz pisała to samo.

Nic dodać, nic ująć. Ja również uważam, że jeśli Niespodzianka zagai gdzieś sensownie, grzecznie i merytorycznie, to ganianie jej potem do Fresh Meatu jest bez sensu - służy głównie nabijaniu postów i irytowaniu forumowiczów.
arien pisze:
Jeżeli czepiacie się mnie, że się czepiam, ciekawe co powiecie o Alu :-)))

Moim idolem jest Starr - jeszcze trochę i zacznę się zachowywać mniej więcej tak :->
Borsuk pisze:
A w ogóle, w temacie ortografii, jak we wszystkim - umiar nade wszystko. Rozsądne proporcje.

O, to, to.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group